Gnejs w architekturze ogrodowej

Kruszywa ozdobne do ogrodu

Branża ogrodowa rządzi się swoimi prawami i nawet pobieżne przejrzenie blogów związanych z tą tematyką uświadamia nam, że dziś pomysłów na aranżację przestrzeni wokół domu jest równie wiele, co na urządzanie wnętrz. O ile trendy w doborze roślinności ogrodowej zmieniają się często, o tyle jeden element nigdy nie stał się passé. Mowa oczywiście o kruszywach ozdobnych, które niezmiennie są źródłem inspiracji dla pasjonatów sztuki ogrodowej, a także dla architektów krajobrazu, projektantów i wykonawców.

Ogród to naturalne przedłużenie domu, przestrzeń, która podobnie jak wnętrza musi odzwierciedlać gust mieszkańców, harmonijnie komponując się z otaczającym krajobrazem. Niezależnie od stylu, w jakim zostanie zaaranżowany ogród, kamienie ozdobne wpiszą się w każdy z nich, a możliwości kreowania tej przestrzeni są dziś niegraniczone, tym bardziej, że piękno wielu roślin przemija wraz z nastaniem niskich temperatur, zaś urok ogrodowych kamieni ozdobnych jest ponadczasowy. Dlatego właśnie na nie warto postawić urządzając przestrzeń wokół domu. Inspiracji możemy poszukać na stronie Gnejsy.pl – marki, która jest bardzo dobrze rozpoznawalna na polskim rynku, pozwalając projektantom i architektom krajobrazu na tworzenie najbardziej wyrafinowanych i wpisujących się w różne style kompozycji ogrodowych, wykorzystujących na przykład korę kamienną, szpilki ogrodowe czy kamień do gabionów.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kora kamienna
Wśród zalet kory kamiennej na pierwszym miejscu warto wymienić wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Jako produkt naturalny to kruszywo ozdobne nie szkodzi też środowisku, bo jego ph jest obojętne dla otaczających ich roślin. Kora kamienna stanowi doskonałe zabezpieczenie terenu przed chwastami, uniemożliwiając ich wzrost, a jednocześnie pozwala na łatwe dosadzanie kolejnych roślin. Tego typu ściółkowanie pozwala także na optymalne utrzymanie wilgotności gleby, bo w upalne dni skutecznie powstrzymuje nadmierne parowanie wody z podłoża, chroniąc rośliny przed szybkim wysychaniem. Tyle o walorach praktycznych (choć to bez wątpienia nie wszystkie!), czas na konkrety.  

