Warto oszczędzać

Koszty energii rosną nieuchronnie. Oznacza to znaczne obciążenia finansowe dla wielu firm i zakładów. Warto wymienić przestarzałe technologie na te energooszczędne, dzięki czemu nasz portfel odczuje znaczną różnicę, a do tego przyczynimy się do ochrony naszej planety. Zarówno dla przedsiębiorców, jak i odbiorców indywidualnych, nie ma nic gorszego niż energia, która zostaje konsumowana bez potrzeby. W mieszkaniu, gdzie mamy do czynienia standardowo z zaledwie dwoma pomieszczeniami, tego typu problemy wydają się łatwiejsze do opanowania. Jak poradzić sobie ze stratami energetycznymi w fabryce, magazynie oraz warsztacie, których powierzchnie przekraczają setki metrów kwadratowych, a ilość mniejszych i większych pomieszczeń przyprawia o zawrót głowy? Z pomocą dla oszczędności energii przychodzi z pewnością oświetlenie LED hali przemysłowej, warsztatu, fabryki oraz innych obiektów produkcyjno-magazynowych. Technologia LED jest niezwykle wydajna, żywotna i tym samym tania. Czy to jednak koniec możliwości? Zdecydowanie nie!

fot. LEDIN

Postaw na nowoczesne technologie

– Współczesne wyniki badań oraz nieustannie rozwijane technologie pozwalają nam dziś cieszyć się z dodatkowych opcji w zakresie oszczędności oświetlenia – wyjaśnia Przemysław Zyra, dyrektor ds. rozwoju produktu firmy LEDIN (właściciela marki LED line®), zajmującej się oświetleniem oraz opracowującej nowe rozwiązania dla tej branży. – Nasza firma już od 2011 roku zajmuje się oświetleniem i aktywnie promuje stosowanie technologii LED. Nie poprzestaliśmy jednak wyłącznie na tym. Uruchomiliśmy własne Centrum Badań i Pomiarów Światła LED line®, gdzie nasz dział R&D nieustannie bada i wdraża nowe produkty oraz dostosowuje ich parametry do obowiązujących standardów i norm. Oświetlenie LED hali produkcyjnej możemy dziś połączyć z inteligentnymi systemami, takimi jak sterowanie analogowe 1-10V oraz czujnikami pozwalającymi dodatkowo wykorzystać światło dzienne i zaoszczędzić na kosztach energii.

fot. LEDIN

Sterowanie analogowe 1-10V

– Tym, co wyróżnia system sterowania analogowego 1-10V jest jego prostota – dodaje Norbert Chrzanowski, kierownik działu technicznego LED line®. – Może on z powodzeniem zastąpić skomplikowane i drogie technologie cyfrowe, a do tego przynieść znaczne korzyści. Tego typu sterowanie pozwala w prosty sposób sterować bezobsługowo instalacjami oświetlenia LED hali przemysłowej o różnej skali – od małych do dużych. Aby optymalnie wykorzystać system sterowania analogowego 1-10V opłaca się wyposażyć instalację w dodatkowe czujniki – natężenia światła oraz w czujniki obecności.

fot. LEDIN

Działanie takiego systemu, w dużym uproszczeniu, polega na przyłożeniu napięcia sterowania w zakresie od 1V do 10V do odpowiedniego zasilacza, który jest wbudowany w oprawę LED. Czujniki wysyłają do lamp odpowiednie sygnały i tak – jeśli jest to napięcie równe 1V to oprawa rozjaśni się do 10% wartości. Z kolei jeśli czujnik wyśle sygnał 10V to lampa rozświetli się do 100%.

– Czujnik natężenia światła może obniżyć moc lampy w zależności od tego ile światła dziennego dostaje się do pomieszczenia przez okna i świetliki, przez co generuje duże oszczędności – wyjaśnia Przemysław Zyra. – Z kolei czujnik obecności ma za zadanie obniżyć jasność opraw lub całkowicie je wyłączyć jeśli w pobliżu nie znajdują się żadni użytkownicy. Oba czujniki pozwalają wydłużyć żywotność opraw. Można je zintegrować w jeden wielozadaniowy czujnik.

