Jak chłodzić tarcze diamentowe?
Wśród różnych metod mocowania segmentu diamentowego do stalowego korpusu, najwyżej cenione jest spawanie laserem, które ma największą odporność mechaniczną i termiczną. Z tego też względu takimi narzędziami można pracować na sucho. W przypadku zgrzewania lub lutowania srebrem, gdzie mocowanie ma niższą wytrzymałość mechaniczną i termiczną, powinno się chłodzić tarcze wodą lub okresowo chłodzić je na biegu jałowym.

 

tarcze diamentowe adiam tarcze diamentowe adiamCharakterystyczny ślad po spawaniu laserem.

 

- Przy cięciu materiałów twardych przyjmuje się, że wraz ze wzrostem twardości, wzrasta też zasadność cięcia na mokro. Natomiast cięcie materiałów abrazywnych, które pozornie wydaje się łatwiejsze, w rzeczywistości wcale takie nie jest, bo bardzo szybko powstają duże ilości agresywnego pyłu. Dlatego w naszej ofercie tarcz do cięcia asfaltu znajdują się tylko produkty wykonane w technologii spawania laserem – mówi Marcin Zieliński z firmy ADIAM.

 

tarcze diamentowe adiamLaserowa tarcza do materiałów silnie abrazywnych.

 

Należy zaznaczyć, że wszystkie tarcze z zamkniętą krawędzią tnącą są tarczami zgrzewanymi. Produkty klasy PREMIUM i PRESTIGE z oferty firmy ADIAM charakteryzują się wyższą dopuszczalną temperaturą pracy ziarna diamentowego, co przekłada się na ich ponadprzeciętną wydajność i szybkość cięcia.
Specjaliści doradzają, aby chłodzić narzędzia diamentowe (nawet te spawane laserowo) wodą zawsze, gdy tylko istnieje taka możliwość. Co można w ten sposób zyskać?
-Woda ogranicza nagrzewanie się segmentów, przez co można wydłużyć żywotność narzędzia, zachowując optymalne parametry pracy. Chłodzenie ma duży wpływ na trwałość głównie ze względu na szybsze usuwanie powstałego przy cięciu pyłu. To z kolei umożliwia uzyskanie większej prędkości cięcia. Tnąc na mokro uzyskamy także czysty rzaz, co przy cięciu płytek czy slabów kamiennych ma ogromne znaczenie – komentuje Marcin Zieliński.

Tarcze do cięcia betonu
Ciekawą propozycją firmy ADIAM są narzędzia wykonane w technologii tzw. lutowania próżniowego. Są to uniwersalne tarcze o szerokim spektrum działania: do tworzyw sztucznych, blach stalowych, żeliwa sferycznego, ceramiki i in., które – w odróżnieniu od narzędzi z nasypem galwanicznym – nie wymagają chłodzenia wodą. W ofercie dostępne są tarcze HORIZON, otwornice do gresu ROCKET oraz otwornice TIGUAN. Wszystkie mają wlutowane próżniowo, większe niż w innych tarczach czy wiertłach, diamenty bezpośrednio na dysku (praktycznie nie są one zatopione w lepiszczu metalowym). Wszystkie kryształy są gotowe do pracy, dzięki czemu tarcze HORIZON świetnie sprawdzają się w wyposażeniu na przykład ekip ratunkowych.

 

tarcze diamentowe adiam tarcze diamentowe adiamTarcze i otwornice wykonane w technologii lutowania próżniowego

 

Ostrzenie tarczy diamentowej
Narzędzia diamentowe, choć powstają z najtwardszej znanej człowiekowi substancji, z biegiem czasu ścierają się podczas pracy. Ponadto ich element roboczy (segment) składa się przede wszystkim z mieszaniny specjalnie dobranych, zgrzanych metali, w której zatopione są diamenty syntetyczne. W płaszczyźnie segmentu faktycznie obciążanej podczas pracy wystaje z niego na 1 – 2 µm tylko kilkanaście diamentów, i to one właśnie wykonują całą pracę polegającą na ścieraniu mniej niż one twardego materiału.

 

tarcze diamentowe adiam

 

- Na przykład w przypadku ścierania gresowych płytek okładzinowych, które są bardzo twarde, jest duże zapotrzebowanie na diament. Wszelkie przegrzanie i „stukanie” pogarsza warunki pracy diamentów, powodując ich szybsze zużycie – wyjaśnia Marcin Zieliński.
Na jakość pracy narzędzia ogromny wpływa mają też właściwości metali „sklejających” diamenty w segmencie. Ich dobór powinien zapewnić możliwie ciągłe utrzymywanie się na powierzchni roboczej segmentu podobnej liczby diamentów, odpowiednio wysoko wystających z jego powierzchni. Żywotność tarczy jest odpowiednio dłuższa, jeśli zapewnione jest dobre chłodzenie i płukanie oraz maszyna ma dobre łożyskowanie wałka tnącego i systemu prowadnic głowicy tnącej.
- Kluczowym elementem wpływającym na żywotność tarczy jest zastosowane lepiszcze. Jeśli jest ono za miękkie i łatwo ścieralne, to zbyt odsłonięte diamenty wypadną z segmentu zanim zostaną całkowicie wykorzystane w procesie ścierania. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej tarczy do ciętego materiału. Tarcze do cięcia gresu powinny mieć bardzo miękki segment, tylko taki nie ulegnie stępieniu i zapewni czysty rzaz. Duża zawartość miedzi i brązu w segmencie stanowi o jego miękkości. Można to bardzo łatwo dostrzec, ponieważ taki segment będzie miał lekko brązowe zabarwienie – podpowiada Marcin Zieliński.

 

tarcze diamentowe adiamOstry segment z widocznymi kryształami diamentów

 

Jeśli z kolei diamenty są zbyt głęboko schowane pod powierzchnią segmentu, to nie włączają się do pracy i tarcza jest w efekcie stępiona. Dzieje się tak wówczas, gdy metale lepiszcza tworzą zbyt twardą, zbyt słabo ścieralną strukturę. Absolutnie nie powinno się w takiej sytuacji wywierać nadmiernego nacisku na tarcze, co może doprowadzić do rozprężenia dysku. Rozwiązaniem jest naostrzenie narzędzia i używanie go do cięcia materiału o niższej klasie ścieralności.

 

tarcze diamentowe adiamPrzykład tarczy z segmentem o dużej zawartości metali miękkich.

 

- Ostrzenie tarczy diamentowej polega na odsłonięciu kryształów diamentów leżących najbliżej powierzchni roboczej segmentu. Można to zrobić postępując jak przy cięciu, podkładając pod tarczę silnie ścieralny materiał, np. kawałek korundu (kamień szlifierski, ostrzałka, tarcza korundowa ) lub miękkiego piaskowca, lekkiego silikatu czy gazobetonu. Proces ostrzenia należy zakończyć, gdy na powierzchni roboczej segmentu pojawią się diamenty, które będą wyczuwalnie drapać przesuwany po nich palec – mówi Marcin Zieliński.
Innym rozwiązaniem w przypadku zbyt dużych oporów powstających podczas pracy tarczami diamentowymi jest też zmiana kształtu segmentu. Segment stosowany w oferowanych przez firmę ADIAM w tarczach FLIESE MUSIC ma dużo mniejszą powierzchnię styku z materiałem, a stały kontakt powierzchni bocznej segmentu z materiałem zapewnia specyficzny tzw. ryflowany szlaczek. Ta właściwość powoduje, że tarcza nie szarpie materiału, jak może to mieć miejsce przy cięciu tarczą z klasycznym segmentem typu turbo.

 

tarcze diamentowe adiamTarcze Fliese Music.

 

Wiedza na temat ostrzenia i użytkowania narzędzi diamentowych pozwala nie tylko lepiej je wykorzystywać, ale także dokonywać odpowiednich wyborów zakupowych. Warto także korzystać z porad ekspertów, którzy fachowo doradzą, jakie tarcze, wiertła i otwornice będą najlepsze w danej sytuacji.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.adiam.pl

 

 

52-116 Wrocław, ul. Centralna 1 , woj. dolnośląskie
tel. 71 333 99 03,