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Jak możemy wykorzystać korę kamienną?
Odpowiadając na tak postawione pytanie trzeba przyznać, że możliwości są ogromne, tym bardziej że marka Gnejsy.pl oferuje różne frakcje i kształty kamienia, dzięki czemu bez trudu dobierzemy kruszywo ozdobne wpisujące się w gusta miłośników surowych, ostrych form, jak i dla tych, którzy wolą kamienie o zaokrąglonych krawędziach.
Często stosowanym wariantem jest wykorzystanie kory kamiennej na rabaty. Choć pomysł może wydać się niektórym oczywisty, to jego realizacja z pewnością taka nie będzie: charakterystyczna, pasiasta powierzchnia i ciekawa kolorystyka gnejsów – od szarego srebrnego oraz miodowego przechodzącego w jasne brązy – ożywi przestrzeń, nadając jej oryginalnego charakteru i tworząc dobre tło dla roślin poprzez uwydatnienie ich barw i kształtów.
Pokrycie korą kamienną całej powierzchni rabaty nie jest jedynym rozwiązaniem na wykorzystanie w architekturze ogrodu kruszyw ozdobnych. Wzrok będzie też przykuwać kamień ułożony wokół obrzeży rabaty, co w naturalny sposób oddzieli od siebie dwie przestrzenie, dla których granicą będzie ozdobny kamień ogrodowy.
Kreatywni ogrodowi designerzy mogą mieszać korę kamienną z iglastą i na bazie tych dwóch materiałów tworzyć aranżacje, których urok tkwi w kontraście. I tak na przykład rabatę z kory iglastej można otoczyć korą kamienną lub tworzyć z gnejsów kamienne wyspy, które staną się małymi dziełami sztuki i dominantami kompozycyjnymi zaaranżowanej w ten sposób przestrzeni.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kamień ozdobny w ogrodzie jest też obowiązkowym elementem skalniaków. Również w tym wypadku możemy wykorzystać korę kamienną, która bardzo atrakcyjnie prezentuje się w duecie ze skalniakowymi bylinami – niskimi i płożącymi, ale także z ziołami czy np. z karłowymi odmianami iglaków, które wtulone pomiędzy kruszywa przywodzą na myśl górskie pejzaże. Różne frakcje i kształty kamienia dają nieskrępowane możliwości aranżowania przestrzeni –  doskonale prezentują się zarówno na płaskich powierzchniach, jak i na różnego rodzaju skarpach, uskokach czy półkach skalnych, które w górach formowane są ręką natury.
Kora kamienna o pięknej, pasiastej kolorystyce ma też ogromny potencjał dekoracyjny. Ułożona na przykład wokół tarasu może stać się dopełniającą ramą, która będzie ciekawie korespondować zwłaszcza z ciemnymi deskami tarasowymi.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Z kory kamiennej możemy tworzyć nietuzinkowe, kamienne podłoża nie tylko dla roślin. W ogrodzie ozdobne kruszywa świetnie sprawdzą się przy wytyczaniu ścieżek, chodników. Można z nich też stworzyć ciekawe tło dla ogrodowej architektury – ławek, altan, a nawet elementów dekoracyjnych (wazonów, ogrodowych rzeźb, fontann). Szlachetne kruszywo ozdobne, jakim jest gnejs w ogrodzie, będzie w tej roli nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także praktyczne i proste w utrzymaniu.

Wykorzystanie gnejsu w ogrodzie na wybranych fragmentach jego powierzchni to oryginalny sposób na oddzielenie od siebie poszczególnych fragmentów przestrzeni. To efektowny materiał do pokrycia gruntu między roślinami, wytyczenia granicy oddzielającej podjazd od trawnika czy tworzenia obrzeży rabat. Jak się zresztą okazuje, udekorowanie korą kamienną wybranej powierzchni to nie jedyny sposób na to, aby wykorzystać to kruszywo ozdobne w ogrodzie jako naturalną granicę.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kamień do gabionów
Kosze gabionowe w ostatnich latach w Polsce mają szerokie zastosowanie i formę. Mogą one pełnić funkcje dekoracyjne i konstrukcyjne, przy czym ich rola w znacznej mierze zależy od wypełnienia.
Gabiony z gnejsami (na przykład otoczakami gnejsowymi) to doskonały sposób na to, aby zbudować dźwiękochłonne, masywne i eleganckie ogrodzenie lub murek. Surowa, skalna ściana z gnejsów będzie naturalnym dopełnieniem zieleni trawnika, wytyczając zarazem granice posiadłości. Choć znamy dziś różne rodzaje wypełnień gabionowych, to właśnie kamień gnejsowy jest spośród nich najbardziej neutralny. Przez to doskonale komponuje się ze stalową konstrukcją, nie wywołując wrażenia dużego kontrastu pomiędzy użytymi materiałami.
Z wypełnionych kamieniem gabionów zbudujemy schody prowadzące na taras, a nawet wzmocnimy nimi osuwające się zbocze. Kosz gabionowy z kruszywem ozdobnym w ogrodzie może też pełnić rolę dekoracyjną i posłużyć nam za nietypowe siedzisko, leżak, stół, ławkę czy donicę na rośliny, a nawet odegrać rolę wyjątkową: jako nietypowy garaż, wiata, efektowny grill czy palenisko.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Szpilki gnejsowe
Jednym z najbardziej nietuzinkowych kruszyw ozdobnych z doboszowickiej kopalni, skąd wydobywany jest gnejs, są szpilki gnejsowe o podstawie ciętej i w podstawie betonowej. Tak jak inne kamienie ozdobne w ogrodzie, również szpilki otwierają ogromne pole do działania w zakresie aranżacji dla kreatywnych pasjonatów sztuki ogrodowej.
Spektakularny efekt można uzyskać wykorzystując skalne monolity jako element dekoracyjny na skalniakach czy rabatach. Ustawione obok siebie wprowadzą do ogrodu surowy klimat gór, zwłaszcza, gdy będą się znajdować w towarzystwie bylin o drobnych liściach oraz roślin, które tworzą piękne, wielobarwne dywany. Szpilki to także nieodzowny element w ogrodach aranżowanych w stylu japońskim, gdzie trzy kamienie ustawione obok siebie w centralnym miejscu symbolizują kolejno: niebo, człowieka i ziemię. Często zdobią też ogrody rustykalne – ukryte wśród wysokiej trawy przywodzą na myśl pejzaż nietknięty ludzką ręką. Architektonicznie doskonale wpiszą się też w styl ogrodów angielskich i pozwolą zaaranżować malowniczą i pełną tajemniczych zakamarków przestrzeń.  
Szpilki doskonale się prezentują w pobliżu fontann, strumieni, oczek wodnych, dlatego są doskonałym materiałem do współtworzenia kompozycji, które mają wykreować w ogrodzie górskie pejzaże. Monolity z gnejsu zastosowane na przestrzeni wyłącznie z wykorzystaniem zielonych traw stanowią nowoczesne rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm i przestrzeń.

 

gnejs w architekturze ogrodowejfot. Gnejsy.pl

 

Kora kamienna, kamień do gabionów i szpilki gnejsowe to zaledwie niewielki ułamek z szerokiej oferty, jaką mamy do dyspozycji urządzając ogród z marką Gnejsy.pl.
Charakterystyczna struktura i ciekawe ubarwienie sprawiły, że aranżacje z kamieniami gnejsowymi stały się niezwykle popularne, a możliwości zastosowania tej skały niemal nieograniczone. Pięknie prezentuje się gnejs w ogrodach skalnych z wykorzystaniem kaskad i fontann wodnych, świetnie sprawdza się jako kamień do gabionów, z powodzeniem wyłożymy nim tarasy, ścieżki, murki skalne i naturalne schody w ogrodzie skalnym. Te kruszywa ozdobne skrywają w sobie olbrzymi potencjał dekoracyjny – warto się odważyć i go wykorzystać, kreując nieoczywiste i jedyne w swoim rodzaju kompozycje.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gnejsy.pl oraz w mediach społecznościowych.


Liczba odwiedzin: 156 | Data publikacji: 2018-03-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


03.04.2018 | Agregaty

Jeśli coś jest stare, nie oznacza to, że nie nadaje się do niczego. Wręcz przeciwnie! Ukryta w kilkudziecięcioletnich przedmiotach historia może stać się częścią czegoś zupełnie nowego. Na przykład nikomu nie potrzebne stuletnie cegły można z powodzeniem zamienić w wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju płytki elewacyjne. To właśnie każdego dnia udowadniają Bernard i Bernadeta Duraj, właściciele firmy BB Duraj zajmującej się ręczną produkcją materiałów wykończeniowych i elementów wystroju wnętrz, do której wykorzystują stare cegły, dachówki, drewno, kamień rustykalny i metal.

24.03.2016 | Kruszywa

Żwir, grys, kora kamienna czy otoczaki? Zastosowanie naturalnego kamienia w różnej postaci do aranżacji ogrodu i otoczenia domu jest coraz chętniej wykorzystywanym pomysłem. Jak i gdzie warto zastosować kruszywa ozdobne? Jaki kamień dekoracyjny wybrać? Podsuwamy pomysły i rozwiązania.

16.03.2017 | Kruszywa

Kamień to naturalny i od dawna wykorzystywany przez człowieka materiał. Jest niezwykle wytrzymały, trwały, odporny na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Dodatkowo zachwyca swoim surowym wyglądem, który pasuje do każdego rodzaju otoczenia. Projektanci i inwestorzy coraz chętniej wykorzystują kamień w aranżacji ogrodów i terenów zielonych. W jaki sposób można wykorzystać kamień ogrodowy?

Już od kilku sezonów jednym z najgorętszych trendów dekoratorskich pozostaje niezmiennie kamień naturalny. Ten ekskluzywny i elegancki materiał może mieć obecnie każdy w domu. Umiejętnie dobrany, potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Kamień możemy z powodzeniem wykorzystać również na zewnątrz budynku – w postaci nowoczesnej elewacji.

Obok mebli i bibelotów, które dopełniają dzieła, jakim jest aranżacja wnętrz, na ostateczny wygląd całości wpływa przede wszystkim podłoga, dlatego musi ona harmonijnie wpisać się w stylistykę całego pomieszczenia i nie może przytłaczać całości wystroju. Ponieważ wymiana podłóg nie jest zadaniem łatwym, często asekuracyjnie wybieramy rozwiązania najpopularniejsze, tradycyjne. Jednak czasami warto wyjść poza utarte schematy i stworzyć aranżację jedyną w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stawia na podłogi winylowe. Co to jest i czemu zawdzięcza swoją popularność?

10.10.2017 | Kominki

Posiadanie kominka to marzenie wielu rodzin. Przyjemności płynącej z obcowania z żywym ogniem nie zastąpi żadna instalacja centralnego ogrzewania. Kominek to źródło taniego i zdrowego ciepła, uzyskiwanego w sposób najbardziej odpowiadający naszej naturze. Rozwój technik zduńskich umożliwił wprowadzenie ognia do naszych domów i to właśnie w rękach rzemieślnika spoczywa odpowiedzialność za wygląd kominka i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Dlatego coraz częściej do jego obudowy wykorzystuje się kamień – materiał dekoracyjny i ognioodporny.

Warto wiedzieć, że na percepcję wnętrza wpływają w równym stopniu: jego wymiary, oświetlenie, zagospodarowanie przestrzeni, podłogi czy sufitu, ale przede wszystkim jednak ściany. Zatem jeśli chcemy, aby wystrój naszego salonu był niepowtarzalny, funkcjonalny i designerski oraz spełniał marzenie o naszym prywatnym małym królestwie, nie musimy w tym celu przemeblowywać całego mieszkania. Zazwyczaj wystarczy wprowadzenie jednego znaczącego elementu, jakim jest właśnie dekoracja ścian.

Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu poza wąskim gronem specjalistów mało kto kojarzył, czym są gabiony, wykorzystywane częściej w inżynierii lądowej niż w budownictwie mieszkaniowym. Dziś, gdy architektura coraz chętniej sięga po nieoczywiste materiały, pojawiła się też przestrzeń na bardziej kreatywne wykorzystanie metalowych koszy z wypełnieniem z kamieni, tłuczonych cegieł czy szkła. Wokół nas coraz częściej widujemy więc nietuzinkowe elewacje gabionowe czy ogrodzenia z gabionów, a producenci mają coraz więcej pomysłów, dzięki którym produkt nieustannie ewoluuje. Świetnym przykładem mogą być bezpieczne naroża – autorski projekt producenta gabionów – firmy Gabeco.

18.12.2017 | Elewacje

Już o dłuższego czasu mamy okazję obserwować, jak zmienia się architektura wokół nas, a surowe materiały – kamień, stal, szkło stają się znakami rozpoznawczymi XXI wieku. Jednym z ciekawszych elementów przestrzeni są dziś gabiony. Do niedawna stosowane głównie jako systemy wzmocnień skarp czy koryt rzek, dziś służą także jako oryginalna ozdoba: elementy małej architektury, nietuzinkowe ogrodzenia, a także jako przykuwające wzrok nowoczesne elewacje budynków. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Kramex, która oferuje nie tylko kosze gabionowe o różnym przeznaczeniu i elewacje gabionowe, ale skonstruowała także własną maszynę do napełniania koszy gabionowych.

02.12.2015 | Elewacje

Nie szata zdobi człowieka, ale na pewno elewacja zdobi budynek i jest jego wizytówką – niezależnie od tego, czy mowa o prywatnej nieruchomości czy o obiekcie użyteczności publicznej. Czasy, w których jeden budynek od drugiego odróżniały jedynie subtelne różnice pomiędzy odcieniami szarego tynku to przeszłość. Dziś architekci coraz częściej sięgają po nietypowe rozwiązania, a techniki zdobienia fasad sprawiają, że przykuwają one uwagę w równym stopniu, co nietypowa bryła czy inne rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z ciekawszych możliwości w tym zakresie są elewacje z koszy gabionowych.

Wszyscy zainteresowani ogrodzeniem posesji w sposób wysoce estetyczny, trwały i nieporównywalny z tradycyjnymi siatkami drucianymi czy panelami betonowymi powinni zainteresować się spawanymi panelami ogrodzeniowymi i ogrodzeniami gabionowymi.

26.01.2018 | Systemy budowlane

Zabezpieczenia skarp nasypów, ogrodzenia, elewacje, mury oporowe… Gabiony to produkt, który dziś znajduje tyle zastosowań, ile jest różnorakich potrzeb. Czy są jakieś ograniczenia co do ich stosowania? Zasadniczo nie, ale trzeba pamiętać o jednym. Gabion gabionowi nierówny, co dotyczy nie tylko jakości zastosowanych przez producenta materiałów, ale także samej technologii produkcji. Razem z ekspertami z firmy Geotica podpowiadamy, gdzie i kiedy sprawdzą się konkretne rozwiązania.

Latem ogród staje się drugim domem, bo to właśnie tu spędzamy ciepłe popołudnia i weekendy, relaksując się po pracy i wypoczywając na świeżym powietrzu. Jak zadbać o ogród, aby stał się miejscem jedynym w swoim rodzaju i niepowtarzalnym? Oczywiście ważne są roślinne kompozycje, które można zaplanować tak, aby przez cały rok cieszyć się urokiem pięknego krajobrazu. Świetnym pomysłem na wyróżnienie ogrodu jest też przyozdobienie go skałami i kamieniami.

Ogród stanowi wizytówkę posesji. Dlatego powinien być zadbany, regularnie pielęgnowany i harmonizować ze stylem budynku. W ogrodzie główną rolę gra roślinność – kwiaty, krzewy, drzewka oraz równo przycięty trawnik, ale to dodatkowe elementy nadają charakter całości. Architektura ogrodowa: altany, ławeczki czy oczka wodne wzbogacają przydomowy teren. Jednak dla osób lubiących nietypowe rozwiązania idealną propozycją są kosze gabionowe, które można w dowolny sposób zaaranżować w ogrodowej przestrzeni.

Coraz rzadziej widać w Polsce tradycyjne, druciane siatki stosowane jako ogrodzenia, zwłaszcza na nowych posesjach. Na rynku dostępnych jest tyle różnych alternatywnych rozwiązań – ładniejszych, bardziej praktycznych i ekologicznych, że w ciągu kilku lat można spodziewać się, że część tradycyjnych ogrodzeń na zawsze odejdzie do lamusa.

Zastosowanie kamieni naturalnych w budownictwie ma bardzo bogatą historię. Tak samo jak drewno, kamień jest jednym z pierwszych używanych materiałów budowlanych. Obecnie jednak używany jest głównie jako element dekoracyjny, który ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań wewnątrz i na zewnątrz każdego budynku. Obszerną ofertę kamieni ozdobnych posiada w swojej ofercie firma Marmur Dulemba z Kobielic w okolicach Pszczyny.

Beton architektoniczny to obecnie jeden z najnowocześniejszych materiałów wykończeniowych. Z powodzeniem odnalazł się we wnętrzach współczesnych domów i mieszkań – w postaci okładzin na ściany czy blatów mebli. Teraz zajmuje on mocną pozycję wśród najgorętszych trendów w projektowaniu ogrodów i tarasów, a także w upiększaniu przestrzeni miejskiej.

28.02.2018 | Galanteria ogrodowa

Ogród bezsprzecznie kojarzy się z bezpieczeństwem i odpoczynkiem. To właśnie wymarzony, piękny ogród jest często główną przyczyną, dla której decydujemy się na przeprowadzkę z mieszkania do domu. Dzisiaj, dzięki Future Gardens, marzenie o pięknym ogrodzie można spełnić praktycznie nie wychodząc z domu – bez potrzeby biegania po szkółkach ogrodniczych, sklepach z małą architekturą ogrodową czy marketach budowlanych.

Podjazd do garażu jest istotnym elementem każdej posesji. To inwestycja na lata, dlatego przy jego budowie warto wybrać trwały i solidny materiał. Warto również postawić na produkt ekologiczny, który nie będzie miał negatywnego wpływu na nasze środowisko naturalne i jednocześnie będzie komponował się z zielenią trawnika i ogrodu. Tak szerokie możliwości przy budowie podjazdu daje ekokratka geoSYSTEM.

Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, w których remont wykonywało się bez użycia taśmy maskującej? Ten produkt jest dziś tak popularny, że należy do „must have” każdych prac remontowych. Młodzi budowlańcy wręcz nie mieliby nawet pomysłu, jak się bez takiej taśmy obejść.

Przez tysiące lat ludzie uprawiali rośliny w pobliżu swoich domów. Hodowano rośliny lecznicze dla zachowania zdrowia, rośliny użytkowe, owoce i warzywa dla przetrwania oraz rośliny ozdobne dla przyjemności i doznań estetycznych. Świadomie kształtowana przestrzeń ogrodowa wyraża w różnych epokach potrzebę otaczania się pięknem, dążenia do ładu i harmonii. Na przestrzeni wieków kanon piękna ulegał zmianom, a wraz z nim kształt przestrzenny ogrodów, jednak nigdy nie wyszły one z użytku i mody! W ogrodach fascynuje nas nie tylko przyroda, ale też pomysłowość ich twórców, którzy na określonej przestrzeni kreują „niecodzienną rzeczywistość”.

Mosiądz – ten metal ceniony za swoją trwałość i szlachetną kolorystykę (w różnych odcieniach złota i brązu) cieszy się coraz większym uznaniem. Wykorzystany w aranżacji wnętrz, potrafi je uczynić bardziej eleganckimi i luksusowymi. Pracownia artystyczna ROKOKO chętnie wykorzystuje ten materiał w swoich projektach, nadając im wyjątkowy, designerski charakter.

11.12.2017 | Chemia budowlana

Czy styl industrialny, który ostatnimi laty zdominował niezliczoną liczbę wnętrz, ma rację bytu tylko w pewnego typu przestrzeniach? Pytając inaczej: czy mają rację osoby, które twierdzą, że ten surowy sposób aranżacji zyskuje należytą oprawę jedynie w loftach i wysokich pomieszczeniach ze starą cegłą/betonem na ścianie? Zdaje się, że nie. Dzięki niezliczonej ilości materiałów wykończeniowych, możliwość stworzenia industrialnej aranżacji mają dziś też ci, którzy dysponują stosunkowo niewielkim metrażem. Jednym z takich materiałów jest mikrocement dekoracyjny – rodzaj bardzo cienkiej powłoki, która w nawet najbardziej niepozornym mieszkaniu pozwoli wyczarować industrialnego ducha.

Na pomysł zastosowania betonowych płyt większość inwestorów reaguje zniechęceniem i zachowawczym „nie”. Wizja tego materiału w domu czy ogrodzie przywołuje natychmiast na myśl okropne szare płyty betonowe rodem z poprzedniej epoki. Czasy się jednak zmieniły, technika zrobiła ogromny krok naprzód. Wystarczy obejrzeć realizacje wykonane z betonowych płyt ogrodowych firmy Semmelrock, by radykalnie zmienić zdanie i na nowo zakochać się w betonie.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. opolskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. dolnośląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: kora kamienna, kamień do gabionów, gabiony kamienie, szpilki gnejsowe, kamień ozdobny, kamienie ozdobne, kruszywa ozdobne, kruszywo ozdobne