Jak obniżyć temperaturę na poddaszu? Pomaluj dach białą membraną

Zimne dachy, zwane też dachami białymi obniżają temperaturę na poddaszu w upalne dni nawet do 10°C. Jednocześnie zapewniają pełną szczelność poszycia dachowego zarówno w zakresie odporności na przenikanie wilgoci, jak pełną elastyczność powłoki w sezonie zimowym. Materiałem, który odpowiada za te korzyści jest płynna membrana dachowa HYDRONYLON® QLR ONE, opracowana przez polską firmę Proof-Tech.

fot. Proof-Tech

Autorska powłoka na bazie polimerów tworzy na poszyciu jednolitą warstwę bez spoin, która jest wytrzymała na działanie wszelkich czynników atmosferycznych oraz zbrojona specjalistyczną siatką. Biały kolor powłoki skutecznie odbija promieniowanie UV i zmniejsza w ten sposób nagrzewanie dachu oraz wewnętrznego obszaru poddasza. Potwierdzony laboratoryjnie poziom odbicia słońca i nie wnikania ciepła w dach to aż 110 SRI (dla porównania skala SRI – idealna czerń SRI = 0, idealna biel SRI = 100).

Jak ochłodzić poddasze membraną HYDRONYLON®? – Twoje korzyści

Przegrzane poddasze niesie za sobą wiele zagrożeń dla zdrowia mieszkańców i komfortu użytkowania budynku. Membrana refleksyjna pozwala zredukować większość z nich. Dzięki zimnym dachom:

• Zmniejszasz koszty wentylacji i klimatyzacji obiektu.
• Korzystasz w pełni z wyłączonego dawniej z użycia obszaru poddasza.
• Chronisz dach przed wodą, grzybem, zaciekami, ogniem.
• Zapobiegasz nadmiernemu wysuszaniu powietrza wewnątrz domu, które powoduje alergie.
• Wspierasz prawidłową regulację termiczną organizmu i podnosisz komfort życia mieszkańców.
• Zachowujesz stary dach i wydłużasz żywotność poszycia.
• Oszczędzasz na konserwacji dachu – membrana refleksyjna nie wymaga sezonowych napraw.
• Obniżasz wydatkowanie energii na chłodzenie domu, co wspiera środowisko (mniejsze zużycie klimatyzatorów i wydzielenia CO2).

fot. Proof-Tech

Aspekt proekologiczny membrany HYDRONYLON® QLR ONE to dodatkowy atut, który pokazuje, w jaki sposób ochłodzić poddasze własnego domu oraz przynieść korzyść całej okolicy i lokalnej przyrodzie.

Membrana refleksyjna – na jaki dach?

fot. Proof-Tech

Inżynierowie Proof-Tech opracowali produkt, który można stosować na niemal każdym rodzaju dachu i poszycia bez konieczności usunięcia pierwotnej warstwy podłoża. HYDRONYLON® QLR ONE sprawdzi się zarówno na dachach spadzistych bez limitu stopnia nachylenia, jak i na dachach płaskich. Szczelnie przylega także do większości powierzchni – do podłoża z papy bitumicznej, powierzchni metalowych, mineralnych oraz z membran PVC. Nie ma potrzebny wcześniejszej utylizacji podłoża, płynną membranę nakładamy na to, co jest na dachu. Niweluje to koszty odpadów i potrzebny czas na dodatkowe prace.

Zobacz renowację dachu membraną HYDRONYLON® krok po kroku

Obok obniżenia temperatury poddasza w domach jednorodzinnych powłoki refleksyjne regulują poziom ciepła w obiektach użyteczności publicznej, przemysłowych i budynkach mieszkalnych. Białe dachy spotkamy na magazynach, na centrach handlowych, szkołach, szpitalach, a także na całych osiedlach w wielu miastach. Skąd ta popularność?

HYDRONYLON® QLR ONE chroni aglomeracje przed tzw. miejską wyspą ciepła

fot. Proof-Tech

Architekci i inwestorzy wybierają membrany refleksyjne, by ograniczyć negatywne skutki, jakie wysokie temperatury przynoszą mieszkańcom miast. Miejskie wyspy ciepła generuje m.in. ścisła zabudowa, ograniczona roślinność, wzmożony ruch emitujący gazy cieplarniane i ogromne połacie betonu, asfaltu oraz innych ciemnych powierzchni w infrastrukturze miasta, które przyciągają ciepło. Gdy jego nadmiar wraca do atmosfery, zaburzona zostaje naturalna termika otoczenia tak jak i naszego poddasza. W jaki sposób obniżyć temperaturę miast membraną HYDRONYLON® QLR ONE? Poprzez masowe odbijanie promieniowania na poziomie dachów i brak gromadzenia ciepła w powłokach dachowych.

fot. Proof-Tech

Przykładowo wysoka refleksyjność powłoki generuje różnicę temperatury na popularnym (ciemnym) podłożu z papy nawet o 30 stopni co widać na zdjęciu powyżej. Badania potwierdzają, że biała powłoka QLR ONE odbija nawet 96% promieni słonecznych.

Biały dach pod fotowoltaikę – zyskujesz więcej darmowej energii

Ekologiczne projektowanie miast to konieczność w obliczu sukcesywnego wzrostu temperatury Ziemi. Równie ważne są inwestycje w odnawialne źródła energii, które są coraz bardziej dostępne i opłacalne dla użytkowników prywatnych. Membrana HYDRONYLON® QLR ONE przychodzi z pomocą także i w tym aspekcie. Dzięki niej możesz nie tylko obniżyć temperaturę poddasza, ale i zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej na dachu. Jak to zrobić? Instalując na powierzchni pokrytej powłoką refleksyjną panele dwustronne (bifacjalne), które będą korzystały z promieniowania odzyskanego przez membranę.

fot. Proof-Tech

Liczne badania wykazały, że wydajność instalacji na powłokach QLR ONE wzrasta do 60% w porównaniu z panelami jednostronnymi na podłożach bitumicznych lub blaszanych. Dodatkowo, uzyskanie efektu zimnego dachu ogranicza nagrzewanie paneli fotowoltaicznych. Zwiększenie temperatury paneli jest niebezpieczne, gdyż prowadzi do spadku ich wydajności, co jest bardzo często zauważalne w sezonie letnim na gorących, papowych i blaszanych dachach (które nagrzewają się nawet do 90°C!).

Zobacz przykładową instalację PV z białym dachem

Proof-Tech – wybierz ekspertów renowacji dachów

Firma Proof-Tech od ponad 10 lat dostarcza klientom w Polsce i Europie nowoczesne rozwiązania w zakresie renowacji dachów. Doradzą nie tylko, jak obniżyć temperaturę na poddaszu, ale i zapewnić pełną ochronę dachu produktami najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach. Z membranami HYDRONYLON® możesz zapomnieć o żmudnej konserwacji dachu, zaciekach i uszkodzeniach poszycia. Korzystasz za to ze szczelnego dachu i cieszysz się chłodnym poddaszem na lata.

fot. Proof-Tech

Szczegółowa oferta producenta dostępna jest na stronie www.proof-tech.com lub pod nr tel: 662431070.

44-121 Gliwice, ul. Sowińskiego 5, woj. śląskie
tel. + 48 662 431 070,