Stal versus tworzywo

Skrzynki rozprężne do wentylacji możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Te najbardziej popularne to stal ocynkowana oraz tworzywa sztuczne. Firma Alnor od wielu lat produkuje skrzynki rozprężne z blachy ocynkowanej i kwasoodpornej, zaś jako alternatywę wprowadziła do oferty również skrzynki z tworzywa sztucznego – spienionego polipropylenu (EPP).

Do produkcji metalowych skrzynek rozprężnych używana jest zazwyczaj blacha ocynkowana. Dostępne są również wersje wykonane ze stali kwasoopornej (lub połączenie stali kwasoodpornej
i tworzywa sztucznego), które cechują się wyższą odpornością na korozję.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Niekwestionowana zaleta - niepalność

Stal nie ma sobie równych w porównaniu do tworzyw sztucznych, jeśli chodzi o niepalność. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka rodzajów skrzynek rozprężnych do wentylacji wykonanych ze stali ocynkowanej:

• dwa warianty skrzynek rozprężnych z uszczelką na króćcach,
• skrzynka rozprężna bez uszczelki (FLX-PRO),
• skrzynka rozprężna z izolacją wewnętrzną z maty kauczukowej (FLX-PLI)
• skrzynka rozprężna do kratek wentylacyjnych (FLX-PLO-MOV)

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Skrzynki rozprężne do wentylacji ze spienionego polipropylenu

Spieniony polipropylen (EPP) jest lekki, elastyczny i plastyczny. Alnor wykorzystał te właściwości do nadania puszce aerodynamicznego kształtu, co gwarantuje niskie opory przepływu. Skrzynki rozprężne z EPP mają znacznie mniejsze spadki ciśnienia w porównaniu do standardowych metalowych odpowiedników dostępnych na rynku. EPP to również dobre właściwości cieplne, pełni więc podwójną rolę: korpusu skrzynki oraz warstwy izolacyjnej. W ofercie producenta znajdziemy dwa modele skrzynek z EPP: z jednym króćcem przyłączeniowym i kołnierzem pod zawór wentylacyjny o średnicy 100 mm, z dwoma króćcami przyłączeniowymi i kołnierzem pod zawór wentylacyjny o średnicy 125 mm oraz Ø 100 mm oraz trzema króćcami pod zawór o średnicy 125 lub 160 mm

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Szczelność połączeń gwarantem wydajności

Aby system wentylacji mechanicznej z rekuperacją gwarantował najwyższą wydajność, wszystkie przewody muszą być szczelnie ze sobą połączone. Jeśli część powietrza po drodze „ucieka”, wymiana powietrza jest ograniczona. Dlatego tak ważny jest szczelny montaż wszystkich połączeń. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są np. skrzynki rozprężne do wentylacji z uszczelką EPDM (FLX-PLO), produkowane przez Alnor, które zapewniają klasę szczelności C oraz eliminują potrzebę stosowania dodatkowych uszczelniaczy.

Izolacja termiczna - niezbędna dla prawidłowej wentylacji

Niezaizolowana instalacja wpływa negatywnie na pracę systemu wentylacji mechanicznej. Skrzynki rozprężne wykonane z metalu potrzebują dodatkowej warstwy izolacji, podczas gdy w przypadku skrzynek z EPP nie ma takiej potrzeby. Dzieje się tak, ponieważ spieniony polipropylen pełni już rolę izolatora termicznego. Co więcej, kształt puszki FLX-PLO-EPP również wpływa na ograniczenie strat ciepła.

Ułatwienia w montażu

Aby zmaksymalizować łatwość montażu, Alnor wyposażył swoje skrzynki rozprężne do wentylacji w uchwyty montażowe. U góry i u dołu obudowy stalowych puszek zostały przymocowane 2 blaszki.

Z kolei skrzynki wykonane z EPP posiadają trzy otwory przelotowe ze zmienną średnicą, umożliwiające przykręcenie puszki do podłoża za pomocą wkrętów.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Do montażu stosuje się również taśmę perforowaną. Model skrzynki wykonany z EPP posiada specjalne prowadnice, które po przykręceniu taśmy perforowanej gwarantują stabilność montażu puszki zarówno w pozycji sufitowej, jak i podłogowej.

Kołnierz w puszkach EPP, do którego mocuje się anemostat, ma możliwość regulacji wysokości poprzez odcinanie nadmiaru materiału.

fot. Alnor Systemy Wentylacji

Pytanie: skrzynka rozprężna do wentylacji ze stali czy z tworzywa sztucznego pozostaje zatem otwarte, w zależności od indywidualnych preferencji. Obie opcje mają odmienne zalety, jak i ograniczenia. Jedno jest jednak pewne: puszka rozprężna – niezależnie od materiału, z którego została wykonana – to niezbędny element skutecznego systemu wentylacji.

Więcej informacji na stronie: www.alnor.com.pl

05-552 Wola Mrokowska, Aleja Krakowska 10, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 737 40 00,