Technologie i opinie – ocieplanie poddasza pianką PUR lub wełną skalną (granulat)

Stając przed wyborem rodzaju izolacji dachu, poddasza, stropu czy elewacji, warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Grupy CELS oferuje profesjonalne doradztwo i wizję lokalną każdej inwestycji. Indywidualna analiza technologiczna pozwala bowiem najefektywniej weryfikować powszechne opinie. Ocieplanie poddasza pianką otwartokomórkową to inwestycja w materiał lekki, trwały i wolny od szkodliwych środków chemicznych. Przy mniejszej od wełny objętości, oferuje skuteczniejszą izolację cieplną (niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda to cieńsza warstwa niezbędnej izolacji i niższa cena) oraz wysoką przyczepność do ocieplanej powierzchni, co może okazać się istotne przy remoncie starych drewnianych dachów lub blaszanych powierzchni hal czy budynków inwentarskich. Ocieplanie poddasza pianką PUR to także zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej (paraprzepuszczalność), a w związku z tym mniejsze ryzyko rozwinięcia się grzybów lub pleśni w strefie dachowej. Lekkość samego tworzywa (połączenie izocyjanianu i poliolu) sprawia, że pianka nie obciąża dodatkowo samej konstrukcji budynku, a aplikacja natryskowa powoduje, że pianka skutecznie i szczelnie pokryje każdy milimetr powierzchni.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Podstawowa zaleta wełny skalnej to jej ognioodporność (dla granulatu Rockwool jest to klasa niepalności A1). Wysoka gęstość materiału przekłada się z kolei na skuteczną izolację akustyczną, obok podstawowej funkcji termoizolacji. Przy podobnej do pianki wartości współczynnika przewodzenia ciepła oraz paraprzepuszczalności, wełna w opinii licznych ekspertów, jest materiałem o zbliżonej efektywności, co pianka. Należy jednak pamiętać, że wełna. ma wyższy stopień narażenia na nasiąknie wilgocią i jest cięższa.

Analizując opinie o ocieplaniu poddasza pianką lub wełną, warto wziąć pod uwagę również standardy produkcji samego materiału oferowanego przez dystrybutorów. Grupa CELS współpracuje wyłącznie z liderami nowoczesnych technologii ociepleń budynków. W zakresie ocieplania poddasza pianką PUR jest certyfikowanym wykonawcą termoizolacji produktami marki Soudal, a w przypadku ociepleń wełną skalną korzysta z asortymentu marki Rockwool. Tysiące realizacji oraz opinie klientów potwierdzają solidność producentów i wysoką jakość materiałów, co w połączeniu z szybkim i profesjonalnym wykonawstwem ze strony specjalistów CELS, gwarantuje wybór najkorzystniejszej formy ocieplenia, w kontekście ceny, jakości i komfortu użytkowania na lata (dożywotnia gwarancja na realizacje ociepleń pianką Soudal).

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Ocieplanie poddasza pianką – cena krok po kroku

