Prawidłowy montaż okna dachowego wpływa na jego szczelność i przedłuża eksploatację. Najlepiej prace zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w osadzaniu okien, a przy tym dysponują odpowiednimi narzędziami, by poprawnie zamontować wszystkie elementy. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamontować okno dachowe w dachu z blachy, jaki powinien być rozstaw krokiew i na co zwrócić szczególną uwagę.

O czym pamiętać przy doborze okien dachowych?

Okno dachowe powinno starannie dobrane pod potrzeby użytkowe. Przy jego wyborze bierze się pod uwagę m.in. materiał wykonania, wygodę, parametry, bezpieczeństwo i koszty eksploatacji. Jeśli chodzi o montaż, to ten wiąże się z kilkoma zasadami, których należy przestrzegać zawsze, niezależnie od rodzaju dachu czy modelu okna. Przede wszystkim kołnierz uszczelniający powinien być dobrany do rodzaju pokrycia dachowego. Od niego bowiem zależy szczelne wbudowanie okna i zapewnienie mu prawidłowego funkcjonowania.

Przy pracach montażowych należy sprawdzić również kąt nachylenia dachu, uwzględnić wielkość okna oraz ustalić odległość i rozstaw między krokwiami. Ogólna zasada jest taka, że rozstaw krokwi powinien być zbliżony do wymiaru okna. Jeśli więc szerokość okna wynosi 55 cm, wówczas rozstaw wynosi od 56 do 60 cm (dopuszczalna jest tolerancja od 1 do 5 cm). Jeżeli zdecydujemy się na większą odległość między krokwiami dachowymi, wówczas należy zamontować dodatkową łatę montażową. Dodajmy, że montaż okien dachowych szerszych niż rozstaw krokwi jest możliwy, ale jednocześnie bardziej skomplikowany i wymagający zmian w konstrukcji, dlatego powinien być skonsultowany z projektantem lub konstruktorem.

Sprawdź pełną i bogatą ofertę okien dachowych

 Jak otwierają się okna dachowe, jakie są rodzaje okien dachowych

Na jakiej wysokości zamontować okno dachowe?

To, na jakiej wysokości osadzić okno, reguluje rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690. Zgodnie z nim odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić:

• co najmniej 85 cm, jeżeli pomieszczenie znajduje się poniżej 25 m od podłoża
• co najmniej 110 cm w pomieszczeniu położonym powyżej 25 m od podłoża

Podczas montażu okna dachowego należy uwzględnić również wymagania normy DIN 5034-1, która określa, że górna krawędź przeszklenia powinna znajdować się na wysokości co najmniej 220 cm. Ważną kwestią jest również wysokość montażu okien z nawiewnikami – tutaj z pomocą przychodzi instrukcja Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96 wskazująca, że nawiewniki w oknach dachowych montuje się nie niżej niż na wysokości 200 cm od podłogi, uwzględniając dolną krawędź nawiewnika.   Warto zwrócić uwagę, że im okno będzie zamontowane wyżej, tym zyskamy większe doświetlenie pomieszczenia.

Sprawdź również poradnik: Czym najlepiej pokryć dach?

Tradycyjny czy obniżony montaż okien dachowych? Różnice

Wstawienie okna dachowego polega na wycięciu w konstrukcji dachu otworu i zdjęciu pokrycia. Następnie do dachu przykręca się łaty montażowe, a w ramie zwykle instalowana jest rama izolacyjna, która ułatwia ciepły montaż okna. Po takim przygotowaniu powierzchni dachowej przystępuje się do montażu.

Ruszt wokół okna połaciowego wykonuje się z profili UD i CD, które powinny być tak zamocowane, aby górna powierzchnia glifu była równoległa do podłogi, a dolna – prostopadła. Ościeżnica powinna być ściągnięta i to do niej przykręca się kątowniki montażowe. Następnie ościeżnicę umieszcza się w otworze, pamiętając, by kątowniki opierały się na łatach montażowych, i mocuje się ją pojedynczymi wkrętami. Ważną kwestią jest wypoziomowanie okna po zamontowaniu skrzydła w ościeżnicy.

Okno dachowe tuż po zamontowaniu na dachu z granatowej blachodachówki

Podstawową różnicą między montażem standardowym a obniżonym (pogłębionym) jest umieszczenie okna głębiej w konstrukcji dachu. W tym celu stosuje się specjalny kołnierz z dodatkowymi akcesoriami, dzięki któremu możemy zamontować okno do 12 cm głębiej niż przy standardowej zabudowie. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Okno dachowe staje się bardziej odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, zwłaszcza niskich temperatur. Tym samym redukujemy ryzyko powstawania mostków termicznych, co przekłada się na lepsze parametry cieplne.

Dodajmy, że przy tradycyjnym montażu okno wystaje nieco ponad płaszczyznę pokrycia, a montaż pogłębiony sprawia, że okno z pokryciem jest wyrównane.

Sposoby mocowania okna do konstrukcji dachu

Istnieją dwa sposoby mocowania okna połaciowego do konstrukcji dachu, a mianowicie mocowanie do łat lub mocowanie do krokwi. Kątowniki powinno się przykręcić wkrętami do łat montażowych o szerokości 4–5 cm lub bezpośrednio do krokwi.

Mocowanie okna dachowego do krokwi

Mocowanie do krokwi odbywa się jednocześnie lub przed układaniem pokrycia dachowego, jeszcze przed ociepleniem i wykończeniem poddasza. Po wstawieniu krokwi i pokryciu dachu łączy się okno z membraną dachową. To rozwiązanie zalecane jest przy wymianie starych okien na nowe oraz przy dużych przeszkleniach. Stosuje się je również przy projektowaniu poddaszy użytkowych.

Montaż okna dachowego do łat

Mocowanie do łat pozwala przesunąć okno w poziomie podczas prac i lepiej dopasować miejsce montażu okna do profilu pokrycia dachowego. Okno na łatach należy przykręcić od dołu i góry ościeżnicy w odległości od 5 do 7 cm od naroża skrzydła.

Jak wypoziomować okno dachowe?

Wypoziomowanie okna dachowego jest bardzo ważnym elementem montażu. Najlepiej po włożeniu skrzydła w ościeżnicę sprawdzić, czy pionowe szczeliny są równoległe na całej długości; w ten sam sposób należy sprawdzić szczeliny poziome. Dopiero potem możemy przystąpić do przykręcenia ościeżnicy.

Poziomowanie okna na ościeżnicach zaczyna się od dolnej belki ramy okiennej, do której wkłada się poziomnice poziomo, a później pionowo. To pozwala na regulację klinów od wewnątrz. Następnie przechodzimy do zewnętrznej płaszczyzny okna i ustawiamy pion. Dzięki wyregulowaniu od wewnątrz i zewnątrz zachowamy funkcjonalność okna, które będzie sprawnie się otwierało i zamykało.

Co każdy dekarz powinien mieć? Sprawdź podstawowe narzędzia dekarskie, które przydadzą się podczas pracy

Mężczyzna montuje okno dachowe

Jak zaizolować podczas montażu okna dachowe?

Wybierając okno połaciowe, należy zwrócić uwagę na dwa parametry: klasę przepuszczalności powietrza oraz współczynnik przenikania ciepła. Przy czym, aby zachować nawet najlepsze parametry, należy wykonać poprawnie izolację przed wiatrem, wilgocią i temperaturą. Jest to o tyle istotne, że za straty ciepła odpowiadają głównie mostki termiczne, które mogą pojawić się w dolnej części ościeżnicy.

Izolacja okna dachowego sprowadza się do:

• właściwego wykończenia wnęki wokół okna
• odpowiednie wykończenie szpalet
• zastosowanie rekomendowanych przez producenta okna materiałów izolacyjnych

Do wykonywania izolacji wykorzystuje się wełnę mineralną lub folię paroizolacyjną. Pamiętajmy, że przy ocieplaniu wełną ważne jest, aby wełna stykała się z kołnierzem termoizolacyjnym. Możemy też zastosować tzw. ciepły montaż, który polega na ociepleniu okien przy pomocy kołnierza docieplającego, który dokładnie wypełnia przestrzeń znajdującą się między oknem a ociepleniem dachu.

Instalacja kołnierza uszczelniającego  

Na koniec izolacji należy zamontować kołnierz uszczelniający. Należy zwrócić uwagę, żeby odpowiadał wysokości i rodzajowi pokrycia dachowego. W przypadku montażu okna w blachodachówce lub przy dachówkach kołnierz powinien mieć specjalny fartuch, który należy uformować i dopasować do przyciętego pokrycia dachowego. Zadaniem kołnierza dachowego jest odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Na górze ma listwę, która podpiera wysokie elementy, oraz rynienki, które odprowadzają wodę.

Dowiedz się więcej również z poradnika: jak dobrać kołnierz do okna dachowego?

Podsumowując, prawidłowo zamontowane i zaizolowane okna dachowe będą zapewniać dostęp do światła, a jednocześnie chronić dom przed stratami ciepła i wilgocią. Montaż okien w połaci dachu najlepiej zlecić profesjonalistom – wtedy zyskamy pewność, że okno będzie nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,