– To właśnie między innymi wyjątkowo szybkie i proste układanie gontu bitumicznego Matizol Max sprawia, że ten nowy produkt cieszy się ogromnym powodzeniem – mówi Małgorzata Szyja z grupy Selena, oferującej markę Matizol. – Do ich montażu wystarczą podstawowe narzędzia oraz gwoździe. Nowe gonty asfaltowe wykonane są na osnowie welonu szklanego i są o 10% grubsze od ich poprzednika. Zwiększona grubość i 15-letnia gwarancja sprawiają, że to rozwiązanie jest jednym z najtrwalszych pokryć tego rodzaju. Na powierzchni gonty bitumiczne Matizol Max posiadają barwioną gruboziarnistą posypkę mineralną, która dostępna jest w kilku kolorach: zielonym, bordowym, brązowym i grafitowym. W przypadku gontów Matizol dodatkowo występują kolory melanż brąz, melanż bordo, cieniowany zielony i cieniowany bordowy. Nasi odbiorcy mogą być pewni, że dokładamy wszelkich starań, aby kolory były powtarzalne, także przy gontach pochodzących z różnych partii. Matizol Max oferowany jest w trzech wzorach: heksagon, prostokąt i karpiówka.

fot. SELENA 

Gont bitumiczny Matizol Max – trwały i lekki

Odpowiednie pakowanie w paczki i na palety sprawia, że produkt dostarczany na miejsce budowy odpowiednio zabezpieczony, a transport nie wpływa negatywnie na jego walory. Ponadto, gonty bitumiczne Matizol Max od spodu zabezpieczone są folią z tworzywa, którą usuwamy przed montażem. Folia ta skutecznie oddziela poszczególne bryty gontów od siebie, bowiem spodnia warstwa pokryta jest klejącą masą asfaltową. Po zdjęciu folii i ułożeniu Matizol Max uzyskujemy efekt sklejenia poszczególnych warstw pokrycia, co wpływa na lepszą hydroizolacyjność całego dachu. Co więcej, nowe gonty cechuje także wysoka izolacja akustyczna.

– Nasze gonty polecamy na dachy skośne, których warstwę nośną stanowi podłoże drewniane. Mogą to być np. deski o szerokości 12-15cm i grubości 25 mm oraz płyty OSB i sklejka o grubości powyżej 15 mm – dodaje Małgorzata Szyja.

Wszechstronność Matizol Max potwierdza fakt, że może on być stosowany na dachach o nachyleniu 12-75°. Duże znaczenie ma ich lekkość, co wpływa na małe obciążenie dachu i poszerza zakres konstrukcji, na których mogą być one stosowane (8,5-10,5 kg/m2).
– Oferowane przez nas gonty nie wymagają konserwacji – wyjaśnia Małgorzata Szyja. – Charakteryzuje je wieloletnia trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV.

fot. SELENA 

Układanie gontu bitumicznego Matizol Max – wystarczą podstawowe narzędzia

– Do układania gontu bitumicznego Matizol Max nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy skompletować podstawowe narzędzia , no i oczywiście – sprawdzić pogodę – wyjaśnia Małgorzata Szyja. – Do prawidłowego montażu potrzebujemy: gonty, papę podkładową, gwoździe skrętne lub pierścieniowe, klej bitumiczny, wyciskacz, młotek lub gwoździarkę, miarkę i sznurek traserski, ołówek, nóż z hakowym ostrzem. Dodatkowo przy dachach o dużym nachyleniu profesjonaliści stosują stopki dekarskie, ułatwiające poruszanie się po połaci, a do przenoszenia narzędzi przyda się, pas dekarski. Jeśli wykonujemy obróbki blacharskie bezpośrednio na budowie warto zaopatrzyć się w nożyce do blachy.

Producent zaleca pod gonty stosowanie papy podkładowej na bazie welonu szklanego lub włókniny poliestrowej. O czym jeszcze należy pamiętać?

– Zdecydowanie polecamy papy Matizol PV/64 lub W/PV-SBS, ewentualnie membranę dachową – dodaje Małgorzata Szyja. – Dodatkowo, zawsze zalecamy, aby przed montażem sprawdzić pogodę. Nie zaleca się instalacji gontów bitumicznych Matizol w temperaturze poniżej 10°C. Optymalnie gdy temperatura otoczenia wynosi od 15°C do 25°C. W przypadku dużych upałów, zalecamy także, aby nie wynosić wszystkich gontów na dach, gdyż nadmierne nagrzanie może utrudnić oddzielanie folii zabezpieczającej.

fot. SELENA 

Krok po kroku

Prace rozpoczynamy od montażu papy.

– Papę pod gonty mocujemy za pomocą papiaków albo gwoździ z dużym łbem – tłumaczy Małgorzata Szyja. – Układamy kolejne arkusze, wbijając gwoździe w pasie zakładu co 15-25 cm. Pamiętajmy, aby papę nałożyć na pas nadrynnowy, ale nie przybijać w tej strefie gwoździ. Następnie montujemy obróbki blacharskie, które mocujemy wkrętami, gwoźdźmi albo na żabki. Kolejnym etapem przed układaniem gontu bitumicznego Matizol jest rozmierzenie połaci dachowej i wyznaczenie środka. Wyznaczamy linię prostopadłą do linii okapu oraz dwie linie równoległe do okapu – pierwsza będzie pasem startowym, który wykonujemy poprzez odcięcie części ekspozycyjnej albo przez odwrócenie bryły gontu bitumicznego Matizol Max. Następnie odrywamy folę zabezpieczającą, nanosimy 2 pasy kleju na obróbkę blacharską oraz mocujemy pas startowy za pomocą gwoździ. Pamiętajmy, aby w dolnej części, pas startowy wystawał poza krawędź pasa nadrynnowego o około 2 cm. Na koniec ścinamy górny narożnik pasa startowego dochodzący do obróbki szczytu dachu. Na tym kończy się pierwszy etap. Teraz przechodzimy do montażu pozostałych gontów.

fot. SELENA 

Montaż gontów

Gonty montujemy za pomocą gwoździ. W zależności od kształtu stosuje się 5-6 gwoździ na bryt gontu, które umieszcza się 1,5-2 cm nad każdym wcięciem międzymodułowym.

– Pamiętajmy, że końcówka gontów bitumicznych Matizol w pierwszym rzędzie powinna być zlicowana z krawędzią pasa startowego – wyjaśnia Małgorzata Szyja. – Rozpoczynamy od linii środkowej, kolejny rząd rozpoczynamy od linii przesuniętej od linii środkowej o 50 cm. Nasze gonty są wyposażone w zamek ułatwiające układanie poszczególnych brytów. Gonty przy szczycie dachu podklejamy klejem i ścinamy narożnik pod kątem około 45 st. Ważnym aspektem dotyczącym przegrody dachowej jest jej wentylacja. Takie rozwiązanie pozwala odprowadzić wilgoć z termoizolacji oraz ciepło z przegrody dachowej w okresie letnim. Z kolei zimą, takie rozwiązanie pozwala na równomierne topnienie śniegu i brak problemu z jego zaleganiem w obszarze nadrynnowym. Ostatnim etapem jest wyznaczenie linii kalenicy oraz wykonanie gąsiorów poprzez wycięcie ich z produktu podstawowego. Gąsiorom należy nadać kształt przez delikatne wygięcie. Dla ułatwienia montażu, do każdego opakowania naszych gontów dołączamy szczegółową instrukcję. Można ją także pobrać z naszej strony www.matizol.pl oraz zapoznać się z filmem instruktażowym na stronie www.poznaj.matizol.pl

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.matizol.pl

54-202 Wrocław, ul. Legnicka 48A, woj. dolnośląskie
tel. +48 539 093 100,