Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od dochodów (dla ryczałtu: przychodów) wydatków poniesionych na prace termomodernizacyjne przeprowadzone w budynku mieszkalnym. Odliczenia dokonuje się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Do wydatków zaliczają się te związane z zakupem materiałów budowlanych, a także urządzeń oraz usług związanych z realizacją przedsięwzięcia.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć maksymalnie 53 000 zł. Jeśli całkowita kwota wszystkich kosztów poniesionych w ramach danego przedsięwzięcia jest niższa niż te 53 tysiące zł, to podatnik będzie mógł odliczyć je wszystkie. Co ciekawe, jeżeli kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu podatnika, to może on rozłożyć je na kolejne lata – ale maksymalnie do 6.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami domu mieszkalnego, w którym przeprowadzili prace termomodernizacyjne albo przynajmniej rozpoczęli zaplanowane przedsięwzięcie i ponieśli pierwsze związane z nim koszty. Należy przy tym pamiętać, że wskazana maksymalna kwota odpisu dotyczy nie budynku, a podatnika. Jeżeli zatem jest właścicielem kilku nieruchomości, w których dokonał termomodernizacji, to może odliczyć maksymalnie 53 tysiące zł za wszystkie te prace w ujęciu łącznym. Jednocześnie oznacza to, że ulga termomodernizacyjna przysługuje wszystkim właścicielom budynku, każdy z nich może zatem odpisać od dochodu (lub przychodu w przypadku ryczałtu) swoją część inwestycji.

Ulga termomodernizacyjna – jak ją otrzymać?

Podstawą do otrzymania ulgi termomodernizacyjnej jest posiadanie faktur za wszystkie wydatki poniesione w danym roku podatkowym. Co ciekawe, mogą skorzystać z niej również osoby, które skorzystały z finansowania danego przedsięwzięcia; doskonałym przykładem jest oferta finansowania Fotowoltaiki od Orange Energia. Operator proponuje swoim klientom wygodny system ratalny obejmujący kredytowanie nawet 100% kosztów inwestycji, bez konieczności wkładu własnego, a wniosek można złożyć przez Internet bez wychodzenia z domu.. Wystawia przy tym fakturę VAT, na podstawie której prosument może odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym od 17 do 32% wydatków poniesionych na kupno i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Poniesione koszty należy zsumować i odjąć je od przychodu lub dochodu w dokumencie PIT/O, w polu „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego” znajdującym się w części B. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku rozliczania się według skali podatkowej albo podatku liniowego kwota jest odliczania od dochodu. Z kolei w przypadku ryczałtu ulga dotyczy przychodu. Dodatkowa istotna informacja dotyczy czynnych podatników VAT – wprowadzają oni wartości netto, a nie brutto.

Ponadto, Orange Energia posiada w swojej ofercie panele i falowniki renomowanych producentów, m.in. panele SunPower, JINKO oraz falowniki SolarEdge oraz Huawei, a moduły posiadają gwarancję nawet 30 lat. Orange Energia oferuje również korzystny model rozliczania nadprodukcji wyprodukowanej energii do sieci, czyli „Orange Energia Net-billing 1:1”. Dzięki ofercie Orange Energia stawki są takie same bez względu na to, czy energia jest pobierana, czy oddawana do sieci. Instalacja Fotowoltaiki od Orange Energia zapewni więc 100% wartości energii, a energia zgromadzona w Magazynie Energii oddanej będzie możliwa do wykorzystania przez cały okres trwania umowy.

Artykuł sponsorowany