Diamentowe wiertła koronowe pozwalają na wykonanie otworów o dużych średnicach w betonie oraz w innych twardych materiałach budowlanych. Interesującą cechą wierteł koronowych jest ich budowa. W obszarze roboczym nie znajdziemy tradycyjnego świdra. Wiertło koronowe składa się z cienkościennej stalowej rury z uchwytem do zamocowania w wiertnicy, a jego część roboczą stanowią segmenty zawierające syntetyczne diamenty przemysłowe. Segmenty są przyspawane laserowo lub przylutowane twardym lutem srebrnym do rury. Standardowe długości wierteł wynoszą 450 mm, do wykonywania otworów pod puszki elektryczne stosuje się otwornice o długości około 100 mm.

Moc wiertła MAGNUM

Popularne wiertło koronowe diamentowe o nazwie MAGNUM z oferty Adiam posiada segmenty spawane laserowo. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko wyrwania segmentów, np. gdy podczas wiercenia natrafimy na luźne kruszywo lub zbrojenie. Taki sposób mocowania segmentów wiertła powoduje, że praca z tym narzędziem jest niezwykle efektywna, co sprawdza się również przy wierceniu na sucho, ale oczywiście możliwe jest także wiercenie na mokro. To wiertło koronowe do betonu sprężonego, zbrojonego, standardowego, jak też granitu, charakteryzuje długość robocza 450 mm. MAGNUM pozwala na osiągnięcie dużej prędkości wiercenia, przechodzenie przez warstwy zbrojenia praktycznie nie spowoduje zmniejszenia posuwu. Kolejną cechą charakterystyczną tego narzędzia jest zastosowanie segmentów o przekroju daszkowym. Umożliwia to błyskawiczne rozpoczęcie wiercenia nowym wiertłem. Wiertła MAGNUM dostępne są w najbardziej popularnych średnicach od 28 mm do 250 mm.

fot. Adiam Sp. z o.o.

Narzędzia diamentowe do wielu zastosowań

Wiertło koronowe diamentowe to narzędzie trwałe i uniwersalne. Sprawdzi się do pracy w betonie, glazurze, gresie, a nawet w szkle. W przypadku pracy z bardzo twardym gresem konieczne jest zastosowanie specjalnej otwornicy diamentowej. Diamentowe wiertła koronowe do betonu pozwalają wiercić na sucho oraz na mokro. Cechą charakterystyczną diamentu jest bardzo duża twardość i odporność na ścieranie, a zatem wiertła koronowe, które wykonano z tego materiału cechują się długą żywotnością i trudno je zniszczyć. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad użytkowania podanych przez producenta narzędzia, co pozwoli cieszyć się jego funkcjonalnością przez długi czas.

Jak dbać o diamentowe wiertło koronowe do betonu?

Jak informuje firma Adiam, znane ze swojej wytrzymałości wiertło koronowe diamentowe może potrzebować zaostrzenia. Jak to możliwe, że dochodzi do stępienia diamentowych wierteł koronowych? Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwy dobór wiertła do materiału, jaki obrabiamy. Jest jednak na to sposób! Ostrzenie pozwoli odsłonić zatopione w segmencie wiertła diamenty i przywróci jego zdolność do niezawodnej pracy. Aby naostrzyć wiertło zaleca się przeprowadzić pracę nim w materiale silnie ścieralnym. Może to być np. gazobeton, korund, jak i zaprawa cementowa. Sprawdzi się do tego celu także miękki piaskowiec. Zaleca się ostrzyć wiertła z segmentem matrycowym, jednak nie jest to możliwe dla narzędzi wytworzonych w technologii lutowania próżniowego lub technologii galwanicznej. Co ważne, nawet po całkowitym wytarciu segmentów diamentowego wiertła koronowego można ciągle wykorzystać jego korpus i podać je regeneracji. Jeżeli uchwyt oraz rura są w odpowiednim stanie, to istnieje możliwość przylutowania nowych segmentów oraz odzyskania pełnowartościowego wiertła.

fot. Adiam Sp. z o.o.

Korony diamentowe z mikroudarem

Kolejne znane i cenione rozwiązanie, które znajdziemy w ofercie firmy Adiam, to sprawdzony system Pulse-Tech do wiercenia rdzeniowego z zastosowaniem mikroudaru, który opracowany został przez firmę Cardi Srl. Rozwiązanie pozwala wiercić otwory na mokro, na sucho, z wibracją lub bez wibracji, zarówno z ręki, jak też ze statywu. Na system składa się wiertnica Diamond Pulse-Tech z mikroudarem, wiertła diamentowe koronowe, statyw oraz odkurzacz. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się do wiercenia w betonie, także zbrojonym, jak również ceramice ściennej oraz klinkierze. Odpowiednia konstrukcja wiertnicy, specjalnie zaprojektowane segmenty wiertła oraz doskonale opracowana technologia całego systemu powodują, że wiercenie odbywa się znacznie szybciej niż bez zastosowania mikroudaru. Dzięki urządzeniu można wykonywać otwory o średnicy od 52 do 252 mm.

fot. Adiam Sp. z o.o.

Szybsze wiercenie w materiałach budowlanych

System Pulse-Tech, wyposażony w wiertło koronowe diamentowe, zapewnia szybsze nawet o 30% wykonywanie wierceń, co okaże się pomocne się w pracy ze szczególnie twardymi materiałami. Większa prędkość wynika ze specyfiki ruchu narzędzia w trakcie wiercenia. Wiertnica jest odpowiedzialna za ruch obrotowy narzędzia, ale w tym przypadku wiertło dodatkowo wykonuje ruchy w kierunku osiowym. Te mikrouderzenia o częstotliwości 300-700 Hz znacznie przyspieszają wiercenie, ale co ważne, nie wpływają negatywnie na stan diamentowego wiertła koronowego do betonu. Przyspieszenie pracy wynika nie tylko z większej prędkości, jaką uzyskujemy na samym wierceniu, ale także z możliwości pracy na sucho. Brak konieczności doprowadzenia wody, wykonania zabezpieczeń, czy też usunięcia szlamu to znaczne oszczędności w czasie.

fot. Adiam Sp. z o.o.

Do oczyszczenia miejsca pracy posłuży wydajny odkurzacz dostarczany wraz z systemem. Urządzenie może pracować w dwóch trybach – wibracyjnym oraz bezwibracyjnym. Przełączenie trybu pracy polega jedynie na przekręceniu pierścienia nastawczego. Wraz z systemem otrzymujemy statyw, który pozwala uzyskać optymalną wydajność pracy i zabezpieczy operatora przed wibracjami.

Więcej informacji o systemie Pulse-Tech, koronowych wiertłach diamentowych oraz ich ostrzeniu: www.adiam.eu

52-116 Wrocław, ul. Centralna 1 , woj. dolnośląskie
tel. 71 333 99 03,