Promienniki kwarcowo-halogenowe

Skuteczne ogrzewanie hali namiotowej, kościoła, zakładu produkcyjnego

Niezależnie od tego, czy promienniki kwarcowo-halogenowe mają za zadanie ogrzewanie hali namiotowej, kościoła czy innego obiektu, skutki źle dobranych urządzeń są odczuwalne nie tylko w postaci niskich temperatur, ale także… cieńszego portfela, bo niedopasowany promiennik będzie generował spore koszty. Jak dobrać lampy grzewcze-promienniki kwarcowo-halogenowe w ramach wybranego systemu grzewczego i jakie czynniki powinny być uwzględnione przy wykonywaniu projektu ogrzewania? Innymi słowy: jak uzyskać parametry ogrzewania zgodne z wymaganiami inwestora? Na te i inne pytania odpowiadamy z ekspertami z firmy Drewart-Energy.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że właściwy dobór urządzeń i wykonanie odpowiedniego projektu powinno być zlecane wykwalifikowanym fachowcom/ projektantom ogrzewania promiennikami podczerwieni. Poniższe fotografie wykonane kamerą termowizyjną pokazują skutki właściwego i niewłaściwego doboru urządzeń.

 

promienniki drewart promienniki drewartZdjęcie po lewej: prawidłowy dobór urządzeń grzewczych – wewnętrzna temperatura otoczenia = ca 4°C, uzyskana/odczuwalna ca =>12°C; Zdjęcie po prawej: nieodpowiedni dobór urządzeń, pomimo zastosowania promienników kwarcowo-halogenowych nie uzyskano oczekiwanych dodatnich temperatur odczuwalnych.

 

Na drugiej fotografii wyraźnie widać, że pomimo włączonych promienników grzewczych powstające/odczuwalne temperatury to temperatury na minusowym poziomie, a najwyższa temperatura na ogrzewanych ławkach wynosi minus 2,5°C.
– Na zaistnienie takiej sytuacji wpływ miało kilka czynników. Nie wzięto pod uwagę parametrów zewnętrznych, szczególnie temperatury otoczenia, jaka może wystąpić wewnątrz budynków. Zabrakło podstawowych wiadomości dotyczących korelacji wielkości emitowanej mocy do otrzymywanych temperatur odczuwalnych i wiedzy technicznej o promiennikach kwarcowo-halogenowych. Ewidentnie zabrakło też programów do wykonania prawidłowych wyliczeń – komentuje Marek Suwart z firmy Drewart-Energy.

Jak wyeliminować błędy przy doborze lamp grzewczych i promienników?
– Patrząc na tabelę korelacyjną można zauważyć, że w minusowych temperaturach otoczenia ok. –10°C, należy na wybraną do ogrzewania powierzchnię wyemitować moc => 150 W/m2, aby na ciałach szarych uzyskać temperaturę odczuwalną w granicach =>0°C – wyjaśnia Marek Suwart.
Praktyka pokazuje, że sprzedawcy urządzeń (szczególnie w sklepach internetowych) nie posiadają pełnej wiedzy i nie są w stanie zaprojektować dobrze ogrzewania promiennikami kwarcowo-halogenowymi, bo nastawieni są głównie na szybką sprzedaż. Chcąc dobrze dopasować urządzenia (szczególnie w większych pomieszczeniach, jak kościoły czy np. przy ogrzewaniu hali namiotowej ) i przygotować projekt ogrzewania elektrycznymi promiennikami kwarcowo-halogenowymi, należy dla uzyskania założonych temperatur brać także pod uwagę zapotrzebowania mocy [W/m2] dla parametrów izolacyjnych w danym obiekcie . Ułatwi nam to korzystanie z poniższej tabeli korelacyjnej, z której odczytujemy zależność uzyskiwanej temperatury odczuwalnej względem mocy emitowanej [W/m2] w określonych warunkach zewnętrznych, czyli temperaturach otoczenia. Są to najważniejsze parametry do prawidłowego wykonania każdego projektu przy zastosowaniu promienników
kwarcowo-halogenowych.

TABELA KORELACYJNA – przykłady

 

promienniki drewart

 

Projektowanie ogrzewania promiennikami i lampami grzewczymi
Aby wykorzystać odczytane parametry z tabeli korelacyjnej i wykonać wiarygodny projekt, zgodny z wymogami inwestora, należy znać parametry zastosowanych urządzeń. Badania takie wykonują specjalistyczne, branżowe laboratoria.
– Najważniejsze pomiary obejmują kształt przestrzenny uzyskiwanej wiązki badanego promiennika oraz wartości [W/m2] w każdym punkcie przestrzennym tej wiązki. Uzyskane parametry zależne są od jakości urządzenia promiennikowego, kształtu zastosowanego reflektora i refleksyjności jego lustra oraz mocy zastosowanych lamp/ emiterów podczerwieni – mówi Marek Suwart.
Posiadając określone w wyniku badań parametry każdego typu promiennika, możemy je dopiero wprowadzić do specjalistycznego programu komputerowego, przeznaczonego do projektowania w podczerwieni.
Taki specjalistyczny program komputerowy, oparty na parametrach technicznych zdjętych w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych, umożliwia dokładny dobór mocy w [W/m2] i odpowiednich promienników do zamocowania ich na wyznaczonych i uzgodnionych przez inwestora miejscach.

Dlaczego ważny jest prawidłowy dobór promienników kwarcowo-halogenowych?
Promienniki sprzedawane na sztuki w większości sklepów (obecnie głównie internetowych), nie mają żadnych badań sprawności grzejnej, tym samym niemożliwe jest stworzenie wiarygodnego projektu przy zastosowaniu tych urządzeń. Głównie są to urządzenia produkcji chińskiej, także reeksportowane z Niemiec.
– Oznacza to, że większość sprzedawców nie ma żadnych wiadomości o charakterze emitowanej wiązki długości fali podczerwonej, kształcie i wielkości tej wiązki w zależności od charakteru reflektorów w sprzedawanych promiennikach, a tym bardziej o jakimkolwiek realnym projektowaniu, po prostu chcą sprzedać – komentuje Marek Suwart.
Wyjątkowe zalety i innowacyjne rozwiązania zastosowane w tych produktach nie są poparte żadnymi badaniami. Nie znając parametrów technicznych promiennika, nie możemy stworzyć wiarygodnego projektu. Główny zadaniem każdego promiennika grzewczego jest przede wszystkim ogrzewanie, więc im więcej ciepła emituje z każdego pobranego kW, tym większa skuteczność i zysk dla odbiorcy. Znając sprawność promiennika, kształt i wielkość wiązki, możemy specjalnymi programami komputerowymi wyznaczyć powierzchnie, jej zasięg i rozkład tej mocy ciepła w [W/m2], czyli znając charakterystykę pomieszczenia i wymagania inwestora, możemy wykonać dobry projekt ogrzewania elektrycznymi promiennikami podczerwieni, intensywnej krótkiej IR- A .
Właściwy dobór promienników w projekcie nie tylko pokaże nam zasięgi i moce ogrzewanych powierzchni, ale może pokazywać prawidłowe ustawienie promienników podczerwieni celem jak najkorzystniejszego ustawienia powstającej wiązki ciepła w stosunku do obszaru ogrzewanego.

 

promienniki drewart promienniki drewartPrzykład: niewłaściwe ustawienie promienników zawieszonych pod parasolami – a często promowane przez chińskich producentów i naszych, polskich sprzedawców.

 

– Ustawienie promienników, jakie widzimy na powyższych fotografiach sprawia, że tracimy pewną część ciepła zawartego w emitowanej wiązce oraz nie pokrywamy znacząco obszaru stolików/ ławek – mówi Marek Suwart

 

promienniki drewart promienniki drewartPrzykład: na symulacji komputerowej widać bardzo dobry układ zawieszonych promienników pod parasolami.

 

– Z kolei pokazane na tych fotografiach prawidłowe zawieszenie promienników zapewnia nam w pełni wykorzystywanie całego ciepła emitowanego przez promienniki oraz maksymalne pokrycie ciepłem – mówi Marek Suwart.

Przykłady prawidłowego, komputerowego doboru ogrzewania hali namiotowej systemem kwarcowo-halogenowym:

Hala namiotowa

 

promienniki drewart promienniki drewart
promienniki drewartHala namiotowa: szczególnie należy zwracać uwagę na możliwość nadmiernego naświetlania pokrycia ścian i sufitu.

 

Kościół murowany

 

promienniki drewart promienniki drewartPo lewej wynegocjowane z inwestorem usytuowanie wszystkich promienników.

 

Projektując ogrzewanie w większych obiektach, takich jak np. obiekty sakralne, często musimy wiedzieć, jakie moce są uzyskiwane na powierzchniach ważnych dla ochrony ścian i różnych zabytków znajdujących się w danym obiekcie.
System ogrzewania promiennikami kwarcowo-halogenowymi powinien być zaprojektowany z użyciem odpowiednich symulacji komputerowych, przez co możliwe będzie odpowiednie ustawienie promienników, kątów nacelowania urządzeń, ominięcie newralgicznych dla zabytków miejsc lub – w przypadku ogrzewania hali namiotowej, bezpośredniego i niebezpiecznego nagrzewania powłok namiotowych.

 

drewartPorównanie promiennika gazowego i elektrycznego.

 

Osoby, które decydują się na zainwestowanie w system ogrzewania promiennikami, nie muszą posiadać fachowej wiedzy na temat właściwego doboru urządzeń. Tę wiedzę muszą jednak mieć firmy, które tego typu urządzenia sprzedają. Inwestor powinien więc otrzymać od nich dokładny projekt, poparty rzetelnymi (i prawdziwymi!) obliczeniami lub symulacjami komputerowymi. Warto również wcześniej samemu zapoznać się z podstawowymi wytycznymi, które powinniśmy uwzględnić dobierając promiennik.
Pamiętajmy też o tym, że nie ma na rynku promiennika grzewczego, który można zastosować w każdej sytuacji i wszędzie. Dobór urządzenia obowiązkowo musi przebiegać z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb inwestora i rodzaju ogrzewanego obiektu.
Innym aspektem jest jakość samych lamp grzewczych – promienników. Wykonane z niewłaściwych materiałów i bez należytej precyzji z pewnością nie spełnią dobrze swojej roli, zwłaszcza, gdy planujemy ich zastosowanie w ważnych przedsięwzięciach, np. do wygrzewania terapeutycznego, do zawieszenia w dużych obiektach lub na zewnątrz – do ogrzewania wydzielonych stref, w miejscach przebywania ludzi, czy do ogrzewania maszyn i urządzeń.
Te dwa elementy: precyzyjny, fachowy i poparty obliczeniami dobór promiennika oraz jego wysoka jakość dadzą pewność, że system grzewczy dla określonego obiektu będzie dobrze dopasowany, a więc skuteczny i ekonomiczny w toku eksploatacji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewart.com.pl oraz www.solart.com.pl

 


Liczba odwiedzin: 27 | Data publikacji: 2017-11-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


10.11.2016 | Ogrzewanie

Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, które sprawdzą się w każdych warunkach. Wiele z dostępnych na rynku promienników podczerwieni, o nieznanych kartach technicznych i parametrach, opisywanych jest jako innowacyjne technologie, jednak te teoretycznie energooszczędne i ekonomiczne urządzenia w praktyce okazują się zupełnie nietrafionym wyborem. Wśród najbardziej sprawnych urządzeń grzewczych na rynku europejskim znajdują się wysokotemperaturowe elektryczne promienniki ciepła SOLART, które zostały przebadane w laboratorium branżowym firmy PHLIPS, TOSHIBA i ARCANA ELECTRIC.

08.01.2016 | Grzejniki

Wysokie hale produkcyjne, kościoły, warsztaty, garaże, ogródki piwne, miejsca pracy znajdujące się na dworze, czyli różnego typu obiekty wielkokubaturowe oraz otwarte przestrzenie stwarzają niemałe problemy, jeśli chodzi o ich ekonomiczne i skuteczne ogrzanie. Z pomocą przychodzą promienniki podczerwieni, które przetwarzają energię elektryczną w niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone, dające natychmiastowe odczucie ciepła.

01.10.2013 | Ogrzewanie

Na przestrzeni lat opracowano wiele systemów ogrzewania. Każdy z nich sprawdza się w innych, specyficznych warunkach. Jaki system wybrać w przypadku ogrzewania obszernych pomieszczeń, w których gromadzą się ludzie takich jak hale sportowe i produkcyjne, stadiony czy kościoły? Wszystko wskazuje na to, że w takim wypadku niezastąpione są promienniki ciepła, które dzięki wysokiej sprawności przesyłają ciepło szybko i bez strat w ściśle wyznaczone strefy.

19.09.2016 | Ogrzewanie

Lato to idealna pora na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Grill z rodziną, spotkania w ogrodzie w towarzystwie przyjaciół, odpoczynek na tarasie po ciężkim dniu pracy – wykorzystujemy ten okres jak tylko się da. Udając się do restauracji, także wolimy zjeść obiad w ogródku restauracyjnym. Bywa jednak tak, że pogoda jest kapryśna i upalne lato zamienia się w chłodną jesień. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z przebywania na dworze.

03.06.2016 | Ogrzewanie

Ogrzewanie sufitowe promieniowaniem podczerwonym to jeszcze wciąż słabo znana nowość na polskim rynku. Jest oszczędne, komfortowe i zdrowe, warto więc poznać jego zalety i możliwości.

11.04.2016 | Ogrzewanie

Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i stadionów wymaga fachowej wiedzy na temat promienników i grzejników, jednak sprzedawcy rzadko są w stanie podpowiedzieć, jak dobrać urządzenie grzewcze do konkretnego zastosowania. W efekcie zamiast skutecznie i oszczędnie ogrzewać dany obiekt, niedopasowany promiennik będzie generował wysokie koszty. O tym, jak wybierać systemy ogrzewania dla różnych budynków mówi Marek Suwart z firmy Drewart-Energy.

08.02.2016 | Ogrzewanie

Decyzję o sposobie ogrzewania najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Najłatwiej wówczas dopasować rodzaj stolarki otworowej, odpowiednie ocieplenie budynku i izolację z systemem grzewczym tak, by był on wydajny i niedrogi, czyli efektywny. Robiąc rzetelne rozeznanie rynku systemów grzewczych uwagę inwestorów przykuwają nowoczesne metody ogrzewania, takie jak ogrzewanie podczerwienią. Jest ono niewątpliwie bardzo interesującą alternatywą dla nieekologicznych i tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, pieców gazowych i olejowych.

Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne są skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń: nadmierna kondensacja pary wodnej, zawilgocenie ścian i stropów, niezdrowe, stęchłe powietrze. W czasach gdy koszty ogrzewania wciąż rosną, nowo powstające obiekty są coraz bardziej szczelne, uniemożliwiając wymianę zużytego powietrza na świeże. Jak temu zaradzić, nie narażając się na wzrost kosztów ogrzewania? Gotową odpowiedź na to pytanie ma firma Alternatywne Systemy Komfortu.

12.10.2016 | Ogrzewanie

Ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych nastręcza niemałe trudności, bo przez otwory w konstrukcji budynku i częste otwieranie okien lub bram na zewnątrz „ucieka” ciepło (a wraz z nim pieniądze z portfela inwestora). W takich przypadkach najbardziej opłacalnym i efektywnym rozwiązaniem są gazowe promienniki podczerwieni. Dzięki temu, że można montować je pod stropem budynku, na bocznych ścianach i słupach, świetnie sprawdzą się np. do ogrzewania hali produkcyjnej i magazynowej, obiektu sportowego, sal konferencyjnych, a także przestrzeni otwartych i częściowo otwartych.

06.12.2013 | Ogrzewanie

W ogrzewaniu budynków wielkokubaturowych bardzo dobrze sprawdzają się promienniki ciepła. Dzięki swoim właściwościom przesyłają ciepło szybko i bez strat w pomieszczeniach, w których tłumnie gromadzą się ludzie, czyli w halach sportowych, produkcyjnych, kościołach czy stadionach. Najważniejszym aspektem, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie promienników jest ich sprawność.

16.08.2018 | Ogrzewanie

Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim na energooszczędność. To bardzo rozsądne podejście, które skutkuje wysokim komfortem i sporymi oszczędnościami w późniejszym użytkowaniu domu. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący (aby nie tylko zimą, ale także latem można było mieszkać w komfortowych warunkach). Jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą przychodzi firma FERIS, producent nowoczesnych pomp ciepła i mat kapilarnych.

19.07.2018 | Ogrzewanie

Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba dokładnie rozważyć, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze i zapewni komfort cieplny w budynku oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie wybrać do dużego domu? Jaka pompa ciepła do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Z pomocą przychodzi marka DIMPLEX, która od wielu lat dostarcza na rynek wysokiej jakości nowoczesne pompy ciepła.

28.06.2018 | Ogrzewanie

23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP SMOG, którą przyznaje swoim klientom Stiebel Eltron. Do 31 października br. lub do wyczerpania zapasów skorzystać można z dofinansowania w wysokości 5 000 zł oraz nabyć w promocyjnej cenie wybrane pakiety pomp ciepła z osprzętem. Dotacja, której celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie i zainstalować nowoczesne oraz ekonomiczne urządzenie grzewcze w użytkownym przez siebie domu. Wśród urządzeń objętych promocją znajdują się także znane i cenione inwerterowe pompy ciepła.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Gaz płynny LPG to jedno z podstawowych paliw, wykorzystywanych w XXI w. do celów grzewczych i technologicznych oraz jako alternatywne paliwo samochodowe. Popularności przysparza mu niska cena, wysoka kaloryczność, dostępność, a także ekologiczność. Wraz ze wzrostem popytu na gaz płynny, zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na ciśnieniowe zbiorniki LPG w wersji naziemnej i podziemnej. Znajdziemy je w ofercie firmy CHEMET, która przez 70 lat działania na rynku urosła do rangi wiodącego producenta w Polsce i w Europie. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, nacisk na innowacyjność i inwestycje w modernizacje parku maszynowego sprawiają, że oferowane przez CHEMET zbiorniki na gaz odpowiadają najwyższym wymaganiom pod względem jakości, spełniając zarazem surowe normy polskie i europejskie.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do kotła i jej gwałtowny spadek, gdy paliwo się kończy, wyziębiony dom po dłuższej nieobecności mieszkańców, brak kontroli nad procesem spalania… Takie niedogodności związane z obsługą kotłów na paliwa stałe to przeszłość. Dostępne dziś na rynku urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i proste w obsłudze, umożliwiając jednocześnie pełną kontrolę nad parametrami pracy kotłów. Przedsiębiorstwem, które kładzie duży nacisk na komfort eksploatacji i oferuje szeroki pakiet rozwiązań usprawniających obsługę jest Metal-Fach Technika Grzewcza.

21.05.2018 | Ogrzewanie

Daikin to firma, która zdążyła już nas przyzwyczaić do nowatorskiego podejścia do tematyki ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji. Na początku tego roku na rynek trafiły nowe pompy ciepła powietrze-woda Altherma 3. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R-32 śmiało można stwierdzić, że to przełomowa, nowa generacja urządzeń, które pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

18.05.2018 | Ogrzewanie

Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń to doskonała alternatywa dla klasycznych systemów grzewczych oraz sposób na wygodne ogrzewanie dodatkowe, które można uruchomić w dowolnym momencie dnia, miesiąca oraz roku.

