Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Na wstępie przypomnijmy, co to znaczy, że drzwi są prawe lub lewe i jak to określamy. Punktem odniesienia jest umiejscowienie zawiasów, które widzimy, gdy stoimy na wprost drzwi i chwytamy klamkę, by pociągnąć ją do siebie. Gdy zawiasy widzimy po prawej stronie, są to drzwi prawe. Gdy zawiasy widzimy po lewej stronie, są to drzwi lewe. Jak odróżnić drzwi zewnętrzne prawe od lewych, gdy mamy schowane zawiasy (gdy po zamknięciu zostają zamaskowane pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą)? Tutaj pomocne będzie umiejscowienie klamki. Wiemy bowiem, że znajduje się ona na przeciwległym końcu niż zawiasy. Klamka z lewej strony oznacza więc drzwi zewnętrzne prawe. Klamka z prawej strony z kolei wskazuje, że korzystamy z drzwi lewych.

Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe – jakie to ma znaczenie?

Strona, na którą będziemy otwierać drzwi, jest istotna, gdyż wpływa bezpośrednio na funkcjonalność i bezpieczeństwo w strefie wejściowej do domu oraz komfort codziennego korzystania i estetykę. W wymarzonym domu chcemy zaplanować wszystko ergonomicznie, by ułatwić sobie codzienną krzątaninę i mieszkać wygodnie przez lata. W praktyce warto więc pamiętać, by układ drzwi umożliwiał bezkolizyjne korzystanie z włącznika światła, dzwonka, alarmu czy innych sterowników (zazwyczaj mamy je nad klamką) oraz by drzwi zewnętrzne prawe lub lewe nie blokowały po otwarciu holu czy przejścia, ani nie uderzały w meble czy zabudowę. Ważne jest też zachowanie spójności z systemem otwierania i zamykania innych drzwi wokół domu. Ma to znaczenie dla harmonii wizualnej budynku, ale też stanowi ukłon w stronę naszych nawyków. Gdy przyzwyczaimy się do jednego sposobu korzystania z drzwi, inny układ będzie irytować.

Otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Z dylematem prawe czy lewe drzwi wejściowe łączy się ściśle kwestia kierunku ich otwierania i zamykania. Drzwi otwierane na zewnątrz sprawiają, że nie tracimy przestrzeni wewnątrz domu i trudniej je wyważyć. Wymagają od nas jednak wyjścia poza próg przy otwieraniu, warto więc zadbać o dodatkowe zadaszenie. W przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz zawiasy mamy schowane od wewnątrz, ale musimy tak zaaranżować strefę wejściową, by uniknąć kolizji drzwi z innymi elementami.

Drzwi zewnętrzne po stronie prawej czy lewej do domu, do mieszkania

W przypadku domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w bloku spotkamy oba systemy. Przeważają drzwi prawe otwierane na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, drzwi wejściowe do mieszkania powinny otwierać się zawsze do wewnątrz, by zapewnić stałą szerokość drogi ewakuacyjnej. Na marginesie dodajmy też, że opisane wyżej cztery opcje regulacji kierunku nie wyczerpują możliwości nowoczesnej stolarki. Renomowani producenci jak marka KRISHOME dają nam pełen pakiet nowoczesnych rozwiązań i doradzają, jakie warianty będą optymalne do potrzeb.

Kiedy warto o tym wszystkim pomyśleć?

Im szybciej wykonamy ustalenia techniczne, tym lepiej. Jeśli już na etapie projektowania domu odpowiemy sobie na pytania, czy chcemy mieć drzwi zewnętrzne prawe czy lewe, jak mają się otwierać i jak chcemy poprowadzić instalacje, ominą nas późniejsze przebudowy, dodatkowe koszty i przykre niespodzianki. Same drzwi montujemy po pracach mokrych, ale wcześniejsze zaplanowanie układu pozwoli nam skupić się na analizie pozostałych kluczowych parametrów drzwi zewnętrznych i konkretnego modelu. Co więcej, gdy zdecydujemy się na komplet stolarki z montażem od jednego producenta, mamy pewność spójności wizualnej i idealnego dopasowania całości.

Prawe / lewe i co dalej?

Kierunek otwierania drzwi to jeden z ważnych technicznych detali ustalanych z doradcami w salonach KRISHOME. Ale wiemy, że to czubek góry lodowej analizy potrzeb w odniesieniu do elementu stolarki, który stanowi przecież wizytówkę naszego domu. Przypomnijmy w skrócie, co jeszcze bierzemy pod uwagę i w czym jeszcze mogą pomóc nam specjaliści.

  • Energooszczędność – przez drzwi wejściowe ucieka nawet 20% ciepła. Szukajmy więc drzwi o niskim parametrze przenikania ciepła, zgodnym z aktualnymi normami.
  • Odporność na włamanie (klasa RC2 lub wyższa) – postawmy na wzmocnioną konstrukcję ramy, ościeżnicy, skrzydła i dodatkowe zabezpieczenia.
  • Izolacja akustyczna – im wyższy współczynnik Rw, tym większa redukcja dźwięku z zewnątrz (np. Rw 40 zredukuje hałas 75 dB do poziomu natężenia dźwięku podczas rozmowy ok. 35 dB).
  • Materiał wykonania drzwi – najczęściej wybieramy między drzwiami PVC i aluminiowymi.
  • Panele – jaki system wybrać? Nakładowe (montowane na skrzydle, ukrywające ramy) czy wsadowe (montowane wewnątrz skrzydła, z widocznymi ramami, łatwiejsze w wymianie)?
  • Drzwi jednoskrzydłowe czy może dwuskrzydłowe – jak szerokie chcemy mieć wejście do domu?
  • Pełne czy przeszklone – to pytanie istotne zarówno ze względu na walory wizualne, jak i kwestie bezpieczeństwa.
  • Estetyka – pamiętajmy o dopasowaniu koloru, dekorów i materiału wykonania drzwi do pozostałych elementów stolarki oraz zadbajmy o spójność z wykończeniem elewacji.
  • Dobór akcesoriów – klamki czy pochwyty?, zamki smart czy tradycyjne?, ukryte czy widoczne? Opcji jest wiele!
  • Profesjonalny ciepły montaż – to dzięki niemu skorzystamy z atutów wszystkich zaawansowanych parametrów technicznych zastosowanych w wybranych drzwiach.

Drzwi zewnętrzne do domu na przykładzie – seria SOLANO

Jak zaznacza Tomasz Czupryniak, Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME:

Drzwi wejściowe to element, który intensywnie eksploatujemy. Niezależnie, czy są to drzwi prawe, czy lewe, powinny być szczelne, bezpieczne, trwałe i odporne na każde warunki pogodowe. Dlatego stawiamy na drzwi aluminiowe SOLANO, których parametry termoizolacyjne spełniają standard dla domów pasywnych (Uw już od 0,8 W/m2K). Posiadają wytrzymały system profili o głębokości zabudowy 90 mm. Wypełnienie stanowią panele aluminiowe izolowane pianą poliuretanowa PU G-60 kg/m3. Panele są obustronnie nakładkowe, co pozwala uzyskać elegancką, jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Za komfort termiczny odpowiadają także: dodatkowy wkład termiczny wewnątrz profili, izolowany próg z przekładkami termicznymi z poliamidu oraz uszczelki EPDM między profilami. Zadbaliśmy także o niewidoczne odwodnienie. Liczne wariaty wykończenia dają dowolność w personalizacji drzwi – ponad 200 kolorów (malowanie gładkie wg. palety RAL), kilkadziesiąt wzorów okładzin i frezów – np. dekory drewnopodobne, czy malowanie strukturalne. Niezależnie od lokalizacji budynku nie można zapominać o bezpieczeństwie. Pracują na nie trzpienie antywyważeniowe, wkładka i szyby antywłamaniowe, a także szereg innych zabezpieczeń. Inwestorzy zorientowani na rozwiązania smart mogą natomiast wybierać z gamy dodatków, takich jak klawiatury kodowe, czy czytnik linii papilarnych umożliwiający szybki i ultranowoczesny dostęp do domu dla całej rodziny.

Drzwi do domu prawe czy lewe z ciepłym montażem – skonsultuj z doradcą

Jak widzimy, przy doborze drzwi do domu kwestii do rozważenia jest wiele. Warto więc skorzystać z porady ekspertów w jednym z salonów KRISHOME. Doradcy zapewniają kompleksowe wsparcie, pamiętając za nas o wszystkim. Nie dziwi więc fakt, że marka może się poszczycić Złotym Laurem Konsumenta 2023 w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

Zapraszamy po szczegóły do salonów https://krishome.pl/.

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,