Jaka nasada na komin wentylacyjny? To zależy!

Podstawową rolą nasad kominowych do przewodów wentylacyjnych jest usprawnianie działania wentylacji grawitacyjnej. To niezwykle istotny element, bo skutki nieprawidłowej wymiany powietrza w budynku są zazwyczaj bardzo dotkliwe i nieprzyjemne (wilgoć i grzyb na ścianach, para wodna skraplająca się na szybach, a także złe samopoczucie domowników). Nasady wspomagają ponadto ciąg w przewodzie spalinowym, uniemożliwiając cofanie się spalin do pomieszczeń i zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo mieszkańcom budynku. Ważną rolą nasad jest ponadto ochrona komina przed deszczem i śniegiem.

Jaka nasada na komin wentylacyjny sprawdzi się najlepiej? To zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj komina, średnica przewodu, kształt nasady. Ważny jest też materiał, z jakiego wykonany będzie produkt, bo inne rozwiązania stosuje w przypadku nasad, które odpowiadają tylko za pracę wentylacji grawitacyjnej, inne zaś wówczas, gdy nasada ma być umieszczona na końcu przewodów spalinowych i dymowych.

fot. Kominus 

Nasada na komin wentylacyjny – system KN ze stali nierdzewnej

Oferowany przez KOMINUS system KN, czyli nasady na kominy wentylacyjne, to produkty, które z powodzeniem można stosować także do przewodów dymowych oraz – w zależności od wariantu – również spalinowych. Wykonane są one z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co przekłada się na długą i bezproblemową eksploatację produktu. Dostępne są w grubościach stali 0,5 mm, 0,8 mm, 1 mm i 1,5 mm i średnicach w zakresie 100 do 300 mm.

W ramach systemu KN dostępne są trzy rodzaje nasad: TURBOMAX, POWERWIND (nasady wentylacyjne) i uniwersalna nasada TURBOWIND.

TURBOMAX to nasada na komin wentylacyjny, jaka przeznaczona jest do kominów wentylacji grawitacyjnej. Do wspomagania ciągu kominowego wykorzystuje ona w sposób dynamiczny siłę wiatru. Turbina nasady obraca się zawsze w jedną stronę – niezależnie od siły, kierunku i rodzaju wiatru.

fot. Kominus 

POWERWIND to również nasada turbinowa, co oznacza, że w ruch wprawia ją siła wiatru. Jej konstrukcję opracowano tak, aby w trakcie obracania się turbiny zwiększał się ciąg kominowy. Od nasady na komin wentylacyjny TURBOMAX, POWERWIND odróżnia zastosowanie specjalnego, wbudowanego wewnątrz wirnika. Takie rozwiązanie wpływa na wzrost podciśnienia w przewodzie kominowym, co z kolei poprawia przepływ powietrza. Na uwagę zasługuje też wyposażenie jej w funkcję otwierania na zatrzask zabezpieczający – takie rozwiązanie bardzo ułatwia prace konserwacyjne. Nasada POWERWIND oferowana jest w wersji z rurą lub kwadratową podstawą.

fot. Kominus 

Najbardziej uniwersalnym produktem w systemie KN jest TURBOWIND – nasada na komin wentylacyjny, która sprawdzi się też jako zakończenie przewodów spalinowych i dymowych. Tego typu nasady nie zawierają żadnych elementów obrotowych, przez co mają one bardzo długi okres eksploatacji. Do wytwarzania podciśnienia na końcu przewodu kominowego wykorzystywana jest siła wiatru – umożliwia to specjalna konstrukcja nasady, na którą składa się stalowa rura, układ kierownic i daszek.

Rolą nasad TURBOWIND jest nie tylko wspomaganie ciągu, ale także zabezpieczanie przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych przed działaniem siły wiatru.

fot. Kominus 

KOMINUS oferuje ponadto jedno- i dwuścienne przedłużenia kominowe o różnych profilach (kwadratowe, okrągłe, owalne). Stosuje się je w przypadku problemów ze zbyt małym ciągiem kominowym, a także na kominach o niewielkiej wysokości. Przedłużenia zakończone daszkiem poprawiają efektywność odprowadzania spalin np. z kotłów na paliwa stałe lub kominków. Można stosować je także do przewodów wentylacyjnych.

Nasady wentylacyjne z ocynku – system SWR

KOMINUS jest też producentem nasad wentylacyjnych ze stali ocynkowanej, które oznaczone są jako system SWR. Są to rury i kształtki, które są bardzo trwałe, a jednocześnie lekkie, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w przewodach wentylacyjnych w budynkach usługowych, biurowcach i w zakładach przemysłowych. Wyposażone są one w efektywne nasady, które wspomagają ciąg, zapewniając w ten sposób prawidłowy przepływ powietrza. Z kolei poddanie stali procesowi cynkowania sprawia, że ma ona wysoką odporność na korozję.

Jakie nasady na kominy wentylacyjne znajdziemy w tym systemie? Między innymi nasady TURBOMAX – konstrukcyjnie zbliżone do nasad o tej samej nazwie ze stali nierdzewnej. Produkty te różni jednak materiał, z jakiego są one wykonane – w systemie SWR jest to wspomniana już stal ocynkowana.

Nowością w ofercie są nasady TURBOMAX PLUS – ich cechą charakterystyczną jest podstawa ze stali ocynkowanej i wirnik (lekkie łopatki) z aluminium ze specjalnym przetłoczeniem wzmacniającym. Takie rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że nasady TURBOMAX PLUS są jeszcze bardziej trwałe, skuteczne i bezawaryjne.

Nasady dostępne są w zakresie średnic od 130 do 200 mm (i większe – na zamówienie), w wersji z rurą lub podstawą kwadratową. W ofercie znajdują się też nasady w wersji otwieranej (dzielonej).

fot. Kominus 

Na zamówienie firma KOMINUS POLSKA może ponadto wykonać nasady na komin wentylacyjny, które wykonane są ze stali ocynkowanej i mają przekrój prostokątny (system SWP). Sprawdzą się one w budynkach, w których wymagany jest duży przepływ powietrza, jak biurowce, obiekty gastronomiczne i handlowe, magazyny, zakłady produkcyjne.

Więcej informacji na stronie: https://www.kominus.com.pl/

32-015 Kłaj k. Krakowa, ul. Łężkowice 112, woj. małopolskie
tel. +48 12 284 27 73,