Po pierwsze – referencje od poprzednich inwestorów

Na polskich rynku działa wiele firm specjalizujących się w pracach budowlano-remontowych. Według serwisu aleo.com [stan na grudzień 2023 roku] w całym kraju może działać ponad 773 tys. tego typu przedsiębiorstw. Niestety – nie każda z nich jest godna zaufania.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że zlecone prace zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, najlepiej zaangażować do współpracy przedsiębiorstwo, które zyskało w oczach inwestorów i może pochwalić się referencjami.

Jak znaleźć taką firmę? Dwa najprostsze sposoby to:

• Zapytanie o ekipę budowlaną wśród rodziny lub znajomych. Być może w ostatnim czasie ktoś z Twoich bliskich korzystał z usług takiej firmy i będzie w stanie polecić Ci rzetelnego wykonawcę, z którym podpisał umowę.

• Sugerowanie się opiniami znalezionymi w internecie. Wykaż się jednak ostrożnością – sprawdź, ile recenzji otrzymała dana firma i przez kogo zostały one wystawione. Równie istotne są daty opinii. Jeżeli wszystkie pojawiły się w tym samym czasie, to nie muszą one pochodzić od prawdziwych klientów.

Firma z polecenia to najlepsza opcja. W ten sposób minimalizujesz ryzyko już na samym wstępie. Szanse, że ekipa z dobrymi referencjami Cię zawiedzie, są mniejsze, a to z kolei przekłada się nie tylko na ogólny spokój, ale również – stan naszego portfela.

Po drugie – kompleksowość oferty

Budowa domu to przedsięwzięcie złożone – prace wykonuje się stopniowo. Z tego względu wybrana firma powinna zapewnić wszechstronną pomoc – najlepiej, aby w jej zespole znajdowali się fachowcy z różnych dziedzin. Innym rozwiązaniem jest wybór firmy, która współpracuje z podwykonawcami, za których może poręczyć.

Kompleksowość oferty nie jest jednoznaczna dla wszystkich firm budowlanych. Być może oczekujesz więcej niż tylko samej realizacji – interesuje Cię też np. doradztwo przy wyborze materiałów budowlanych lub wsparcie przy podejmowaniu decyzji. Aby nie tracić czasu na rozmowy z przedstawicielami ekip, które nie będą w stanie pomóc Ci w zakresie, w jakim tego oczekujesz, powinieneś już przy pierwszym kontakcie zakreślić obszar współpracy.

Oczywiście im większy zakres usług – tym wyższy koszt końcowy. Z drugiej zaś strony, szczególnie w przypadku krótkich terminów realizacji, holistyczna pomoc wesprze całość prac i zwiększy szanse na szybsze zakończenie prac. Czy jest to jednak warte znaczącej ceny?

Po trzecie – koszty współpracy z wybranym wykonawcą

Zakup działki, budowa domu i następnie jego wyposażenie to działania wymagające dużych wydatków. Jak wynika z bazy ogłoszeń serwisu Gethome.pl, działka budowlana w okolicach Warszawy to wydatek rzędu przynajmniej 450 tys. zł. Dla porównania najtańsza oferta gotowego domu w nowym budownictwie w Warszawie według bazy rynekpierwotny.pl to 659 tys. zł. Do tego dochodzą również koszty okołotransakcyjne i oczywiście sama cena budowy.

Dlatego też kwestia wydatków nie jest bez znaczenia. Mimo że nie powinieneś kierować się jedynie ceną usług, szukając ekipy, to stawka może być decydująca, gdy będziesz wybierał między 2-3 wykonawcami. Jeżeli każda z firm proponuje podobny poziom usług, ale ich cenniki są zróżnicowane, to wybór oferty przystępniejszej cenowo będzie dla Ciebie po prostu korzystny.

Kierując się powyższymi wskazówkami, masz szansę znaleźć firmę budowlaną, która spełni Twoje oczekiwania. Z jednej strony solidnie wykona zleconą jej pracę, a z drugiej – dzięki terminowemu wywiązywaniu się z zadań – pozwoli Ci planować i realizować kolejne etapy inwestycji. Szukając firmy, zwłaszcza gdy nie możesz skorzystać z pomocy znajomych czy rodziny, nie spiesz się. Upewnij się, że wybierasz najlepszego z dostępnych wykonawców.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,