Blacha perforowana aluminiowa – innowacja i piękno

Perforowane arkusze blachy aluminiowej to wyrób uniwersalny, o szerokiej skali zastosowań, który jest odporny na korozję i szkodliwy wpływ środowiska. Z uwagi na swoje świetne parametry, lekkość i relatywnie niską cenę (w porównaniu np. do stali nierdzewnej), blacha taka szczególnie dobrze sprawdza się w branży budowlanej, jako materiał o wysokich wartościach zarówno technicznych, jak i estetycznych. Jak świat długi i szeroki, spotkać można mnóstwo konstrukcji opartych na wykorzystaniu tego produktu. To nie tylko fasady, ale także sufity, balustrady, osłony przeciwsłoneczne, wiatrołapy, panele akustyczne, czy wyraziste dekoracje ścienne.

Firma RMIG, poprzez swoją nowatorską koncepcję City Emotion, może pomóc zrealizować najbardziej ambitne projekty architektoniczne, łączące w sobie emocje, piękno i innowację. RMIG City Emotion to coś znacznie więcej niż po prostu sprzedaż blachy perforowanej na wymiar – w ramach tej koncepcji klient zyska wsparcie na każdym etapie swojej inwestycji, od pomysłu (jak użyć blachy perforowanej?) poprzez wizualizację (materiały, wzory, potencjalny efekt), prezentację próbki (jak to faktycznie wygląda), aż po wyprodukowanie gotowej blachy. Przy czym niekoniecznie musi być to „goły” arkusz – finalnie aluminiowa blacha perforowana na wymiar podlegać może, w zależności od projektu, dodatkowej obróbce, jak laserowe wycinanie i gięcie, formowanie, malowanie proszkowe czy anodowanie. Dzięki temu możliwe jest tworzenie śmiałych, nietuzinkowych wizji architektonicznych i ich materializacja w nowoczesnej miejskiej przestrzeni.

fot. RMIG | Gimnazjum Lyngdal, Norwegia, Gimnazjum – Lyngdal, Norwegia; Architekci: Asplan Viak; Artysta: Anne-Gry Løland.

Blacha perforowana na wymiar – morze możliwości

Firma RMIG posiada w swojej ofercie ponad tysiąc rodzajów blach perforowanych. Najczęściej stosowanym produktem jest blacha z okrągłymi oczkami, ale w asortymencie dostępne także między innymi wersje wzorów z kwadratowymi otworami. Oba te rodzaje znajdują szerokie zastosowanie w architekturze.

Obie formy perforacji dobrze sprawdzają się jako dekoracyjne osłony elewacyjne, zwiększają ochronę przed słońcem, na przykład jako wypełnienie paneli na balkonach oraz paneli do balustrad. Dopełnieniem systemu blach perforowanych na wymiar jest opracowany sposób ich łatwego i bezbłędnego montażu w odpowiednim porządku. RMIG stosuje bowiem tzw. system sekwencyjny, jak również indywidualną numerację klisz w projektach. Stanowi to znaczące wsparcie, szczególnie przy instalacji dużej ilości blach perforowanych.

fot. RMIG | Maison du Portugal - Cité Universitaire Internationale, Dom studencki – Paryż, Francja; Architekci: AAVP Architecture and A.Virga

Drugim produktem obok perforowanej blachy na wymiar, który również świetnie sprawdza się w budownictwie i wzornictwie przemysłowym jest siatka cięto-ciągniona. Jest ona lekka, wytrzymała, antypoślizgowa, zawsze produkowana w jednym kawałku (nie montowana ani nie spawana), a dodatkowo niezwykle łatwa w obróbce i plastyczna. Dość przypomnieć, że elewacja Stadionu Narodowego w Warszawie, niemal do złudzenia przypominającego biało-czerwony koszyk, jest konstrukcją wykonaną właśnie z tego materiału, pochodzącego z linii produkcyjnej fabryki RMIG.

fot. RMIG | Wielopoziomowy parking Szpitala MSCP Herlev, Dania; Architekci: Mangor & Nagel A/S.

Realizacje w mistrzowskim stylu

Elewacje i inne elementy konstrukcyjne z perforowanej blachy aluminiowej, wyprodukowane przez firmę RMIG znaleźć można w całej Europie: Danii, Holandii, Francji, Niemczech, Włoszech i innych krajach. Z naszych polskich realizacji, obok wymienionego wyżej stołecznego stadionu, wspomnieć warto głogowskie Sukiennice – nowy, przeszklony pawilon, wykończony blachą perforowaną, na której przedstawiono scenki z życia średniowiecznego miasta, świetnie widoczne i cieszące oko zwłaszcza wieczorem i nocą, dzięki efektownemu podświetleniu. Skomplikowane wzory perforacji są doskonałym przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii do stworzenia historycznego otoczenia.

fot. RMIG | Międzynarodowa Szkoła Edwarda Steichena, Clervaux, Luxembug; Architekci: Jonas Architectes Associés

Równie udanym sposobem na użycie nierdzewnej perforowanej blachy na wymiar w zabytkowym obiekcie jest wieża Bismarcka (Bismarckturm) w Dreźnie. Zastosowane w środku obiektu balustrady z wypełnieniem z intensywnie żółtej perforowanej blachy rozjaśniły wnętrze i zapewniły nowoczesny wygląd w tym historycznym budynku.

Na przeciwległym biegunie realizacji opartych na perforowanej blasze aluminiowej znajdują się duże, spektakularne inwestycje, jak choćby szkoła artystyczna w Grimsby, z imponującą trójwymiarową fasadą, zaprojektowaną przez firmę Ryder Architects. W ramach dużego projektu przebudowy Instytutu Grimsby, RMIG i Ryder Architects podjęli współpracę przy realizacji imponującej i artystycznej fasady z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania RMIG ImagePerf do stworzenia jedynego w swoim rodzaju rozwiązania. Szczegółowy wzór kompleksowej gamy otworów okrągłych generuje efekt 3D pierwotnego projektu artysty, tworząc stylową obudowę odzwierciedlającą cel i przeznaczenie budynku.

fot. RMIG | Szkoła artystyczna Grimsby, Anglia; Architekci: Ryder Architects.

Warto dodać, że RMIG nie stroni także od prostych ale przydatnych i ułatwiających życie realizacji opartych na perforowanej blasze na wymiar – takich jak na przykład wiatrołap w omiatanym przez morskie podmuchy holenderskim miasteczku Vlissingen. Gięte arkusze blachy skutecznie chronią przed wiatrem, jednocześnie wyraźnie imitując krzywiznę fal i odzwierciedlając nadmorski charakter tego przybrzeżnego miasteczka.

fot. RMIG | Wiatrołap w Vlissingen, Holandia; Artysta: Heda Willem Buijs

Możliwości wykorzystania perforowanej blachy na wymiar od RMIG jest oczywiście jeszcze znacznie więcej – ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia architektów i urbanistów.

Więcej informacji dostępnych na stronie www.rmig.com

61-315 Poznań, Pokrzywno 4A, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 88 63 270 ,