Powłoka odbijająca promienie słoneczne – dach (płaski i skośny)

Popraw bilans energetyczny budynku

Jednym z największych problemów miast i terenów silnie zurbanizowanych są tzw. „miejskie wyspy ciepła”. Co to takiego? Nadwyżka bilansu cieplnego spowodowana m.in.: deficytem wilgoci (mała przepuszczalność terenów), dużym przypływem energii, ze źródeł sztucznych (czego przykładem są rozgrzane dachy). Innowacyjne pokrycia dachowe, pianki PUR, membrany, maty, płyty i szereg innych produktów termoizolacyjnych ograniczają zużywanie energii ogrzewania, ale jednocześnie zwiększają zapotrzebowanie na energię chłodniczą. Cool-R (i o niej będzie ten artykuł) to zaawansowana technologicznie powłoka dekarska. Jej zastosowanie znacząco wpływa na obniżenie temperatury samego dachu, jak i wnętrza budynku.

Czy dachy rzeczywiście aż tak bardzo się nagrzewają?

Tak, a najbardziej te o kącie nachylenia 50° dlatego szczególnie warto zadbać o ochronę powłoką refleksyjną dachów skośnych. Wielu inwestorów, nie bez powodu, decyduje się umieszczać na takich dachach instalacje fotowoltaiczne. Jeszcze inni decydują się na zastosowanie systemów rekuperacyjnych, które wykorzystują nagrzane powietrze z dachu. To kolejny dowód na to, że musi być gorąco. Użycie Cool-R szczególnie warto rozważyć przy kryciu blachą i papą. Mogą one rozgrzewać się do 85 a nawet 100°C. Daje osobie znać zjawisko rozszerzalności cieplnej. Konstrukcjom dachowym płaskim przyda się również ekstra wzmocnienie (zwłaszcza zimą, kiedy zmagają się z zalegającym śniegiem).

Izolacja termiczna dachu inaczej czyli Cool-R w działaniu

Na czym polega ta odmienność? Klucz to ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem się. Określenie „Efekt Coolingu” robi dziś zawrotną karierę. Wszystko sprowadza się do efektywności energetycznej budynku i obniżenia zużycia energii, nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie. Zyskuje i środowisko, i przemysł, i sam człowiek.

fot. SELENA FM S.A.

Czym właściwie jest powłoka odbijająca promienie słoneczne?

Cool – R to lekka, wysoce specjalistyczna masa akrylowa (o wielu wariantach). Nie obciąża konstrukcji dachu (jedynie 1,22 kg/m2). Zapewnia ciągłą, bezspoinową hydroizolację powierzchni i gwarantuje jej ochronę przed ogniem i szkodliwymi promieniowaniem UV. Zastosowanie tylko jednego produktu zwiększa wytrzymałość dachu i zmniejsza temperaturę panującą bezpośrednio pod nim oraz wewnątrz budynku nawet o 10°C. Pozostaje pytanie w jaki sposób osiągane są takie efekty. Zasługa leży po stronie wysokiego wskaźnika refleksyjności i emisji ciepła SRI (Solar Reflectance Index), która w tym przypadku wynosi 107.Powłoka odbija gros promieni słonecznych i oddaje większość zgromadzonego ciepła. W ten sposób powstaje kolejny „zimny dach”, który przyczynia się do poprawy stanu środowiska i zniknięcia kolejnej „wyspy ciepła” z przestrzeni miejskiej.

 

fot. SELENA FM S.A.

Rozwiązanie docenione w Europie

Nie tylko za jakość. Od 2017 Firma Selena (producent COOL-R )jest oficjalnym członkiem European Cool Roof Council (ECRC), organizacji promującej ideę chłodnego dachu poprzez rozwój wiedzy naukowej i badania technologiczne.

Rola ochrony dachu przy pomocy Cool – R w przemyśle i rolnictwie

Rodzaj pierwotnego pokrycia dachowego nie ma znaczenia. Cool-R można zastosować wszędzie. Natomiast dla przemysłu znaczenie ma optymalna temperatura. Magazyny i hale produkcyjne mogą być beneficjentami tego prostego, ale innowacyjnego rozwiązania. I nie ma tu znaczenia czy posiadają one systemy klimatyzacyjne czy też nie. Podmioty nie posiadające systemów chłodzenia przy pomocy powłoki Cool -R, niewielkim nakładem mogą zmniejszyć znacząco temperaturę. Te posiadające rozwiązania klimatyzacyjne wydatnie zmniejszą koszty energii przeznaczonej na chłodzenie i skompensują ewentualne słabe punkty układów klimatyzacyjnych Rocznie wydajność pracy agregatów wzrasta o ponad 90 proc. To minimalizuje ryzyko strat.

fot. SELENA FM S.A.

Szczególnie wrażliwe branże

Cool-R zostanie doceniona na pewno w przemyśle farmaceutycznym. Zastosowanie powłoki refleksyjnej ułatwi zachowanie ciągłości tzw. łańcucha chłodniczego, i utrzymanie w laboratoriach temperatury nie przekraczającej 25°C. A to oznacza mniej ewentualnych przestojów w produkcji i problemów przy inspekcji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. W razie poważnej awarii chłodzenia wnętrza laboratoriów i hal wolniej się nagrzeją. W przypadku Black-out’u dłużej mogą pozostawać na generatorach (potrzeba mniej prądu).

 

Równie newralgiczna pod względem zachowania właściwej temperatury jest branża rolnicza, zarówno hurtownie/magazyny płodów rolnych, jak i hodowla trzody chlewnej i krów mlecznych. Przykładowo te ostatnie znoszą dobrze jedynie temperaturę sięgającą 20°C. Powyżej tej wartości produkcja mleka zaczyna drastycznie spadać.

Wysoka temperatura może zaszkodzić również wielu innym branżom.

A teraz niech przemówią liczby

Magazyn żywności o powierzchni dachu: 2 436,0 m2 po pokryciu go Cool-R zaoszczędził rocznie 610.215,4 kWh i tym samym NIE wyemitował do atmosfery 235 ton CO2.

fot. SELENA FM S.A.

Ludzie też potrzebują ochrony

Powszechnie znanym jest fakt, że wysoka temperatura może być nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna dla zdrowia oraz życia ludzi. Dlatego powłoka Cool-R to dobre rozwiązania także dla budynków użyteczności publicznej i prywatnych inwestorów. Szczególnie latem rodzice narzekają na zbyt wysoką temperaturę w żłobkach i przedszkolach (w przepisach nie ma górnej granicy). Zabezpieczanie budynków o tym przeznaczeniu refleksyjną powłoką dekarską na pewno przyniosłoby oczekiwane efekty.

Gwarancja na Cool-R

Producent Selena przewidział 15 letnią gwarancję jako absolutne minimum przydatności powłoki Cool-R. W każdym wariancie dla danej powierzchni dachowej. Od 25 lat firma jest czołowym producentem innowacyjnych produktów budowlanych, które są opracowywane we własnych laboratoriach. W ofercie zainteresowani znajdą również:

  • papy bitumiczne,
  • masy bitumiczne,
  • gonty,
  • membrany oddychające i folie dachowe,
  • uszczelniacze i kleje dekarskie,
  • taśmy dekarskie oraz inne profesjonalne,
  • rozwiązania stosowane w obszarze hydroizolacji,

Więcej można znaleźć na stronie: www.cool-r.pl

 

53-611 Wrocław, ul. Wyścigowa 56 E, woj. dolnośląskie
tel. +48 606 298 495,


Liczba odwiedzin: 1404 | Data publikacji: 2019-09-02

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


06.06.2021 | Chemia budowlana
Gont bitumiczny Matizol Max doskonale nadaje się...
gont bitumiczny
Gont bitumiczny cieszy się dużym uznaniem na...
11.01.2018 | Chemia budowlana
Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób...
29.03.2021 | Izolacje
Membrana EPDM samoprzylepna AlphaThor to skuteczna bariera...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...
06.12.2020 | Stolarka otworowa
Projektowanie z poszanowaniem ekologii i w zgodzie...
06.08.2019 | Domy drewniane
Domki drewniane letniskowe to dla wielu osób...
16.07.2019 | Domy prefabrykowane
Domy z prefabrykatów drewnianych, bardzo popularne w...
systemy przeciwpożarowe
W budynkach użyteczności publicznej przepisy odpowiedzialne za...
04.10.2018 | Odzież robocza
Specyfika i rodzaj pracy to kluczowe czynniki,...
01.08.2016 | Systemy budowlane
W nowoczesnym budownictwie zwraca się uwagę nie...
02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
Płaskie dachy mają wiele zalet: to więcej...
20.08.2019 | Termoizolacja
Doskonała termoizolacja budynków to nie tylko moda,...
Zielone dachy to coraz powszechniejszy widok w...
Szeroka oferta rodzajów i atrakcyjny zakres cen wiat...
31.03.2021 | Techniki zamocowań
Połączenie krokwi z murłatą to jedno z...
Nowoczesne rolety i bramy garażowe Fart Produkt...
25.03.2021 | Izolacje
Właściwy stan dachu to jeden z najważniejszych...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
W Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. dolnośląskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: selena, gorący dach, jak zapobiec nagrzewaniu się dachu, pomoc dla dachu, jak ochłodzić dach, izolacja dachu, odbijanie promieni słonecznych, powłoka odbijająca promienie słoneczne, Izolacja termiczna dachu, powłoka refleksyjna dachu, zimny dach, chłodny dach, efekt coolingu, powłoka refleksyjna
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy