fot. Improbud | Budmat Rialto

Jaka blacha na dach?

Poszczególne rodzaje blaszanego poszycia dachowego różnią się grubością rdzenia, materiałem wykonania (stal, aluminium, miedź, tytan-cynk), kształtami oraz dodatkowymi powłokami z tworzywa, chroniącymi przed wilgocią, korozją, uszkodzeniami. Do wyboru mamy trzy główne typy blach:

• blachodachówki modułowe i w arkuszach,
• blachy profilowane – trapezowe, faliste,
• blachy płaskie na rąbek.

Wszystkie te warianty łączy podstawowy pakiet zalet, które sprawiają, że materiał ten plasuje się wciąż na topie wśród konsumenckich wyborów. Na co możemy liczyć, wybierając blachę na dach dwuspadowy lub jednospadowy?

• Lekkość materiału, co sprawia, że jest bezpiecznym pokryciem nie tylko nowo powstałych domów, ale także pewnym rozwiązaniem dla obiektów remontowanych o ograniczonej nośności dachu.
• Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i trwałość >25 lat.
• Korzystną cenę, w porównaniu z innymi materiałami, która amortyzuje się dodatkowo poprzez uniwersalność zastosowań blaszanych pokryć.
• Odporność na wilgoć i korozję, dzięki zastosowaniu powłok ochronnych.
• Prosty montaż wygodnych modułów i arkuszy, a także mały odpad produkcyjny.
• Estetykę z powodzeniem konkurującą z innymi materiałami – od szerokiej gamy kolorystyki przez różnorodne warianty profilowania po efektowne imitacje innych materiałów.

fot. Improbud | Budmat Murano

Jaka blacha na dach dwuspadowy i jednospadowy – przepisy i dane producenta

O tym, która blacha na dach dwuspadowy czy jednospadowy będzie optymalna do naszych potrzeb i wizji architektonicznych, decydują także normy budowlane. A konkretnie zalecenia dotyczące możliwości wyboru danego materiału w zależności od kąta nachylenia połaci dachowych. Nie musimy jednak sami być ekspertami i wgryzać się w szczegółowe przepisy prawa. Zrobią to za nas producenci pokryć dachowych. Dlatego każdorazowo przed wyborem materiału, warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi danego produktu i możliwości jego zastosowania.

fot. Improbud | Blacha tapezowa TR 18

Materiał poszycia a kąt nachylenia dachu

Rozważając, jaka blacha na dach dwuspadowy lub jednospadowy będzie najkorzystniejsza, pamiętajmy, że blacha i blachodachówka to świetne rozwiązania zarówno przy dachu o małym spadku, jak i w dachach o standardowym na polskie warunki klimatyczne przedziale nachylenia 30-45 stopni. Blachą na rąbek lub trapezową pokryjemy nawet dach płaski, o minimalnym nachyleniu 3 stopni. Blachodachówka sprawdzi się na dachu jednospadowym lub dwuspadowym o nachyleniu minimum 9 stopni. Polskie dachy rzadko przekraczają 60 stopni nachylenia. Im wyższy spadek, tym większa ekspozycja poszycia, wpływająca na atrakcyjność wizualną dachu, ale i trudniejszy montaż elementów. Przy większych kątach nachylenia możemy także zdecydować się na cięższe i droższe pokrycia z dachówki betonowej (20-60 stopni) lub ceramicznej (20-45 stopni) w różnym wariancie kształtu i dodatkowych powłok ochronnych.

Jaka blacha na dach dwuspadowy – rozwiązania Improbud

Dzięki swej efektywności i prostocie najpopularniejszą konstrukcją w polskich domach jednorodzinnych są dachy dwuspadowe. Idealnie sprawdzą się na nich dwa warianty blaszanego poszycia.

Blachodachówki panelowe

Blachodachówki w formie modułów ze stali ocynkowanej perfekcyjnie odwzorowują kształty klasycznych dachówek ceramicznych lub betonowych. Prosty montaż i stosunkowo małe rozmiary paneli sprawiają, że materiał świetnie radzi sobie z naprężeniami połaci. Możemy też z większą precyzją dopasować go do bardziej złożonych kształtów dachów dwuspadowych, minimalizując starty. W ofercie firmy Improbud znajdziemy między innymi rozwiązania marki Budmat. To wyjątkowo sztywne moduły o wysokiej szczelności, dostępne w 6 wariantach tłoczenia. Możemy wybrać modele wypukłe, wklęsłe, proste lub panele z wydłużoną linią modułu w zależności od wybranej stylistyki architektonicznej domu.

fot. Improbud | Budmat Venecja

Blachy trapezowe

Blachą na dach dwuspadowy, która spełni wymogi ochrony i estetyki, jest także blacha trapezowa. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę między innymi na wysokość profilu blachy. Aby domowy dach nie przeciekał, korzystajmy ze średnich profili jak modele T14, T18 czy T20. Niższe profile służyć mogą jako obudowa elewacji, a wyższe rekomendowane są dla wielkopowierzchniowych obiektów użytkowych. Za szczelność i wytrzymałość poszycia odpowiadają też powłoki rdzenia. Blachy trapezowe dostępne w Improbud produkowane są z powłok stalowych: ocynkowanych, alucynkowych i powlekanych lub z powłok aluminiowych powlekanych.

fot. Improbud | Blacha trapezowa TR 14

Jaka blacha na dach jednospadowy?

Dachy jednospadowe, kojarzone dawniej głównie ze stylem modernistycznym, są dziś rozwiązaniem atrakcyjnym zarówno ze względu na swoją designerską nieszablonową atrakcyjność, jak i funkcjonalny minimalizm. Jaki materiał pokrycia polecają eksperci Improbud?

Blachodachówka w arkuszach

Podobnie, jak w przypadku wyboru blachy na dach dwuspadowy, możemy zdecydować się na stalowe elementy imitujące dachówki. Ze względu na dużą jednorodną powierzchnię dachu jednospadowego, warto postawić na blachodachówkę w arkuszach, docinaną optymalnie do potrzeb klienta. Nie ograniczają nas fabryczne rozmiary paneli, a w aranżacji korzystamy w pełni z bogatej palety dostępnych kształtów i wzorów.

fot. Improbud | Budmat Sara

Blacha płaska na rąbek

To jedna z najstarszych i wciąż atrakcyjnych dla inwestorów sposobów na nieprzepuszczalny i trwały dach jednospadowy. Gładkie panele bez tłoczeń dają efekt schludnej nowoczesności. Technologia łączenia na rąbek zapewnia najwyższą szczelność. Prosta forma przekłada się również na korzystną cenę. To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie wśród pokryć blaszanych.

fot. Improbud | Budmat Prime Click L

Improbud – wszystko dla dachu

Powyższe propozycje pokazują, że w odniesieniu do blaszanego poszycia dachu mamy w czym wybierać, tym bardziej, gdy skorzystamy ze wsparcia doświadczonego dystrybutora. Eksperci Improbud od niemal 20 lat doradzają jaka blacha na dach dwuspadowy lub jednospadowy będzie dla danej inwestycji najkorzystniejsza, a kiedy lepszym rozwiązaniem okaże się wybór dachówki betonowej lub ceramicznej. Improbud korzysta z rozwiązań wyłącznie od renomowanych producentów. Dla nas to pewność inwestycji w bezpieczne i wytrzymałe poszycie dachu wykonanego z atestowanych materiałów premium.

fot. Improbud

Co znajdziemy w ofercie Improbud?

• dachówki,
• blachodachówki panelowe,
• blachodachówki pod wymiar,
• rynny,
• blachy trapezowe,
• blachy na rąbek,
• podsufitki,
• okna dachowe,
• akcesoria dachowe.

Szczegółowa oferta pokryć dachowych na dachy jednospadowe i dwuspadowe dystrybutora dostępna na www.improbud.pl

89-210 Łabiszyn, ul. Szubińska 44, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 52 525 67 13,