Rynny stalowe dopasowane do konstrukcji budynku
Co ma wpływ na elegancki i stylowy wygląd bryły budynku? Przede wszystkim rozwiązania architektoniczne, ale także rodzaj elewacji, okna, drzwi, układ i pokrycie dachu. Przez lata ponurej, PRL-owskiej rzeczywistości przyzwyczailiśmy się, że pewne elementy – jak np. rynny – po prostu muszą być zainstalowane, nie przywiązując przy tym wagi do ich wyglądu. Efekt? Do dziś na starych budynkach widujemy brzydkie, nieestetyczne rynny wykonane z PCW lub ze stali ocynkowanej pomalowanej nietrwałymi farbami z łuszczącą się powłoką malarską. Współczesna architektura rządzi się innymi prawami. Dziś projektanci z wielką precyzją i fantazją planują rozmieszczenie najmniejszych nawet elementów, uwzględniając przy tym konieczność spójnego stylistycznie zaaranżowania całości. Każdy detal ma znaczenie, w tym również orynnowanie, które musi pasować kolorem i kształtem do bryły budynku i jego kolorystyki.

 

stalowe systemy rynnowe lindab stalowe systemy rynnowe lindabfot. Lindab

 

Stalowy system rynnowy Lindab Rainline jest dostępny w 11 unikatowych kolorach, które można śmiało łączyć i mieszać, dopasowując do koloru elewacji lub pokrycia dachowego, podkreślając tym samym indywidualny charakter każdego budynku.
Na przykład wyrazisty czerwony kolor rynien świetnie kontrastuje z białą, kamienną elewacją, a elegancki miedziany kolor pięknie prezentuje się na tle szarego kamienia lub szlachetnego drewna. Ciekawe efekty można też uzyskać wybierając orynnowanie w kolorze białym lub czarnym, które może nadać budynkowi niepowtarzalny charakter.

 

stalowe systemy rynnowe lindabfot. Lindab

 

Solidne rynny stalowe na długie lata
Rainline to kompletny system rynien (w tym także prostokątnych), rur spustowych i akcesoriów, a zarazem pierwszy stalowy system rynnowy dostępny w Polsce. Wszystkie elementy wykonane są z galwanizowanej, dwustronnie powlekanej blachy stalowej o grubości 0.6 mm, co gwarantuje im wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i wahania temperatur, jak również znakomite zabezpieczenie antykorozyjne oraz naturalne, trwałe i atrakcyjne wykończenie.

 

stalowe systemy rynnowe lindab stalowe systemy rynnowe lindabfot. Lindab

 

Półokrągłe rynny oraz rury spustowe dostępne są w czterech średnicach.
W ofercie znajduje się również kilkadziesiąt różnych elementów (wpusty, klamry, haki, trójniki, wylewki, końcówki odpływu i inne) zaprojektowanych tak, by system spełniał najwyższe standardy funkcjonalności, a także specjalna linia pionowych elementów odwodnienia z dodatkowymi wzmocnieniami Lindab Vandal.  Dzięki tak szerokiej ofercie, w ramach systemu Rainline można zaprojektować optymalne odwodnienie dla każdego budynku, niezależnie od jego kształtu, wymiarów oraz kolorystyki. Wszystkie te cechy sprawiają, że Rainline jest jednym z najbardziej cenionych przez fachowców systemów rynnowych. Wysoką jakość i trwałość potwierdza również 30-letnia gwarancja udzielana na cały system.

Wymiarowanie i montaż systemu rynnowego
O wymiarach i średnicy użytych rynien decyduje wielkość całkowitej powierzchni dachu. Warto o tym pamiętać, bo im dach większy, tym więcej wody będzie musiał odprowadzić zainstalowany system rynnowy. Należy więc skrupulatnie obliczyć powierzchnię dachu, aby właściwie dopasować system zarówno pod kątem średnicy użytych rynien i rur, jak również ilości dodatkowych akcesoriów.

Obliczenia są dość proste i można je wykonać korzystając z poniższego wzoru:

A = LR · BR, m2

gdzie:
LR – długość dachu z którego odprowadza się wodę [m]
BR – szerokość dachu z którego odprowadza się wodę [m]

Dobór optymalnego systemu uzależniony jest od powierzchni dachu. W przypadku dachów z jedną rurą spustową i powierzchnią mniejszą niż 70 m² stosuje się rynny o średnicy 100 mm i rury o średnicy 75 mm, jeśli powierzchnia połaci zawiera się w przedziale 70-150 m² stosujemy odpowiednio średnice 125 i 87 mm, jeśli powierzchnia przekracza 150 m², to odpowiednie będą rynny 150 mm lub 190 mm i rury 100/120 mm (w obiektach o dużych połaciach).

W tabeli poniżej podajemy kilka przykładów:

 

Rura spustowa
ustawienia
TABELA DOBORU ORRYNNOWANIA
Proponowana średnica systemu do powierzchni dachu
100/75 125/87 150/100
lindab tab 40m2 70m2 150m2
lindab tab 80m2 140m2 300m2

    
Zaletą systemu Rainline jest też jego prostota i szybkość montażu, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Elementy orynnowania, takie jak solidne i wytrzymałe haki rynnowe z możliwością rozstawu nawet do 90 cm (KFK, KFL) oraz klamry z funkcją dylatacji, posiadają specjalne zatrzaski ułatwiające montaż i redukujące ilość potrzebnych narzędzi do minimum.
Montaż ułatwia również wyeliminowanie konieczności stosowania na połączeniach i krawędziach rynien silikonów czy uszczelniaczy dekarskich, które są niezbędne przy instalowaniu systemów rynnowych innych producentów. Dekle oraz klamry rynnowe Rainman posiadają wbudowane uszczelki z tworzywa EPDM, które są skuteczną i wygodną alternatywą dla silikonów. Wyjątek stanowi system 190/120, w którym konieczne jest dodatkowe uszczelnienie.

Niezbędną ilość haków na 10 mb orynnowania można wyliczyć ze wzoru:

I =10 mb rynny / zalecana odległość pomiędzy hakami + 1hak

Zalecana odległość między hakami uzależniona jest od strefy śniegowej w której znajduje się dany budynek:

 

STREFA ŚNIEGOWA STREFA śniegowa 1 STREFA śniegowa 2 STREFA śniegowa 3 STREFA śniegowa 4 STREFA śniegowa 5
Współczynnik do przeliczania haków KFK, KFL na 1mb rynny 1,11 1,11 1,25 1,43 1,66
Zalecana odległość pomiędzy hakami KFK, KFL 900mm 900mm 800mm 700mm 600mm

 

Należy pamiętać o zaokrągleniu wyniku do wyższej liczby całkowitej i dodaniu dodatkowych haków w narożach.

 

stalowe systemy rynnowe lindab stalowe systemy rynnowe lindabfot. Lindab

 

Jeśli chcemy, aby stalowy system rynnowy dobrze posłużył nam przez długie lata, będąc ozdobą domu, pamiętajmy też o jego okresowym oczyszczaniu z liści, kamyków, żołędzi i kasztanów. Jeśli system wymaga umycia z zewnątrz, można użyć w tym celu wody i lekkiego środka czyszczącego.

Poza systemem rynnowym Lindab produkuje również bogaty asortyment pokryć dachowych i elewacyjnych. Ze szczegółową ofertą firmy i cennikami można zapoznać się na stronie: www.lindab.pl

05-850 Wieruchów, ul. Sochaczewska 144, woj. mazowieckie
tel. +48 22 250 50 50,