Z czego powstaje wełna skalna? Podstawowe surowce to bazalt, gabro, dolomit lub kruszywo wapienne. Jest więc to materiał izolacyjny całkowicie naturalny.

Podczas produkcji wełny skalnej bazalt zostaje roztopiony w bardzo wysokiej temperaturze ponad 1400°C i następnie rozwłókniony. W procesie produkcji dodaje się gabro (skała głębinowa), dolomit (osadowa skała węglanowa) lub kruszywo wapienne. Powstałe w ten sposób włókna skalne formuje się w płyty, maty czy otuliny.

To właśnie dzięki materiałom, z jakich jest produkowana, wełna skalna ma tak dobre parametry ważne dla nowoczesnych izolacji jak i zrównoważonego budownictwa.

zdjęcie: Mineralna wełna skalna ROCKWOO

Doskonała termoizolacyjność

Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL zatrzymują ciepło w budynku, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, zaś latem utrzymują chłód w pomieszczeniach. Dzięki doskonałej izolacyjności wełny skalnej można oszczędzić od 50% do 90% energii w nowych i remontowanych budynkach.

Komfort akustyczny

Produkty z wełny skalnej izolują od hałasu, echa i wibracji. Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL wycisza hałas dochodzący z pomieszczenia powyżej oraz zza ściany. Skutecznie tłumi także odgłosy z dachu, nawet jeśli jest pokryty blachodachówką i pada na niego grad lub deszcz.  

Bezpieczeństwo pożarowe

Izolacja z wełny skalnej jest odporna na temperaturę 1000°C. To oznaczą, że się nie pali, a przy tym zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Poza tym nie przyczynia się do emisji toksycznego dymu, oraz nie tworzy płonących kropli.

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że dom oddycha, panuje w nim zdrowy mikroklimat, wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany budynku. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów.

Trwałość ponad 50 lat

Wełna skalna zachowuje swoje właściwości termiczne przez ponad 55 lat, dzięki unikalnej strukturze fizycznej i gęstości, utrzymuje kształt i parametry. Izolacja z wełny skalnej jest bardzo wytrzymała, pomimo zmian temperatury czy wilgotności, jak również odporna na działanie czynników chemicznych i biologicznych.

Materiał do recykling

Wełna skalna jest materiałem ekologicznym. Poddaje się ją recyklingowi, bez utraty jakości ani właściwości. Dzięki temu fabryki wełny skalnej nie wytwarzają odpadów produkcyjnych przekazywanych na składowiska.

Jeśli chodzi o wady tego materiału, to zalicza się do nich poziom trudności montażu. Wełna skalna jest cięższa niż inne materiały izolacyjne. Prace izolacyjne trwają w związku z tym dłużej, co w oczywisty sposób przekłada się na czas budowy czy remontu.

Jednak tam, gdzie zależy nam na szybkim wykonaniu ocieplenia poddasza, można zastosować wełnę skalną w technologii nadmuchu, czyli GRANROCK. Idealnie wypełnia trudno dostępne poziome przestrzenie na poddaszach nieużytkowych oraz na stropodachach wentylowanych. Pozwala na ocieplenie poddasza w jeden dzień!

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,