Lider Budowlany: Dlaczego inwestorzy powinni decydować się na zakup i instalację rynien stalowych?

Sławomir Jaszczuk: Są dwa podstawowe powody do ich stosowania. Rynny stalowe charakteryzują się przede wszystkim znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Są bardzo wytrzymałe i szczególnie nadają się na dachy wystawione na duże nasłonecznienie oraz narażone na znaczne obciążenia śniegiem. Wynika to z ich właściwości. Pod wpływem wahań temperatur tylko nieznacznie się rozszerzają. Jednocześnie charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, a więc są odporne na zwiększone obciążenia.
 

rynny systemy rynnowefot. Firma Janiak

Lider Budowlany: Mimo to rynny stalowe kojarzą się nam głównie z produktami z dawnych czasów kiedy to skazani byliśmy na konieczność częstych renowacji ich powłok. Czy obecnie coś się zmieniło w tej materii?

Sławomir Jaszczuk: Oczywiście, że obecna sytuacja jest zupełnie inna. Dzięki nowoczesnej technologii warstwy zabezpieczające stal rynien pozwala na ciągły wzrost ich wytrzymałości i brak konieczności ich renowacji. Rynny stalowe wykonane są z blachy stalowej, cynku, warstwy pasywacyjnej, podkładu i na końcu, to co już widzimy w postaci koloru to warstwa plastisolu lub poliuretanu. Poliuretan cechuje dużo wyższa odporność na korozje jak również utratę koloru w porównaniu z plastisolem. Obecnie w ofercie posiadamy zarówno rynny ocynkowane jak i pokrywane kolorami z palety RAL. Dzięki temu klient może zamówić praktycznie każde interesujące go wybarwienie.
 

rynny rynnyfot. Firma Janiak

Lider Budowlany: W przypadku jakich inwestycji stosuje się rynny ocynkowane i lakierowane?

Sławomir Jaszczuk: Jeżeli chodzi o rynny ocynkowane to najczęściej stosuje się je w budynkach wielkopowierzchniowych takich jak hale, budynki mieszkaniowe czy zabytkowe. Jeśli chodzi o produkty lakierowane to decydują się na nie najczęściej właściciele budynków jednorodzinnych. Tak, więc są to produkty dedykowane zarówno dla nieruchomości nowych jak i poddawanych remontowi. Dodatkowo nasze produkty mają taką zaletę, że pasują do starego typu rynajz, które żeby wymienić trzeba zrywać część dachu. W przypadku stosowania rynien stalowych wystarczy stare rynajzy odnowić i zamontować w nie nowe rynny. Co więcej nasze produkty można lutować. Jest to częsty wymóg w starych obiektach, ale również inwestorzy w nowych budynkach wracają do tego rozwiązania z tego względu, ze lut jest wytrzymawszy niż gumowa uszczelka.
 

rynny rynnyfot. Firma Janiak

Lider Budowlany: Czy w ofercie firmy znajdują się tylko i wyłącznie produkty o typowej specyfikacji? Czy klient ma możliwość zamówienia nietypowych wymiarów?

Sławomir Jaszczuk: Istnieje możliwość wykonania rynien oraz rur o innych, również nietypowych, średnicach. Maksymalna długość produkowanych przez nas rynien ocynkowanych to 4 mb. Ponadto posiadamy w sprzedaży rynny innych producentów takich jak Plannja, Gamrat, Plast-Dach.

Lider Budowlany: O czym należy pamiętać, gdy zdecydujemy się na korzystanie z rynien stalowych?

Sławomir Jaszczuk: Jeżeli zdecydujemy się na zakup i montaż stalowych systemów orynnowania, należy pamiętać o tym, że uszkodzenie powłok ochronnych może powodować powstawanie korozji. Dlatego raz do roku powinno się kontrolować ich stan.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Ze szczegółową oferta firmy Janiak można zapoznać się na stronie: www.firmajaniak.pl