Lider Budowlany: Linia do malowania proszkowego MORAD w skrócie to?

Maciej Wacławik – kierownik działu badawczo-rozwojowego MORAD: Kompleksowy i niezwykle wydajny system do powlekania profili aluminiowych, akcesoriów, wypełnień oraz konstrukcji aluminiowych i stalowych. Powlekamy między innymi: profile systemów okienno-drzwiowych, fasady aluminiowe, balustrady, ogrody zimowe i zabudowy balkonów czy tarasów, systemy lamelowe oraz inne osłony budynków. Naszą automatyczną lakiernię proszkową tworzą łącznie dwie linie. Linia pionowa firmy SAT pracuje z wydajnością do 640 profili na godzinę, oczywiście zależnie od typu i gabarytów profilu. Pozioma linia do malowania proszkowego marki AABO-IDEAL wykonuje maksymalnie 570 sztuk detali małogabarytowych na godzinę. A z wysokiego standardu jakości, z której słynie MORAD, korzystają nasi klienci.

fot. Morad 

Jakie są główne zalety tej inwestycji dla przedsiębiorstwa i inwestorów?

Malowanie proszkowe jest niezwykle efektywne. W porównaniu z malowaniem na mokro zapewnia bardziej jednolitą i trwałą powłokę. Z punktu widzenia zakładu lakierującego proces jest bardziej czysty, a przezbrojenia pomiędzy kolorami mniej pracochłonne. Dzięki nowoczesnym technologiom automatycznej aplikacji proszku otrzymujemy bardzo równe pod względem grubości powierzchnie, które odpowiadają w pełni zadanym parametrom. Seryjna powtarzalność elementów to gwarancja budowy spójnych wizualnie i jakościowo konstrukcji dla inwestora. System pozwala nam także skutecznie niwelować ilość odpadów produkcyjnych.

fot. Morad 

Recykling, oszczędności i ekologia to także przewagi malowania proszkowego nad standardowymi technikami powlekania. Co w tym zakresie oferuje lakiernia MORAD?

Nasze automatyczne linie do malowania proszkowego umożliwiają odzyskanie aż do 95% proszku, który nie został wykorzystany w danym procesie powlekania. Dzięki temu możemy użyć go ponownie w kolejnej serii, bez strat jakości. Stosując malowanie proszkowe, generujemy oszczędności na materiale. Do uzyskania pełnego efektu malarskiego wystarczy bowiem nałożenie cieńszej niż w lakiernictwie ciekłym warstwy farby. I co równie ważne, w procesie lakierowania proszkowego nie stosujemy szkodliwych dla zdrowia i środowiska rozpuszczalników.

fot. Morad 

Wspomniał Pan o lakierni pionowej i poziomej. Czym się różnią i co oferują oba systemy?

Pionowa linia do malowania proszkowego obsługuje profile aluminiowe o dużych długościach- do 7,2 m i wymiarach gabarytowych przekroju do 100 mm x 200 mm. Linię poziomą wykorzystujemy do powlekania detali, blach, konstrukcji przestrzennych, krótszych profili. Maksymalne wymiary elementu do 2m x 3m x 0,5m.

Co sprawia, że klienci mogą liczyć na powtarzalną wysoką jakość powłok z automatycznych linii do malowania proszkowego dedykowanych konkretnym elementom?

Proces lakierowania kontrolujemy na każdym etapie m.in. dzięki współpracy z laboratorium chemicznym. To tu badamy parametry kąpieli odpowiadających za chemiczne przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego. Sprawdzamy też właściwości fizyczno-mechaniczne powłok lakierniczych. Wykonujemy testy właściwości, takich jak: grubość powłoki, połysk, przyczepność, odporność na zginanie oraz udarność. Stała weryfikacja wszystkich elementów procesu pozwala nam zapewnić najwyższy standard.

fot. Morad 

Jak wygląda proces automatycznego malowania proszkowego krok po kroku?

Wyróżniamy trzy główne etapy prac:

Przygotowanie

Surowe elementy umieszczamy na odpowiedniej dla danego elementu linii do malowania proszkowego i transportujemy do tunelu przygotowania powierzchni. W tym miejscu wykonujemy obróbkę chemiczną. Składa się na nią: odtłuszczanie, trawienie, płukanie wodą sieciową, płukanie wodą demineralizowaną, pasywacja i ponowne płukanie wodą demineralizowaną. W kolejnym kroku suszymy elementy i kierujemy do kabiny lakierniczej.

fot. Morad 

Malowanie proszkowe

W kabinie odbywa się automatyczne pokrywanie powierzchni za pomocą baterii pistoletów marki WAGNER (po 20 sztuk w każdej z 2 kabin lakierni pionowej, 10 w poziomej). Dysponujemy pełnym pakietem barw z zakresu palety RAL. Warto dodać, że w przypadku linii poziomej istnieje możliwość ręcznego domalowywania detali przy pomocy 2 pistoletów, na przykład w ciasnych zagłębieniach.

fot. Morad 

Polimeryzacja i prace końcowe

Następnym etapem jest polimeryzacja proszku na powierzchniach w specjalistycznych piecach. W tym procesie farba zostaje na stałe przyklejona do elementu i odpowiednio utwardzona. W dalszej części prac profile przechodzą przez kontrolę jakości, są studzone, zabezpieczane przed uszkodzeniami podczas transportu i pakowane.

fot. Morad 

Zespół lakierni gwarantuje firmie pełną niezależność produkcyjną. Czy to przekłada się na oszczędności inwestorów, korzystających z systemów MORAD?

Pozioma i pionowa linia do malowania proszkowego to kolejny krok w kierunku tworzenia nowoczesnych standardów jakości w produkcji systemów aluminiowych. Nieustannie rozwijamy nasze technologie i zakres oferowanych produktów. Od 15 lat dysponujemy własnym działem badań i rozwoju (R&D). Sprawdziliśmy nasze automatyczne lakiernie w wielu realizacjach. Nie tylko więc przyspieszamy prace, ale zapewniamy klientom niezawodne rozwiązania, których oczekują od lidera rynku.

fot. Morad 

Ze szczegółową ofertą producenta w zakresie oferowanych systemów aluminiowych oraz możliwości, jakie daje automatyczna linia do malowania proszkowego, można zapoznać się na stronie www.morad.pl.