Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?

Czysta energia ze słońca

Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, rzadko jednak uświadamiamy sobie, jak bardzo ten problem nas osobiście dotyczy. Rosnące ceny energii to jeden z wyraźnych sygnałów, że czas rabunkowej gospodarki się kończy. W jej miejsce pojawiają się ekologiczne i odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, zestawy solarne do podgrzewania wody, moduły fotowoltaiczne, a wraz z nimi mnóstwo pytań. Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom? Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe? Ile kw na dom z fotowoltaiki zyskamy? Odpowiedzi poszukamy razem z ekspertami z firmy Solar-Expert.

– W ostatnich latach zainteresowanie technologią kolektorów słonecznych się odradza, co spowodowane jest spadkiem cen tego typu instalacji. Już bez dotacji możemy mówić o stopie zwrotu na poziomie 6-7 lat z inwestycji, jest to więc naprawdę opłacalne rozwiązanie – mówi Henryk Cebulla z firmy Solar-Expert.
W ofercie tego producenta znajdziemy m.in. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe, kolektory basenowe, czyli rozwiązania, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej – darmowej, odnawialnej i przyjaznej środowisku naturalnemu.

 

kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe?
Zastanawiając się nad doborem konkretnego rozwiązania, natychmiast pojawiają się pierwsze pytania: jak dobrać kolektory?; czy w naszym kraju to się opłaca?; czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?
– W naszym klimacie najwyższe uzyski ciepła z energii słonecznej przypadają na okres od wiosny do wczesnej jesieni, czyli czas, gdy nie ogrzewamy domów. W tym czasie kolektory można wykorzystać do ogrzewania  CWU, dogrzewania basenu. Z kolei w okresie grzewczym kolektory mogą dogrzewać dom jako urządzenie wspomagające pracę systemu grzewczego, gdyż słońca jest po prostu za mało, aby mogły służyć jako główne źródło ciepła – wyjaśnia Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Następnie trzeba podjąć decyzję o tym, jakie kolektory słoneczne wybrać (płaskie czy próżniowe), tym bardziej, że różnice w budowie są dość znaczne, a przeznaczenie – odmienne. Kolektory próżniowe doskonale nadają się do pracy w niskich temperaturach i przy małym natężeniu promieniowania, przez co mogą być do 30% bardziej wydajne w okresie zimowym od kolektorów płaskich. Z kolei wysoka sprawność optyczna kolektorów z płaskim absorberem przekłada się na wyższe uzyski od wiosny przez lato, aż do późnej jesieni. Z tego powodu w perspektywie całego roku kolektory płaskie są bardziej uniwersalne i mniej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ich zaletą jest też większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i dłuższa żywotność niż kolektorów próżniowych.

Fotowoltaika – ile kw na dom?
Innym rozwiązaniem z oferty Solar-Expert są instalacje fotowoltaiczne, które przetwarzają energię płynącą ze słońca na prąd elektryczny, którym można zasilać każde urządzenie domowe: telewizor, komputer, oświetlenie itp.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się o wykorzystanie materiału półprzewodnikowego – krzemu, który pod wpływem światła słonecznego generuje ładunki elektryczne. Te ładunki odprowadza się następnie w postaci prądu stałego. Z kilku pojedynczych ogniw tworzy się moduły, które są elementami fotowoltaicznego systemu solarnego. Tam, gdzie potrzebny jest prąd zmienny, w skład systemu solarnego wchodzi dodatkowo inwerter zamieniający prąd stały na prąd zmienny.
Kluczowym elementem w doborze instalacji jest dokładne sprecyzowanie, ile kwh na dom z fotowoltaiki możemy pozyskać.
– W Polsce średnie napromieniowanie energią słoneczną wynosi około 1000 W/m². Uwzględniając mniejsze nasłonecznienie zimą oraz sprawność paneli fotowoltaicznych można przyjąć, że rocznie możliwe jest pozyskanie około 200 kWh/m² powierzchni dachowej – informuje Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych
– Z fascynacji technologią solarną i pozyskiwaniem energii ze słońca jako jedni z pierwszych prócz konstruowania doskonałych niemalże zestawów solarnych do podgrzewania wody (odpornych na długie upały), zaczęliśmy projektować instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych – mówi Henryk Cebulla.
Moduły fotowoltaiczne oparte na technologii cienkowarstwowej charakteryzują się bardzo pożądaną cechą – mianowicie – niską ceną za 1 Wp oraz wysoką sprawnością w słabych warunkach nasłonecznienia,  a takich dni mamy w Polsce więcej niż tych słonecznych.
– Zbudowaliśmy instalacje oparte na modułach cienkowarstwowych firmy Sharp dla Śląskiego Dealera Mercedes-Benz Truck w Pyskowicach, ponieważ warunki słoneczne na tym obiekcie były bardzo niekorzystne dla pracy modułów PV produkowanych na bazie krzemu. Również stacja diagnostyczna w centrum Zabrza zasilana jest modułami Sharp, znajdują się tam moduły montowane na dachu oraz fasadzie, co daje możliwość równomiernej produkcji energii praktycznie przez cały dzień.
Na swoim koncie Solar-Expert ma też budowę kilkunastu instalacji na modułach cienkowarstwowych budowanych najnowszej w technologii CIGS. Instalacje te wymagają innej automatyki, często stosowania inwerterów transformatorowych, ale efekt w postaci większej ilości wyprodukowanych z fotowoltaiki kWh z kWp w skali roku ma solidne uzasadnienie.
– Jako jedna z wiodących firm na rynku planujemy dalsze wdrażanie technologii cienkowarstwowej, która jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w Polsce, gdzie sprawdza się mimo mało intensywnego nasłonecznienia – podsumowuje Henryk Cebulla.

Ze szczegółową ofertą firmy można się zapoznać na stronie: www.solar-expert.pl

 


Liczba odwiedzin: 157 | Data publikacji: 2017-12-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


23.11.2016 | Energia ekologiczna

Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w znacznej mierze determinuje wybór odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących np. promieniowanie słoneczne. O ile jeszcze kilka lat temu inwestorzy pytali o opłacalność fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, to dziś nikt już nie ma wątpliwości, że warto stawiać na darmową energię słońca. Choć więc początkowo koszt może wydawać się dość wysoki, to warto pamiętać, że inwestycja szybko się zamortyzuje.

06.02.2018 | Energia ekologiczna

Solarne podgrzewacze wody to doskonały sposób na tanią ciepłą wodę użytkową po sezonie grzewczym. Są dobrą alternatywą dla drogich i rozbudowanych tradycyjnych układów solarnych. Nie wymagają użycia prądu i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów. Oszczędność wiąże się ponadto z ekologią – korzystamy z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku – ze słońca i dbamy o nasze środowisko.

15.09.2017 | Energia ekologiczna

Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc dziwnego, że coraz częściej kierujemy się w stronę rozwiązań, które są przyjazne środowisku. Ekologiczne pompy ciepła, kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne dla domu, już od dłuższego czasu bardzo popularne w krajach zachodnich, coraz częściej są wybierane również przez Polaków. Nie mniej ważnym aspektem determinującym decyzje zakupowe obok ekologii jest ekonomia, a eksperci przekonują, że z powodu konieczności radykalnych zmian w istniejącym systemie wytwarzania energii, które wynikają z przyjętej polityki energetycznej, powinniśmy postawić na energetykę rozproszoną. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie się opłaca?

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

23.02.2017 | Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania po rozgrzanej posadzce. Dzięki niemu można wygospodarować więcej powierzchni użytkowej w domu, rezygnując z grzejników. Ogrzewanie podłogowe to idealny profil temperatury w pomieszczeniu i równomierne ogrzewanie całej powierzchni, brak widocznych elementów grzejnych ograniczających aranżację wnętrza oraz długowieczność systemu, szacowana na ponad 50 lat pracy. W przypadku instalacji wodnej jest też możliwość podłączenia ze źródłami niskotemperaturowymi, np. pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi, co gwarantuje najwyższą efektywność systemu.

17.05.2016 | Ogrzewanie

W 2016 roku STIEBEL ELTRON obchodzi jubileusz 25-lecia działalności w Polsce. Dla przedsiębiorstwa to szczególna okazja do podsumowań i przyjrzenia się minionym dokonaniom. Dotychczasowi i przyszli klienci mogą zapoznać się z historią i dokonaniami firmy, a także jej ofertą.

18.11.2014 | Domy drewniane

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

19.08.2014 | Ogrzewanie

W miejscach, w których utrudniony jest dostęp do ciepłej wody z sieci komunalnej, najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem są bojlery lub zasobniki wody – duże i nieekonomiczne, które pracują cały czas, generując niepotrzebne koszty. Doskonałą alternatywą dla nich są przepływowe ogrzewacze, podgrzewające tylko tyle wody, ile w danym momencie jest nam potrzebne.

07.08.2014 | Ogrzewanie

Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami. Dlatego wielu inwestorów planuje obecnie kolejne etapy budowy oraz zakupy komponentów różnych instalacji. Jednych z systemów nowego budynku, nieodzownym w naszej strefie klimatycznej jest ogrzewanie. W związku z tym, że pochłania ono znaczną część domowego budżetu, każdemu z nas zależy na tym by ogrzewanie było efektywne a jego eksploatacja tania. Takie warunki spełnia system ogrzewania fazowego marki FERIS.

01.10.2013 | Ogrzewanie

Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło energii cieplnej jest marzeniem każdego właściciela domu. W obecnych czasach oczywiście jest ono możliwe do zrealizowania przy pomocy pomp ciepła. Wiele się o nich mówi i jak to zwykle bywa krąży o nich wiele mitów, które nie wszystkie są prawdziwe. Jednak, gdy zgłębimy to zagadnienie nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości co do zasadności ich stosowania.

17.08.2016 | Energia ekologiczna

Odnawialne źródła energii to dziś nie tylko moda, ale przede wszystkim rozwiązanie przyszłości. Dane Komisji Europejskiej mówią o tym, że już za 4 lata ponad 20% energii może pochodzić z OZE. Również w Polsce z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych, w których instalowane są zestawy solarne, rekuperatory, wentylacja domowa. Nowoczesne technologie rodzą jednak wiele wątpliwości. O tym, że nie trzeba się bać odnawialnych źródeł energii, przekonuje Rober Zygała z firmy Eko-Therm.

19.07.2018 | Ogrzewanie

Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba dokładnie rozważyć, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze i zapewni komfort cieplny w budynku oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie wybrać do dużego domu? Jaka pompa ciepła do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Z pomocą przychodzi marka DIMPLEX, która od wielu lat dostarcza na rynek wysokiej jakości nowoczesne pompy ciepła.

23.06.2017 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody użytkowej. Wykorzystując ciepło dostępne w środowisku naturalnym, dostarczają je w nieograniczonej ilości do wybranych obiektów budowlanych – zarówno domów, jak i budynków publicznych. Ponadto, istotny jest również aspekt ekologiczny, jaki towarzyszy ogrzewaniu za pomocą pomp. To rozwiązanie chroni środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

19.06.2017 | Ogrzewanie

Nasza codzienna egzystencja nie mogłaby odbywać się bez stałego dostępu do wody. Jej dostarczenie do naszych kranów stanowi podstawę właściwego funkcjonowania domu. Co ważne, woda użytkowa powinna być zawsze ciepła i płynąć pod odpowiednim ciśnieniem. Dlatego w budynkach instaluje się elektryczne ogrzewacze pojemnościowe – wysokiej jakości urządzenia do przygotowania ciepłej wody.

07.11.2016 | Piece, kotły

Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają jedno: wielkimi krokami zbliża się wysoki rachunek za ogrzewanie… Z kotłem gazowym kondensacyjnym ECOCONDENS GOLD PLUS marki Termet zima nie musi być finansowym koszmarem.

18.03.2015 | Piece, kotły

Już niebawem branżę urządzeń grzewczych czeka rewolucja. We wrześniu zacznie bowiem obowiązywać Dyrektywa Ekoprojektu oraz Oznakowania energetycznego. Marka De Dietrich wyjaśnia na czym będą polegać zmiany.

12.12.2014 | Piece, kotły

Wybór kotła centralnego ogrzewania nie jest łatwy. Obok komfortu obsługi pod uwagę trzeba brać także rodzaj paliwa, jego dostępność, cenę – czyli dane, które nie zawsze są stałe – a przecież inwestycję w kocioł podejmuje się raz na wiele lat. Co więc zrobić, aby w trakcie użytkowania wybranego urządzenia nie okazało się, że z powodu niespodziewanej podwyżki cen danego paliwa koszty ogrzewania gwałtownie wzrosły? Rozwiązanie opracowali producenci kotłów wielopaliwowych.

29.04.2014 | Automatyka domowa

Każdy z nas zna następujący scenariusz: wyjazd na urlop, pośpiech, nerwowe pakowanie ostatnich rzeczy… a potem, już kilka lub kilkadziesiąt kilometrów od domu, pytanie: czy opuściłem rolety i wyłączyłem światło? Aby uniknąć takich nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji, firma Legrand zaprojektowała system automatyki domowej MyHome, który doskonale sprawdza się również w wielu innych sytuacjach codziennego życia.

30.10.2013 | Energia ekologiczna

W związku z rosnącymi cenami energii, stale walczymy o obniżenie jej kosztów. Dlatego należy sięgać po alternatywne źródła energii oraz sposoby jej pozyskiwania. Jednak wielu z nas wciąż nie wie, że darmowa energia znajduje się wokół nas w powietrzu, gruncie i wodzie. W celu jej pozyskania należy inwestować w specjalistyczne urządzenia jakimi są pompy ciepła.

15.02.2018 | Energia ekologiczna

W Polsce z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość użytkowników i troska o środowisko. Argumentem za inwestycją w fotowoltaikę jest również jej opłacalność.

20.09.2016 | Energia ekologiczna

Według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za 5 lat w Polsce może zacząć brakować prądu. A jeśli nawet nie nastąpi to w prognozowanym okresie, to nietrudno domyślić się, że ten czarny scenariusz wcześniej czy później i tak spełni się w kraju, w którym 90% energii pochodzi z wykorzystujących jej nieodnawialne źródła elektrowni węglowych. Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest więc dziś nie tylko jedynym racjonalnym rozwiązaniem, dyktowanym zdrowym rozsądkiem. Za fotowoltaiką przemawia też prosty rachunek ekonomiczny.

10.10.2017 | Energia ekologiczna

Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób na pozyskanie energii elektrycznej przy niskich kosztach. Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, ponieważ zwiększa się świadomość inwestorów na temat odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne się opłacają, zapewniając gospodarstwom domowym tanią energię elektryczną i ogrzewanie.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: kolektory słoneczne, kolektor słoneczny, płaski kolektor słoneczny, próżniowy kolektor, fotowoltaika, ogniwa fotowoltaiczne, energia ekologiczna