Filtr antysmogowy do wentylacji MOCarz (kanałowy)

Remedium na smog w domu

Smog to słowo, które w ostatnich latach stało się sławne, choć jest to zła sława, a lista chorób wywoływanych przez trujące powietrze sukcesywnie rośnie. Czy można walczyć ze smogiem na własną rękę i we własnym domu? Można! Filtr antysmogowy do wentylacji MOCarz oferowany przez firmę Alnor to jedno z tych rozwiązań, które znacząco poprawiają jakość powietrza. Różne warianty filtrów kanałowych antysmogowych pozwalają na dobór produktu adekwatnego do różnych potrzeb i wymagań.

Filtr antysmogowy do wentylacji­

Dane Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają żadnych złudzeń: aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. Trująca chmura, która wisi nad naszymi głowami jest przyczyną aż 10% zgonów, a ponad 80% ludzi mieszkających w miastach (i mowa tylko o tych, w których monitoruje się jakość powietrza) – oddycha powietrzem przekraczającym dopuszczalne normy.

Te dane szokują, bo pokazują, jak złudne jest wrażenie, że gdy wchodzimy do domu i przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych (a spędzamy w nich około 90% naszego czasu), jesteśmy mniej niż na zewnątrz narażeni na konieczność wdychania trującego powietrza. Mało tego! Powietrze w pomieszczeniu zamkniętym może być nawet 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone. Z tego powodu w szkołach, przedszkolach, szpitalach, biurach i prywatnych domach instaluje się filtry antysmogowe do wentylacji. Zatrzymują one pyły zawieszone PM2,5 i PM10, czyli główny składnik smogu. Jak wiele trujących substancji mogłoby trafić do naszych płuc dobitnie obrazuje wyciągnięty z instalacji filtr, czarny od zanieczyszczeń.

fot. Alnor | Po lewej – czyste filtry rekuperatora, po prawej – filtry po trzech miesiącach pracy.

Co jednak, jeśli w domu posiadamy już instalację wentylacyjną, która nie ma filtra antysmogowego? Otóż wcale nie jesteśmy skazani na konieczność wdychania zanieczyszczonego powietrza. Możliwy jest montaż puszki MOCarz, która wewnątrz ma wbudowane filtry antysmogowe, skutecznie wychwytujące pyły zawieszone PM2,5 i PM10 z nawiewanego powietrza.

Filtr kanałowy antysmogowy– węgiel aktywny w natarciu

Węgiel pierwiastkowy i drobnokrystaliczny grafit to główne składniki węgla aktywnego. Ta substancja w formie pyłu ma unikalne właściwości, przede wszystkim ogromną powierzchnię adsorpcji, czyli zdolności wiązania cząstek, atomów i jonów na powierzchni. Poddany specjalnej obróbce (temperatura, gorące gazy, tlen) aktywny węgiel uzyskuje porowatość o dużej powierzchni – 1 gram węgla może mieć 3000m²! W ten sposób „wiąże” on skutecznie na swojej powierzchni cząstki zanieczyszczeń, bakterii, węglowodorów.

Właśnie te atuty węgla aktywnego sprawiają, że stosowany jest on w filtrach antysmogowych MOCarz. Tkanina filtracyjna zaimpregnowana węglem aktywnym skutecznie wychwytuje pyły zawieszone, tworząc tym samym skuteczną barierę ochronną. Wykonane miernikiem pyłów zawieszonych badania udowodniły, że skuteczność tego typu filtrów sięga 73% (cząstki PM2,5) i 81% (cząstki PM10).

fot. Alnor | Filtr kanałowy antysmogowy MOCarz-CA z węglem aktywnym 

Filtr antysmogowy do wentylacji MOCarz składa się ze szczelnej puszki oraz dwóch filtrów: wstępnego oraz antysmogowego. Zaleca się jego instalację na kanałach czerpnych w domowych instalacjach wentylacyjnych i rekuperacji. W wersji MOCarz-CA, w której filtr wstępny I3 zastąpiony został filtrem z aktywnym węglem, dodatkowym bonusem oprócz oczyszczania z pyłów i zanieczyszczeń gazowych, jest dezodoryzacja powietrza. Co istotne – tego typu filtr kanałowy antysmogowy nie generuje dodatkowych oporów względem standardowego filtru typu MOCarz, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

 

Filtr antysmogowy do domu – wersja kompaktowa

Nowością w ofercie Alnor jest filtr elektrostatyczny e-MOCarz, zaprojektowany z myślą o domach mieszkalnych. Dzięki temu, że ma on kompaktowe rozmiary oraz niskie opory przepływu powietrza, można go instalować w domowym systemie rekuperacji bez obaw o spadek wydajności układu.

