Znoszenie obostrzeń w gospodarce – co zmieni się dla firm budowlanych?

Przełom maja i czerwca 2021 roku to wyjątkowo ważny okres dla polskiej gospodarki. Trwające od dłuższego czasu obostrzenia sanitarne i ograniczenia w funkcjonowaniu wielu podmiotów okazały się olbrzymim wyzwaniem dla setek tysięcy firm. W bezpośredni lub pośredni sposób z problemami musiała radzić sobie niemal każda aktywna na rynku działalność. Warto wobec tego dowiedzieć się, jak będzie prezentować się harmonogram znoszenia obostrzeń oraz co oznacza to dla poszczególnych profili działania, w tym również bardzo popularnych na rodzimym rynku firm budowlanych.

Znoszenie obostrzeń: plan dla gospodarki

Pandemia koronawirusa nie tylko dla przedsiębiorców, ale również konsumentów oznaczała przede wszystkim istotne ograniczenia dotyczące możliwości swobodnego korzystania z wielu usług. Co oczywiste: w szczególny sposób została dotknięta ta pierwsza grupa. Wiele firm nie mogło działać przez okres przynajmniej kilku miesięcy. Kolejne natomiast ucierpiały w związku z ograniczoną konsumpcją czy zróżnicowanymi ograniczeniami w swobodzie prowadzenia działalności. Znajduje to przełożenie na kondycję wielu podmiotów. Według danych zebranych przez portal ALEO.com pomiędzy lutym 2020 roku a kwietniem 2021 roku zawieszono lub zamknięto 417.399 firm. Dotknęło to przy tym bardzo zróżnicowanych działalności. Nie tylko tych reprezentujących objęte lockdownem sektory (takie jak gastronomia czy turystyka), ale również inne firmy, w tym również podmioty zajmujące się dostarczaniem usług budowlanych czy remontowych.

Liczba zawieszonych i zamkniętych działalności

Wielu ekonomistów i publicystów porównuje pandemię koronawirusa z działaniami zbrojnymi. Choć wydaje się, że to zbyt daleko idące zestawienie, realne dane nie pozostawiają złudzeń. To pierwszy od okresu transformacji systemowej okres tak poważnej recesji. Siłą rzeczy doprowadził również wielu przedsiębiorców do niezwykle trudnych decyzji, takich jak zamknięcie lub zawieszenie firmy. Pod tym względem szczególnie trudna okazała się druga fala zachorowań, której towarzyszyły również najbardziej radykalne obostrzenia. W tym okresie najgorsze dane napłynęły w grudniu, kiedy doszło do 47 252 zawieszeń lub likwidacji, ta tendencja utrzymała się także na początku 2021 roku: tylko w styczniu to grono zasiliło kolejne 45 947 podmiotów.

Harmonogram otwierania gospodarki

W związku z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą wiele osób z wytęsknieniem oczekiwało informacji o słabnięciu fali zachorowań. Wyraźnie lepsze statystyki oraz rozpędzający się program szczepień pozwoliły w końcu myśleć o luzowaniu obostrzeń i otwieraniu kolejnych sektorów gospodarki. Pierwsze zmiany zostały przy tym zaplanowane na 1 maja. Wówczas udostępniono jednak możliwość uczestniczenia w określonych zajęciach sportowych na świeżym powietrzu, a także umożliwiono zorganizowanym grupom dzieci i młodzieży na korzystanie z basenów. 4 maja otwarto natomiast m.in. galerie sztuki i muzea, a także galerie handlowe, sklepy budowlane czy meblowe. Od 8 maja w ograniczonym zakresie mogą działać hotele (zapełniając do 50%) miejsc. Tydzień później o otwarciu mogli myśleć natomiast m.in. restauratorzy i właściciele pubów udostępniający miejsca na świeżym powietrzu. Połowę sal mogą zapełniać również kina i teatry, możliwe staje się również organizowanie imprez okolicznościowych (np. wesel czy komunii) do 25 osób. Od 29 maja ruszyć ma m.in. gastronomia wewnętrzna, limit uczestników imprez okolicznościowych ulegnie zwiększeniu do 50 osób, a na widowniach kin i teatrów będzie mogło zasiąść dwukrotnie więcej widzów. Ku uciesze wielu osób, które lubią aktywny tryb życia, uruchomione zostaną też baseny i kluby fitness.

Odmrożenia w kontekście branży budowlanej

Branża budowlana i remontowa – przynajmniej na pierwszy rzut oka – znakomicie poradziła sobie z utrudnieniami związanymi z lockdownem. Bez wątpienia wpływ na taki stan rzeczy ma również wzmożone zainteresowanie inwestycjami, w tym również dużymi projektami deweloperskimi. Wielu przedsiębiorców spotykało się jednak ze zróżnicowanymi problemami związanymi m.in. z pozyskiwaniem materiałów budowlanych czy transportem pracowników. W związku z tym istotną informacją było umożliwienie funkcjonowania sklepów budowlanych od 4 maja 2021 roku (przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego). Ponadto od 15 maja weszły również w życie istotne zmiany dotyczące transportu zbiorowego. Poprzednie limity zostały wyraźnie rozbudowane: zajętych może być 100% miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Istotną informacją jest również zniesienie nakazu zakrywania maseczkami ust i nosa w przestrzeni publicznej, które również miało miejsce 15 maja.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,


Liczba odwiedzin: 178 | Data publikacji: 2021-06-02

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.03.2021 | Meble
Marzy wam się przytulna aranżacja salonu, która...
Jeżeli planujesz przeprowadzkę, wśród wielu spraw, które...
23.07.2020 | Automatyka domowa
Technologia stała się myślą przewodnią w nowoczesnym...
Izolacja nakrokwiowa ma swoje niepowtarzalne zalety i...
Niekończące się formalności, kilogramy papierów, pozwoleń –...
Płaskie dachy mają wiele zalet: to więcej...
06.09.2019 | Automatyka domowa
Długoletnie doświadczenie firmy Laskomex w projektowaniu i...
02.09.2019 | Chemia budowlana
Jednym z największych problemów miast i terenów...
09.08.2019 | Remonty, renowacje
Remont przeprowadzony szybko, sprawnie, rzetelnie? Wielu z...
Płyty kamienne to materiał niezmiennie chętnie wykorzystywany...
Dachówka ceramiczna płaska to jedno z najchętniej...
Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, w których...
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
01.02.2017 | Systemy odwodnień
Jest kwestią oczywistą, że skuteczne odprowadzenie wody...
Płaski dach budynku wbrew pozorom nie musi...
Energooszczędność, niskie koszty ogrzewania, wyeliminowanie konieczności napraw...
11.08.2015 | Izolacje
Ciepły i tani w eksploatacji dom to...
28.11.2013 | Kruszywa
Dzięki swoim właściwościom polimerobetony mogą być stosowane...
23.07.2021 | Chemia budowlana
Upływ czasu oraz warunki atmosferyczne to czynniki,...
16.07.2021 | Ogrody zimowe
Czy nam się to podoba, czy nie,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: askdom, ask, dom, nieruchomości, wynajem, sprzedaż, inwestycje, inwestycje budowlane, inwestycje deweloperskie, biuro nieruchomości,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy