Maszyna do cięcia płytek na mokro i na sucho

Przecinarka do glazury – dla wymagających profesjonalistów

Rozbudowany asortyment glazury, jaki możemy dziś znaleźć w sklepach budowlanych, bez wątpienia otwiera ogromne pole do popisu w zakresie aranżacji, przed glazurnikami stawia jednak wiele trudności. Co sprawdzi się lepiej: maszyna do cięcia płytek na mokro czy na sucho? Postawić na przecinarkę do grubego kamienia, która będzie bardzo ciężka i duża, czy może raczej zdecydować się na mniejsze średnice, licząc się z tym, że bardziej sprawdzą się one wśród początkujących fachowców? Dzięki ofercie firmy Diamond Service, która jest dystrybutorem przecinarek do glazury marki Wandeli, nie trzeba już godzić się na żadne kompromisy.

Twarde, kruche materiały nastręczają niemałych trudności w obróbce. Każdemu glazurnikowi znane są problemy takie jak uciekanie tarczy z linii cięcia, pękanie płytek przy docinaniu, problemy z ukosowaniem gresu i cięciem łukiem, trudności z uzyskaniem wysokiej jakości cięcia czy nietrzymanie wymiaru.

Firma Diamond Service, która jest dystrybutorem profesjonalnych elektronarzędzi i narzędzi diamentowych oferuje przecinarki do glazury na mokro i na sucho marki Wandeli. Te kierowane przede wszystkim do profesjonalistów urządzenia pozwalają na wyeliminowanie powyższych problemów, a tym samym poprawiają komfort i jakość pracy glazurników.

fot. Diamond-Service | Wandeli QX-1200.

Mała tarcza, duża moc

– Dostępne na rynku najpopularniejsze elektryczne przecinarki do glazury zazwyczaj przeznaczone są do tarcz o średnicach 200-250 mm. Nieco mniej popularne są tarcze 180 mm. Często uważa się, że im większa średnica tarczy, tym bardziej profesjonalna maszyna, jednak jest to błędne przeświadczenie. Otóż większe tarcze są mniej sztywne, a tym samym trudniej zniwelować ich falowanie – wyjaśnia Jarosław Narolski z firmy Diamond Service.

Oferowane przez firmę maszyny do cięcia glazury na mokro i na sucho marki Wandeli z powodzeniem poradzą sobie z przecinaniem płytek o grubości 30 mm, wykorzystując w tym celu tarcze o średnicy 125 mm, takie, jakie stosuje się w większości szlifierek kątowych.

Problemy z ukosowaniem czy cięciem na wprost nie zawsze są skutkiem niewłaściwego doboru średnicy tarczy. Ich źródłem może też być konstrukcja szyny. Stosowane w systemie prowadzenia rolki metalowe lub z tworzywa, które poruszają się wewnątrz/ na zewnątrz szyny są podatne na powstawanie zanieczyszczeń, przede wszystkim zaś – na dostawanie się pyłu, który szybko doprowadzania do zużywania się elementów prowadnicy. W przecinarce robią się luzy, nie można też skalibrować maszyny, a w efekcie uzyskać idealnej linii cięcia.

– W maszynach do cięcia glazury na mokro i na sucho Wandeli zastosowano innowacyjną konstrukcję. W aluminiowej szynie zaprasowane są pręty ze stali łożyskowej, po których na łożyskach toczą się cztery rolki ze stali. Dodatkowo od wewnątrz są one zabezpieczone specjalną folią, która chroni je przed pyłem i zabrudzeniami – mówi Jarosław Narolski.

Atutem urządzeń marki Wandeli jest też możliwość skalibrowania i regulacji w kilka minut bezpośrednio na budowie, co wśród przecinarek do glazury jest rozwiązaniem rzadko stosowanym. Ma to ogromny wpływ na jakość cięcia, która – wbrew często spotykanym opiniom – zależy nie tylko od jakości tarczy, ale przede wszystkim od kalibracji, która gwarantuje równoległe ułożenie płaszczyzny tarczy do prowadnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w urządzeniach Wandeli w prosty sposób, bez zawożenia maszyny do serwisu, wyregulować można linie, kąt lasera, równoległość szyny względem stołu, równoległość tarczy względem szyny, zwiększyć kąt powyżej 45 stopni, ustawić wysokość stołu czy punkt czujnika, w którym głowica zmniejsza prędkość.

fot. Diamond-Service

Maszyna do cięcia płytek na mokro i na sucho

Dostępne na rynku przecinarki do glazury na mokro właściwie wykluczają cięcie na sucho, a do takich zastosowań bardzo trudno kupić tarcze o średnicach powyżej 180 mm. Oferowane przez Diamond Service maszyny do cięcia płytek Wandeli mogą pracować na mokro i na sucho, przy czym pasują do nich wszystkie tarcze do szlifierek kątowych 115 i 125 mm.

