Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to jeden z cieszących się największym powodzeniem systemów, który pozwala zadbać o jakość powietrza w domu, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

fot. projektwentylacja.pl

– Odpowiednio dobrany projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to zysk między 30% a 60% na kosztach ogrzewania, co oczywiście zależy od rodzaju zastosowanych urządzeń oraz samego budynku – wyjaśnia Przemysław Fornalczyk z firmy Projektwentylacja.pl, zajmującej się urządzeniami do rekuperacji, klimatyzacji, wentylacji i filtracji. – Takie rozwiązanie jest bardzo uniwersalne i sprawdza się w różnego rodzaju domach jednorodzinnych.

Rosnąca popularność rekuperacji sprawia, że coraz więcej osób pozytywnie wypowiada się o realnych zyskach, dlatego jest to bezpieczna inwestycja, którą łatwo potwierdzić, pytając o opinię osoby z najbliższego otoczenia.

fot. projektwentylacja.pl

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator to specjalne urządzenie, które pomaga w mechanicznej wymianie powietrza. Mechanizm zasysa powietrze zużyte (z wnętrza) oraz czyste (z zewnątrz) w tym samym czasie. Co ważne, powietrze nie miesza się. Ważnym aspektem jest specjalny wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskanie energii z ciepłego powietrza wychodzącego z domu i ogrzanie powietrza, które wprowadzane jest do domu. Tym sposobem uzyskujemy ciągłą wymianę powietrza przy minimalnych stratach energii. Ogromną zaletą dobrze zaprojektowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest stała wymiana powietrza, co oznacza lepsze samopoczucie mieszkańców, wpływa na poprawę kondycji budynku (mniej kondensacji oraz ryzyka powstania pleśni), a do tego bez konieczności stałego dogrzewania budynku.

fot. projektwentylacja.pl

Same zalety

– Rekuperacja ma ogromną przewagę nad standardowym otwieraniem okien – mówi Przemysław Fornalczyk. – Nie tylko samo wietrzenie odbywa się nieustannie i nie musimy o tym pamiętać, ale do tego powietrze wprowadzane jest filtrowane z zanieczyszczeń, zapachów, bakterii i alergenów, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia alergików, osób starszych oraz dzieci. Świeże i oczyszczone powietrze wpływa na lepsze samopoczucie, koncentrację oraz poprawia jakość snu. Rekuperator jest niezastąpiony jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy czy też niedaleko zakładów przemysłowych. To rozwiązanie pozwala także walczyć ze smogiem. Ponadto, możemy zapomnieć o hałasie zza okna, jaki pojawiał się przy tradycyjnym wietrzeniu, rekuperator działa cicho i niezauważalnie. Dodatkową zaletą rekuperacji w lecie zamiast tradycyjnego wietrzenia jest np. brak much i komarów w domach. Dobrze zaplanowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to szereg zalet i oszczędności.

fot. projektwentylacja.pl

Montaż rekuperacji

Rekuperacja wpływa na mniejsze zużycie energii w domu, a z pomocą właściwych systemów oraz rzetelnego i doświadczonego dostawcy taką instalację można przeprowadzić w swoim domu zupełnie samemu.

– Wiele osób zastanawia się czy da się przeprowadzić prace z zakresu rekuperacji samodzielnie. Niektórzy szukają oszczędności kosztów, inni decydują się na to ze względu na upodobania do majsterkowania. Zdecydowanie można zamontować system rekuperacji bez pomocy fachowca – dodaje Przemysław Fornalczyk. – Oczywiście zalecamy taką możliwość osobom, które mają smykałkę budowlaną. Jeśli nie jesteśmy pewni czy sami podołamy – wtedy lepiej przekazać to zadanie doświadczonym instalatorom.

fot. projektwentylacja.pl

W jaki sposób zaplanować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i jakie prace musimy wykonać? Mamy tu do czynienia z kilkoma etapami. Na początki wykonujemy instalację wentylacyjną – czyli rozprowadzamy kanały wentylacyjne. Kolejno wykonujemy punkty nawiewne oraz wywiewne, a na końcu podłączamy instalację do sterownika i wykonujemy regulację. O czym warto pamiętać?

fot. projektwentylacja.pl

– Jest kilka ważnych kwestii, o których warto wspomnieć jeśli mówimy o samodzielnym montażu rekuperacji – mówi Przemysław Fornalczyk. – Sam rekuperator możemy montować np. na poddaszu, w kotłowni oraz w piwnicy, ale warto by było to miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C. Pamiętajmy o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni wokół rekuperatora dla celów konserwacji. Przewody odprowadzające i doprowadzające powietrze powinny być jak najkrótsze. Warto stosować sztywne rury, gładkie wewnątrz. Do tego musimy pamiętać o podłączeniu odprowadzenia kondensatu do kanalizacji. Warto dodać, że opłaca się trzymać wcześniej ustalonego projektu, bowiem każde odstępstwo może oznaczać, że centrala stanie się mniej wydajna.

fot. projektwentylacja.pl

Jak zaprojektować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

O ile sam montaż rekuperacji nie jest ogromnym wyzwaniem, o tyle nie każdy z nas wie w jaki sposób zaprojektować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, aby przyniosła ona zadowalające rezultaty oraz oszczędności. Sam projekt jest niezwykle ważny. Liczą się odpowiednie obliczenia, wiedza, zastosowane materiały oraz rozmieszczenie przewodów. Lepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Pracownicy firmy Projektwentylacja.pl już od wielu lat doradzają klientom w zakresie projektowania rekuperacji.

– Projektwentylacja.pl to znacznie więcej niż hurtownia – mówi Przemysław Fornalczyk. – Współpracujemy z każdym klientem już od momentu pomocy w wyborze właściwych systemów i świadczymy bardzo rozwinięty serwis doradczy. Specjaliści z firmy pomagają dobrać właściwe rozwiązania oraz przygotowują darmowy projekt.

fot. projektwentylacja.pl

Fachowcy także bezpłatnie doradzają na temat samodzielnego montażu rozwiązań, specjalnie dla osób, które chcą się podjąć tego zadania samemu. Nie trzeba już teraz martwić się dodatkowymi pytaniami, bowiem na każde z nich uzyskamy wyczerpującą odpowiedź.

– Ponadto jeśli jednak odbiorca zdecyduje się, że chciałby powierzyć montaż specjaliście, to oferujemy także możliwość skorzystania z instalatora, który z nami współpracuje – wyjaśnia Przemysław Fornalczyk. – Nasi odbiorcy mogą także liczyć na szybką dostawę zakupionych urządzeń.

fot. projektwentylacja.pl

Dla jak najlepszej wydajności całego systemu oraz uzyskania maksymalnie zadowalających rezultatów liczą się także zastosowane systemy i akcesoria.

Firma Projektwentylacja.pl dostarcza wszystkie niezbędne elementy do działania rekuperacji – są to zarówno rozwiązania własne, produkowane pod ścisłą kontrolą, jak też wyroby innych, znanych i sprawdzonych marek. W ofercie hurtowni znajdziemy wysokiej klasy elementy wentylacyjne oraz akcesoria z zakresu rekuperacji, klimatyzacji, wentylacji oraz filtracji. Ponad 10-letnie doświadczenie w branży HVAC sprawia, że firma oferuje tylko produkty doskonałej jakości, poszukiwane przez klientów.

fot. projektwentylacja.pl

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.projektwentylacja.pl

40-387 Katowice, ul. 11 Listopada 11, woj. śląskie
tel. +48 789 122 273,