Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnie biologiczne zamiast szamba – czy warto?

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które nie są skanalizowane, wciąż jest szambo. Nieopłacalność i kłopotliwość takiego rozwiązania sprawia jednak, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych systemów oczyszczania ścieków i ich odprowadzania. Nic dziwnego, że również w Polsce rośnie popularność przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, przy czym obok zalet ekonomicznych inwestorzy doceniają je również za możliwość adaptacji do najbardziej różnorodnych warunków gruntowo-wodnych.

Oczyszczalnie biologiczne ze studnią chłonną OP.SBR
Obok ekonomii i wszechstronności zastosowań, jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że oczyszczalnie ze złożem biologicznym są coraz popularniejsze. W czasach, w których tak dużo mówi się o konieczności poszanowania środowiska naturalnego i racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami, przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków jak najbardziej wpisują się w proekologiczny trend. Przykładem mogą być oczyszczalnie biologiczne OP.SBR firmy Gama-Plastic – znane i sprawdzone systemy oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych z szeregiem nowatorskich rozwiązań, ułatwiających adaptację do różnorodnych warunków. Niski koszt zakupu urządzeń, ich bezawaryjna eksploatacja, a także łatwy i szybki montaż oraz nieskomplikowana obsługa stawiają urządzenia OP. SBR w czołówce wśród biologicznych oczyszczalni ścieków.

 

oczyszczalnie biologiczneOczyszczalnia OP2x1000 W-BOX.

 

Jak działa biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków OP.SBR? W osadniku wstępnym, do którego dopływają ścieki, poddawane są one sedymentacji, a następnie są cyklicznie porcjowane do komory reaktora, w gdzie są napowietrzane (proces ten odbywa się za pomocą dyfuzora, do którego doprowadzane jest powietrze z dmuchawy membranowej). W komorze odbywa sie naprzemiennie proces nitryfikacji i denitryfikacji w strefach tlenowych i beztlenowych. Następnie po komorze reaktora ścieki trafiają do osadnika wtórnego, gdzie mieszanina osadu czynnego osadza sie na dnie stożka, skąd nagromadzony osad jest zawracany do komory reaktora, a nadmiar cyklicznie do osadnika wstępnego.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że oczyszczoną w ten sposób wodę można użyć ponownie, np.  zagospodarować jako oczko wodne, gromadzić w zbiornikach retencyjnych albo odprowadzać do gruntu. W przypadku instalacji oczyszczalni biologicznej ze studnią chłonną, nadmiar wody ze studni może być okresowo wykorzystany do nawadniania działki za pomocą pompy umieszczonej na płycie lub w małym pojemniku. Urządzenia drenarskie typu tunele, pakiety czy studnia chłonna w oczyszczalni biologicznej nie tylko zastępują tradycyjną warstwę rozsączającą ze żwiru i rur PVC, ale i zapewniają kilkakrotnie większą powierzchnie i pojemność magazynowania. W efekcie wymagana powierzchnia terenu może być 2 do 5 razy mniejsza niż w przypadku żwiru czy kamieni.

 

oczyszczalnie biologiczne oczyszczalnie biologiczneOczyszczalnia na pakietach drenarskich OP-2×1000 PD (po lewej) i na tunelach drenarskich OP-2×1000 TD (po prawej).

 

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym OPmicroMBBR
Innym systemem oczyszczania ścieków proponowanym przez firmę Gama Plastic jest OPmicroMBBR – rozwiązanie, w którym zastosowano biologiczne oczyszczanie ścieków ze złożem ruchomym napowietrzanym. Oczyszczalnia wyposażona jest w urządzenia automatyki i sterowania, które zapewniają stabilny przebieg procesów oczyszczania.
Zasada działania oczyszczalni ze złożem biologicznym OPmicroMBBR opiera się na przetwarzaniu i usuwaniu zanieczyszczeń przez tzw. biofilm, czyli błonę biologiczną, która zaczyna narastać w przeciągu kilku godzin po rozpoczęciu procesu oczyszczania. Biofilm narasta na elementach kształtek z tworzywa w całej objętości zbiornika reaktora, który jest zaprojektowany tak, aby utworzyć jak największą powierzchnię czynną, a zarazem optymalne warunki do życia dla różnych kultur mikroorganizmów. Zawieszony na cylindrycznych kształtkach  biofilm jest mieszany w komorze reaktora biologicznego za pomocą sprężonego powietrza z dmuchawy membranowej.
Zastosowanie ruchomego złoża biologicznego w oczyszczalni zapewnia jej stabilną pracę, przyjecie większych ładunków zanieczyszczeń oraz pomniejszenie kubatury reaktorów biologicznych. W tym wypadku nie ma też konieczności recyrkulacji osadu. Technologia ta sprawdzi się przy każdym kształcie reaktora, zapewniając wysoką odporność na zmiany pH i temperatury oraz redukcję osadu nadmiernego nawet o 50%.

 

oczyszczalnie biologiczne oczyszczalnie biologiczneOsadnik 300 litrów i studnia chłonna.

 

Oczyszczalnie biologiczne drenażowe
Jako przydomowe oczyszczalnie ścieków świetnie sprawdzają się też oczyszczalnie drenażowe. W tym systemie oczyszczanie ścieków zachodzi w dwóch następujących po sobie procesach. Najpierw w osadniku gnilnym są one wstępnie oczyszczane przy udziale bakterii beztlenowych i grawitacyjnego oddzielania cząstek i klarowane na filtrze zamontowanym w specjalnym koszu przy wylocie ścieków z osadnika. Następnie ścieki są biologicznie oczyszczane na złożach filtracyjnych układanych według określonych zasad w zależności od warunków terenowych. Może to być np. złoże drenażowe, studnia chłonna, złoże rozsączające w kopcu, złoże filtracyjne pionowe lub poziome, złoże trzcinowe.
Również w tym wypadku w wyniku zachodzących procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, które tworzą błonę biologiczną. Powoduje ona rozkład zanieczyszczeń organicznych na stałe i gazowe produkty nieorganiczne i na masę komórkową. Następnie, już w gruncie, zachodzą chemiczne procesy strącania zanieczyszczeń nieorganicznych, które – w zależności od warunków gruntowych – są gromadzone lub wymywane.

Za stosowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków przemawia wiele, przede wszystkim możliwość zbudowania ich na niewielkich działkach, na obszarach z wysokim poziomem wód gruntowych czy nawet na terenach górzystych. Jednak nie tylko trudny teren jest dziś jedynym bodźcem do inwestycji w biologiczne oczyszczalnie ścieków. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że koszty ich utrzymania są zdecydowanie niższe niż szamba, a dodatkowym bonusem jest możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gama-plastic.pl


Liczba odwiedzin: 75 | Data publikacji: 2017-10-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które nie są skanalizowane, wciąż jest szambo. Nieopłacalność i kłopotliwość takiego rozwiązania sprawia jednak, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych systemów oczyszczania ścieków i ich odprowadzania. Nic dziwnego, że również w Polsce rośnie popularność przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, przy czym obok zalet ekonomicznych inwestorzy doceniają je również za możliwość adaptacji do najbardziej różnorodnych warunków gruntowo-wodnych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny sposób na odprowadzanie nieczystości w domach jednorodzinnych. Dedykowane są w szczególności wtedy, kiedy dostęp do systemu kanalizacyjnego jest utrudniony bądź niemożliwy. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zautomatyzowana i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba.

Przyłączenie domowej sieci wodno-kanalizacyjnej do sieci miejskiej zapewnia niewątpliwie komfort użytkownikom. Nie trzeba się martwić o rozwiązania techniczne, o aktywatory i opróżnianie zbiorników ani o serwisowanie systemu – wystarczy tylko opłacić wystawione rachunki. Nie zawsze jednak takie przyłączenie jest możliwe czy opłacalne. Warto wówczas zainwestować w pasywną przydomową oczyszczalnię ścieków.