Ukłonem w stronę tych użytkowników, którzy preferują cięcie płytek na mokro, jest możliwość wyboru różnych opcji obiegu wody w maszynie. Może to być obieg otwarty lub zamknięty, przy czym w żadnym z wariantów woda nie stoi w przecinarce, a powstały w toku pracy szlam uchodzi odwodnieniami do zbiornika pod stołem lub do kanalizacji. Dzięki temu wyeliminowany jest problem z wymianą wody, a samo czyszczenie przecinarki po pracy ograniczone do jej spłukania.

fot. Diamond-Service | Wandeli QXZ-ZD 1800.

Bez rdzy, bez problemu

Problemem, z jakim boryka się wielu glazurników, jest szybkie rdzewienie korpusu przecinarek do płytek (zwłaszcza tnących na mokro). Wynika to z faktu, że w większości wykonane są one z blachy, która pokrywana jest jedną warstwą farby. Regularne czyszczenie maszyn sprawia, że powłoka ta szybko się ściera, co wymaga ponownej, czasochłonnej aplikacji farby. Przecinarki Wandeli mają korpus wykonany w całości z aluminium, a w połączeniu ze śrubami i podkładkami montażowymi ze stali nierdzewnej wyeliminowany jest problem korozji materiału.

Moc w kompaktowej formie

Maszyny do cięcia płytek na mokro, choć z wielu względów cenione przez glazurników, mają jednak tę wadę, ze zazwyczaj są duże i ciężkie. W praktyce często niemożliwe jest wniesienie ich po schodach lub jest to na tyle kłopotliwe, że wozi się płytki do cięcia do miejsca, w którym stoi przecinarka.

– Z tego samego powodu zamiast przecinarki do glazury na mokro wiele osób decyduje się na szlifierkę kątową z prowadzeniem lub bez, co oczywiście ułatwia pracę, ale nie zawsze, bo niektórych płytek nie można przeciąć na sucho – mówi Jarosław Narolski.

Aluminium, z którego wykonany jest korpus urządzeń Wandeli oprócz niepodważalnego atutu, jakim jest wyeliminowanie rdzewienia, ma też jeszcze jedną zaletę – mianowicie lekkość. W połączeniu z kompaktową budową glazurnicy mają do dyspozycji maszynę do cięcia płytek na mokro/ sucho, która waży mniej od dużej skrzynki z narzędziami, przez co jedna osoba może ją swobodnie transportować w miejsce, w którym jest potrzebna.
Przy niewielkich gabarytach na uwagę zasługuje moc przecinarek do glazury. Wszystkie maszyny Wandeli wyposażone są w silniki KYNKO o mocy 1550 W i 12000 obr./min, i z wykorzystaniem tarcz o średnicy 115-125 mm z łatwością przetną płytki ceramiczne, gresowe, tarasowe czy płyty z kamienia naturalnego o grubości do 30 mm. Dla porównania – większość dostępnych na rynku przecinarek do glazury na mokro posiada silniki o mocy ok. ok 900-1100W i obroty ~2700-3000 obr./min przy średnicach tarcz ~200-250 mm.

fot. Diamond-Service | Wandeli QX-1000

Jako generalny dystrybutor marki Wandeli, Diamond-Service Sp. z o.o. swoim klientom proponuje modele przecinarek: Wandeli QX-800, Wandeli QX-1000, Wandeli QX-1200, Wandeli QX-ZD 1200, Wandeli QXZ-ZD 1200, Wandeli QXZ-ZD 1800, Wandeli QXZ-ZD 2460.

Wersje QX i QXZ to modele z ręcznym posuwem i różnią się między sobą tylko szerokością stołu (QX – 350 mm; QXZ – 500 mm). Z kolei symbol ZD oznacza, że maszyna ma trzy tryby robocze: automatyczny (automatyczne cięcie oraz a powrót głowicy roboczej do punktu początku cięcia; ponadto bardzo praktyczna funkcja pamięci), półautomatyczny (automatyczne cięcie i wyłączenie); ręczny (cięcie jak na zwykłej przecinarce elektrycznej).

