Domy drewniane

Energooszczędność w cenie

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

Domy drewniane – technologia w zgodzie z naturą
To, że domy drewniane to najbardziej ekologiczne i najzdrowsze na świecie obiekty mieszkalne, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Bo czy można znaleźć materiał budowlany bliższy naturze niż drewno, które wyrosło w lesie? Jednak kwestie ekologiczne to nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że tylko drewno odpowiednio wysuszone i poddane stosownej obróbce zagwarantuje, że wykonany z niego budynek będzie spełniał nawet najsurowsze wymagania pod względem efektywności energetycznej, trwałości i estetyki.
– To dlatego oferowane przez nas domy wykonywane są w 90% z drewna konstrukcyjnego sosnowego lub świerkowego, które jest wcześniej suszone komorowo, czterostronnie strugane, z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami. Sprawia to, że w przeciwieństwie do domów budowanych w tradycyjnej technologii, nie trzeba ich później osuszać i są gotowe do zamieszkania zaraz po wybudowaniu. Domy te nie wymagają używania środków chemicznych do konserwacji i są w pełni antyalergiczne – podkreśla Grażyna Chroboczek z firmy Hanlo-Dom Polska Sp. z o.o., produkującej ekologiczne i zdrowe domy drewniane we własnej, nowoczesnej fabryce we Freiwalde w Niemczech.
Połączenie zalet najszlachetniejszego surowca z zaawansowaną wiedzą na temat jego obróbki i możliwości wykorzystania, pozwala na wznoszenie budynków drewnianych, które pod względem parametrów nie mają sobie równych. Tym bardziej, że całość wspiera się na fundamencie, jakim jest niemiecka precyzja i jakość.

 

domy drewniane hanlo dom drewniany hanlofot. Hanlo-Dom Polska Sp. z o.o.

 

Energooszczędne domy
O tym, na ile energooszczędny jest budynek, decydują przede wszystkim zastosowane do jego wybudowania komponenty.
Standardem stosowanym w domach Hanlo jest energooszczędna ściana o współczynniku przenikania ciepła U=0,13 (o grubości 310 mm).
– Jest to jeden z najlepszych współczynników przenikania ciepła w Europie. Zapewnia on stałą temperaturę, doskonałą izolację i gwarantuje niskie koszty ogrzewania – podkreśla Grażyna Chroboczek.
Ci klienci, którzy mają jeszcze wyższe wymagania, za niewielka dopłatą mogą wybrać ścianę pasywną, która sprawia, iż zapotrzebowanie na energię grzewczą jest o wiele niższe niż wymogi normy europejskiej. Przez zastosowanie izolowanej warstwy instalacyjnej grubość ściany jest zwiększona o ok. 60 mm.
Dodatkowe korzyści daje również specjalnie ocieplona płaszczyzna dachu. Jest to ponadstandardowe ocieplenie o grubości 22 cm we wszystkich skosach na poddaszu za pomocą wełny skalnej firmy Knauf Insulation. W domu Hanlo standardowo stosowane są również energooszczędne okna 3-szybowe ENERGETO 5000 lub – na życzenie klienta – okna drewniane.

 

energooszczędne domy hanlo energooszczędne domy hanlo
energooszczędne domy hanlo energooszczędne domy hanlofot. Hanlo-Dom Polska Sp. z o.o.

 

Ogrzewanie domu drewnianego – pompy ciepła
Obok komponentów, które gwarantują doskonałe zaizolowanie budynków, niebagatelne znaczenie mają też alternatywne metody ich ogrzewania, które oprócz wysokiej skuteczności pozwalają również chronić środowisko naturalne.
– Pompy ciepła instalowane w domach Hanlo oraz oparte na nich inteligentne systemy grzewcze pozwalają ogrzać dom drewniany najniższym możliwym kosztem z wykorzystaniem odnawialnych, niekonwencjonalnych źródeł energii. Jest to doskonały sposób na to, by uniezależnić się od wzrostu cen paliw kopalnych – informuje Grażyna Chroboczek. – Ponadto wyposażenie pompy ciepła w dodatkowy zasobnik ciepłej wody, choć wymaga wygospodarowania większej powierzchni w kotłowni, to jednak zapewni odpowiedni komfort cieplny w dużym domu oraz znaczną ilość ciepłej wody – dodaje.
Pompy ciepła pozwalają na odbiór energii cieplnej z jej naturalnych źródeł: gruntu, wody lub powietrza oraz wykorzystanie jej do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Charakteryzują się one cichą pracą (porównywalną z pracą lodówki) oraz długim okresem eksploatacji ok. 50 lat. Najczęściej stosowanym i najbardziej stabilnym źródłem ciepła jest grunt, a jego wykorzystanie umożliwiają pompy solanka-woda. Istnieje co najmniej kilka rozwiązań i sposobów ułożenia kolektora gruntowego. Najczęściej wykonywany jest układ kolektora spiralnego, płaskiego lub sond pionowych. Do ułożenia kolektorów w układzie poziomym potrzebna jest powierzchnia ok. 3 razy większa od powierzchni, którą chcemy ogrzać. Jeśli działka jest za mała stosuje się więc sondy pionowe. Inną również bardzo efektywną możliwością są pompy ciepła powietrze-woda, których zaletą jest przede wszystkim fakt, że nie wymagają pracochłonnych i kosztownych prac ziemnych. Jest to standardowe rozwiązanie proponowane przez firmę Hanlo.

 

ogrzewanie domu drewnianego01) Wysoko energooszczędna ściana zewnętrzna 02) Specjalnie ocieplona płaszczyzna dachu 03) Okna energooszczędne – ENERGETO 5000 04) Ogrzewanie podłogowe 05) Kolektory słoneczne / Panele fotowoltaiczne 06) Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła 07) Alternatywnie piec pelletowy 08) Pompa ciepła jednostka wewnętrzna 09) Zbiornik wody użytkowej 10) Pompa ciepła powietrze-woda 11) Pompa ciepła solanka-woda

 

Sposoby na oszczędzanie energii w domu drewnianym
Ciepło w domach Hanlo rozprowadzane jest poprzez wodne ogrzewanie podłogowe. To niskotemperaturowy system grzewczy, w którym 70% energii oddawane jest przez promieniowanie, a tylko 30% przez konwekcję. Dzięki temu nie występuje zjawisko unoszenia się kurzu, tak powszechne przy ogrzewaniu grzejnikowym. W energooszczędnych budynkach Hanlo poprzez kolektory słoneczne bezkosztowo i przez cały rok dostarczana jest też energia słoneczna. W celu zapewnienia właściwiej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku bez kosztownych strat powietrza już ogrzanego standardowo stosowany jest wydajny rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. W domach Hanlo są to centrale firmy Zehnder z certyfikatem dla domów pasywnych i wydajnością ok. 92%
– Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej (rekuperatora) budynek musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, które będą odpowiedzialne za transport świeżego powietrza z zewnątrz oraz usuwanie powietrza zużytego – podkreśla Grażyna Chroboczek.

 

oszczędzanie energii w domu drewnianym oszczędzanie energii w domu drewnianymfot. Hanlo-Dom Polska Sp. z o.o.

 

Domy pod klucz lub w stanie surowym
Wszystkie oferowane przez firmę Hanlo-Dom domy są prefabrykowane w niemieckiej fabryce we Freiwalde, a następnie montowane już na miejscu docelowym.
– W zależności od potrzeb można zamówić dom w stanie surowym lub podpisać umowę na dom „pod klucz”, wyposażony w takim stopniu, aby można było się do niego natychmiast wprowadzić – wyjaśnia Grażyna Chroboczek.

 

domy pod klucz domy pod kluczfot. Hanlo-Dom Polska Sp. z o.o.

Ponieważ ilu klientów, tyle też różnych potrzeb, gustów i pomysłów, nie ma mowy o tym, aby energooszczędne domy drewniane budować „seryjnie”. Dlatego firma Hanlo wychodzi naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom, a architekci proponują rozwiązania, które są idealnym połączeniem pomiędzy wizją klienta i najbardziej zaawansowaną wiedzą technologiczną. Firma ma już na swoim koncie ponad 15 tysięcy wybudowanych domów. Wśród nich są budynki parterowe, klasyczne domy z poddaszem, obiekty jedno- i wielorodzinne, bliźniaki, jak również domy najbardziej ekskluzywne i utrzymane w nowoczesnym stylu, nierzadko nawiązujące swoim kształtem do futurystycznych, odważnych brył.

 

domy pod klucz domy pod kluczfot. Hanlo-Dom Polska Sp. z o.o.

 

Ze szczegółową ofertą firmy oraz bogatą galerią zbudowanych przez firmę obiektów można zapoznać się na stronie: www.hanlo.pl

 

83-200 Starogard Gdański, ul. Lubichowska 8, woj. pomorskie
tel. 583523484, 790709330,


Liczba odwiedzin: 1694 | Data publikacji: 2014-11-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


11.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesność, minimalizm, technologia... to słowa, które w...
19.11.2014 | Domy drewniane
Z czym kojarzy się dom drewniany? Przede...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
18.12.2019 | Domy drewniane
Prosta bryła bez wykuszy, dwuspadowe dachy, liczne...
16.07.2019 | Domy prefabrykowane
Domy z prefabrykatów drewnianych, bardzo popularne w...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
10.10.2017 | Domy drewniane
Drewniany dom letniskowy dla niejednego z nas...
Budownictwo drewniane, w ostatnich latach przeżywa zarówno w...
28.04.2016 | Domy prefabrykowane
Drewniane domy prefabrykowane to rozwiązanie coraz bardziej...
Taras drewniany czy kompozytowy – to pytanie,...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
07.04.2021 | Domy prefabrykowane
Miedziński Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. opracowała...
23.03.2021 | Domy prefabrykowane
Beton to wyjątkowy materiał: niedrogi, lekki, uniwersalny,...
Budowane dziś nowoczesne domy drewniane całoroczne to...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
26.08.2020 | Kruszywa
Remonty budynków to proces powtarzający się co...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
29.05.2020 | Kontenery
Dynamika naszych czasów i szybkie tempo życia...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
19.05.2020 | Domy drewniane
Choć w Polsce uświęcone tradycją budownictwo murowane...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Jeszcze do niedawna zaprojektowanie własnego domu z...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: dom drewniany, dom energooszczędny, oszczędność energii, ogrzewanie domu drewnianego
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy