Czy dachy rzeczywiście aż tak bardzo się nagrzewają?

Tak, a najbardziej te o kącie nachylenia 50° dlatego szczególnie warto zadbać o ochronę powłoką refleksyjną dachów skośnych. Wielu inwestorów, nie bez powodu, decyduje się umieszczać na takich dachach instalacje fotowoltaiczne. Jeszcze inni decydują się na zastosowanie systemów rekuperacyjnych, które wykorzystują nagrzane powietrze z dachu. To kolejny dowód na to, że musi być gorąco. Użycie Cool-R szczególnie warto rozważyć przy kryciu blachą i papą. Mogą one rozgrzewać się do 85 a nawet 100°C. Daje osobie znać zjawisko rozszerzalności cieplnej. Konstrukcjom dachowym płaskim przyda się również ekstra wzmocnienie (zwłaszcza zimą, kiedy zmagają się z zalegającym śniegiem).

Izolacja termiczna dachu inaczej czyli Cool-R w działaniu

Na czym polega ta odmienność? Klucz to ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem się. Określenie „Efekt Coolingu” robi dziś zawrotną karierę. Wszystko sprowadza się do efektywności energetycznej budynku i obniżenia zużycia energii, nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie. Zyskuje i środowisko, i przemysł, i sam człowiek.

fot. SELENA FM S.A.

Czym właściwie jest powłoka odbijająca promienie słoneczne?

Cool – R to lekka, wysoce specjalistyczna masa akrylowa (o wielu wariantach). Nie obciąża konstrukcji dachu (jedynie 1,22 kg/m2). Zapewnia ciągłą, bezspoinową hydroizolację powierzchni i gwarantuje jej ochronę przed ogniem i szkodliwymi promieniowaniem UV. Zastosowanie tylko jednego produktu zwiększa wytrzymałość dachu i zmniejsza temperaturę panującą bezpośrednio pod nim oraz wewnątrz budynku nawet o 10°C. Pozostaje pytanie w jaki sposób osiągane są takie efekty. Zasługa leży po stronie wysokiego wskaźnika refleksyjności i emisji ciepła SRI (Solar Reflectance Index), która w tym przypadku wynosi 107.Powłoka odbija gros promieni słonecznych i oddaje większość zgromadzonego ciepła. W ten sposób powstaje kolejny „zimny dach”, który przyczynia się do poprawy stanu środowiska i zniknięcia kolejnej „wyspy ciepła” z przestrzeni miejskiej.

 

fot. SELENA FM S.A.

Rozwiązanie docenione w Europie

Nie tylko za jakość. Od 2017 Firma Selena (producent COOL-R )jest oficjalnym członkiem European Cool Roof Council (ECRC), organizacji promującej ideę chłodnego dachu poprzez rozwój wiedzy naukowej i badania technologiczne.

Rola ochrony dachu przy pomocy Cool – R w przemyśle i rolnictwie

Rodzaj pierwotnego pokrycia dachowego nie ma znaczenia. Cool-R można zastosować wszędzie. Natomiast dla przemysłu znaczenie ma optymalna temperatura. Magazyny i hale produkcyjne mogą być beneficjentami tego prostego, ale innowacyjnego rozwiązania. I nie ma tu znaczenia czy posiadają one systemy klimatyzacyjne czy też nie. Podmioty nie posiadające systemów chłodzenia przy pomocy powłoki Cool -R, niewielkim nakładem mogą zmniejszyć znacząco temperaturę. Te posiadające rozwiązania klimatyzacyjne wydatnie zmniejszą koszty energii przeznaczonej na chłodzenie i skompensują ewentualne słabe punkty układów klimatyzacyjnych Rocznie wydajność pracy agregatów wzrasta o ponad 90 proc. To minimalizuje ryzyko strat.

fot. SELENA FM S.A.

Szczególnie wrażliwe branże

Cool-R zostanie doceniona na pewno w przemyśle farmaceutycznym. Zastosowanie powłoki refleksyjnej ułatwi zachowanie ciągłości tzw. łańcucha chłodniczego, i utrzymanie w laboratoriach temperatury nie przekraczającej 25°C. A to oznacza mniej ewentualnych przestojów w produkcji i problemów przy inspekcji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. W razie poważnej awarii chłodzenia wnętrza laboratoriów i hal wolniej się nagrzeją. W przypadku Black-out’u dłużej mogą pozostawać na generatorach (potrzeba mniej prądu).

 

Równie newralgiczna pod względem zachowania właściwej temperatury jest branża rolnicza, zarówno hurtownie/magazyny płodów rolnych, jak i hodowla trzody chlewnej i krów mlecznych. Przykładowo te ostatnie znoszą dobrze jedynie temperaturę sięgającą 20°C. Powyżej tej wartości produkcja mleka zaczyna drastycznie spadać.

Wysoka temperatura może zaszkodzić również wielu innym branżom.

A teraz niech przemówią liczby

Magazyn żywności o powierzchni dachu: 2 436,0 m2 po pokryciu go Cool-R zaoszczędził rocznie 610.215,4 kWh i tym samym NIE wyemitował do atmosfery 235 ton CO2.

fot. SELENA FM S.A.

Ludzie też potrzebują ochrony

Powszechnie znanym jest fakt, że wysoka temperatura może być nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna dla zdrowia oraz życia ludzi. Dlatego powłoka Cool-R to dobre rozwiązania także dla budynków użyteczności publicznej i prywatnych inwestorów. Szczególnie latem rodzice narzekają na zbyt wysoką temperaturę w żłobkach i przedszkolach (w przepisach nie ma górnej granicy). Zabezpieczanie budynków o tym przeznaczeniu refleksyjną powłoką dekarską na pewno przyniosłoby oczekiwane efekty.

Gwarancja na Cool-R

Producent Selena przewidział 15 letnią gwarancję jako absolutne minimum przydatności powłoki Cool-R. W każdym wariancie dla danej powierzchni dachowej. Od 25 lat firma jest czołowym producentem innowacyjnych produktów budowlanych, które są opracowywane we własnych laboratoriach. W ofercie zainteresowani znajdą również:

  • papy bitumiczne,
  • masy bitumiczne,
  • gonty,
  • membrany oddychające i folie dachowe,
  • uszczelniacze i kleje dekarskie,
  • taśmy dekarskie oraz inne profesjonalne,
  • rozwiązania stosowane w obszarze hydroizolacji,

Więcej można znaleźć na stronie: www.cool-r.pl

 

54-202 Wrocław, ul. Legnicka 48A, woj. dolnośląskie
tel. +48 539 093 100,