Koszt ocieplenia poddasza pianką PUR zależny jest od wielu parametrów, charakteryzujących indywidualnie każdą inwestycję, dlatego eksperci CELS oferują w ramach usługi bezpłatną wizję lokalną w celu zebrania pomiarów, zapoznania się ze specyfiką konstrukcji budynku do ociepleń oraz opracowania pełnej wyceny poziomu złożoności poszczególnych prac i ilości niezbędnych materiałów. Sprawdzając ceny ocieplania poddasza pianką, warto zanalizować oszczędności energii, które dzięki niej będą generowane w danym pomieszczeniu. Zważywszy na fakt, że około ⅓ całego ciepła ucieka górą, przez dachy i poddasza, inwestycja w skuteczną i szczelną izolację termiczną tej kondygnacji zwróci się bardzo szybko.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Jednym z najistotniejszych aspektów ceny ocieplenia jest charakterystyka struktury obiektu. Aplikacja piany PUR na dużych, prostych powierzchniach wymaga mniejszego nakładu pracy i niż na skosach czy załamaniach. Konstrukcja decyduje także o możliwej do zastosowania grubości warstwy piany. Zgodnie z opiniami ekspertów, powszechnie stosowana grubość to 15cm, ale do ociepleń poddasza pianką, gdy pozwala na to konstrukcja, aplikuje się także grubości 18cm czy 20cm. Przy dachach skośnych, gdzie stosuje się piankę otwartokomórkową o wyższej cenie, ale też większej trwałości, koszt całkowity będzie inny niż przy dachach płaskich z pianką zamkniętokomórkową lub budynkach przemysłowych, których po dociepleniu nie trzeba wykańczać i dodatkowo aranżować. Wartością amortyzującą cenę ocieplania poddasza pianą, przy skosach w budynkach mieszkalnych, jest niewątpliwie możliwość późniejszej adaptacji pomieszczenia jako dodatkowej przestrzeni użytkowej – pokoju, salonu, schowka, bawialni.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Kolejnym parametrem wartym uwagi, obok kwestii oszczędności energetycznych oraz struktury budynku, są kwestie samej technologii. Ocieplanie poddasza pianką to jednorazowy koszt ponoszony na wiele lat użytkowania budynku w komforcie termicznym. Piana poliuretanowa jest wytrzymałym materiałem, nie wymaga napraw lub cyklicznej wymiany zużytych czy kruszących się fragmentów. W cenie ocieplania poddasza pianką zawiera się też niezbędny sprzęt specjalistyczny do jej aplikacji oraz praca specjalistów. Ze względu na właściwości piany, specyfikę urządzeń do montażu i bezpieczeństwo, nie rekomenduje się dokonywania termoizolacji bez wsparcia przeszkolonych fachowców. Jednocześnie warto zaznaczyć, że izolacja pianą jest to proces bardzo szybki, średni czas aplikacji powierzchni 100m2 zajmuje kilka godzin, dlatego koszt robocizny jest niższy niż przy wyborze innej formy ocieplania.

Centrum ociepleń Grupy CELS

Omówione powyżej aspekty i zalety termoizolacji pianą PUR sprawiają, że ocieplanie poddasza pianką poliuretanowa jest jedną z najbardziej popularnych i cieszących się pozytywnymi opiniami usług świadczonych przez ekspertów Grupy CELS. Ale w portfolio firmy są także oferty dodatkowe, realizowane w ramach Centrum Ociepleń Grupy CELS w Ożarowie Mazowieckim.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Jedną z nich jest opcja wypożyczenia maszyny do samodzielnego ocieplania budynków wełną skalną. Szybkie i efektywne wdmuchiwania wełny gwarantuje maszyna ROCKSTER 3 marki Rockwool. To mobilny sprzęt o małej wadze i wymiarach, działający w standardowym napięciu 230V. Cena usługi obejmuje także instruktaż obsługi sprzętu, a klienci zaopatrujący się w wełnę z magazynów Centrum Ociepleń CELS, maszynę do aplikacji granulatu mogą wypożyczyć gratis. Opinie o ocieplaniu poddasza pianką PUR i wełną skalną z granulatu zależą w dużej mierze od jakości samego materiału, dlatego Grupa CELS oferuje w sprzedaży hurtowej i detalicznej najnowocześniejszy produkt wełny skalnej z rolki w granulacie Rockwool Granrock Super, dostępny w magazynach Centrum Ociepleń w Ożarowie Mazowieckim.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Współpraca z Grupą CELS to korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań w zakresie termoizolacji, dostępnych w dobrych cenach, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i inwestorów biznesowych z branży budowlanej. Profesjonalne ocieplanie budynków dla wymagających to dewiza firmy, sprawdzona w ponad dziesięcioletnim doświadczeniu w branży.

Ze szczegółową ofertą producenta w zakresie ocieplania poddasza pianką PUR, wraz z poradnikami i katalogami produktów, można zapoznać się na stronie www.cels.pl.

16-400 Suwałki, ul. Bakałarzewska 21, woj. podlaskie
tel. + 48 87 565 34 83, +48 533 200 197 | +48 570 580 100 ,