09.03.2017 | Pompy

Zakłady komunalne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe, spożywcze, rafinerie, firmy projektowo –inżynierskie, firmy budowlane… To tylko niektóre z branż, jakie w swojej codziennej pracy wykorzystują pompy. Na polskim rynku przedsiębiorstwem, które oferuje sprzedaż i wynajem pomp jest firma PUMPEXPERT z Poznania. Oferta obejmuje m.in. profesjonalne pompy do wody, bentonitu, jak również sprzedaż i wynajem myjni do kół i podwozi samochodów ciężarowych.

16.08.2018 | Kontenery

Zakup lub wynajem pawilonów gastronomicznych czy kontenerów socjalnych to optymalne rozwiązanie dla wielu inwestorów poszukujących tymczasowego lokum, które wyeliminuje konieczność budowy obiektu na stałe związanego z gruntem. Jednocześnie w każdym z zastosowań – a więc zarówno w przypadku kontenerów biurowych, socjalnych, sanitarnych, jak i pawilonów gastronomicznych, wybrane rozwiązanie musi być solidne, komfortowe i wykonane z dbałością o estetykę, bo niezależnie od tego, co się w nim mieści, jest ono wizytówką właściciela. Jedną z branż, dla których właśnie te aspekty mają duże znaczenie, jest gastronomia. Kontenery imbiss i pawilony gastronomiczne, które zaspokoją najwyższe wymagania znajdziemy w ofercie firmy Polkon.

16.08.2018 | Ogrzewanie

Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim na energooszczędność. To bardzo rozsądne podejście, które skutkuje wysokim komfortem i sporymi oszczędnościami w późniejszym użytkowaniu domu. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący (aby nie tylko zimą, ale także latem można było mieszkać w komfortowych warunkach). Jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą przychodzi firma FERIS, producent nowoczesnych pomp ciepła i mat kapilarnych.

Płyty budowlane to idealne rozwiązanie, kiedy zachodzi potrzeba zmiany wykończenia wnętrza, odświeżenia mebli lub budowy ścianek działowych. Często płyty te wymagają jeszcze dodatkowego wykończenia. Problem ten nie istnieje w przypadku uniwersalnych płyt budowlanych MPB – nowego produktu od firmy KRONOSPAN, które są wykończone dekoracyjnym laminatem i gotowe do montażu.

14.08.2018 | Termoizolacja

Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli nieruchomości do poszukiwania jak największych oszczędności w zakresie nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Ten sam fakt dostarcza jednocześnie impulsów do rozwoju dla branży budowlanej, która musi zaoferować swoim klientom rozwiązania szyte na miarę potrzeb budownictwa energooszczędnego. Świetnym tego przykładem mogą być termomodernizacje budynków. Jednym z ich etapów, obok instalacji oszczędnego systemu grzewczego, jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. O tym, jakich materiałów używać do tego typu prac, odpowiadamy wraz z ekspertami z firmy Recticel Izolacje.

Statystyki GUS-u dotyczące wypadków przy pracy są zatrważające: w 2017 r. ponad 30% wszystkich urazów nastąpiło na skutek uderzenia w nieruchomy obiekt (np. z powodu upadku z wysokości). Równie często dochodzi do porażenia prądem, uderzenia w obiekt będący w ruchu, czy z powodu niewłaściwej obsługi narzędzi i maszyn. Wszystkie przyczyny wypadków na budowach mają jeden wspólny mianownik: to pośpiech i rutyna, które obniżają koncentrację i usypiają czujność pracowników. Jak je wyeliminować, skoro terminy gonią, a za ich niedotrzymanie grożą kary finansowe? Receptę znaleźli specjaliści z wypożyczalni maszyn budowlanych CRAMO, którzy swoją wiedzą o bezpieczeństwie na budowie dzielą się na spotkaniach organizowanych w ramach „Tygodnia Bezpieczeństwa”.

Zbiorniki hydroforowe doskonale sprawdzają się zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. Stosowane są również w instalacjach myjących i systemach nawadniających, a także do podnoszenia ciśnienia i dystrybucji, w systemach studni, deszczowniach, jak też do tłumienia uderzenia hydraulicznego i w instalacjach grzewczych. Pewność działania i trwałość tych rozwiązań uzyskiwana jest dzięki odpowiednim materiałom oraz niezawodnej konstrukcji, które zapewnić może tylko doświadczony producent.

