Budowa obiektów przemysłowych

Estetyka w architekturze przemysłowej

W ostatnich latach polskie budownictwo przechodzi ogromną przemianę. Obok pojawiającej się coraz ciekawszej architektury biurowej, mieszkaniowej, czy użyteczności publicznej dzieje się też tak za sprawą budownictwa przemysłowego. Brzmi nieprawdopodobnie? Tylko pozornie. Dziś wizualna strona obiektów takich jak hale produkcyjne czy magazynowe podporządkowana jest często równie surowym zasadom wysmakowanej architektury, co nowoczesne budynki widywane w centrach średnich i dużych miast. Obecnie atrakcyjna architektonicznie hala przemysłowa coraz częściej staje się nieodzownym elementem wizerunku firmy, co każdym kolejnym obiektem ze swojego portfolio udowadnia firma CoBouw.

(R)ewolucja! Budownictwo przemysłowe wczoraj i dziś
Krzywdzące byłoby stwierdzenie, że architektom odpowiedzialnym za budowę obiektów przemysłowych w latach przed transformacją i tuż po niej brak było kreatywnej wizji efektem czego przedmieścia i dzielnice przemysłowe zostały zabudowane szarymi, prostymi bryłami, które szpecą krajobraz. Przez lata zmieniła się nie tylko nasza mentalność, gusta, ale także (a może przede wszystkim) dostępność do nowoczesnych materiałów budowlanych i technologia. To właśnie ciągłe braki w tej dziedzinie, charakterystyczne dla minionej epoki sprawiły, że budownictwo przemysłowe zaczęło kojarzyć się z utylitarną i nieestetyczną architekturą.
Dziś, w czasach, w których dostęp do rynku materiałów budowlanych w Polsce i na świecie jest nieograniczony, a technologia budowy hal produkcyjnych i obiektów przemysłowych wykonała olbrzymi skok naprzód, sztuką jest umiejętne korzystanie z tych zasobów.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala warsztatowo-magazynowa wraz z częścią socjalno-biurową dla BB INVESTMENTS POLAND
https://cobouw.pl/realizacja/bb-investments-poland-sp-z-o-o/
Fot. po prawej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla LÜTTGENS POLSKA
https://cobouw.pl/realizacja/luttgens-polska/

 

Przykładem ciekawej architektury przemysłowej, która łączy zdobycze współczesnej techniki ze świetnym wyczuciem stylu, dobrym gustem oraz umiarem (bo przecież i ta kwestia jest ważna), jest firma CoBouw. Przedsiębiorstwo oferuje generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych, w których niebagatelną rolę odgrywa część projektowa, będąca nadawaniem kształtu temu, co powstało w wyobraźni klienta. Nadrzędny cel – projektować tak, aby klient otrzymał rozwiązanie skrojone dokładnie na miarę potrzeb i zoptymalizowane pod kątem profilu działalności, w którym jednak estetyka nie przesunie się na dalszy plan.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala magazynowa dla MULTI PHARME SA
https://cobouw.pl/realizacja/pza-multi-pharme-sa/
Fot. po prawej: hala magazynowa z budynkiem socjalno-biurowym dla Hurtap SA
https://cobouw.pl/realizacja/hurtap-sa/

 

Designerski obiekt przemysłowy?
Teoria teorią, a praktyka praktyką. Wbrew pozorom budowa hal produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych, których architektura łączyłyby funkcjonalność z ciekawym designem nie jest łatwe i wymaga oprócz solidnie ugruntowanej wiedzy technicznej również dużej kreatywności. Współcześni inwestorzy coraz częściej dostrzegają komercyjny potencjał ciekawej i nowoczesnej architektury. To ona po czasie staje się elementem nierozerwalnie kojarzonym z marką, staje się wizytówką firmy i ludzi w niej pracujących. Jakie zatem metody stosowane są, aby harmonijnie zestawić pozornie niemożliwe, czyli przede wszystkim funkcjonalny, ekonomicznie zaprojektowany oraz przyciągający wzrok, ciekawy i pozytywnie wyróżniający się obiekt przemysłowy?

 

Budowa obiektów przemysłowychHala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla firmy ADAMS
https://cobouw.pl/realizacja/firma-adams-henryk-pedzich/

 

Nieodzownym składnikiem takiej kombinacji okazuje się być odwaga w wychodzeniu poza schematy. I tak na przykład hale produkcyjne budowane są zazwyczaj na planie prostokąta, co jest oczywiście pochodną ich funkcji użytkowej. Trudno też w tę zasadę ingerować, ale jednym ze sposobów na nadanie prostokątnym, prostym halom charakteru jest zestawienie ich z budynkami socjalno-biurowymi lub innymi halami. Duże przeszklenia, wysunięcia czy odważne kolory to kolejne ze sposobów. W nowoczesne architektonicznie trendy doskonale wpiszą się też wszelkiego rodzaju podcięcia, skosy, nieoczywiste załamania geometrycznych brył budynków, zestawianie ich na zmianę w układzie wertykalnym i horyzontalnym. Możliwości jest wiele a ograniczeniem jedynie indywidualne preferencje inwestora oraz umiar – dewiza firmy CoBouw.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla firmy ADAMS
https://cobouw.pl/realizacja/firma-adams-henryk-pedzich/
Fot. po prawej: budynek biurowy dla Sun Garden Poland
https://cobouw.pl/realizacja/sun-garden-poland-2/

 

Generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych
Nowoczesny wymiar budownictwa przemysłowego ma jeszcze inne oblicze. Oprócz funkcjonalności i estetyki, inwestorzy oczekują, że generalny wykonawca obiektu przemysłowego nie tylko zaprojektuje i wybuduje halę produkcyjną, magazynową, logistyczną, lub też inny obiekt przemysłowy z budynkiem biurowym. Dużym argumentem przemawiającym na korzyść wykonawcy jest też gotowość do przejęcia wszystkich obowiązków formalno-prawnych związanych z przygotowaniem dokumentacji oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. W przypadku CoBouw ta współpraca idzie jeszcze dalej, bo firma oferuje też pomoc i fachowe wsparcie w procesie pozyskiwania unijnych dotacji. Oznacza to zdjęcie z inwestora ciężaru sprostania licznym obowiązkom związanym z selekcją i weryfikacją dostępnych projektów UE, firma aktywnie pomaga z przy tworzeniu wszelkich niezbędnych dokumentów.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala produkcyjno-magazynowego wraz z budynkiem biurowym dla VIVENGE Sp. z o.o. https://cobouw.pl/realizacja/vivenge/
Fot. po prawej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym DLA DREWTUR SP. J.
https://cobouw.pl/realizacja/drewtur-ltm-greber-sp-j/

 

Architektura przemysłowa to dziś nie tylko prosta hala produkcyjna, ale i cała przynależna do niej przestrzeń, włącznie z magazynami, biurami, pomieszczeniami socjalnymi, infrastrukturą drogową. Sprawienie, aby wszystkie te przestrzenie były ze sobą kompatybilne (zarówno w sensie użytkowym, jak i estetycznym) jest nie lada wyzwaniem. Dobrze, że coraz więcej firm na polskim rynku chce i potrafi temu wyzwaniu sprostać.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.cobouw.pl

90-613 Łódź, ul. Gdańska 91/93, woj. łódzkie
tel. 42 632 70 42,


Liczba odwiedzin: 1933 | Data publikacji: 2018-06-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


29.11.2018 | Remonty, renowacje
Budowa hal przemysłowych to dla wielu inwestorów droga przez...
Zarówno w przypadku renowacji posesji, jak też...
02.03.2021 | Rusztowania
Deskowania ULMA to wydajność, wszechstronność, bezpieczeństwo, a...
28.09.2020 | Izolacje
Wszechstronne, elastyczne i łatwe w montażu płyty...
22.05.2020 | Uzdatnianie wody
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to szansa na niezależność...
27.04.2020 | Systemy budowlane
Prefabrykacja betonowa to hasło wywoławcze, charakteryzujące nowoczesne...
Branża przemysłowa stawia szczególnie wysokie wymagania przed...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
Producent domów szkieletowych ROMAR już od prawie...
W roku 1943 wybitny francuski architekt i...
arpanel-glowne
11.07.2019 | Systemy budowlane
Obudowy hal, magazynów, obiektów administracyjno-biurowych czy fabryk...
Zapewnienie prawidłowych parametrów powietrza to podstawowe zadanie,...
Hale namiotowe magazynowe to coraz częściej wybierana...
05.10.2018 | Natryski pianki
Jeszcze do niedawna izolacje natryskowe z pewnym...
keramzyt-impregnowany
29.08.2018 | Kruszywa
Budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne, garaże, budynki...
Budownictwo mostowe wymaga rozwiązań, które dosłownie przetrwają...
11.05.2018 | Posadzki przemysłowe
Posadzki z betonu pod tarczę antyrakietową w...
Surowy klimat panujący w Skandynawii jest najlepszym...
08.03.2018 | Rusztowania
XXI wiek to era wieżowców. Drapacze chmur...
07.02.2018 | Systemy budowlane
Płyty warstwowe z wypełnieniem z wełny mineralnej...
Agregaty malarsko-szpachlarskie, agregaty tynkarskie, zacieraczki do tynków...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: budowa obiektów przemysłowych, architektura przemysłowa, obiekt przemysłowy, cobouw
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy