W gąszczu przepisów budowlanych, istotnych i tych mniej ważnych rzeczy do wykonania zdarza się, że systemy rynnowe PVC i stalowe traktowane są nieco „po macoszemu”. Coraz częściej inwestor zwraca uwagę tylko na wygląd. To błąd! Kwestia dobrania właściwego systemu rynnowego jest tak samo ważna jak wybór poszycia dachowego i jego konstrukcji. Dach i orynnowanie są w oczywisty sposób ze sobą powiązane. Co prawda woda bez orynnowania tak czy inaczej spływałaby z dachu, ale zalewałaby ściany i fundamenty. Zarówno w przypadku konstrukcji drewnianej i murowanej domu miałoby to poważne konsekwencje. Wilgoć w ścianach rozwój grzybów i pleśni nie służy ani żadnej konstrukcji, ani mieszkańcom nieruchomości.

Niektórzy pomijają orynnowanie decydując się na pokrywanie dachu strzechą. To także błąd! Niektóre rustykalne domy rzeczywiście nie posiadały rynien, jednak ze względu na to, że miały bardzo szerokie i nisko schodzące dachy. Zabieg ten jest bardzo rzadko stosowany, we współczesnej architekturze.

fot. Cellfast

Jak właściwie dobrać rynny?

Stalowy czy PVC? Jaki wybrać? Nie można się kierować jedynie estetyką. Rynny mają do odegrania swoją, wspomnianą wyżej, rolę techniczną. Najpowszechniej stosowane są systemy rynien o przekroju półokrągłym zewnętrznie montowanych. Woda spływa przez zamontowane rury spustowe do kanalizacji lub z użyciem odzyskiwacza wody do zbiorników na deszczówkę. Uwaga! Rozmiar systemu rynnowego, na który zdecyduje się inwestor nie może być dowolny. Nawet w czasie najbardziej obfitych opadów woda z rynien nie powinna się przelewać, tzn. jej przekrój nie może w całości zostać wypełniony wodą. Dlatego ważne jest również dobranie odpowiedniej średnicy rury spustowej.

Jak obliczyć właściwy przekrój?

Aby właściwie obliczyć przekrój rynien i rur spustowych najlepiej posłużyć się wzorem opartym o efektywną powierzchnię dachu (EPD). Jeżeli dach jest płaski lub kąt jego nachylenia jest minimalny i nie przekracza 10 stopni to przyjmuje się, że efektywna powierzchnia dachu jest równa jego powierzchni. Natomiast, w sytuacji gdy kąt nachylenia dachu przekracza wartość 10 stopni do obliczenia efektywnej powierzchni dachu stosuje się poniższy wzór.

EPD = (W + ½H) • L

gdzie:

EPD – efektywna powierzchnia dachu;
W – szerokość odwadnianej połaci;
H – wysokość dachu;
L – długość dachu (wzdłuż okapu);

Najlepsze systemy rynnowe na rynku

Na każdy system rynnowy składa się wiele elementów: rynny, rury spustowe, złączki, kolana, haki, leje spustowe, osadnik lub czyszczak. Muszą być one jednak wykonane w taki sposób, by charakteryzowała je: odporność na korozję, wytrzymałość mechaniczna, szczelność oraz minimalna rozszerzalność pod wpływem temperatury. Nie zaleca się stosowania elementów od kilku różnych producentów, ponieważ mogą one być ze sobą źle spasowane i będą różnić się odcieniami kolorów. W razie problemów nie będzie także uwzględniona gwarancja.

fot. Cellfast

Nowy system rynnowy Bryza Stal

Firma Cellfast wiosną 2022 roku wprowadziła na rynek system rynnowy Bryza Stal, który wyróżnia jakość wykonania i wytrzymałość na najtrudniejsze warunki zewnętrzne.

Głębokie rynny zapewniają prawidłowe przyjęcie wody deszczowej, a rury jej odprowadzenie nawet podczas intensywnych opadów. Długie ramiona narożnika dają możliwość mocowanie dodatkowych uchwytów rynnowych stabilizujących narożnik. Złączka rynnowa o szerokości 84 mm wyposażona w uszczelkę gumową zapewnia stabilne i szczelne połączenie. Uchwyt doczołowy autorskiej konstrukcji z głębokim tłoczeniem pozwala na odsunięcie rynny od deski czołowej oraz poprawi efektywną wentylację połaci dachowej. Zabezpieczenie przed korozją nie polega na zwykłym ocynkowaniu. Zastosowano tu wielowarstwowe zabezpieczenie rdzenia stalowego i pokryto go warstwą poliuretanową. Zabieg ten chroni nie tylko przed korozją, ale też przed zarysowaniami i blaknięciem kolorów.

Bryza PCV

Na inwestorów, którzy z różnych względów nie decydują się na stalowy system rynnowy, w ofercie firmy Cellfast czeka znany już i ceniony na rynku system Bryza PCV.

Jego szczególnym atutem jest łatwość montażu. Narożniki o regulowanym kącie rozwarcia od 120 do 145 stopni ułatwiają montaż systemu rynnowego przy dachach o nietypowych kształtach, np. kopertowych. Przyczyniają się również do przyśpieszenia montażu poprzez eliminacje potrzeby ich klejenia czy zgrzewania. Częścią systemu Bryza PVC są też odzyskiwacze wody deszczowej przystosowane do rur spustowych o średnicach 63, 90 i 110 mm i osadniki. Te ostatnie są gwarancją, że zanieczyszczenia z dachu nie doprowadzą do niedrożności całego systemu podczas odprowadzania wody deszczowej rurami spustowymi.

Decydując się na wybór któregoś z systemów rynnowych marki BRYZA, inwestor może być pewien, że nie będzie skazany na rezygnację z estetycznych walorów orynnowania. W ofercie dostępna jest bogata paleta kolorystyczna i rozmiarowa.

fot. Cellfast

Uzupełnieniem estetyki dachu z rynnami, z pewnością będzie podsufitka, którą marka Bryza również ma w swojej ofercie. Szeroka gama kolorów podsufitki spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Obejmują one zarówno kolory standardowe jak również drewnopodobne. Te drugie cechuje piękna faktura drewna, która pozwoli na estetyczne wykończenie okapu. Wyróżniają je także zastosowane panele perforowane, dzięki którym możliwa jest efektywna wentylacja połaci dachowej.

Więcej informacji na www.rynnybryza.pl

37-450 Stalowa Wola, ul. Grabskiego 31, woj. podkarpackie
tel. (00 48) 13 432 10 31 , (00 48) 13 436 38 29 ,