Charakterystyka systemu Bryza Stal

Bryza Stal to kompletny i niezawodny system rynnowy, dedykowany dla budynków mieszkalnych, użytkowych i przemysłowych, który sprawdzi się w polskich, często zmiennych i intensywnych, warunkach atmosferycznych.

Trwały materiał – ocynkowana stal i powłoki wzmacniające

Stalowy rdzeń rynny wzmocniony jest wielowarstwowymi powłokami, chroniącymi przed rysami i utratą koloru. Ocynk, warstwa pasywacyjna i podkładowa uzupełnione zostały w stalowych rynnach Bryza powłoką poliuretanową, która wzmacnia trwałość i żywotność systemu. Łączna grubość powłok zabezpieczających to aż 50 μm.

fot. Cellfast 

Estetyka

Producent zadbał także o kwestie designu. Do wyboru mamy 5 kolorów, które występują najczęściej na pokryciu dachu – brązowy, grafitowy, ceglasty, czarny, ocynk. Dzięki temu z łatwością wkomponujemy elementy systemu rynnowego w wybrany przez inwestora styl aranżacyjny. Estetyczne wykończenie elementów systemu rynnowego Bryza Stal zapewniają także boczne szwy kolana. Dyskretnie poprowadzone łączenie podnosi walor wizualny całości konstrukcji.

Cellfast Bryza Stal – komponenty

System rynnowy Bryza Stal tworzy kilkanaście precyzyjnie zaprojektowanych i wykonanych elementów. Sercem zestawu jest głęboka rynna Bryza ze stabilizującym doczołowym uchwytem, szeroką złączką rynnową i hakami rynnowymi. W skład systemu wchodzą także narożniki zewnętrzne i wewnętrzne z długimi ramionami dla stabilnego montażu. Za odpływ wody odpowiada estetyczny lej spustowy oraz rura spustowa z obejmą, złączkami i hakami. Całość uzupełniają niezbędne dla wydajnej pracy systemu rynnowego komponenty takie jak: denko rynnowe, kolano, trójnik, czyszczak, wylewka, osadniki i redukcje.

Rynny Bryza Cellfast – rozmiary systemu

System rynnowy Bryza Stal dostarczany jest w dwóch najpopularniejszych standardach wymiarowych elementu rynnowego i spustowego: 125/90 i 150/100.

System rynnowy 125/90

Rynna 125 mm o głębokości 80 mm, elementy spustowe 90 mm. Ten model dedykowany jest szczególnie dla domów jedno- i wielorodzinnych, bloków mieszkalnych, magazynów, obiektów użyteczności publicznej, obiektów handlowych i przemysłowych.

System rynnowy 150/100

Rynny 150 mm o głębokości 92 mm, elementy spustowe 100 mm. Wariant sprawdzi się między innymi w obszernych obiektach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i komercyjnego.

fot. Cellfast 

Atuty stalowego systemu rynnowego Bryza Cellfast

Stalowe rynny Bryza Cellfast to nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, po które chętnie sięgają projektanci i dekarze. Sprawdźmy, za co szczególnie ceniony jest ten produkt.

Stabilność wymiarowa

Wysoka jakość materiałów użytych do konstrukcji sprawia, że stalowy system rynnowy wyróżnia się znaczną stabilnością wymiarową, zapewniając mały współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Nośność

Zastosowany przez producenta uchwyt rynnowy posiada najwyższy atest nośności (klasa H). Element jest w stanie przenieść znaczne siły dzięki dużej powierzchni podparcia do deski doczołowej.

Wentylacja

Za efektywną wentylację połaci dachowej odpowiada specjalnej konstrukcji uchwyt doczołowy z głębokim tłoczeniem. Umożliwia on odsunięcie rynny od deski czołowej o 20 mm i swobodną cyrkulację powietrza bez ryzyka zalegania wilgoci.

Wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne

Rynny Bryza Cellfast są odporne na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Posiadają dobre właściwości mechaniczne, dzięki czemu zachowują swoje właściwości i trwałość nawet podczas obfitych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, czy w okresie gromadzącego się i zalegającego śniegu. Głębokie rynny odpowiadają za prawidłowe odprowadzenie wody nawet z intensywnych opadów. Mocny szew w rurze i elementach łączących zapewnia sztywność konstrukcji.

Szczelność połączeń

Dzięki długim ramionom narożnika możemy go z łatwością zamocować na uchwytach rynnowych, zapobiegając w ten sposób obwisowi i rozszczelnieniom narożnika. Za szczelność systemu rynnowego odpowiada szeroka złączka rynnowa (84 mm) wykonana z blachy grubości 1,2 mm z gumową uszczelką zapinaną na sztywną klamrę dociskową. Dzięki niej uzyskujemy pełny docisk uszczelki do łączonych elementów na całej długości złącza. Szczelność rynny wspomaga także denko z kształtową uszczelką kierunkową, przeciwdziałającą jej wypadaniu.

System rury spustowej bez dodatkowych łączników

Stalowe rynny Bryza Cellfast wyróżnia także dobrze spasowany system rury spustowej. Pozwala on osiągnąć stabilne połączenie kolana z lejem spustowym i kolana z rurą. Co ważne, nie wymaga stosowania dodatkowych elementów do połączenia kolanka z lejem spustowym czy kolana/wylewki z rurą np. przy pomocy wkręta. Za trwałe mocowanie rury spustowej odpowiada obejma wykonana z grubej blachy. Zamek łączący dwie części obejmy zapewnia łatwy montaż dla dekarza.

Stabilne mocowania dzięki szerokiej gamie uchwytów, obejm, haków

Producent zadbał o dostarczenie wraz z systemem odpowiednio dostosowanego zestawu uchwytów, (mocowane doczołowo do pasa podrynnowego, hak prosty montowany do krokwi, hak skręcony montowany do krokwi). Możemy też liczyć na bogatą ofertę długości haków do obejmy – od 160 do 350 mm. Każdy z nich jest kompatybilny ze stabilizującym kołnierzem elewacyjnym.

Poznaj bliżej rynny Bryza Cellfast – montaż komponentów

Jak widzimy, precyzyjna konstrukcja dopracowana w każdym detalu sprawia, że ze stalowymi rynnami Bryza Cellfast zbudujemy w pełni szczelny, stabilny i wytrzymały system rynnowy. Atutem jest także prosty i szybki montaż na każdym typie pokrycia dachowego. O czym pamiętać przy instalacji?

• Wybór rozmiaru systemu rynnowego zależy od wyliczenia tzw. efektywnej powierzchni dachu.
• Podczas montażu zachowajmy minimum 2 mm/1 m spadku rynny w kierunku odpływu.
• Odstępy między uchwytami doczołowymi powinny mieć max. 60 cm.
• Haki nakrokwiowe powinny być montowane co 100 cm z zachowaniem 2 cm odległości od krawędzi dla lepszej wentylacji.
• Górna krawędź wywinięcia rynny powinna zostać obniżona poniżej przedłużenia płaszczyzny połaci dachowej, aby zabezpieczyć drożność przed opadającym śniegiem.
• Do prac montażowych, wycinania otworu odpływu czy profilowania rynien nie stosujemy urządzeń wysokoobrotowych.
• Po umieszczeniu rynny Bryza Cellfast w uchwytach wyznaczamy miejsce leja spustowego. Element dociskamy za pomocą zagięcia dedykowanych listków montażowych do wewnątrz rury.
• Przy łączeniach rynny i narożników złączkami zostawiamy 5 mm na dylatację systemu. Dodatkowe uchwyty rynnowe montujemy maksymalnie 15 cm od środka złączki rynnowej.
• Przed montażem złączek uszczelkę pokrywamy cienką, równomierną warstwą silikonu. Złączkę dociskamy, zatrzaskując zabezpieczającą ją klamrę.
• Uniwersalne denka rynnowe Cellfast mogą być nasunięte na dowolnym końcu obrobionej krawędzi rynny.
• Dla stabilnego montażu rury spustowej używamy dedykowanych obejm i kołnierzy stabilizacyjnych wkręcanych do ściany co najmniej w odległości 2 m lub częściej. Zakończenia kielichowe rur spustowych pozwalają na szybkie łączenie komponentów. W przypadku rury z odciętym końcem używamy złączki rurowej.
• Rurę spustową do rynien Bryza Cellfast montujemy do osadnika po uprzednim właściwym zamontowaniu go w podłożu, ustabilizowaniu warstwami betonu, zlicowaniu z gruntem i podłączeniu rury kanalizacyjnej.
• Wylewkę montujemy min. 5 cm nad powierzchnią gruntu.

fot. Cellfast 

Cellfast – rzetelny partner inwestycji

Stalowe systemy rynnowe Bryza Cellfast to sprawdzone przez dekarzy w licznych realizacjach rozwiązania, które spełniają standardy nowoczesnego projektowania w zakresie efektywnego odprowadzania wody deszczowej. Warto zaufać doświadczeniu, które przekłada się na niezawodny i jednocześnie uniwersalny w aplikacji produkt.

Sprawdź rynny Bryza Cellfast w każdym detalu na dedykowanej stronie producenta www.rynnybryza.pl

Kompleksowa oferta Grupy Cellfast dostępna jest na stronie www.cellfast.com.pl

37-450 Stalowa Wola, ul. Grabskiego 31, woj. podkarpackie
tel. (00 48) 13 432 10 31 , (00 48) 13 436 38 29 ,