Surowość aluminium i światło odbijające się w dużych przeszkleniach to znaki rozpoznawcze współczesnego budownictwa, które nawet ogromnym biurowcom nadają lekkości i wdzięku. Naprzeciw zmianom dokonującym się w architekturze muszą wychodzić producenci aluminiowych profili konstrukcyjnych, którzy dopasowują oferowane przez siebie rozwiązania do wymagań klientów. Tak właśnie działa firma Yawal S.A., która prezentuje nową wersję systemu drzwi przesuwnych DP 180 z innowacyjnym rozwiązaniem futryny dwu i trzyjezdniowej, dzięki której możliwe jest osiągnięcie doskonałych parametrów izolacyjności termicznej.

07.08.2018 | Stal, wyroby stalowe

Konstrukcje budowlane, maszyny, konstrukcje ciągów logistycznych, ciągi wentylacyjne, przemysł motoryzacyjny – to zaledwie wycinek branż, w których wykorzystywane są różnego rodzaju kształtowniki ze stali. Szeroki asortyment wyrobów ze stali w długościach handlowych lub profesjonalnie ciętych na wymiar oferuje firma INPOL-KRAK.

Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa energooszczędnego. Dlatego w domach stosuje się rozwiązania, które zmniejszą ilość zużycia energii. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Zapewnia ona zdrowy klimat w domu i w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i instalacji rekuperacji?

07.08.2018 | Chemia budowlana

W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała imponującego skoku naprzód, a impulsów do rozwoju wciąż dostarcza jej zarówno błyskawiczny rozwój technologii, jak i rosnące wymagania klientów. Świetnym przykładem tej ewolucji mogą być hydroizolacje fundamentów, hydroizolacje tarasów i balkonów czy ścian piwnic. Stosowane tradycyjnie masy bitumiczne z uwagi na swoje wady są w niektórych krajach (np. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii) stopniowo wypierane przez hydroizolacje reaktywne. Czym jest ta innowacyjna technologia i jak z jej wykorzystaniem można wykonać izolację balkonu, izolację ław fundamentowych czy izolację piwnicy zapytaliśmy ekspertów z firmy BOTAMENT®, która oferuje dwu- i jednoskładnikowe hydroizolacje reaktywne.

Analizatory i mierniki gazu czy analizatory spalin dla profesjonalnych zastosowań nie tylko pozwalają sprostać surowym przepisom związanym z ochroną środowiska. To także urządzenia, które pozwalają na zachowanie najlepszej efektywności spalania, kontrolę emisji oraz utrzymanie instalacji spalania na jak najwyższym poziomie. Urządzenia kierowane do przemysłu energetycznego znajdziemy w ofercie firmy MRU Sp. z o. o., która dostarcza przenośne i stacjonarne analizatory gazów spalinowych oraz inne przyrządy pomiarowe do stosowania w przemyśle energetycznym.

01.08.2018 | Chemia budowlana

Stabilny i trwały montaż ogrodzenia, słupka czy hustawki bez użycia betonu? Od teraz to możliwe! Takie rozwiązanie daje nam żywiczna masa montażowa QUIKSET®, dzięki której łatwo i szybko samodzielnie zamontujemy dowolny element w ziemi.

Profesjonalnie wykonany taras wymaga zastosowania zarówno odpowiedniego materiału tarasowego ( deska oraz legar), jak i właściwego systemu montażowego, na który składają się wkręty i akcesoria. To kluczowe czynniki, które decydują o powodzeniu inwestycji. Specjaliści SPAX Polska dzielą się wieloletnim doświadczeniem z zakresie dostarczania rozwiązań tarasowych na rynek i podpowiadają jak odpowiednio wykonać trwały i bezpieczny taras.

31.07.2018 | Grille, wędzarnie

Polacy kochają grillowanie. To idealna okazja, aby spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi i zjeść pyszny posiłek na świeżym powietrzu. Dlatego wiele osób inwestuje w dobre grille, które będą służyły im przez kilka sezonów. Wśród najchętniej kupowanych są ekskluzywne grille gazowe marki Landmann.

27.07.2018 | Piece, kotły

Lato w pełni, więc ustał na chwilę medialny szum wokół jakości powietrza nad Polską. Ale przecież za kilka miesięcy burza rozpęta się na nowo. Może więc warto właśnie teraz, poza sezonem grzewczym, pomyśleć o tym, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza i wymienić stary, nieefektywny kocioł centralnego ogrzewania na nowy. A jeśli względy prośrodowiskowe nie są dostatecznym argumentem, to może względy ekonomiczne i praktyczne przeważą? Przecież kocioł na ekogroszek to dziś jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, a technologiczne udogodnienia sprawiają, że obsługa zredukowana jest do minimum, co bardzo ułatwia codzienną eksploatację.

27.07.2018 | Składy budowlane

Firma Akces BK Sp. z o.o. na rynku budowlanym stała się rozpoznawalna dzięki zaprawom izolacyjno-wyrównującym Polytech (tzw. Styrobeton, a właściwie zaprawa cementowo-styropianowa), powstającym w procesie recyclingu granulatu styropianowego. W ciągu ostatnich 15 lat produkty te doskonale się sprawdziły, udowodniając swoją przydatność w budownictwie ze względu na trwałość i parametry użytkowe. Teraz przyszedł czas na kolejny krok w rozwoju technologii Polytech. Wraz z opracowaniem nowatorskiego rozwiązania, jakim są izolacyjne panele murowe Polytech Moduł System, firma Akces poszerzyła ofertę o projektowanie i budowę domów modułowych w technologii Polytech Moduł System.

27.07.2018 | Oświetlenie

Wśród zalet oświetlenia LED na pierwszym miejscu zazwyczaj wymieniane są długa żywotność i trwałość, wysoka energooszczędność oraz doskonała jakość świecenia. I choć te aspekty trudno przecenić, to warto też pamiętać o innych, m.in. o tym, że diody LED mają możliwość produkowania światła w wybranym kolorze bez konieczności stosowania filtrów, luster, odbłyśników. Efekt? Intensywne, nasycone kolory, a wraz z nimi niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz z nowoczesnymi kinkietami LED w roli głównej. Znajdziemy je w ofercie firmy APM Morkom, która oferuje ponadto bogaty asortyment żyrandoli światłowodowych.

Efektywne klimatyzatory domowe z serii Etherea pracują na ekologiczny czynnik chłodzący R32, co pozytywne wpływa zarówno na domowników, jak też na całe środowisko. Nowoczesna technologia marki Panasonic zapewnia użytkownikom nie tylko wygodę użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczne i ekonomiczne oczyszczanie powietrza.

27.07.2018 | Meble

Projektując domy i mieszkania, ludzie coraz częściej poszukują rozwiązań, które są unikatowe, wyjątkowe i będą odzwierciedlały osobowość właścicieli. Coraz większa eko świadomość i potrzeba bliskości z naturą sprawia, że współczesny inwestor kupuje meble wykonane z naturalnych materiałów – w szczególności z drewna. Dzięki temu zyskuje oryginalny, piękny i trwały na lata produkt. Decydując się na ręcznie robione meble drewniane klienci coraz chętniej współpracują z takimi firmami jak Parkieciarnia, które rozumieją potrzeby dzisiejszego inwestora. Co więcej, wykorzystują materiały z drugiego obiegu, np. drewno z rozbiórek, dając mu drugie, zupełnie nowe życie.

Hale stalowe to dobra inwestycja, kiedy firma potrzebuje budynku przemysłowego o wysokiej wytrzymałości i nowoczesnym wyglądzie. Ze względu na swoje zalety hale stalowe z okładziną z płyt warstwowych wygrywają z tradycyjnymi rozwiązaniami, jak budynki murowane, oferując inwestorowi nieograniczone możliwości. Ważne, aby ich budowę zlecić doświadczonemu i certyfikowanemu producentowi, który kierując się profesjonalizmem i rzetelnością, wykona projekt według potrzeb i oczekiwań klienta.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: oczyszczalnie ścieków, oczyszczalnia biologiczna, biologiczne oczyszczanie ścieków, przydomowa oczyszczalnia, studnia chłonna,