Czym i jak ogrzać dom? Gazem, węglem, olejem opałowym? A może Eko Groszek? Jakie grzejniki będą najlepsze? Warto inwestować w klimatyzację? Odpowiedź na te pytania może okazać się zaskakująco prosta: gazowa nagrzewnica nadmuchowa. Prosty i ciekawy system, który może być jednocześnie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. HVAC (z j. ang. Heating, Ventilation and AirCondition), bo o nim mowa, od lat doskonale sprawdza się w krajach o zbliżonym do polskiego klimacie. Firma Miller, dystrybutor amerykańskich systemów ogrzewania nadmuchowego powietrzem NORDYNE, przeniósł tamtejsze rozwiązania na polski rynek i od lat z powodzeniem wdraża to efektywne rozwiązanie w naszym kraju.

 

ogrzewanie nadmuchowefot. MILLER

 

Ogrzewanie nadmuchowe – jak to działa?
System ogrzewania nadmuchowego jest genialny w swojej prostocie. Ciepłe lub zimne powietrze jest dostarczane do budynku systemem specjalnie rozmieszczonych kanałów. W tych kanałach powietrze jest najpierw gruntownie filtrowane i oczyszczane – w zależności od wybranego modelu filtra, z powietrza można się nawet pozbyć nieprzyjemnych zapachów. Na tym etapie dodatkowa czerpnia może „wtłoczyć” do kanałów świeże powietrze z zewnątrz, zapewniając tym samym odpowiednią wentylację. Następnie powietrze jest ogrzewane przez przepływową nagrzewnicę ciepłego powietrza. To najistotniejszy element całego systemu. To tu powietrze jest ogrzewane do żądanej temperatury, by potem mogło ogrzać wszystkie pomieszczenia. Nagrzewnica najczęściej jest zasilana gazem ziemnym, a zbudowana jest z dmuchawy głównej wymuszającej ruch powietrza w całym obiegu, wymiennika ciepła (to tu powietrze jest ogrzewane od rur, przez które przepływają spaliny) oraz dodatkowej dmuchawy, która wyrzuca spaliny do przewodu kominowego. Do konkretnego pomieszczenia powietrze wdmuchiwane jest przez specjalne kratki lub anemostaty, przepływa z niezauważalną prędkością przez wszystkie pomieszczenia i wraca do kratki kanału powrotnego. Proste, wydajne i efektywne.

 

ogrzewanie nadmuchowefot. MILLER

 

Rozbudowa systemu ogrzewania nadmuchowego
System ogrzewania nadmuchowego może być rozbudowywany i uzupełniany w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkowników. Aby był jak najbardziej wielofunkcyjny, warto, oprócz dobrych filtrów, wyposażyć go w urządzenie centralnej klimatyzacji, które składa się w takim przypadku z parownika (wymiennika zimnego powietrza) wmontowanego w kanał wydmuchowy za nagrzewnicą i współpracującego z klimatyzatorem zamontowanym na zewnątrz budynku.

Oprócz klimatyzatora, do systemu warto włączyć również nawilżacz powietrza, który za pomocą higrostatu precyzyjnie utrzymuje wilgotność w pomieszczeniach na optymalnym poziomie 45-50%. Nawilżenie przyda się zwłaszcza zimą, kiedy intensywnie ogrzewane powietrze jest jednocześnie osuszane przez nagrzewnicę.

 

ogrzewanie nadmuchowefot. MILLER

 

Firma MILLER oferuje również możliwość rozszerzenia systemu o jonizator powietrza. W procesie jonizacji wytwarzane są aniony tlenu, powietrze jest wiec czyste, zdrowe i rześkie. W pomieszczeniu, w którym pracuje jonizator, zdecydowanie przyjemniej się oddycha, lepiej śpi i szybciej wypoczywa, a oddychając zjonizowanym powietrzem przede wszystkim wzmacniamy system odpornościowy. Jonizator sprawdzi się zwłaszcza u osób często chorujących na zapalenia górnych dróg oddechowych i przeziębienia. Jonoterapia pozwala też załagodzić objawy astmy, alergii oraz migreny.

 

ogrzewanie nadmuchowe ogrzewanie nadmuchowefot. MILLER

 

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie nadmuchowe?
Z ekonomicznego punktu widzenia, ogrzewanie nadmuchowe to bardzo opłacalna inwestycja. „Serce” systemu, czyli nagrzewnica, zasilana jest paliwem gazowym, jednym z najtańszych paliw na rynku. Pozostałe elementy systemu są zasilane prądem elektrycznym, ale jego zużycie nie jest duże ze względu na tzw. efektywne wykorzystanie czasu grzania. Ogromną zaletą systemu, przynoszącą duże oszczędności, jest wyeliminowanie z obiegu wody, niezbędnej w tradycyjnych systemach opartych na grzejnikach oraz wynikających z tego strat ciepła. Poza tym natychmiastowe ogrzewanie powietrza eliminuje ogromne straty na tzw. „rozruchu”, co też kumuluje oszczędności. System ogrzewania nadmuchowego idealnie sprawdzi się więc u użytkowników, którzy większość dnia spędzają poza domem i mogą wówczas znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, jednak po powrocie chcą mieć jak najszybciej ciepło. Biorąc pod uwagę koszty inwestycji, koszty ogrzewania, koszty eksploatacji, a także takie parametry jak niezawodność i wielofunkcyjność jest to zdecydowanie najlepszy z dostępnych systemów ogrzewania.

Z ofertą firmy Miller można zapoznać się na stronie www.miller-cieplo.pl

 

43-500 Czechowice-Dziedzice, ul. Komorowicka 9, woj. śląskie
tel. (32) 214 56 44, 600 385 920,