Połączenie różnych instalacji w jedną sieć – to w dużym uproszczeniu definicja systemów Smart Home, które w ostatnich latach zrobiły zawrotną karierę, i to nie tylko wśród młodych pasjonatów nowinek technologicznych. Na instalacje z kategorii Smart Home decydują się często również starsze osoby, które doceniają korzyści płynące z takiego rozwiązania – przede wszystkim ogromne poczucie bezpieczeństwa i wygodę sterowania wieloma urządzeniami z poziomu smartfona.

Niezależnie od tego, jakie potrzeby ma odbiorca, dopasowane do różnych wymagań rozwiązania oferuje polska marka Auraton. Oferowane produkty nie tylko umożliwiają zarządzanie ogrzewaniem czy oświetleniem, ale także chronią nieruchomość przed włamaniem czy zalaniem. Oprócz aspektów praktycznych, wynikających z funkcjonalności takich rozwiązań, ich ogromną zaletą są też niższe rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę.

fot. LARS

Otwarty i zamknięty system Smart Home – jaki wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jaki system Smart Home wybrać, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy obsługiwać automatycznie. Najczęściej inwestorzy decydują się na to, aby były to oświetlenie, ogrzewanie, woda i rolety, czyli te elementy, które mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo, komfort i koszty eksploatacyjne.

Inną kwestią, którą należy rozważyć, jest wybór konkretnego rodzaju Smart Home. Do wyboru są systemy otwarte oraz zamknięte. Pierwsze z nich bazują na urządzeniach pochodzących od różnych producentów, które należy zintegrować. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość sięgania po artykuły wielu firm i dopasowywania ich do swoich potrzeb, jednak takie systemy nie są też wolne od wad. Przede wszystkim nie zawsze łatwo da się znaleźć pasujące do siebie urządzenia, ponadto – w razie trudności z ich obsługą – pomoc techniczna nie obejmuje całego systemu, a jedynie jego pojedyncze komponenty. Za wadę otwartych systemów inteligentnego domu można też uznać różnice w wyglądzie i nawigacji poszczególnych urządzeń – z tego powodu ich obsługa nie jest intuicyjna, co może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza osobom starszym czy mniej biegłym technologicznie.

Od tych wad wolne są zamknięte systemy inteligentnego domu, w których stosuje się urządzenia jednego producenta, jak np. Auraton Smart. Wbrew pozorom brak możliwości podłączenia sprzętu innych firm nie jest problemem, bo branża bardzo szybko się rozwija, a producenci oferują wciąż nowe i ulepszone rozwiązania. Dzięki temu z łatwością można rozszerzać swój smart home o kolejne funkcjonalności. Również w przypadku awarii inwestor może liczyć na kompleksowe wsparcie techniczne. Zaletą zamkniętych systemów inteligentnego domu jest też kompatybilność urządzeń, które dobrze ze sobą współpracują, a producenci oferują klientom nie tylko sprzęt, ale także obsługujące go aplikacje, co znacznie usprawnia sterowanie.

Zamknięte systemy Smart Home warto wybierać również ze względów finansowych – często zakup u jednego producenta wiąże się z bardzo korzystnymi rabatami.

fot. LARS

Auraton Smart – jak to działa?

Sercem systemu Smart Home Auraton jest centrala Auraton Pulse oraz specjalna aplikacja Auraton Smart App. To dzięki tym dwóm elementom użytkownik może w prosty sposób dodawać i konfigurować kolejne urządzenia, tworząc w ten sposób własną, autorską koncepcję inteligentnego domu.

Instalacja systemu Auraton Smart nie jest skomplikowana. Po założeniu przez instalatorów głębokich puszek elektrycznych (80 mm) lub specjalnych puszek z kieszonką i montażu modułów wykonawczych, wprowadzenie nowej automatyki nie musi nawet wiązać się z rozkuwaniem ścian, co wynika z dużej dostępności systemów bezprzewodowych. Nie trzeba też angażować fachowców, a jedynie zamówić odpowiednie urządzenia i je skonfigurować.

fot. LARS

Na przykład jeśli inwestor podjął decyzję, że chce zarządzać zasobami wody, konieczne będzie zainstalowanie zaworu na rurze, natomiast samodzielnie można rozmieścić czujniki. Jeśli czujka zalania Auraton Flood Sensor wykryje wyciek wody w kuchni lub łazience, wyśle informację do zaworu Auraton Flood Sensor Valve , który natychmiast odetnie dopływ wody, a użytkownik zostanie o tym poinformowany za pomocą powiadomienia w smartfonie.

fot. LARS

Podobnie wygląda rozmieszczanie termostatów w przypadku inteligentnego ogrzewania, które można ustawić w dowolnym miejscu. Można też zaprogramować temperaturę tak, aby zmniejszała się ona gdy nikogo nie ma w budynku, a wzrastała tuż przed powrotem domowników. W ofercie firmy Auraton dostępne są termostaty Heat Monitor oraz sterowniki Heat Controller, a także listwy do zarządzania ogrzewaniem podłogowym Floor Heating Controller i głowice elektroniczne Radiator Controller. Czujniki znajdujące się w głowicy pozwalają jej „uczyć się” pomieszczenia, przez co temperatura będzie zawsze dopasowana do realnych potrzeb przebywających w budynku osób.

fot. LARS

Bezpieczniej się nie da!

Wybierając system Smart Home oferowany przez Auraton, właściciel nieruchomości zyskuje nie tylko kontrolę nad ogrzewaniem czy wodą, ale także ogromne poczucie bezpieczeństwa. Już nie trzeba będzie martwić się o to, czy wychodząc z domu zgasiliśmy światło, bo Auraton Switch One i Two pozwala na zdalne sterowanie elektryką. To praktyczne rozwiązanie również w okresie urlopowym, gdy cała rodzina wyjeżdża na wakacje. Zapalanie wieczorem światła pozwala stworzyć wrażenie, że domownicy przebywają na terenie posesji, co odstrasza potencjalnych złodziei.

Jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia Auraton Roller Shutter – za jego pomocą można skonfigurować harmonogram działania roletami i bramą.

Inną kwestią związaną z możliwością sterowania elektryką są też niższe rachunki za energię elektryczną.

Urządzenia Auraton mierzą pobór prądu, a specjalna aplikacja podlicza koszty zużycia energii przez pralkę, telewizor czy oświetlenie w salonie. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować wydatki oraz planować pracę poszczególnych sprzętów.

fot. LARS

Odpowiadając na pytanie, jaki system Smart Home wybrać, warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne, doraźne potrzeby, ale także możliwości późniejszego rozbudowywania inteligentnego domu o dalsze funkcjonalności.

Dobrym punktem wyjścia jest zakup centrali Auraton Pulse oraz podstawowego zestawu startowego, do którego później można z łatwością „dokładać” inne moduły – bez kabli i kucia ścian. Opracowany przez inżynierów z Auraton autorski protokół komunikacji radiowej pozwala na komunikowanie się oraz przekazywanie informacji i danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Dzięki temu użytkownicy mogą bezprzewodowo i z dowolnego miejsca na świecie kontrolować ogrzewanie, wodę, energię, chronić dom przed zalaniem czy włamaniem, a także oszczędzać czas i pieniądze.

Więcej informacji na stronie: www.auratonsmart.pl

64-320 Niepruszewo, ul. Świerkowa 14, woj. wielkopolskie
tel. 61 840 40 44, 61 840 40 40,