Kanały i kształtki wentylacyjne z tworzyw sztucznych

Systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła

„Energooszczędność” – to słowo, które na dobre zadomowiło się w branży budowlanej i stało się wyróżnikiem produktów nowoczesnych i innowacyjnych. Fakt, że domy są coraz bardziej szczelne ma jednak swoją drugą stronę, bo wewnątrz zatrzymywane jest nie tylko ciepło, ale także… zużyte powietrze i wilgoć, co grozi powstawaniem pleśni i grzybów oraz szkodzi zdrowiu mieszkańców. Rozwiązaniem na miarę XXI wieku są zaawansowane systemy wentylacyjne z rekuperacją (odzyskiem ciepła). Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Ground Therm, która oferuje systemy elastycznych kanałów VENTIFLEX® oraz kształtek wentylacyjnych VENTIFLEX® PLUS z tworzyw sztucznych. Pozwalają one wygodnie i szybko zamontować wentylację mechaniczną, którą można schować w wylewkach, stropach czy pod tynkami.

 

fot. Ground-Therm

Powietrze w domu pod kontrolą
Eliminowanie strat ciepła jest tendencją jak najbardziej racjonalną w dobie gwałtownie kurczących się zasobów naturalnych, a rozwojowi budownictwa energooszczędnego sprzyja szybki postęp technologiczny. Wyeliminowanie mostków termicznych czy stolarka okienna i drzwiowa o najwyższych parametrach izolacyjności to rozwiązania świetnie wpisujące się w wysokie wymagania inwestorów, którzy dążą do zminimalizowania kosztów eksploatacyjnych, zwłaszcza wydatków na ogrzewanie. Jednocześnie kwestią oczywistą jest konieczność wymiany powietrza, bo brak odpowiedniego systemu wentylacji nie tylko obniża komfort życia mieszkańców, ale także w dalszej perspektywie może prowadzić do pogorszenia stanu technicznego budynku. Właśnie z tego powodu powoli do lamusa odchodzi tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która dziś jest już rozwiązaniem archaicznym i niewystarczającym. Niewiele też daje otwieranie okien i przewietrzanie, bo zimą wraz ze zużytym powietrzem ucieka też ciepło (i pieniądze!), a do środka dostaje się kurz, roztocza, pył. Dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem na miarę naszych czasów są systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
– Zadaniem wentylacji mechanicznej jest zapewnienie wewnątrz budynków dobrej jakości powietrza, niezależnie od zmiennych warunków pogodowych – mówi Zenon Koszorz z firmy Ground-Therm. – Sprawnie działająca wentylacja zapewni nie tylko optymalną temperaturę i wilgotność, ale także wyeliminuje szkodliwe czynniki, jak kurz, roztocza, pył, zarodniki pleśni – dodaje.

Kształtki wentylacyjne jak… klocki Lego
Modułowy system plastikowych kształtek wentylacyjnychVENTIFLEX® PLUS to rozwiązanie uniwersalne, bo składa się z jedenastu modułów, z których, jak z klocków lego, można zbudować praktycznie dowolny rozdzielacz lub skrzynkę rozprężną. System jest niezwykle łatwy w montażu, wymaga bowiem tylko 70 mm warstwy izolacyjnej. Dzięki jego niewielkim wymiarom całkowita wysokość od podłoża wynosi zaledwie 170 mm, przez co instalację rozprowadza się bezpośrednio na podłożu betonowym. Opcjonalnie można ułożyć pod kanały wentylacyjne taśmę wygłuszającą 2 mm (np. pianka brzegowa stosowana w wylewkach).

 

fot. Ground-Therm

System wyposażony jest we wszystkie elementy niezbędne do wykonania nawet najbardziej złożonego układu, którego wykonanie zabiera zaledwie 1-2 dni dla domu jednorodzinnego i nie wymaga żadnych dodatkowych uszczelnień. Zarówno elastyczne kanały wentylacyjne VENTIFLEX®, jak i kształtki wentylacyjne VENTIFLEX® PLUS cechują się niewielkimi rozmiarami i wagą, przez co łatwo je schować pod wylewką bądź pod sufitem podwieszanym, a poszczególne elementy można też zamontować pod tynkiem lub boazerią, nie zaburzając przy tym estetyki budynku.

Bezpieczna i higieniczna wentylacja
W odróżnieniu od większości systemów wentylacyjnych dostępnych na rynku, które wykonywane są z metalu, moduły systemu VENTIFLEX® PLUS i kanały VENTIFLEX® są wykonane z wysokiej jakości plastiku, przez co instalacja nie jest narażona na korozję. Zaletą tego rozwiązania jest też specjalna powłoka antystatyczna, przeciwgrzybiczna i antybakteryjna, która pozwala zachować wymaganą czystość systemu podczas eksploatacji i zapewnia higienę dostarczanego powietrza. VENTIFLEX® PLUS jako jedyny system na rynku posiada zabezpieczone mikro-srebrem skrzynki rozprężne i rozdzielacze, co zapewnia najwyższe parametry higieniczne.
Producent zadbał też o szczelność połączeń w każdych warunkach, która zagwarantowana jest dzięki połączeniom na uszczelkach ze spienionego PE.
Kanały i kształtki wentylacyjne VENTILFLEX® mają bardzo dobre właściwości akustyczne, przez co zapewniają komfort przebywania wewnątrz budynku, bez uciążliwego hałasu, jaki generują niektóre systemy. Sposób rozprowadzenia przewodów gwarantuje ponadto niewielkie straty ciśnienia na instalacji.

 

fot. Ground-Therm

Wentylacja z rekuperacją – jeszcze więcej oszczędności
– Największe korzyści i oszczędności uzyskuje się w przypadku montażu systemu kanałów i kształtek wentylacyjnych VENTIFLEX® VT-75 w połączeniu z układem GWC (gruntowy wymiennik ciepła) oraz z rekuperacją.
Dzięki rekuperacji do wnętrza domu trafia czyste, pozbawione pyłków, owadów i nadmiaru wilgoci oraz bogate w tlen powietrze, które w przypadku dołączenia do układu GWC będzie dodatkowo schłodzone latem – mówi Zenon Koszorz.
W porównaniu do analogicznej instalacji grzewczej w budynku z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną bez odzysku ciepła, rekuperacja pozwala zaoszczędzić od 30 do nawet 60% kosztów ogrzewania. Jak to możliwe?
– Otóż powietrze przechodząc przez system GWC odbiera ciepło z gruntu i w efekcie ogrzewa się do temperatury ~ 0⁰C, a następnie w rekuperatorze do 18 ÷ 20⁰C. Dzięki temu system grzewczy zużywa o wiele mniej energii, a system antyzamrożeniowy rekuperatora nie włącza się, co generuje dodatkowe oszczędności energii – wyjaśnia Zenon Koszorz. Z kolei latem wstępnie oczyszczone w czerpni powietrze, przechodząc przez system GWC oddaje ciepło do gruntu i w efekcie ochładza się do temperatury ~ 18⁰C. Przy dobrej izolacji (dotyczy to również okien, zabezpieczonych przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych) uzyskujemy prawdziwą eko-klimatyzację, a powietrze jest zawsze świeże oraz o odpowiedniej wilgotności – (pozbawione nadmiaru wilgoci). Nie jest też przesuszone, jak ma to miejsce podczas użytkowania tradycyjnych klimatyzatorów.

 

Tryb zimowy
Tryb letni

fot. Ground-Therm

Życie w super szczelnym budynku, który nie posiada systemu wentylacji mechanicznej może stać się zmorą niejednego inwestora, który postanowił zaoszczędzić na wentylacji. Bardzo szybko okaże się, że to oszczędności pozorne, tym bardziej, że trudno w jakiejkolwiek walucie oszacować wartość własnego zdrowia. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie tylko zapewni skuteczną wymianę powietrza, ale także zagwarantuje jego wysoką jakość, eliminując kurz, roztocza, pyłki. Dodatkowym bonusem jest możliwość zaoszczędzenia na dodatkowych urządzeniach klimatyzacyjnych, a także – w przypadku kanałów i kształtek wentylacyjnych VENTIFLEX® – bardzo prosty montaż. Miłośnicy eleganckich wnętrz, których estetyki nie zakłócają widoczne instalacje, docenią z kolei możliwość ukrycia elementów systemu pod suchymi lub mokrymi tynkami czy w wylewkach i stropach, przez co system wentylacyjny staje się nie tylko niewidoczny, ale także niesłyszalny.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ground-therm.com

44-100 Gliwice, ul. Chorzowska 44b, woj. śląskie
tel. 322318020,


Liczba odwiedzin: 2162 | Data publikacji: 2018-09-11

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Na polskim rynku standardem jest wciąż wykorzystywanie...
Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniem, w...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
21.05.2019 | Beton komórkowy
Budowa posadzki wiąże się z dokonywaniem wielu...
Jak skutecznie klimatyzować obiekty komercyjne, aby obniżyć...
Planując instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła...
Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
03.11.2016 | Systemy kominowe
Choć w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
09.06.2015 | Ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych...
Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz...
Jak pozbyć się wilgoci w domu, żeby...
Z niecierpliwością czekamy na upalne lato. Cieszymy...
08.01.2014 | Systemy budowlane
Sufity podwieszane oprócz tego, że znacząco wpływają...
07.06.2021 | Stolarka otworowa
Nowoczesne i inteligentne systemy sterowania budynków przynoszą...
Stropodachy bez izolacji to utrapienie niejednego właściciela...
Dobre opinie klientów o urządzeniach marki Daikin...
21.10.2020 | Rusztowania
Firma Instant Polska to niezawodny i ceniony...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. zachodniopomorskie
woj. opolskie
woj. wielkopolska

Słowa kluczowe: kształtka wentylacyjna, kształtki wentylacyjne, kanały wentylacyjne, systemy klimatyzacji, systemy wentylacyjne
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy