Produkty wapiennicze z kopalni Trzuskawica wspierały budownictwo na ziemiach polskich od końca XIX w. Oficjalnie Zakład Produkcyjny „Sitkówka” powstał w 1910 roku i tak zaczyna się ta historia. Historia, której nie były w stanie przerwać dwie wojny, zmiany ustrojów oraz modelu własnościowego zakładów. Dlaczego? Trzuskawica (jak na firmę, która wzięła swą nazwę od majestatycznego wzgórza, przystało) swoją działalność opiera zawsze na trzech solidnych filarach. Są nimi: produkt (spełniający nawet najbardziej wyśrubowane wymagania), ludzie (doskonale wykształceni i doświadczeni specjaliści na każdym szczeblu), klienci i kontrahenci (mogący liczyć na współpracę opartą na obopólnych korzyściach).

fot. Trzuskawica

Produkt klasy Premium

Lokalne złoże, z którego korzysta Trzuskawica zawiera, wedle szacunków geologów, około 700 mln ton wapienia dewońskiego. Jednak bez zaawansowanej technologii surowiec nie przeistoczyłby się w wysokiej jakości wapno, mączki wapienne, kruszywa węglanowe, nawozy wapniowe czy sorbenty.
Nasze produkty stosowane są powszechnie jako środki do uzdatniania wody, higienizacji osadów pościekowych oraz stabilizacji gleby, budownictwie i ochronie środowiska. Dzięki najwyższym parametrom jakościowym wapień z Trzuskawicy jest podstawą receptur na beton konstrukcyjny i mostowy.

W jaki sposób kopalnia Trzuskawica oraz zakłady produkcji wapna osiągnęły tak wysoki poziom technologiczny? Nie jest to wyłącznie zasługą współczesnych nam czasów. Już 50 lat temu rozpoczęła się budowa nowoczesnego i największego zakładu w Europie, a w 1974 roku, kiedy kończono inwestycje, dysponowano 12 polskimi piecami szybowymi typu 100 C’ do wypalania wapna. W tamtym czasie były już one w pełni zautomatyzowane, a pracownicy jedynie nadzorowali ich pracę z centralnej sterowni. Na takim etapie rozwoju technicznego można iść tylko do przodu. I tak się stało. Trudne lata początków transformacji – przypadające na lata 90. XX w. – przyniosły szereg problemów, ale też zainicjowały ważne zmiany w profilu produkcji. Wapno Trzuskawica stało się w przeważającej części palone. Taką zmianę podyktował rynek (zdecydowany zwrot w kierunku betonu komórkowego i cegły silikatowej /białej/), a zakład był w stanie szybko do tej zmiany się przystosować. Zdolność do adekwatnej odpowiedzi na trendy w budownictwie i potrzeby odbiorców to siła Trzuskawicy po dziś dzień. Nowe możliwości jedynie zachęcają inżynierów do podejmowania wyzwań i znajdowania dla produktów wapienniczych nowych zastosowań. Nie tylko w budownictwie, ale i w przemyśle:

  • chemicznym,
  • celulozowo-papierniczym,
  • sodowym,
  • hutniczym,

oraz w:

  • rolnictwie,
  • ochronie środowiska,

Przejście w ręce budowlanego giganta Cement Roadstone Holding (CRH) w 2003 roku umożliwiło jeszcze bardziej dynamiczny rozwój firmy i pracę nad technologiami przyszłości dla branży. Ale to nie byłoby możliwe bez ludzi.

fot. Trzuskawica

Trzuskawica stale inwestuje w rozwój pracowników

Firma buduje swoją przewagę konkurencyjną na doświadczonej i zaangażowanej kadrze. To co oferuje Trzuskawica to przede wszystkim praca pełna wyzwań, oparta na ciągłym podnoszeniu kwalifikacji, ale jednocześnie dająca możliwość rozwoju w strukturach grupy zarówno w kraju jak i za granicą. „Branża dynamicznie idzie do przodu, nie możemy sobie pozwolić na pozostawanie poza głównym nurtem. Pracownicy są naszym największym dobrem. Stawiamy na otwarte, kreatywne, chętne do rozwoju osoby – mówi Barbara Ferschke, dyrektor ds. zasobów ludzkich.

Naszym pracownikom oferujemy ciekawe programy wzmacniające m.in. kompetencje menadżerskie, umiejętności komunikacji i współpracy, zarządzania projektami. Bardzo duży nacisk kładziemy także na podnoszenie technicznych oraz merytorycznych kwalifikacji zawodowych naszej kadry.

Zanim nominujemy pracownika do udziału w programie rozwojowym lub włączymy go do pracy przy konkretnym projekcie, korzystamy z dostępnych na rynku specjalistycznych testów oraz analiz, które pomagają zidentyfikować obszary nad którymi pracownik powinien pracować oraz określić rolę, jaką pracownik powinien pełnić w zespole projektowym. Pracujemy także nad tym, aby zapewnić wymianę wiedzy i doświadczenia pomiędzy pracownikami zarówno młodszymi i starszymi stażem w naszej spółce, ale również pomiędzy pracownikami innych spółek w grupie, poprzez uruchomienie wewnętrznego programu mentoringowego. Wspieramy także studentów czyli potencjalnych przyszłych pracowników naszej firmy umożliwiając odbywanie w naszych zakładach praktyk oraz udostępniając materiały pomocne przy pisaniu plac magisterskich.

fot. fot. Trzuskawica

Spółka Trzuskawica pracuje również „u podstaw” z młodzieżą szkolną. Chcemy rozwijać u młodzieży kompetencje przede wszystkim w zakresie przedmiotów budowlanych, nowoczesnych technologii, a także kompetencje informatyczne i przedsiębiorczą postawę – mówi Irena Surma, koordynująca współpracę ze szkołami, a ta współpraca odbywa się na wiele sposobów. Od 14 już lat przedsiębiorstwo szlifuje diamenty, które znajduje wśród uczniów Zespołu Szkól Zawodowych nr 1 w Kielcach (najlepszym przyznawane są stypendia). Rok rocznie odbywa się tam Konkursu Wiedzy o Wapnie, który poprzedzony jest prelekcjami fachowców, wizytami studyjnymi na terenie Zakładów. Poza tym spółka pomaga szkole doposażać pracownie i popularyzować wiedzę o całej branży. W celu zaznajomienia młodych ludzi ze słownictwem technicznym organizowane jest Wielkie Dyktando Techniczne, nad którym patronat objął również Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tego rodzaju działania, wyróżniają Trzuskawica S.A. na rodzimym rynku, choć przecież nie od dziś wiadomo, że mądra inwestycja w kadry jest najlepszym kapitałem na przyszłość. To jak dla firmy ważni są ludzie widać również w podejściu do zagadnień BHP i szeroko pojętej ekologii.

fot. Trzuskawica

W 2018 r. spółka po raz drugi została laureatem prestiżowego konkursu „Bezpieczny pracodawca w strefach zagrożenia wybuchem”. Powodem do dumy i szczególnej satysfakcji jest również Nagroda „Skrzydła 2018” przyznana firmie za ofertę wysokiej jakości wyrobów wapienniczych, znajdujących zastosowanie w sektorze Ochrony Środowiska. To najstarsze i cieszące się wielkim uznaniem wyróżnienie dla najlepszych przedsiębiorców obecnego województwa świętokrzyskiego.

Kontrahenci, którzy ufają

Jakość i innowacyjność oferowanego produktu zawsze jest podstawą zaufania do firmy. Jeśli dodać do tego wszystkie działania i historię przedsiębiorstwa opisane wyżej, to nie dziwi fakt, że Trzuskawica S.A. cieszy się tak wielką renomą. Spółka i jej produkty są obecne przy realizacji największych, najnowocześniejszych i najbardziej wymagających inwestycji w naszym kraju. Takich jak: Lotnisko im F. Chopina w Warszawie, autostrada A1, dworzec Łódź Fabryczna, most Rędziński we Wrocławiu, Tauron Arena Kraków. Firma konsekwentnie rozwija swój potencjał (w czym pomaga jej przynależność do Cement Roadstone Holding). A klientom, nie pozostaje nic innego, jak czerpać korzyści ze współpracy z firmą i tym samym budować swój własny sukces.

Więcej szczegółów na: www.trzuskawica.pl

26-052 Nowiny, Sitkówka 24, woj. świętokrzyskie
tel. 413469130,