Eleganckie wykończenie trwale zabezpieczające dach

Prawidłowo wykonany dach to nie tylko ładnie wyglądające gonty, dachówki lub blacha, potrzebne jest również estetyczne jego wykończenie, czyli tzw. podsufitka. To najpopularniejszy sposób zabudowy okapu dachowego. Dawniej był on przygotowywany przez cieślę, dziś coraz częściej inwestorzy decydują się na nowoczesny materiał PVC, który jest bardziej trwały i nie wymaga żmudnej impregnacji, malowania, czyszczenia. To znacząco ułatwia eksploatację, tym bardziej, że mowa tu o z reguły trudno dostępnych miejscach. Dlaczego warto wykonać podsufitkę? Chociażby po to, aby uniknąć w konstrukcji dachu nieproszonych gości – gryzoni lub ptaków. Podsufitka dachowa, pod warunkiem, że przeprowadzono prawidłowy montaż chroni również więźbę dachową przed nadmierną wilgocią czy nasłonecznieniem.

Wszystkim tym, których dręczą wątpliwości należy powiedzieć, że wybór PVC nie musi oznaczać rezygnacji z pięknej faktury drewna. Co równie istotne firma Cellfast zadbała, aby tradycyjne wzornictwo, było spójne z paletą kolorystyczną systemów rynnowych. Bryza. Jednak przyciągające wzrok kolory i oczekiwana przez większość inwestorów faktura to nie wszystko. Bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji dachowej zapewniają m.in. jego właściwa wentylacja. W przypadku podbitki wykonanej z tworzyw sztucznych potrzebna jest perforacja i tutaj jej nie zabrakło. Sięgając po opisywane rozwiązanie inwestor może zdecydować się na montaż nawet na delikatnych konstrukcjach ze względu na niewielki ciężar podsufitki, a skoro już o samym wykonaniu mowa… Jak zamontować podsufitkę zwaną również podbitką?

Podsufitka dachowa PCV – montaż

Zawsze należy rozpocząć go od przygotowania konstrukcji nośnej. Wykorzystuje się do tego łaty drewniane, które powinny zostać wcześniej zaimpregnowane preparatami grzybobójczymi oraz owadobójczymi. Cała konstrukcja nośna może być mocowana bezpośrednio do krokwi lub na dodatkowym ruszcie przymocowanym do konstrukcji dachu. Ze względu na to, że panele wykonane są z tworzyw sztucznych i pod wpływem zmiany temperatur rozszerzają się lub kurczą, zaleca się ich układanie w kierunku prostopadłym do ściany budynku. Natomiast dla zapewnienia stabilności przekrój łat konstrukcyjnych nie powinien być mniejszy niż 25 na 50 mm, a ich rozstaw nie powinien przekraczać 40 cm.

fot. BRYZA Cellfast

Listwy J

Listwy J montujemy na obwodzie zabudowywanego dachu, mocując je do łat w odległościach, co około 30 cm. Listwy J łączymy ze sobą na zakładkę – wykonując wycięcie umożliwiające kompensację temperaturowych zmian długości. Jeden z końców deski podsufitki, zamiast do listwy J, można zamocować do odpowiednio uformowanej obróbki blacharskiej deski czołowej.

fot. BRYZA Cellfast

Panele podsufitkowe

Jak już wyżej wspomniano z uwagi na zachodzące w podsufitce pod wpływem temperatury zjawiska fizyczne – rozciągliwość cieplna, panele do 2 m długości przycina się na długość 5 mm krótszą od rozstawu listew J. W ten sposób umożliwia się swobodne ruchy termiczne. Odpowiednio przycięte panele wsuwa się, lekko uginając je w połowie, pomiędzy listwy J. Dodatkowo przykręca się je wkrętami do łat montażowych. Deski sufitowe perforowane mocuje się jako co trzeci lub co czwarty panel, w celu uzyskania prawidłowej wentylacji dachu. Przy montażu wykorzystuje się wkręty zabezpieczone przed korozją. o długości min. 20 mm i wielkości łba min. 8 mm. Wkręty należy wkręcać prostopadle do podłoża w środek otworów montażowych. Pozostawia się przy tym ok. 1 mm luzu, by umożliwić kompensację temperaturową. Uwaga! Wkrętów nigdy nie wkręca się bezpośrednio w panele, a w zestaw mocowań. Tak jak już wyżej wspomniano, część paneli podsufitkowych powinna być perforowana, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza i zapobiec tym samym zawilgoceniu tej części konstrukcji budynku. Należy je montować co trzeci lub co czwarty panel w celu uzyskania oczekiwanych efektów w zakresie właściwej cyrkulacji powietrza.

fot. BRYZA Cellfast

Naroże dachu

Wykończenie tego fragmentu dachu można wykonać poprzez docięcie paneli pod kątem 45 stopni lub docinając tylko ostatni panel dopasowując odpowiednio jego szerokość. W zależności od wybranego wariantu wykonującemu podsufitkę niezbędne będą listwa J i listwa H lub tylko listwa H.

Po dopracowaniu naroży dachu montaż można uznać za zakończony. Pozostaje tylko cieszyć się już nową estetyką.

fot. BRYZA Cellfast

Więcej o podsufitce marki Bryza można przeczytać na www.rynnybryza.pl

37-450 Stalowa Wola, ul. Grabskiego 31, woj. podkarpackie
tel. (00 48) 13 432 10 31 , (00 48) 13 436 38 29 ,