22.03.2018 | Ogrzewanie

Rozwój technologii sprawia, że świadomie wybieramy takie rozwiązania, które są energooszczędne, nowoczesne i minimalistyczne w swojej budowie. Dzięki temu oszczędzamy jednocześnie pieniądze, czas i miejsce w mieszkaniu lub domu. To naturalne i uzasadnione, ponieważ klimatyzacja zawsze jest sporym wydatkiem i ma służyć nam jak najdłużej. Warto więc postawić na sprawdzony sprzęt znanej marki i spać spokojnie – w cieple zimą, w przyjemnym chłodzie latem.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła powinni zwrócić uwagę na wiele elementów – od odpowiedniego zaprojektowania urządzenia, poprzez wygodę jego obsługi, efektywność ekonomiczną, aż na designie kończąc. Niezależnie od tego, gdzie ma zostać zainstalowany dany system grzewczo-chłodzący, ważne jest odpowiednie jego dobranie, zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy. Warto poznać możliwości, jakie dają najnowsze pompy ciepła.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie obiektu, w którym zostanie on zamontowany. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła skumulowanego w powietrzu usuwanym z pomieszczeń na zewnątrz, które służy do podgrzania świeżego powietrza do nich dostarczanego. O ile uwarunkowania architektoniczne obiektu na to pozwolą, montażu rekuperatora można dokonać praktycznie w każdym momencie. Mając na uwadze dodatkowe koszty związane z przystosowaniem już użytkowanego obiektu do tego celu, zasadnym jest podjęcie decyzji na etapie jego budowy. Dobór rozwiązań w tym zakresie winien uwzględniać indywidualne uwarunkowania obiektu oraz wymagania użytkownika.

07.03.2018 | Ogrzewanie

Tylko do końca czerwca 2018 roku będzie można kupić kotły z klasą emisyjną niższą niż 5. Od lipca na polskim rynku dostępne będą jedynie takie urządzenia, które spełniają najwyższe normy, umożliwiające spalanie ekologicznych paliw, jak ekogroszek czy pellet. O ile jeszcze kilka lat temu 5 klasą mogli się pochwalić nieliczni, dziś jest ona już standardem, który w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotłów na paliwa stałe. Jeśli więc kiedyś 5 klasa kotła była dla nas wyróżnikiem i synonimem jakości, to czym się kierować wybierając kocioł już po zmianie przepisów?

22.01.2018 | Ogrzewanie

Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja zanieczyszczeń to te cechy kotłów centralnego ogrzewania, które obecnie stają się standardem. Nic dziwnego, że zastanawiając się nad doborem urządzenia, nie jesteśmy skłonni do ustępstw, a uciążliwości, które kiedyś były nieuchronnie wpisane w obsługę kotłów starego typu, dziś są dla nas nie do pomyślenia. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą producenci, którzy oferują kotły łączące w sobie wszystkie powyższe wymagania. Wśród rynkowych nowości znajdziemy m.in. kocioł c.o. na pellet z podajnikiem Bio-Max PLUS o mocach 15kW-100kW firmy LUMO – ekologiczne rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

21.11.2017 | Ogrzewanie

Zaostrzanie unijnych przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery, to nie efekt urzędniczej histerii. Wbrew dość często powtarzanym opiniom celem wdrażania obostrzeń wcale też nie jest zmuszenie konsumentów do wydatków. Patrząc na ten problem z szerszej perspektywy uświadomimy sobie, że używając starych, nieekologicznych kotłów szkodzimy zarówno przyrodzie, jak i samym sobie. Jak dobrać kocioł c.o., który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego portfela? Zastanawiamy się nad tym razem z ekspertami z firmy ZGM „ZĘBIEC” S.A., która jest jednym z najbardziej znanych producentów kotłów c.o. w Polsce.

25.10.2017 | Ogrzewanie

W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych sposobów ogrzewania. Po pierwsze, były one drogie i nieefektywne. Po drugie, wykorzystywały nieodnawialne zasoby, które się wyczerpują. A przecież ciepło można brać z powietrza, ziemi, słońca czy wody!

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podlaskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. podlaskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. łódzkie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: promienniki grzewcze, ogrzewanie promiennikami