Domy CLT – tradycyjny materiał w nowej szacie

Budynki wznoszone w technologii CLT to wciąż nowość na polskim rynku, należy się jednak spodziewać wzrostu zainteresowania tym sposobem budowania, zwłaszcza wśród tych odbiorców, którzy cenią sobie szybkość i łatwość budowy, doceniają niski ślad węglowy oraz oryginalne wzornictwo. Termin CLT (Cross Laminated Timber) oznacza drewno klejone krzyżowo – płyta taka składa się z nieparzystej liczby warstw desek, zorientowanych wzajemnie prostopadle i przyklejonych jedna do drugiej. Skład panelu CLT to w 99 % drewno i maksymalnie 1 % klej. Pozyskane drewno jest ściśle wyselekcjonowane, objęte certyfikatami PFEC lub FSC, pozwalającymi wyróżnić wyroby z drewna pozyskiwane w ramach legalnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, kleje zaś używane w produkcji płyt są ekologiczne i wolne od formaldehydów.

fot. FilDrew

Produkcja płyt jest zautomatyzowana, prefabrykacja ich odbywa się w halach produkcyjnych (co zajmuje kilka dni), zaś na plac budowy przyjeżdżają już gotowe, docięte do wymiaru elementy, dzięki czemu czas konstrukcji całości domu z drewna CLT na miejscu skrócić można do nawet kilku godzin. Mocną stroną całego projektu jest stabilność wymiarowa płyt – osiąga się to za pomocą komputerowo sterowanych maszyn CNC, które docinają płyty na podstawie otrzymanych trójwymiarowych rysunków wykonanych w programach typu CAD. Spasowanie elementów jest tak precyzyjne, że przeszklenie dla otworów okiennych czy drzwiowych można planować już na podstawie samych rysunków.

Ścisłe dopasowanie do siebie (zwykle wielkoformatowych) płyt wydatnie poprawia też parametry cieplne domu wybudowanego w tej technologii, co wpływa na cenę i oznacza, że CLT może być stosowane w projektowaniu domów pasywnych, zapewniających pozytywny bilans CO2. Co ważne, w tej technologii wznosić można nie tylko domy jednorodzinne, ale także bloki mieszkalne – w mijającym roku w Szwecji wzniesiono jeden z najwyższych w kraju wieżowców, wykonany właśnie z klejonego krzyżowo drewna. Powstają także budynki o funkcji publicznej – domy z drewna CLT opierają się bowiem na materiale czystym, lekkim, gwarantującym zdrowy mikroklimat, a także elastycznym i zapewniającym wiele możliwości dowolnego wykończenia wnętrz.

fot. FilDrew

Domy CLT – cena i jakość idą w parze

Cena budynków wzniesionych w tej technologii zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim kluczowym punktem wyjścia jest odpowiedni projekt, najlepiej od razu przygotowany pod kątem CLT, co pozwoli uniknąć potem ewentualnych kosztownych przeróbek i poprawek. Inaczej także zostanie wyceniony budynek wykonany w całości w tej technologii, łącznie z połaciami dachowymi, inaczej zaś zrealizowany z udziałem innych materiałów budowlanych, w tym wykończeniowych. Dom z płyt klejonych krzyżowo ma bowiem tę możliwość, że wcale nie wymaga wykończenia powierzchni wewnętrznej – konstrukcja nośna takich budynków stanowić może gotową ścianę w pomieszczeniach.

Wysoka jakość wizualna płyt pozwala stworzyć niepowtarzalną designerską wartość w domach CLT. Na końcową cenę i koszt całości wpływa także krótki, często kilkudniowy czas realizacji inwestycji a także późniejsze doskonałe parametry termiczne budynku. Cena domów CLT w opiniach inwestorów odzwierciedla także wysoką jakość i samego materiału (certyfikat ETA, znakomite parametry), i gotowej konstrukcji.

Domy CLT – opinie zweryfikowane doświadczeniem

Technologia płyt z klejonego krzyżowo drewna mimo że stosunkowo nowa, cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Co istotne, w ich opiniach cena domu CLT nie zawsze bywa priorytetowa. W pozytywnych recenzjach klientów, którzy zdecydowali się na budowę domu w tej technologii, dominuje przede wszystkim zadowolenie z szybkości budowy i oszczędności czasu. Wynika to nie tylko z prefabrykacji elementów w zakładzie produkcyjnym i montażu na placu budowy, ale także z redukcji projektu fundamentów, co wpływa na cenę całości i skraca czas inwestycji.

Kolejną zaletą tego typu budownictwa jest bezpieczeństwo konstrukcji. Wbrew obiegowym opiniom o domach z drewna CLT, zapewniają one wysoką ochronę przeciwogniową, wyższą nawet niż typowe konstrukcje stalowe czy betonowe. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku pożaru drewno zwęgla się od zewnątrz do wewnątrz. Warstwa zwęglona w dużej mierze eliminuje dopływ tlenu, dzięki czemu dalsze spalanie postępuje bardzo powoli. Nadpalone panele zachowują projektowane właściwości wytrzymałościowe nawet w wysokich temperaturach. Domy wykonane w tej technologii charakteryzują się też odpornością na działania szkodników, są bardzo szczelne, pochwalić się mogą otwartością dyfuzyjną i brakiem konieczności użycia folii paroizolacyjnej.

fot. FilDrew

Budynki z drewna klejonego krzyżowo to także oferta dla osób ceniących oryginalny i jednocześnie przyjazny design w skandynawskim stylu oraz możliwość własnego kształtowania przestrzeni – w opiniach o domach CLT cena (czy raczej jej brak) dodatkowych warstw wykończeniowych w środku posiada bardzo dużą wagę.

Konstrukcja budynków wykonanych w tej technologii pozwala też na oszczędność przestrzeni. Ściany z paneli CLT są cieńsze niż z cegły, zatem powierzchnia wewnętrzna jest większa nawet o 10 % od powierzchni budynku wzniesionego w tradycyjnej technologii. Wszystko to razem sprawia, że panele CLT klasyfikować należy jako jeden z budowlanych materiałów przyszłości, który łączy odpowiedzialny stosunek do zasobów ekologicznych naszej planety i wymogi coraz szybszego tempa codziennego życia i podejmowanych decyzji.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie producenta: www.fildrew.pl

39-207 Brzeźnica, ul. Złota 6, woj. małopolskie
tel. +48 663 520 077,