Podeszwy butów, części samochodów, różnego rodzaju uszczelki, powłoki ochronne – poliuretany są dziś wszechobecne w naszym życiu, choć nie zawsze jesteśmy tego faktu świadomi. Wbrew pozorom nie jest to więc materiał nowy, choć sama technologia wykonywania izolacji z pianek jest stosunkowo młoda (w porównaniu np. do wełny mineralnej).
W sektorze budowlanym przez lata najbardziej popularnymi metodami izolacji były właśnie wełna i styropian, co wynikało z jednej strony – z braku  alternatywy, z drugiej – z relatywnie niskiej ceny. Wielu inwestorów zniechęcała właśnie cena ocieplenia z pianki poliuretanowej, początkowo minimum dwa razy wyższa niż np. styropianu, co było spowodowane  koniecznością sprowadzania składników zza granicy. Wełna i styropian „trzymały się” więc na rynku mocno, nawet jeśli inwestorzy mieli świadomość że istnieją materiały o lepszych parametrach cieplnych.
– Z czasem, gdy również w Polsce zaczęły powstawać konkurujące ze sobą firmy oferujące ocieplenie z pianki poliuretanowej, cena spadła do poziomu tradycyjnych materiałów izolacyjnych. To dobra tendencja zważywszy na fakt, że pianki mają wiele atutów np. oszczędność czasu przy wykonywaniu aplikacji, w porównaniu do innych materiałów, których montaż jest bardzo pracochłonny i zabiera wiele czasu – mówi Milena Bratz, kierownik działu sprzedaży systemów PU w firmie Purinova zajmującej się produkcją systemów poliuretanowych. – Ponad to Izolacja z piany eliminuje wystąpienie mostków termicznych. W przypadku alternatywnych materiałów izolacyjnych mostki powstają na ich łączeniach.– dodaje Milena Bratz.
Dziś, gdy izolacje z pianki są już bardzo dobrze znane na naszym rodzimym rynku (który współdzieli z resztą świata tendencję, aby budować energooszczędnie i szczelnie), ich cena ukształtowała się na poziomie, który nie przekracza możliwości finansowych przeciętnego inwestora.

Ocieplenie domu, ocieplanie poddasza pianką – koszty i zalety pod lupą
Nawet średnio zorientowana w temacie budownictwa osoba bez trudu przyjmuje argumentację o atrakcyjności piany poliuretanowej wśród materiałów izolujących. Natryskowa metoda aplikacji sprawia, że nie ma szczelin w miejscach połączeń. Ponadto rzadko kiedy docina się finalną warstwę izolacyjną (nadmiar piany) ponieważ firmy aplikujące materiał mogą go natrysnąć do określonej grubości. Wniosek jest prosty – izolacja pianą będzie bardziej szczelna, wykona się ją szybciej, odpady materiału zostaną zminimalizowane. W praktyce wykonanie izolacji natryskowej dachu domu jednorodzinnego zajmuje około jeden dzień, w przypadku metod tradycyjnych może potrwać to dłużej.
Tym samym analizując cenę ocieplenia z pianki, warto uwzględnić również szybką amortyzację inwestycji. Przy odpowiedniej izolacji zastosowanej w całym budynku możemy spodziewać się większych oszczędności energii grzewczej niż w porównywalnym budynku, w którym zastosowano wełnę lub styropian.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że w toku eksploatacji i na skutek zetknięcia z wilgocią piana PUR nie zmienia właściwości: nie odkształca się, nie ubija, „trzymając” swoje doskonałe parametry.

 

ocieplenie domu pianką poliuretanową

 

Koszty – ocieplenie pianką dachu, poddasza, ścian
Ile więc kosztuje ocieplenie dachu pianką czy wykonanie izolacji całego domu?
– Standardowa grubość izolacji pianą poliuretanową otwartokomórkową to 20 cm. W takim przypadku cena ocieplenia domu pianką poliuretanową za 1m² ukształtuje się na poziomie ok. 60 zł brutto za 1m² . W przypadku izolacji o grubości 25 cm koszt wykonania metra kwadratowego ocieplenia wynosi około 70 zł brutto w zależności od powierzchni inwestycji i jej skomplikowania. Przy warstwie standardowej piany o grubości 20 cm współczynnik przenikania ciepła U  wynosi 0,185, co oznacza, że zapotrzebowanie energetyczne wynosi 18-20 kW na m² na rok – mówi Milena Bratz.
Końcowa cena zależy też od wielkości inwestycji – im mniejsza, tym za każdy m² ocieplenia zapłacimy więcej.
Na to, ile kosztuje ocieplenie pianką dachu, stropu, posadzek czy ścian wewnętrznych i zewnętrznych mają również wpływ parametry techniczne samego izolatora. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja geograficzna – najniższa cena ocieplenia z pianki (warstwa ok. 20 cm) to ok. 42-45 zł/m² – na takim poziomie uplasowały się koszty np w województwie śląskim. Więcej – ok. 47 zł zapłacą mieszkańcy województwa wielkopolskiego, pomorskiego, opolskiego i łódzkiego. W województwie lubelskim i świętokrzyskim zapłacimy ok. 48 zł/m², a w mazowieckim lub warmińsko mazurskim – ok. 55 zł/m².
– Oczywiście wiele też zależy od wielkości powierzchni, która ma być ocieplona, a także stopień skomplikowania konstrukcji. Nieco inaczej kształtuje się koszt ocieplania poddasza pianką, inaczej wygląda cena przy ocieplaniu pianką poliuretanową zamkniętokomórkową fundamentów czy posadzki – komentuje Milena Bratz.

Zalety pianki poliuretanowej są dziś szeroko doceniane, co świetnie współgra z ogólnoświatową promocją energooszczędności. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszy produkt wymaga „ręki fachowca”. Warto więc poszukać solidnego i rzetelnego wykonawcy, który często jest też w stanie wynegocjować u producenta rabat na zakup piany. Dobrze i profesjonalnie wykonana izolacja natryskowa z pianki poliuretanowej, nawet jeśli wciąż droższa niż z ocieplenie z wełny i styropianu, to dziś jedno z najlepszych rozwiązań, które jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom świadomych konsumentów z XXI wieku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.purios.com
 

 

85-825 Bydgoszcz, ul. Wojska Polskiego 65, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 523614710,