Większość hal stalowych jest wykorzystywana do celów względnie użytkowych – na przykład jako magazyny, warsztaty samochodowe lub zakłady produkcyjne. W każdym z tych przypadków niezbędne jest zadbanie o właściwą izolację budynku. Według ekspertów branżowych, przez nieprawidłowo wykonane pokrycia, ciepło przenikające przez dachy i ściany może stanowić nawet do 30% całkowitych strat energii cieplnej budynku. Właściwe ocieplenie budynku o konstrukcji stalowej wiąże się z oszczędnością energii oraz wpływa na lepsze warunki pracy.

Izolacja hali a kwestie prawne

Kwestia izolacji hali przemysłowej jest przede wszystkim obowiązkiem, który nakładają na przedsiębiorców polskie przepisy. Wiele z nich można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych z dnia 12 kwietnia 2002 r. Zgodnie z zawartymi w nim wymogami w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej:

• budynek powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby ograniczyć przegrzewanie się w okresie letnim (§ 328. 2.);
• urządzenia grzewcze powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej (§ 134. 6.);
• na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych (§ 321. 1.).

Z czego wykonuje się izolację hali stalowej?

Aby powyższe wymagania zostały spełnione, izolacja musi być wykonana profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi normami. Szczególnie istotną kwestią jest zagwarantowanie ochrony przed nadmierną ilością wody oraz przegrzewaniem, a jednocześnie  wydostawaniem się energii cieplnej na zewnątrz. W tym celu wykorzystuje się 2 sprawdzone rozwiązania, takie jak pianka poliuretanowa i włókno szklane.

Pianka poliuretanowa – metoda natryskowa

Pianka poliuretanowa stosowana in situ wykazuje właściwości hydroizolacyjne, jest odporna na wiatr i ekstremalne temperatury, dlatego świetnie nadaje się do ociepleń hal przemysłowych. Korzystając z metody natryskowej, można kontrolować prędkość oraz ilość nakładanego materiału w celu uzyskania określonej grubości izolacji – im większa gęstość pianki, tym lepsze właściwości termiczne.

Włókno szklane

Włókno szklane jest powszechnie wykorzystywane podczas docieplania hal magazynowych i przemysłowych, ponieważ jest łatwe w instalacji i wydajne. Izolacja z włókna szklanego może pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie i chłodzenie średnio o 40%, a nawet do 50%. Oprócz oszczędności energii takie rozwiązanie pomoże zredukować hałas. Chociaż włókno szklane ma zadowalającą wartość R, jeśli nie jest profesjonalnie zainstalowane, może z czasem utracić ochronę termiczną, dlatego ocieplenie z wykorzystaniem tego materiału warto zlecić profesjonalistom.

Fourtech – hale stalowe bezpośrednio od producenta

Izolacja hal stalowych nie jest skomplikowanym czy kosztownym zadaniem, ale tylko pod warunkiem, że sama konstrukcja wykonana jest z wysokiej jakości prefabrykatów. Lepsza gatunkowo stal ma większą grubość, dzięki czemu nie trzeba stosować wielu warstw izolacji. Warto już na początku postawić na renomowanego producenta hal przemysłowych.

Odwiedź https://www.fourtech.pl/pl/ i zapoznaj się z ofertą firmy Fourtech, w której znajdziesz hale stalowe na wymiar.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,