Skuteczność filtracji głównych składników smogu wynosi aż 95%, co gwarantuje zaawansowany system oczyszczania. Najpierw zabrudzone powietrze przechodzi przez filtr wstępny wykonany z siatki, która zatrzymuje większe frakcje. Następnie strumień przepływa przez sekcję jonizacyjną, gdzie cząstki zostają naładowane poprzez efekt „wyładowania koronowego”. Na końcu zanieczyszczone cząstki migrują w stronę aluminiowych, pionowo osadzonych płyt (elektrod), naprzemiennie naładowanych, i osadzają się na nich. Zaletą takiego rozwiązania, oprócz skutecznego oczyszczania powietrza, jest też wysoka żywotność komponentów, niski pobór energii elektrycznej, wynoszący zaledwie kilka Watt oraz niskie opory 10 Pa. Z punktu widzenia użytkownika istotny jest również fakt, że wyeliminowana jest konieczność wymiany zużytych wkładów. Wystarczy umyć stosowany w systemie wentylacji filtr antysmogowy pod wodą.

fot. Alnor | Antysmogowy filtr elektrostatyczny e-MOCarz.

Nie trzeba już dziś nikogo przekonywać, że w dobie super szczelnych budynków konieczne jest instalowanie systemów wentylacji mechanicznej (najkorzystniej – z rekuperacją). Dodatkowa inwestycja w filtry antysmogowe do wentylacji, które podniosą skuteczność oczyszczania powietrza, opłaca się przede wszystkim dlatego, że to wydatek poniesiony na rzecz własnego zdrowia. Kanałowe filtry antysmogowe MOCarz do domów wyposażonych w system wentylacji mechanicznej zapewniają dostęp do tego, co obecnie, w czasach postępującej degradacji zielonej planety, jest na wagę złota: do świeżego i czystego powietrza, które jest wolne od szkodliwych substancji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.alnor.com.pl

05-552 Wola Mrokowska, Aleja Krakowska 10, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 737 40 00,


Liczba odwiedzin: 1514 | Data publikacji: 2019-12-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniem, w...
07.06.2021 | Stolarka otworowa
Nowoczesne i inteligentne systemy sterowania budynków przynoszą...
01.03.2021 | Stolarka otworowa
Współczesne budownictwo nieustannie zmierza w kierunku coraz...
21.02.2020 | Automatyka domowa
Skuteczna integracja budynku to już fakt. To...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
Zapewnienie prawidłowych parametrów powietrza to podstawowe zadanie,...
Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne nie tylko...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI...
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana...
23.08.2017 | Automatyka domowa
Nowoczesne budynki użyteczności publicznej czy zabudowa wielorodzinna...
Planując instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła...
03.11.2016 | Systemy kominowe
Choć w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym...
Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
06.06.2016 | Grzejniki
Fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
Troska o efektywność energetyczną budynków przekłada się...
Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne...
09.06.2015 | Ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych...
Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza...
Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. opolskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. dolnośląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: alnor, alnor wentylacje, alnor systemy wentylacyjne, alnor systemy oddymiające, kurtyny alnor, nagrzewnice alnor, izolacje alnor, alnor systemy do montażu wentylacji, wentylacja różnego rodzaju, wentylacja do firmy, wentylacja do domu, wentylacja do budynków, wentylacja do pomieszczeń roboczych, wentylacja do magazynów, filtr antysmogowy do wentylacji Mocarz, kanałowy, filtr antysmogowy do wentylacji, filtr antysmogowy do domu, filtr kanałowy antysmogowy, filtr antysmogowy Mocarz,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy