Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata – co może zawierać?

Ubezpieczenie nieruchomości na okres 3 lat działa w taki sam sposób jak polisa jednoroczna. Jest jednak zdecydowanie wygodniejsza, gdyż nie trzeba pamiętać o konieczności jej odnawiania co roku. Bardzo często towarzystwa oferują atrakcyjne zniżki na zakup ubezpieczenia na dłuższy czas, co sprawia, że finalnie jest tańsze.

Tego typu polisa zapewnia ochronę nieruchomości, czyli mieszkania lub domu. Może obejmować również budynki, które są w budowie, rozbudowie, przebudowie lub remoncie. Zakres ubezpieczenia może być szeroki i dotyczyć nie tylko murów czy elementów stałych, ale również budynków gospodarczych, garaży, a nawet ogrodzenia, które jest trwale połączone z gruntem. Oprócz nich do polisy można włączyć także:

• ruchomości domowe (meble, elementy wyposażenia wnętrza itd.),
• przedmioty o dużej wartości (antyki, kosztowności itp.),
• obiekty znajdujące się poza posesją (np. domek letniskowy).

Dobór odpowiedniego zakresu ochrony zależy przede wszystkim od potrzeb. Im jest szerszy, tym większe daje poczucie bezpieczeństwa.

Przed czym chroni ubezpieczenie na 3 lata?

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata ma chronić przed zdarzeniami losowymi, które mogą ją uszkodzić lub całkowicie zniszczyć. Wszystko zależy od wariantu, na jaki się zdecydujesz. Wersja podstawowa może obejmować kilka najczęściej występujących ryzyk, a polisa all risk wszystkie poza wyłączeniami, które są określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Każde ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć, wybierając:

• ochronę przed kradzieżą z włamaniem, zwykłą oraz rabunkiem rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania,
• ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
• rozszerzenie NNW, czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków,
• pomoc assistance,
• ubezpieczenie przedmiotów szklanych.

Dokładny zakres ochrony ustala się indywidualnie w towarzystwach ubezpieczeniowych. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej polisy, porównaj je na stronie cuk.pl. W ten sposób wybierzesz wariant, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Co charakteryzuje ubezpieczenia nieruchomości na 3 lata?

Ten rodzaj ubezpieczenia różni się od polisy rocznej tylko czasem obowiązywania. Decydując się na nie, podpisujesz od razu umowę na dłuższy czas Dzięki temu masz pewność, że do końca umowy Twoja składka nie wzrośnie. Ogromną zaletą zakupu długoterminowego ubezpieczenia mieszkania jest także możliwość otrzymania większych zniżek niż w przypadku zwykłej polisy. Towarzystwa chętniej udzielają takiego rabatu z powodu wyższej łącznej kwoty, jaką musisz zapłacić.

Z atrakcyjnych zniżek mogą skorzystać zazwyczaj klienci, którzy zdecydują się na opłacenie polisy z góry na okres 3 lat. Możesz także wybrać wariant ratalny. W takim przypadku musisz liczyć się z tym, że nie otrzymasz aż tak atrakcyjnych rabatów.

Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania na 3 lata?

Na rynku są dostępne różne oferty ubezpieczenia mieszkania, które różnią się przede wszystkim ceną. Na wysokość składki, którą musisz zapłacić, wpływa kilka istotnych czynników. Najważniejsze z nich to:

• wartość nieruchomości – im droższy dom czy mieszkanie, tym wyższa składka,
• ryzyka, które obejmuje – najtańsze są warianty podstawowe, a najdroższe all risk,
• zakres ubezpieczenia – wysokość składki zależy także od tego, jakie elementy nieruchomości obejmiesz ochroną,
• dodatkowe rozszerzenia – możesz wybrać np. domowe assistance, OC w życiu prywatnym,
• lokalizacja nieruchomości – ubezpieczenie domu czy mieszkania na terenach, na których występuje ryzyko wystąpienia np. powodzi, jest zdecydowanie droższe.

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata – o czym trzeba pamiętać?

Zanim podpiszesz umowę polisy ubezpieczeniowej nieruchomości na 3 lata, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Ważne są wszystkie informacje, które znajdują się w tym dokumencie, ale szczególnie wnikliwie przeanalizuj część dotyczącą wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego – to opis sytuacji, w których wypłata odszkodowania jest niemożliwa.

Najczęściej dotyczy to przypadków, gdy do zdarzenia doszło na skutek rażącego niedbalstwa lub celowego działania. Ubezpieczający może odmówić wypłaty świadczenia również wtedy, gdy szkody zostały spowodowane przez osobę pod wpływem substancji psychoaktywnych. Wyłączenie odpowiedzialności obowiązuje również w przypadku samowoli budowlanej oraz braku obowiązkowych przeglądów różnego rodzaju instalacji w budynku. Towarzystwo może także odmówić wypłaty świadczenia w sytuacji, gdy w nieruchomości przeprowadzane były większe prace remontowe, które przyczyniły się do powstania szkód. Taki budynek musi zostać objęty dodatkowym ubezpieczeniem remontowym.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,