Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

Dlaczego dom pasywny się opłaca, czyli ekonomia w duecie ze zdrowiem

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

O budownictwie pasywnym zrobiło się głośno już kilkanaście lat temu, jednak jak każda nowość, również ta potrzebowała czasu, aby zadomowić się w naszym kraju. Dziś budowę domów pasywnych oferuje wiele firm, choć stosowane przez nie technologie często bardzo znacząco się od siebie różnią, co ostatecznie przekłada się na komfort użytkowania. Czym są domy pasywne i jak się je buduje?
– Mówiąc najkrócej, domy pasywne – i jest to cecha wspólna wszystkich obiektów należących do tej grupy – to takie budynki, w których minimalizujemy straty i maksymalizujemy zyski energii. Poprzez ukształtowanie bryły i rozmieszczenie okien, wysoką termoizolacyjność i szczelność przegród oraz dzięki systemom wentylacji z odzyskiem ciepła w sposób bierny (pasywny) wykorzystujemy energię słoneczną i wewnętrzne źródła ciepła do celów grzewczych – mówi Irena Łobocka.
Ta definicja świetnie odzwierciedla istotny aspekt ekonomiczny tego typu inwestycji – mianowicie bardzo niskie koszty eksploatacyjne, niewyobrażalne dla mieszkańców domów wzniesionych tradycyjnymi metodami. W precyzyjnie zaprojektowanym i dobrze zbudowanym domu pasywnym, a więc w takim, w którym nie ma mostków termicznych, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 90% niższe niż w zwykłym domu. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt zbudowania takiego domu jest zaledwie o 5-8% wyższy od standardowego budynku, jest to inwestycja, która może bardzo szybko się zamortyzować.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Domy pasywne w technologii murowanej
Na rynku nie brakuje dziś firm, które oferują budowę domów pasywnych, jednak zanim podejmiemy decyzję o tym, komu powierzymy realizację inwestycji, warto zorientować się, jakie warianty mamy do wyboru i co może najbardziej zaprocentować przy ewentualnej odsprzedaży.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

– Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów dom pasywny będzie zbudowany. Mają one nie tylko wpływ na jego parametry techniczne, ale także – o czym często zapomina się na etapie kupna – również na jego wartość rynkową w momencie odsprzedaży – podkreśla Irena Łobocka.
W firmie Dom Plus wszystkie obiekty są wznoszone w tradycyjnej murowanej technologii, co gwarantuje ich trwałość przez wiele lat. Niezaprzeczalnie też obiekty wykonane właśnie w takiej technologii są szczególnie popularne w naszym kraju, przywiązanym do tradycyjnego budownictwa murowanego. Stosowane w firmie Dom Plus ekologiczne i zdrowe materiały oraz doskonała filtracja powietrza zapewniają mieszkańcom zdrowy mikroklimat wewnątrz.

Dom pasywny kompleksowo
Niezaprzeczalnie to materiały z jakich zbudowany jest dom pasywny pełnią ogromną rolę, dlatego nie ma tu miejsca na półśrodki i kompromisy, jednak nawet najlepszy budulec wymaga fachowej wiedzy dotyczącej jego użycia. Dlatego obok samej technologii budowy warto dobrze przemyśleć kwestię, komu powierzyć budowę i jaki zakres usług oferuje wybrany wykonawca.
Decydując się na ofertę DOM PLUS możemy być pewni obsługi kompleksowej- firma wykona zarówno projekt, jak i zbuduje dom, co daje gwarancję najlepszego z możliwych efektu końcowego, potwierdzonego próbą szczelności Kluczem do sukcesu jest też ogromne doświadczenie firmy DOM PLUS, którą współtworzy zespół architektów, kierowników budów oraz wykonawców. Połączyła ich wspólna pasja do zdrowego, komfortowego i przystępnego cenowo wysokoefektywnego budownictwa pasywnego. To zarazem zespół ludzi, którzy jeszcze przed utworzeniem spółki DOM PLUS uczestniczyli w realizacji pierwszych w Polsce wielkogabarytowych budynków pasywnych, zdobywając wiedzę i doświadczenie.
– Są to najlepsi w naszym kraju architekci i certyfikowani mistrzowie budownictwa pasywnego, którzy doskonale wiedzą jak się buduje dom pasywne na miarę XXI wieku. Stoją za nimi lata doświadczeń, fachowa wiedza i wielu zadowolonych klientów – mówi Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Zdrowy dom pasywny – jakie materiały wybrać
Jak się buduje dom pasywny w firmie Dom Plus?
Podstawowym materiałem jest zdrowy i ekologiczny bloczek silikatowy, który składa się z piasku, wapna i wody. Jego zaletą jest zdolność do akumulacji ciepła i wilgoci, co zapewnia zdrowy mikroklimat w domu. To materiał, który pod względem promieniotwórczości naturalnej zaliczany jest do najbezpieczniejszych budulców, a poziom stężenia pierwiastków radioaktywnych w wyrobach silikatowych jest trzy razy niższy niż w wyrobach ceramicznych. Trudno też przecenić zdrowe mury, neutralną w smaku wodę pitną czy świeże, wolne od pyłów i alergenów powietrze zwłaszcza dziś, gdy tak wiele osób boryka się z problemem alergii i uczuleń, a powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone – podkreśla Irena Łobocka. Do ocieplenia w Dom Plus stosowany jest z kolei uszlachetniony styropian firmy Termoorganika oraz wełna mineralna. Brak mostków termicznych zagwarantowany jest przez montaż stolarki okiennej w systemie tzw. „ciepłego montażu”.
Do produktów zdrowych należą także stosowane jako izolacje pionowe i poziome fundamentów produkty antyradonowe firmy IZOHAN. Temat radonu jest w Polsce stosunkowo mało znany, choć według raportu Światowej Organizacji zdrowia ten pierwiastek gazowy jest najgroźniejszym czynnikiem powodującym raka płuc dla niepalących i drugim dla palących. Występuje w glebie, skałach i wodach gruntowych i migruje ku powierzchni, przedostając się także do naszych domów, głównie przez źle zaizolowane fundamenty.
– Z tego powodu warto zabezpieczyć się przed jego przenikaniem do pomieszczeń poprzez papy antyradonowe, których skuteczność została potwierdzona przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Sprawdzają się one nie tylko przy izolacji ścian fundamentowych oraz piwnicznych, ale także jako izolacja posadzek na gruncie dzięki posiadanym atestom higienicznym – mówi Irena Łobocka.
– Również wewnątrz stosujemy naturalne, zdrowe materiały, które są świetną alternatywą dla tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Na ściany działowe i wewnętrzne okładziny możemy wykorzystać np. cegły z gliny niepalonej, które (jako niewykończony, surowy materiał) są dziś zresztą bardzo modne, bo wprowadzają do wnętrz „industrialnego ducha” – mówi Irena Łobocka. Wśród innych materiałów do domów pasywnych, jakie stosowane są w firmie Dom Plus, znajdują się m.in. tynki gliniane wykonane wyłączenie z naturalnych składników bez dodatku metylocelulozy (w tym tynki z dodatkiem ziół: lawendy, rozmarynu, chabra).

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku? Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Materiały naturalne wspaniale regulują wilgotność powietrza. Dodatkowo komfort przebywania w środku zapewnia zastosowanie nowoczesnej technologii, np. systemy ogrzewania powierzchniowego oparte o pompy ciepła, które zapewniają komfort termiczny przez cały rok. Są one bezobsługowe oraz gwarantują zeroemisyjność budynków. Z kolei systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją i filtracją powietrzną zapewniają czyste, wolne od smogu, pyłów i alergenów powietrze dla mieszkańców, bez dodatkowych klimatyzatorów, nawilżaczy czy oczyszczaczy – podkreśla Irena Łobocka.

 

Jak się buduje dom pasywny w XXI wieku?

 

Odpowiadając na tytułowe pytanie, dlaczego dom pasywny się opłaca, najczęściej pamiętamy właśnie o aspektach ekonomicznych. Relatywnie niski koszt budowy, nieznacznie tylko przewyższający tradycyjne budownictwo murowane, szybka amortyzacja inwestycji i minimalne nakłady ponoszone na utrzymanie to bez wątpienia aspekty trudne do przecenienia.
Warto jednak pomyśleć też o swoim zdrowiu, bo murowany dom pasywny zbudowany z naturalnych materiałów to także budynek, w którym będziemy dobrze się czuć dzięki panującemu wewnątrz korzystnemu mikroklimatowi.
To także świetny wybór dla osób, którym na sercu leżą kwestie ekologii. To, z jakich materiałów buduje się domy pasywne oraz aspekty związane z ich użytkowaniem dziś, w dobie ekspansywnej gospodarki, coraz częściej stają się równie istotnym argumentem, jak stan naszego portfela i zdrowie.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.domplus.org.pl


Liczba odwiedzin: 772 | Data publikacji: 2018-06-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


07.12.2015 | Stolarka otworowa

Kiedyś drzwi wejściowe do domu miały przede wszystkim za zadanie uchronić domowników przed zimnem, a ich dobytek przed kradzieżą. W XXI wieku oferowane na rynku drzwi muszą nie tylko spełniać rygorystyczne wymagania przeciwwłamaniowe i termoizolacyjne. Współczesny konsument oczekuje również, że wybrany przez niego produkt zapewni mu bezpieczeństwo, a także będzie się cechował najwyższymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej. A to wszystko oczywiście bez ustępstw na rzecz estetyki.

Dach STEICO to sprawdzone, kompleksowe rozwiązanie, spełniające nawet najbardziej rygorystyczne wymogi w budownictwie. Bogaty wybór przekrojów belek dwuteowych, będących podstawowym materiałem konstrukcyjnym dachów oraz jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów termoizolacyjnych na świecie, pozwala na projektowanie oraz wznoszenie dachów w standardzie pasywnym.

13.03.2018 | Domy drewniane

Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat systematycznie powiększają swoje udziały w rynku budowlanym. Niższa niż w przypadku tradycyjnych technologii cena, szybki i praktycznie niezależny od pogody czas wznoszenia, solidna konstrukcja spełniająca najbardziej restrykcyjne normy dla domów energooszczędnych i pasywnych – już tylko ze względu na te fakty warto zapoznać się z Firmą Domy Biedrzycki budującej w technologii Steico.

23.01.2018 | Stolarka otworowa

Wybór domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia. Bardzo ważnym elementem takiego budynku są okna oraz drzwi, którą muszą być szczelne i zapewnić minimum zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Jakie drzwi wejściowe zatem wybrać, aby były one pasywne i energooszczędne?

09.01.2018 | Domy drewniane

Dawniej budowa domu była przedsięwzięciem na skalę osiągnięcia życiowego. Taka inwestycja wymagała wiele czasu, jeszcze więcej pieniędzy i morza cierpliwości. Do tego mało kogo było stać na utrzymanie domu, ponieważ rachunki za ogrzewanie nadwyrężały każdy domowy budżet. Na szczęście dzisiaj można inaczej. Taniej. Szybciej. Oszczędniej.

29.11.2017 | Domy ekologiczne

Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach, której morał jest do dzisiaj aktualny: najtrwalszy dom to dom murowany. Można dyskutować o zaletach innych technologii, można je promować, ale prawda jest taka, że w naszej strefie klimatycznej i w naszej rzeczywistości społeczno – gospodarczej murowany dom to najlepszy wybór.

24.11.2017 | Domy drewniane

Domy szkieletowe to szybki i opłacalny sposób na wybudowanie domu swoich marzeń. Drewniany dom jest zdrowy i zapewnia mieszkańcom odpowiedni mikroklimat. Podstawą zachowania ciepła w takim domu jest odpowiednio dobrana izolacja. Firma Grandhouse – producent domów szkieletowych, wykorzystuje w termoizolacji swoich domów materiały firmy Steico wykonane z naturalnego włókna drzewnego.

30.10.2017 | Domy drewniane

Dla tych, którym nieobca jest tematyka szeroko rozumianego designu, krajobraz polskich przedmieść, wsi i miasteczek pozostawia wiele do życzenia. Finezyjne konstrukcje z wielospadowymi dachami, załomkami i kolumnami, „klockowate”, kwadratowe domy z płaskim dachem pastele, róże i pistacje. Próba kształtowania gustów i wpływania na estetykę otaczającej nas przestrzeni może wydać się karkołomna. Czy jednak naprawdę? Mijają cztery lata od powstania pierwszego drewnianego domu modułowego SIMPLE HOUSE, stworzonego przez architekta Jakuba Szczęsnego. Pytamy go o sukcesy tego przedsięwzięcia oraz o plany dalszego rozwoju idei domów modułowych.

25.10.2017 | Ogrzewanie

W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych sposobów ogrzewania. Po pierwsze, były one drogie i nieefektywne. Po drugie, wykorzystywały nieodnawialne zasoby, które się wyczerpują. A przecież ciepło można brać z powietrza, ziemi, słońca czy wody!

25.10.2017 | Domy drewniane

Zdrowy dom to marzenie chyba każdego z nas. Do niego wracamy po całym dniu pracy, żeby odpocząć i zregenerować siły na kolejny dzień. Tu spędzamy najmilsze chwile z naszą rodziną. Chcemy zatem czuć się bezpiecznie w naszych czterech kątach. Te „cztery kąty” to jednak nie tylko nasze mieszkanie czy dom, to także otoczenie – ogród, park, osiedle. Co możemy zrobić, żeby życie wokół nas nie miało na nas negatywnego wpływu? Jaką mamy możliwość pozytywnego oddziaływania na nasze otoczenie?

13.07.2017 | Domy drewniane

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.

04.04.2017 | Domy drewniane

Pierwsze skojarzenie związane z pojęciem dom drewniany? Styl ludowy, tradycja, ciepło, uroki wiejskiej chaty, albo – zwłaszcza w ostatnich latach –minimalizm, surowość i drewno w służbie nowoczesności. Czy naprawdę decydując się na dom drewniany mamy do wyboru tyko te dwa przeciwstawne bieguny? Pytamy o to Jakuba Szczęsnego, architekta, który stworzył system domów modułowych do rozbudowy SIMPLE HOUSE.

13.02.2017 | Domy drewniane

Drewno jako materiał budowlany kojarzone jest zazwyczaj jednoznacznie – to surowiec ekologiczny, przyjazny środowisku naturalnemu, a jednocześnie dość „staromodny”, przypisywany raczej do wiejskiej, rustykalnej prostoty niż nowoczesności. O tym, jak bardzo takie przekonanie jest błędne, można się przekonać śledząc ofertę firmy Drewniane Zielone Domy, która w swoich całorocznych domach skandynawskich oferuje montaż najnowocześniejszych technologii: pomp ciepła, wodnych czy gotowych systemów dla domów inteligentnych. A to wszystko przy zastosowaniu naturalnych i przyjaznych dla zdrowia człowieka materiałów.

03.01.2017 | Ogrzewanie

Naszym przodkom nawet nie śniło się, że wykorzystując darmowe ciepło powietrza będzie kiedyś można ogrzać budynek i wodę nawet zimą. Dziś pompy ciepła są obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. Pompa powietrzna do podgrzewania wody jako źródło ogrzewania zimą i chłodzenia latem to inwestycja, która nie tylko bardzo szybko się amortyzuje, ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu.

Dom kojarzy się z ciepłem, spokojem, spędzaniem miłych chwil w gronie rodziny. Z drugiej strony jednak, dom to także obowiązki i wydatki, mocno nadwyrężające domowy budżet. Dlatego każdy, kto myśli perspektywicznie i decyduje się na budowę domu, chce, aby ta kosztowna inwestycja, wkrótce się mu zwróciła, przynosząc dodatkowe korzyści. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będzie wybór domu energooszczędnego.

28.04.2016 | Domy prefabrykowane

Drewniane domy prefabrykowane to rozwiązanie coraz bardziej popularne wśród rozsądnych i zorientowanych w temacie inwestorów. Jeśli taki dom jest dodatkowo energooszczędny, i wybudowano go w technologii STEICO, to staje się on domem idealnym: naturalnym, zdrowym i tanim w eksploatacji. Czyli domem marzeń.

05.02.2016 | Domy drewniane

Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli chodzi o zachowanie bilansu energetycznego. Dość powszechnie przyjęło się jednak sądzić, że koszty budowy tego typu obiektów są wysokie i bardzo długo się amortyzują, nawet przy uwzględnieniu niskich opłat eksploatacyjnych. Ile w tym prawdy? Pytamy o to Pawła Sochę z firmy JPS-BUD, która wyspecjalizowała się w budowie domów energooszczędnych i pasywnych.

11.12.2015 | Domy drewniane

Trwały, energooszczędny i zdrowy – taki powinien być wymarzony dom. Jeżeli dodatkowo chcemy w nim zamieszkać jak najszybciej to wybór technologii w jakiej zostanie wykonany nie powinien sprawić problemu. Najlepszą decyzją będzie budowa domu drewnianego, np. w systemie szkieletowym.

04.11.2015 | Stolarka otworowa

Budynki energooszczędne i pasywne muszą spełniać bardzo surowe wymogi bilansu energetycznego. Obok kluczowych aspektów, jak dobór materiałów, zwarta konstrukcja, właściwa wentylacja i odpowiednie rozmieszczenie okien, równie ważnym czynnikiem wpływającym na szczelność takich obiektów jest jakość połączeń wszystkich elementów. Dotyczy to również stolarki otworowej – bo nie tylko same okna i drzwi, ale również ich sposób montażu musi spełnić rygorystyczne wymagania.

05.10.2015 | Stolarka otworowa

Na świecie coraz gwałtowniej kurczą się zasoby naturalne oraz rośnie zużycie energii. Nic więc dziwnego, że w związku z tym wzrasta też liczba inwestorów, którzy decydują się na rozwiązania energooszczędne i pasywne. Za wymaganiami rynku muszą nadążyć firmy oferujące poszczególne komponenty dedykowane specjalnie dla tego typu budownictwa, w tym np. okna czy drzwi. Ich jakość oraz sposób montażu ogrywają kluczową rolę w zachowaniu rygorystycznych parametrów szczelności budynków.

27.04.2015 | Domy prefabrykowane

Domy w konstrukcji drewnianej zdobywają nową rzeszę zwolenników. Inwestorów przekonuje głównie fakt, że taka nieruchomość może powstać pięć razy szybciej niż dom budowany w sposób tradycyjny. Szybkie tempo prac szczególnie widoczne jest w przypadku domów prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej. Te jednak często niesłusznie porównywane są do tzw. „kanadyjczyków” – domów o konstrukcji szkieletowej, które w Polsce mają wyjątkowo złą sławę.

18.11.2014 | Domy drewniane

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

21.08.2014 | Natryski pianki

Izolacje wykonywane metodą natryskową coraz częściej wypierają tradycyjne metody. Jako rozwiązanie niezwykle skuteczne i paroprzepuszczalne stosowane są do ocieplania różnego rodzaju budynków – również tych najbardziej nietypowych. O zalety izolacji natryskowych zapytaliśmy Damiana Szlaużysa, doradcę techniczno-handlowego w firmie CELS – Izolacje Dla Wymagających.

Doświadczenie wykonawców i późniejszych użytkowników pozwala stwierdzić że wznoszenie budynków opartych na murze trójwarstwowym to najtańsze i najlepsze rozwiązanie w porównaniu z innymi metodami.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: dom pasywny, jak się buduje dom pasywny, dom plus, dlaczego dom pasywny się opłaca, budownictwo pasywne, domy pasywne w technologii murowanej