Laserowe cięcie blach – cennik to tylko punkt wyjścia

W siedzibie firmy Kesmet znajdują się maszyny wiodących producentów, którzy wyznaczają standardy w zakresie obróbki metali. Laserowe cięcie blach odbywa się na urządzeniach marki Trumpf (TruLaser 5030 TruDisk6001, TruLaser 3030 FIBER 400W, TruLaser 3030), które zapewniają bardzo wysoką precyzję przy jednoczesnej dużej prędkości wykonywania detali. Klienci, którzy decydują się na wybór laserowego cięcia blach mają gwarancję, że odpad poprodukcyjny będzie zminimalizowany, co jest możliwe dzięki bardzo dużej dokładności obróbki. Wąska szczelina cięcia, duża gładkość powierzchni i wyeliminowanie niekorzystnego zjawiska powstawania odkształceń daje możliwość natychmiastowej przeróbki wyciętych elementów bez konieczności wykonywania dodatkowych obróbek.

 

Dzięki temu, że każda z maszyn umożliwia cięcie materiałów o zróżnicowanych parametrach obrabianych materiałów, Kesemt oferuje bardzo szeroki zakres prac. I tak na przykład wycinarka TruLaser 5030 z obszarem pracy 3000 mm w osi X i 1500 mm w osi Y poradzi sobie ze stalą konstrukcyjną i nierdzewną o maksymalnej grubości 25 mm, z obróbką aluminium o grubości do 25 mm czy miedzi i mosiądzu o grubości do 10 mm. TruLaser 3030 Fiber z obszarem pracy 3000 mm (oś X) i 1500 mm (oś Y) wykonuje laserowe cięcie blach o maksymalnej grubości 20 mm. Może to być stal konstrukcyjna, nierdzewna czy aluminium. Z kolei wycinarka TruLaser 3030 z takim samym obszarem pracy jak wersja Fiber, przeznaczona jest do cięcia stali konstrukcyjnej o maksymalnej grubości 20 mm, do stali nierdzewnej o grubości do 12 mm oraz do aluminium (maks. 8 mm).

fot. Kesmet

W przypadku cięcia laserem cennik jest bardzo rozbudowany, bo ostateczny koszt zależy od wielu czynników, m.in. od kształtu i grubości materiału. Nie oznacza to jednak, że powierzając firmie materiały do wycięcia, klient nie wie, jaka będzie ostateczna cena za usługę. Pracownicy firmy Kesmet w oparciu o dokumentację w formie elektronicznej (AutoCAD, dxf, dwg) przygotowują dokładny kosztorys. Cena może być również ustalona na podstawie rysunku zwymiarowanego przedmiotu, który można przesłać mailem.

Cięcie blach laserem dla przemysłu i odbiorców indywidualnych

Znaczny procent blach wycinanych laserem w siedzibie firmy Kesmet trafia do branży budowlanej, gdzie wykorzystywane są one do wykonywania konstrukcji: rusztowań, ścianek z płyty g-k, sufitów podwieszanych, instalacji wentylacyjnych, kanalizacyjnych w różnego typu budynkach – od domów prywatnych począwszy, na obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych kończąc. Z blach ciętych laserem powstają też odwodnienia, kratki wentylacyjne, elementy wspomagające trwały i stabilny montaż różnych części, a także balustrady do schodów (wewnętrzne i zewnętrze) o najróżniejszych kształtach, w zależności od projektu. Wysoka precyzja cięcia blach laserem sprawia, że powstałe w ten sposób elementy mają ogromny potencjał dekoracyjny, który można wykorzystać poprzez dalszą obróbkę plastyczną (gięcie, szlifowanie, malowanie). Tak powstają zarówno większe konstrukcje, jak wspomniane balustrady, jak i mniejsze, np. elementy drzwiczek, gablotek, szafek czy płotów, a także wypalone w metalu logo czy nazwy będące nośnikiem identyfikacji wizualnej firm.

fot. Kesmet

 

Ogromną grupą odbiorców blach ciętych laserem jest branża hotelarska i gastronomiczna, które szeroko wykorzystują produkty metalowe jako elementy wyposażenia kuchni, łazienek, magazynów, spiżarni. Z metalu wykonuje się blaty robocze, relingi na ręczniki czy folię aluminiową, regały, wieszaki, kosze i wiele innych.

Na swoim koncie Kesmet ma też laserowe cięcie blach dla branży lotniczej i motoryzacyjnej. Są to elementy wyposażenia samolotów, ułatwiające organizację przestrzeni, elementy kabin pilotów, pomieszczeń do przygotowywania posiłku, pokładu zajmowanego przez pasażerów czy luków bagażowych. Dla branży motoryzacyjnej przedsiębiorstwo wykonuje części zamienne wykorzystywane w warsztatach do naprawy, do odrestaurowania czy do tuningu, a także części pojazdów oraz maszyn do ich produkcji.

Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu o bardzo rozbudowanych możliwościach, Kesmet odpowiada też na potrzeby jednej z najbardziej wymagających branż – medycznej. Narzędzia chirurgiczne, takie jak skalpele, kleszcze, pęsety, nerki, nożyczki czy uchwyty medyczne muszą być zarówno ergonomiczne, jak i precyzyjne, wygodne w obsłudze, czyszczeniu i odporne na działanie preparatów medycznych.

fot. Kesmet

Laserowe cięcie blach jest też metodą obróbki bardzo cenioną przez branżę ogrodniczą, bo metal stanowi atrakcyjniejszą i trwalszą alternatywę dla tworzyw sztucznych. W ten sposób powstają akcesoria ogrodnicze, takie jak wieszaki na łopaty, bazy do sekatorów, profile do grabi, łopat, szpadli, narzędzi do sadzenia, a także elementy wyposażenia garaży i domków na narzędzia.

Metal wycięty laserowo to też jeden z podstawowych materiałów stosowanych na szeroką skalę w przemyśle. Części i osłony maszyn, narzędzia, profile, konstrukcje, szablony do produkcji innych przedmiotów to zaledwie ułamek zastosowań przemysłowych metali.

Gięcie blach na prasach krawędziowych

Cięcie blach laserem to jeden z ważniejszych obszarów działalności firmy Kesmet, jednak przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się także w gięciu materiału na prasach krawędziowych. Prasa Baykal Synchro, w której nacisk wynosi 160 ton, pozwala na gięcie materiału o maksymalnej długości 3100 mm i grubości 6 mm. Grubsze blachy (stal konstrukcyjna, aluminium o grubości 8 mm) gięte są na prasie Ermaksan Bend Pro, w której nacisk wynosi 175 ton. Z kolei prasa Ermaksan Speed Bend o sile nacisku 220 ton pozwala na gięcie stali konstrukcyjnej i aluminium, które mają maksymalnie 10 mm.

fot. Kesmet

Obok cięcia blach laserem i gięcia na prasach, Kesmet oferuje również inne rodzaje obróbek. Są to m.in. cięcie na gilotynie stali czarnej, powlekanej, ocynku, aluminium, miedzi czy mosiądzu. W zależności od modelu gilotyny możliwa jest obróbka materiału o maksymalnej grubości 6 lub 8 mm i długości do 3000 mm. Kesmet świadczy również usługę cięcia plazmowego, spawania stali konstrukcyjnej i nierdzewnej czy wykrawania naroży. Wielu klientów decyduje się ponadto na zlecenie firmie zarówno usługi cięcia blach laserem, gilotyną czy plazmą lub gięcia, a ponadto – malowanie proszkowe na dowolny kolor z palety RAL. Wykorzystywane procesy produkcyjne pozwalają zabezpieczyć malowane elementy ze stali konstrukcyjnej, nierdzewnej czy aluminium na długie lata.

fot. Kesmet

Firma Kesmet posiada ponadto drugą siedzibę, gdzie produkowane są gotowe elementy, takie jak odwodnienia prysznicowe, szeroko wykorzystywane między innymi w parkach wodnych, salonach SPA i in. W zakładzie tym powstają także meble ze stali nierdzewnej, będące atrakcyjną i trwałą alternatywą dla innych materiałów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.laser.kesmet.eu oraz na profilu firmy na Facebooku: fb/kesmet.eu
Gotowe elementy: www.kesmet.eu , www.kratkisciekowe.pl

42-200 Krzepice, ul. 11 Listopada 7a, woj. śląskie
tel. +48 34 317 55 93, +48 793 100 107,