(R)ewolucja! Budownictwo przemysłowe wczoraj i dziś
Krzywdzące byłoby stwierdzenie, że architektom odpowiedzialnym za budowę obiektów przemysłowych w latach przed transformacją i tuż po niej brak było kreatywnej wizji efektem czego przedmieścia i dzielnice przemysłowe zostały zabudowane szarymi, prostymi bryłami, które szpecą krajobraz. Przez lata zmieniła się nie tylko nasza mentalność, gusta, ale także (a może przede wszystkim) dostępność do nowoczesnych materiałów budowlanych i technologia. To właśnie ciągłe braki w tej dziedzinie, charakterystyczne dla minionej epoki sprawiły, że budownictwo przemysłowe zaczęło kojarzyć się z utylitarną i nieestetyczną architekturą.
Dziś, w czasach, w których dostęp do rynku materiałów budowlanych w Polsce i na świecie jest nieograniczony, a technologia budowy hal produkcyjnych i obiektów przemysłowych wykonała olbrzymi skok naprzód, sztuką jest umiejętne korzystanie z tych zasobów.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala warsztatowo-magazynowa wraz z częścią socjalno-biurową dla BB INVESTMENTS POLAND
https://cobouw.pl/realizacja/bb-investments-poland-sp-z-o-o/
Fot. po prawej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla LÜTTGENS POLSKA
https://cobouw.pl/realizacja/luttgens-polska/

 

Przykładem ciekawej architektury przemysłowej, która łączy zdobycze współczesnej techniki ze świetnym wyczuciem stylu, dobrym gustem oraz umiarem (bo przecież i ta kwestia jest ważna), jest firma CoBouw. Przedsiębiorstwo oferuje generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych, w których niebagatelną rolę odgrywa część projektowa, będąca nadawaniem kształtu temu, co powstało w wyobraźni klienta. Nadrzędny cel – projektować tak, aby klient otrzymał rozwiązanie skrojone dokładnie na miarę potrzeb i zoptymalizowane pod kątem profilu działalności, w którym jednak estetyka nie przesunie się na dalszy plan.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala magazynowa dla MULTI PHARME SA
https://cobouw.pl/realizacja/pza-multi-pharme-sa/
Fot. po prawej: hala magazynowa z budynkiem socjalno-biurowym dla Hurtap SA
https://cobouw.pl/realizacja/hurtap-sa/

 

Designerski obiekt przemysłowy?
Teoria teorią, a praktyka praktyką. Wbrew pozorom budowa hal produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych, których architektura łączyłyby funkcjonalność z ciekawym designem nie jest łatwe i wymaga oprócz solidnie ugruntowanej wiedzy technicznej również dużej kreatywności. Współcześni inwestorzy coraz częściej dostrzegają komercyjny potencjał ciekawej i nowoczesnej architektury. To ona po czasie staje się elementem nierozerwalnie kojarzonym z marką, staje się wizytówką firmy i ludzi w niej pracujących. Jakie zatem metody stosowane są, aby harmonijnie zestawić pozornie niemożliwe, czyli przede wszystkim funkcjonalny, ekonomicznie zaprojektowany oraz przyciągający wzrok, ciekawy i pozytywnie wyróżniający się obiekt przemysłowy?

 

Budowa obiektów przemysłowychHala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla firmy ADAMS
https://cobouw.pl/realizacja/firma-adams-henryk-pedzich/

 

Nieodzownym składnikiem takiej kombinacji okazuje się być odwaga w wychodzeniu poza schematy. I tak na przykład hale produkcyjne budowane są zazwyczaj na planie prostokąta, co jest oczywiście pochodną ich funkcji użytkowej. Trudno też w tę zasadę ingerować, ale jednym ze sposobów na nadanie prostokątnym, prostym halom charakteru jest zestawienie ich z budynkami socjalno-biurowymi lub innymi halami. Duże przeszklenia, wysunięcia czy odważne kolory to kolejne ze sposobów. W nowoczesne architektonicznie trendy doskonale wpiszą się też wszelkiego rodzaju podcięcia, skosy, nieoczywiste załamania geometrycznych brył budynków, zestawianie ich na zmianę w układzie wertykalnym i horyzontalnym. Możliwości jest wiele a ograniczeniem jedynie indywidualne preferencje inwestora oraz umiar – dewiza firmy CoBouw.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla firmy ADAMS
https://cobouw.pl/realizacja/firma-adams-henryk-pedzich/
Fot. po prawej: budynek biurowy dla Sun Garden Poland
https://cobouw.pl/realizacja/sun-garden-poland-2/

 

Generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych
Nowoczesny wymiar budownictwa przemysłowego ma jeszcze inne oblicze. Oprócz funkcjonalności i estetyki, inwestorzy oczekują, że generalny wykonawca obiektu przemysłowego nie tylko zaprojektuje i wybuduje halę produkcyjną, magazynową, logistyczną, lub też inny obiekt przemysłowy z budynkiem biurowym. Dużym argumentem przemawiającym na korzyść wykonawcy jest też gotowość do przejęcia wszystkich obowiązków formalno-prawnych związanych z przygotowaniem dokumentacji oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. W przypadku CoBouw ta współpraca idzie jeszcze dalej, bo firma oferuje też pomoc i fachowe wsparcie w procesie pozyskiwania unijnych dotacji. Oznacza to zdjęcie z inwestora ciężaru sprostania licznym obowiązkom związanym z selekcją i weryfikacją dostępnych projektów UE, firma aktywnie pomaga z przy tworzeniu wszelkich niezbędnych dokumentów.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala produkcyjno-magazynowego wraz z budynkiem biurowym dla VIVENGE Sp. z o.o. https://cobouw.pl/realizacja/vivenge/
Fot. po prawej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym DLA DREWTUR SP. J.
https://cobouw.pl/realizacja/drewtur-ltm-greber-sp-j/

 

Architektura przemysłowa to dziś nie tylko prosta hala produkcyjna, ale i cała przynależna do niej przestrzeń, włącznie z magazynami, biurami, pomieszczeniami socjalnymi, infrastrukturą drogową. Sprawienie, aby wszystkie te przestrzenie były ze sobą kompatybilne (zarówno w sensie użytkowym, jak i estetycznym) jest nie lada wyzwaniem. Dobrze, że coraz więcej firm na polskim rynku chce i potrafi temu wyzwaniu sprostać.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.cobouw.pl

90-613 Łódź, ul. Gdańska 91/93, woj. łódzkie
tel. 42 632 70 42,