fot. LEDIN

Czujnik obecności Merrytek i oprawy HIGH BAY

Oświetlenie LED hali produkcyjnej może przynieść dodatkowe oszczędności za sprawą wspomnianych czujników. Szczególnie do opraw przemysłowych firma LED line® poleca czujniki Merrytek, który można łatwo zamontować zarówno na suficie, jak i bezpośrednio do lampy.

fot. LEDIN

– Czujnik pozwala uzyskać prosty i niezawodny system do sterowania oświetleniem – mówi Norbert Chrzanowski. – Inwestor może uzyskać większe oszczędności oraz szybszy zwrot ze swojej inwestycji. Dużą zaletą jest bezobsługowość oraz niezwykła łatwość w konfiguracji takiego sposobu sterowania. Zmiany regulacji jasności odbywają się płynnie, dzięki czemu nie zmienia to komfortu osób przebywających w pomieszczeniu i nie ma żadnego wpływu na ich pracę. Nie musimy obawiać się efektu migotania.

Oprawy HIGH BAY spełniają wymogi jakościowe dla hal, zakładów i magazynów oraz współgrają z energooszczędnymi lampi przemysłowymi LED line®. Oferowane są w różnych opcjach – o kącie świecenia 60°, 90° lub 120° oraz mocy 100W, 150W bądź 200W.

fot. LEDIN

Czujniki wykorzystujące światło dzienne – daylight harvesting

– Kolejną możliwością na uzyskanie sporych oszczędności na oświetleniu jest wykorzystanie najzdrowszego dla człowieka światła dziennego, na czym bazują czujniki wykorzystujące światło dziennie – daylight harvesting – mówi Norbert Chrzanowski. – Do tego zadania wykorzystuje się wspomniane czujniki światła dziennego, które mierzą światło naturalne w pomieszczeniu i sygnalizują układom elektrycznym czy należy zminimalizować lub zwiększyć moc światła elektrycznego.

Daylight harvesting jest szczególnie polecane do magazynów, w których wykorzystuje się już światło dzienne, wpadające przez świetliki oraz otwory okienne. Zastosowanie czujników pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o nawet 45%.

fot. LEDIN

Oświetlenie LED hali przemysłowej z najlepszymi

Na bazie swojego wieloletniego doświadczenia firma LED line® oferuje szereg zaawansowanych produktów, odpowiadających na aktualne potrzeby rynku, jak również świadczy usługi doradcze.

– Z chęcią doradzamy naszym klientom w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań, które mogą przynieść im oszczędności – wyjaśnia Przemysław Zyra. – Przykładowo, jeśli chcemy wykorzystać maksymalny potencjał systemu sterowania analogicznego 1-10V musimy właściwie podejść do etapu projektowania oświetlenia i uwzględnić zarówno oczekiwania klienta, jak też potrzeby danego miejsca.

Ważne jest przeznaczenie danej hali, jej wysokość, a także rozmieszczenie wyposażenia, ciągów komunikacyjnych oraz okien. Po analizie możemy zaproponować korzystny system wraz z odpowiednimi czujnikami: ruchu, obecności, światła dziennego lub ich kombinację. Podobnie szczegółową analizę musimy przeprowadzić w przypadku czujników światła dziennego. Dla najlepszego wykorzystania daylight harvesting należy odpowiednio rozmieścić i grupować oprawy, co pozwoli właściwie wykorzystać światło dzienne i osiągnąć właściwy poziom oszczędności. Wszystko oczywiście zależy od samego położenia okien w budynku.

fot. LEDIN

Eleganckie i wydajne – panele LED

Wśród obszernej listy produktów z zakresu oświetlenie LED hali produkcyjnej, magazynów oraz innych znajdziemy m.in. zaawansowany system dystrybucji światła poprzez panele LED własnej produkcji, dedykowane biurom, hotelom oraz mieszkaniom. Charakteryzują się one niskim współczynnikiem olśnienia UGR oraz posiadają nieżółknącą obudowę. To estetyczne i energooszczędne rozwiązanie cechuje się doskonałą wygodą użytkowania oraz praktyczną konstrukcją. Panele LED dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach oraz kolorystyce. Ważną zaletą rozwiązania jest łatwy montaż.

fot. LEDIN

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ledline.pl

07-410 Tobolice, ul Dębowa 1, woj. mazowieckie
tel. 513 145 378,