Pracę na maszynach ułatwia rozbudowany asortyment akcesoriów, w które w standardzie wyposażony jest każdy model. Wśród nich znajdują się m.in. boczne podpórki z dwóch stron, montowane w dowolnym miejscu do stołu oraz możliwość skręcania ich razem, co pozwala zwiększyć płaszczyznę podpierającą płytkę z jednej strony przecinarki. Do podpórek montuje się przesuwny blat, który daje możliwość ustawienia płytki do skali podpórek. W standardzie maszyny posiadają też ograniczniki montowane do stołu, przeznaczone do ukosowania płytek zgodnie z szablonem, kątomierze, pozwalające na cięcie po przekątnej „karo” zgodnie z szablonem. Każda maszyna do cięcia płytek na mokro i sucho Wandeli posiada regulację wysokości silnika, laser i ukryte kable, które nie przeszkadzają podczas pracy.

Nieograniczone możliwości obróbki

Spektrum możliwości, jakie oferują przecinarki Wandeli, jest bardzo rozbudowane. To m.in. szybkie, powtarzalne cięcie na wprost, precyzyjne cięcie pod kątem, możliwość wykonywania rantów skośnych i zaokrąglonych czy cięcia z zastosowaniem szablonu. Na przecinarkach można bez przeszkód stosować specjalne tarcze do robienia bruzd antypoślizgowych oraz ozdobnych, wycinać otwory w płytkach, a także zakładać dwie tarcze jednocześnie, co pozwala w jednym cyklu uciąć płytkę i zrobić oryginalny fabryczny rant.

Jako generalny dystrybutor maszyn do cięcia płytek na mokro i sucho marki Wandeli, Diamond-Service Sp. Z o.o., udziela dwóch lat gwarancji od momentu zakupu na każdy model. Firma świadczy także kompleksowy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także dysponuje magazynem części zamiennych oraz – w razie potrzeby – zastępczymi przecinarkami.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.diamond-service.eu

37-700 Przemyśl, ul. Łukasińskiego 13A, woj. podkarpackie
tel. +48 731 888 948,


Liczba odwiedzin: 3972 | Data publikacji: 2020-05-28

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Wykorzystanie najnowocześniejszej myśli technicznej z jej wszechstronnymi...
W ofercie firmy Adiam, oferującej narzędzia diamentowe...
16.01.2018 | Systemy budowlane
Metal od kilku lat gra główną rolę...
21.04.2015 | Baseny, fontanny
Niejeden właściciel basenu marzy o jego modernizacji....
11.03.2014 | Baseny, fontanny
Basen w ogrodzie wielu z nas kojarzy...
26.02.2021 | Domy prefabrykowane
Energooszczędność to aktualnie bardzo ważny temat, zwłaszcza...
Branża przemysłowa stawia szczególnie wysokie wymagania przed...
okna
25.09.2018 | Stolarskie usługi
Właściwie przeprowadzony montaż okien pełni kluczową rolę...
27.11.2017 | Składy budowlane
Co jest dziś motorem napędowym dla rozwoju...
Remont domu to duże wyzwanie, które wymaga...
Czym kierować się wybierając tarcze diamentowe? Jakie...
Przy aranżowaniu łazienki lub samej toalety myślimy...
Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów...
25-lecie istnienia firmy na polskim rynku, a...
Cegła to jeden z najstarszych znanych człowiekowi...
24.06.2020 | Hydraulika
System OneFlow® WATTS to przyjazne środowisku rozwiązanie,...
W związku z bardzo szeroką ofertą rynkową,...
16.03.2017 | Kruszywa
Kamień to naturalny i od dawna wykorzystywany...
14.06.2017 | Meble
Kuchnia jest sercem każdego domu. W tym...
09.01.2022 | Ogrzewanie
Do skroplonego gazu ziemnego przekonuje się coraz...
08.12.2021 | Domy ekologiczne
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, firma Lindab...
01.09.2021 | Piece, kotły
Piec elektrodowy jest jednym z coraz częściej...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. dolnośląskie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: Diamond-Service, Diamond Service, Diamond, Service, tarcze do ceramiki, tarcze do kamienia, tarcze, tarcze do, betonu, wiertła, otwornice, dyski, gąbki, tarcze do asfaltu, przycinarki, wiertnice diamentowe, systemy poziomowania, pędzle, wałki, mini wałki, tarcze abrazyjne,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy