Balustrady aluminiowe do samodzielnego montażu – nowość na rynku multi system AB-OPTIMAL

Multi-system balustrad MORAD AB-OPTIMAL to pierwszy w Polsce model balustrad, który pozwala stworzyć na jednym zestawie profili konstrukcyjnych osłonę złożoną z różnych wariantów wypełnienia. A to z kolei daje pole do popisu w projektowaniu nieszablonowych aranżacji zabudowy. Ponadto kompatybilność elementów systemów balustradowych MORAD umożliwia złożenie na bazie tych samych zespołów różnych systemów osłon, dostosowanych do rodzaju budynku oraz funkcji, jaką dana balustrada ma spełniać.

Gdzie zastosujesz system AB-OPTIMAL?

Z estetycznymi i funkcjonalnymi balustradami z aluminium do samodzielnego montażu AB-OPTIMAL zadbasz o prawidłowe zabezpieczenie otwartych przestrzeni na wysokościach, tworząc między innymi:

• balustrady balkonowe harmonijnie skomponowane z elewacją budynku,
• ogrodzenie tarasu w domu jednorodzinnym, biurowcu, restauracji, hotelu,
• zabezpieczenie tarasów dachowych,
• nowoczesne portfenetry bloków i kamienic,
• przegrody balkonowe w budownictwie wielorodzinnym,
• systemy balustradowe do zabezpieczenia przestrzeni użytkowych takich jak klatki schodowe, pochylnie, schody, hole centrów handlowych, platformy widokowe, wyłazy dachowe.

fot. Morad 

Konstrukcja systemu

Podstawą aluminiowych balustrad do samodzielnego montażu MORAD są lekkie i wytrzymałe profile z wysokiej klasy tłoczonego aluminium. Anodowanie i malowanie proszkowe zabezpiecza je skutecznie przed korozją i działaniem warunków atmosferycznych. Elementy łączone są bez spawania, co sprawia, że konstrukcja wolna jest od widocznych śladów nitów czy spoin.

Wypełnienie aluminiowych balustrad AB-OPTIMAL

Wyróżnikiem systemu AB-OPTIMAL jest możliwość dowolnego łączenia materiałów w ramach jednej zabudowy w zależności od wybranej stylistyki obiektu, a także projektowanych funkcjonalności danego balkonu, tarasu, holu czy ciągu komunikacyjnego. Jakie tworzywa można komponować ze sobą w tym modelu balustrady aluminiowej do samodzielnego montażu?

• szkło bezpieczne (laminowane),
• tralki aluminiowe o przekroju 20 x 20 mm,
• płyta z laminatu wysokociśnieniowego HPL,
• blacha perforowana.

fot. Morad 

Parametry techniczne systemu AB-OPTIMAL

Podstawowa specyfikacja techniczna komponentów:

• wymiary słupka: 35 x 56 mm,
• wymiary poręczy: 35 x 86 mm,
• wymiary szyny dolnej: 35 x 28 mm,
• wypełnienia: szkło bezpieczne, tralki 20 x 20 mm, płyta HPL 8-12 mm, blacha 2 mm.

Dodatkowo balustradę można doposażyć w systemową blendę aluminiową w wysokościach od 170 mm w górę z możliwością zwiększania co 100 mm (170 mm, 270 mm 370 mm itd.).

fot. Morad 

Montaż

AB-OPTMIAL, podobnie jak pozostałe systemy MORAD, to balustrady aluminiowe przeznaczone do samodzielnego montażu. Do wykonania prac monterskich wystarczy piła do cięcia profili i wiertarko-wkrętarka do skręcania elementów. Elementy nie wymagają spawania. Systemy dostarczane są w wybranym przez klienta kolorze z palety RAL. Malowanie realizowane jest we własnej lakierni proszkowej, co przyspiesza prace i generuje oszczędności. Standardowa długość profili to 6 m. W każdej wersji dostępnych jest kilka rodzajów poręczy i szyn mocujących wypełnienie, a także kompletny zestaw śrubek, wkrętów, kotew i akcesoriów do prawidłowego montażu.

Jakie jeszcze aluminiowe systemy balustradowe do samodzielnego montażu MORAD możesz wybrać?

AB-R, czyli klasyczne balustrady słupkowe z tralkami

fot. Morad 

Podstawę konstrukcji tych aluminiowych balustrad do samodzielnego montażu stanowią słupki wielkości 35 x 56 mm. Wypełnienie tworzą pionowe, smukłe aluminiowe tralki, dostępne w kilku rozmiarach. Standardowo tralki montowane są w pionie, ale producent zadbał o to, by umożliwić także instalację tralek w poziomie. Tralki zamocujesz w prosty sposób do szyn za pomocą nierdzewnych wkrętów. Szyny dostarczane są z gotowymi otworami montażowymi, przewierconymi na określony w projekcie rozstaw tralek.

AB-G, czyli balustrady słupkowe z wypełnieniem szklanym, z blachy lub płyty HPL

fot. Morad 

Alternatywą dla tradycyjnych wypełnień tralkowych są rozwiązania zastosowane przez producenta w systemie AB-G. Tutaj solidny i lekki aluminiowy stelaż słupkowy można uzupełnić panelami z blachy, płyty HPL lub szkła. Bezpieczeństwo i stabilność zapewnia możliwość montażu zarówno liniowo na profilach górnych i dolnych lub w okuciach punktowych.

AB-S, czyli nowoczesna samonośna balustrada całoszklana

fot. Morad 

Ten typ balustrady aluminiowej do samodzielnego montażu to z kolei atrakcyjne rozwiązanie dla miłośników industrialnego stylu, w którym szkło i metal połączyć można z drewnem, cegłą lub betonem architektonicznym. Bezsłupkowa konstrukcja oparta na aluminiowych szynach oraz szeroki zakres dostępnych poręczy, pozwalają na estetyczną ekspozycję gładkich tafli hartowanego i klejonego szkła.

Zobacz przykładowe realizacje

MORAD dla projektantów i inwestorów – pakiet usług prosto od producenta

MORAD to lider produkcji systemów aluminiowych i szklanych dla budownictwa. Ponad 30 lat obecności na światowym rynku daje klientom pewność kompleksowej realizacji zamówień w najwyższym standardzie jakości i korzystnej cenie. W przypadku systemów balustrad z aluminium do samodzielnego montażu oznacza to:

• Autorskie projekty i weryfikację techniczną rozwiązań przez własny dział R&D.
• Doradztwo ekspertów na każdym etapie prac projektowych i montażowych.
• Lokalną produkcję w nowoczesnym parku maszynowym.
• Wykończenie wedle wytycznych inwestora we własnej lakierni proszkowej.
• Bibliotekę CAD i BIM produktów i detali do szybkiego wdrożenia w projekt przez architektów na serwisie Archispace.
• Możliwość stałej współpracy projektantów w ramach programu Partner biznesu MORAD.

fot. Morad 

Więcej informacji o balustradach aluminiowych do samodzielnego montażu znajdziesz na stronie producenta www.morad.pl.

83-300 Kartuzy, Kościerska 13, woj. pomorskie
tel. +48 58 694 91 51,