Z powodu braku miejsc w istniejących już placówkach oświatowych władze muszą znaleźć inne rozwiązanie, które zagwarantuje, że wszystkie dzieci otrzymają odpowiednią opiekę i edukację. Najszybszym i najefektywniejszym wyjściem z tej trudnej sytuacji jest budowa obiektów modułowych, które będą pełniły funkcje budynków szkolnych. W ten sposób można zapewnić wszystkim uczniom możliwość nauki w komfortowych warunkach.

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Zalety obiektów modułowych
Jedną z głównych zalet wznoszenia obiektów modułowych jest bardzo krótki czas ich realizacji, który wynosi około miesiąca. Budowa nie wymaga od inwestora długotrwałego zaangażowania i nieustannej kontroli nad wykonawcami. Zaoszczędza on tym samym swój czas i jest spokojny o swoją inwestycję. Montażem zajmuje się tylko wykwalifikowana ekipa, która ma doświadczenie w stawianiu obiektów modułowych.  
Montaż prefabrykowanych modułów nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych, jak w przypadku budowy obiektów murowanych. Dlatego może on odbywać się również w niskich temperaturach. Jest to dużym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, którym zależy na szybkim postawieniu obiektu, którego budowa przypadła na miesiące jesienno-zimowe.  

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Problemu nie stanowią również warunki gruntowe.
– Obiekty modułowe można usytuować w nietypowych miejscach o problematycznych warunkach glebowych, np. na terenie podmokłym bądź terenach szkód górniczych – dodaje inż. Andrzej Głuchowski, właściciel firmy GEA Professional zajmującej się realizacją modułowych budynków mieszkalnych i użytkowych – Budynki te są oparte na lekkiej konstrukcji i posadowione na płytach fundamentowych, dlatego ich montaż może odbywać się nawet na gruntach o słabej nośności. Tradycyjny budynek betonowy jest 10 razy cięższy, co wpływa na osiadanie gruntu w miejscu nowej inwestycji.

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Obiekty modułowe są ekologiczne, energooszczędne i zapewniają komfort cieplny swoim użytkownikom. Budynki całoroczne mają ściany wykonane z wysokiej jakości elementów termoizolacyjnych, spełniając tym samym najsurowsze normy izolacji cieplnej, tj. możliwość zamieszkiwania zimą. Nie należy obawiać się wysokich kosztów ogrzewania, ponieważ budownictwo modułowe pozwala na optymalne dobranie sposobu ogrzewania i jednostek grzewczych.

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Ponadto, budynki tego typu cechują się dużą mobilnością – można je przemieszczać, a także demontować i montować ponownie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można je w łatwy sposób modernizować poprzez dokupienie i instalację kolejnych modułów.

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Budownictwo modułowe – sposób na brak miejsc w przedszkolach
Ze względu na różnego typu czynniki, jak m.in. migracje osób do dużych ośrodków miejskich, pojawił się w naszym kraju problem z brakiem miejsc w szkołach i przedszkolach. Władze, chcąc rozwiązać ten problem, muszą wybudować nowe placówki oświatowe. Jednak ze względu na istniejące procedury przetargowe, na powstanie takiego budynku należy czekać minimum 3 lata. Dlatego, aby jak najszybciej zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w przedszkolach, samorządy miast zdecydowały się na przedszkola modułowe – budowane w znacznie krótszym czasie niż obiekty murowane, tańsze od nich i bardziej elastyczne.

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Przedszkole modułowe a estetyka
Dzięki nowoczesnym technikom budowlanym przedszkola i szkoły modułowe wyglądają zupełnie jak szkoły murowane. Budynek z modułów może przybrać dowolną formę architektoniczną z dowolnie wykończoną elewacją.     
– Przedszkole można wyposażyć w taki sposób, aby funkcjonalność i komfort użytkowania były na najwyższym poziomie, a ich wygląd nie przypominał typowego budynku modułowego – opowiada inż. Andrzej Głuchowski – Dlatego ściany obudowuje się warstwą izolacji, a następnie kładzie się struktury dekoracyjne – np. tynki, betonowe płyty ozdobne bądź płyty gresowe.
Ponadto, budynek można upodobnić do tradycyjnego poprzez instalację dachu.
– Jesteśmy profesjonalną firmą, która indywidualnie podchodzi do każdej inwestycji. Jeśli projekt zakłada montaż dachu, nawet dachu dwuspadowego o kącie wyższym niż 25°, to realizujemy go – opowiada właściciel GEA Professional.   

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Przedszkole modułowe łatwo zintegrować z otoczeniem, jednocześnie nadając mu indywidualny charakter, np. dzięki różnokolorowej elewacji. Tęczowe ściany lub rysunki przedstawiające postaci z baśni i kreskówek idealnie wpisują się w dziecięcą estetykę. Innym, ciekawym rozwiązaniem może być przeszklony budynek modułowy, w którym zamontowane są wielkie okna wpuszczające dużą ilość naturalnego światła do wnętrza. Ponadto, okna wychodząc np. na pobliski park, dostarczają dzieciom przyjemnych widoków, działając na nie w ten sposób uspokajająco.   

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Przedszkole modułowe a bezpieczeństwo
– Przedszkole modułowe jest jak najbardziej funkcjonalnym, przyjaznym dzieciom budynkiem – podkreśla inż. Andrzej Głuchowski – W jego budowie uwzględnione są obowiązujące normy i przepisy dotyczące bezpieczeństwa i komfortu przebywających w nim osób. Spełnia on ostre wymagania sanitarne i ppoż.
Taki obiekt posiada odpowiednią wentylację i izolację cieplną, dostosowaną do panujących warunków klimatycznych – stalowy szkielet ocieplany jest warstwą termoizolacyjną – wełną mineralną, pianką poliuretanową lub styropianem. Dzięki temu przedszkolaki spędzają cały dzień w komfortowych warunkach, a rodzice nie obawiają się o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
– Warto podkreślić, że w trakcie budowy tak zabezpieczamy szkielet stalowy, aby był on całkowicie odizolowany od wpływu czynników atmosferycznych – dodaje właściciel GEA Professional – Konstrukcja nie ma żadnego kontaktu z wodą. Dzięki temu stal nie koroduje, a budynek posiada nieograniczoną żywotność.

 

nowoczesne szkoły i przedszkolafot. GEA Professional

 

Każde przedszkole modułowe jest wyposażone w instalację elektryczną, instalację wodną, kanalizację oraz centralne ogrzewanie. Mieści wszystkie niezbędne pomieszczenia – sale lekcyjne, świetlicę, szatnie, zaplecze kuchenne, toalety. Jego wyposażenie nie różni się od przedszkoli i szkół budowanych w tradycyjnym systemie murowanym. Wiedzą o tym mieszkańcy wielu europejskich państw, m.in. Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii, w których ta nowoczesna technologia jest niezwykle powszechna. Wzorem tych krajów, Polska również zaczęła wykorzystywać budownictwo modułowe do tworzenia przedszkoli dla dzieci z dużych aglomeracji miejskich.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.modulowe.eu

21-421 Tuchowicz, Celiny Włościańskie 69B , woj. lubelskie
tel. 504 002 149,