Automatyczne narzędzia do wiązania zbrojenia – dlaczego warto stosować?
Prawidłowo wykonane zbrojenie betonu to podstawa stabilnej i wytrzymałej konstrukcji obiektów budownictwa kubaturowego i liniowego. Kluczowym elementem procesu jest trwałe i mocne łączenie stalowych prętów zbrojeniowych za pomocą drutu wiązałkowego. Automatyzacja tego działania, poprzez zastosowanie bezprzewodowych narzędzi do wiązania zbrojeń, gwarantuje przyspieszenie tempa pracy i generuje oszczędności. Oferowane przez Eneridea-Systems wysokiej klasy wiązarki łączą pojedyncze pręty nawet w pół sekundy. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku pracy wykonywanej ręcznie. Tempo pracy nie zmniejsza jakości wykonania łączy. Atutem urządzeń akumulatorowych jest bowiem stabilna powtarzalność wiązań.
fot. ENERIDEA-SYSTEMS
Obsługa wiązarek nie wymaga dodatkowego szkolenia, jest intuicyjna. Polega na naciśnięciu spustu po przyłożeniu narzędzia w miejscu planowanego wiązania. To rozwiązanie bezpieczne (bez kabli), lekkie (ok 2,6 kg) i komfortowe dla operatorów. Szczególnie przydatne na dużych placach budowy, do wykonywania konstrukcji o dużej gęstości prętów na różnych wysokościach, które wymagają długotrwałego nachylenia ciała. Automatyzacja pracy to także mniejsza liczba pracowników potrzebnych do zadania, krótszy czas pracy, a więc terminowość wykonania zleceń i większe oszczędności kosztów budowy.
Bezprzewodowe elektronarzędzia do wiązania zbrojeń – zanim kupisz, sprawdź!
Niewielu producentów urządzeń posiada w swojej ofercie akumulatorowe narzędzia do wiązania zbrojenia. Tym bardziej trzeba więc rozsądnie decydować się na konkretny model, mając na względzie szereg czynników, które każdy potencjalny użytkownik musi wziąć pod uwagę.
• Zakres grubości prętów – podstawowy aspekt to dobór właściwego narzędzia do wielkości prętów podlegających skręcaniu. Dobór pod tym kątem ma ogromny wpływ nie tylko na jakość wiązania, ale przede wszystkim na optymalizację zużycia materiału, a co za tym idzie – ekonomię tego rozwiązania. Wiązarki w zależności od marki i modelu wiążą kombinacje prętów od 4×4 do nawet 30×30 mm.
• Dostępność i cena drutu – podstawowym materiałem eksploatacyjnym jest oczywiście drut wiązałkowy na jakim pracuje narzędzie. Każdy model urządzenia posiada dedykowany materiał wsadowy, jednak niektóre z nich współpracują również z rolkami innych producentów, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.
• Parametry dodatkowe – atrybuty istotne do zweryfikowania przy wyborze urządzenia do intensywnych prac to: liczba splotów realizowana na pojedynczym naładowaniu (2000-5000 wiązań), czas ładowania (30-90 min.), wydajność z jednej szpuli drutu (od 90 do 260), czas ładowania (30-90 min.), opcjonalna zmiana ilości oplotów dla pojedynczego wiązania.
• Serwis i części zamienne – sprawdzone firmy gwarantują różne warunki serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego sprzętu, a także dostępu do części zamiennych. Aby uniknąć przestojów w pracach budowlanych, sprawdźmy gwarancję i asortyment dystrybutora.
• Cena – koszt zakupu profesjonalnej wiązarki do zbrojeń to kilka tysięcy złotych (od 3 do 9 tys. zł w zależności od parametrów i zakresu prac). Niemniej inwestycja w odpowiednio dobrany sprzęt zwraca się błyskawicznie. Za ceną idzie oczywiście jakość wykonania komponentów narzędzia i ich trwałość. Pamiętajmy, że klasa sprzętu ma być dostosowana do potrzeb, aby nie przepłacać w niewspółmiernie drogie narzędzie w przypadku drobnych robót.
Akumulatorowe wiązarki do zbrojeń – jakie wybrać?
Eneridea-Systems prowadzi sprzedaż i serwis urządzeń starannie dobranych pod kątem wydajności, oszczędności kosztów użytkowania, dostępności części i funkcjonalności. Oferuje także doradztwo w doborze sprzętu i optymalizację pod kątem potrzeb i oczekiwań wykonawców prac budowlanych i zakładów produkcji. Wszystkie modele sprzedawane są z gwarancją i zestawem akcesoriów.
Wśród modeli warto wymienić:
Wiązarki do zbrojeń MAX – japońska jakość urządzeń oferowanych przez dystrybutora w szerokim standardzie mocy i wytrzymałości. Model RB 441T to specjalista do wytężonych prac i silnych wiązań, wyróżniający się szerokim zakresem pracy (10×10 do 22×22 mm). Z kolei wiązarka RB 398S to nowa wersja klasyczny model, z korzystnym bilansem jakości do ceny, wybierany przez wielu wykonawców prac zbrojarskich.
fot. ENERIDEA-SYSTEMS
TJEP Ultra Grip – bardzo popularny model japońskiego koncernu KOYCERA ceniony przez klientów za bardzo dobry stosunek trwałości urządzenia do ceny, szybkość wiązania (łączenie splotów w czasie 0,7s), pojemną baterię (4500-5000 oplotów na jednym ładowaniu) czy standardowe, uniwersalne parametry drutu wsadowego. Dostępny w trzech wersjach o różnych zakresach grubości wiązanego zbrojenia.
fot. ENERIDEA-SYSTEMS
Makita DRT 180 – szybkie i solidne narzędzia do wiązania zbrojenia japońskiego lidera rynku przeznaczone do mniej intensywnych prac budowlanych. Z gwarancją aż na 3 lata. Dostępna także w wersji bez akumulatora i ładowarki, dla posiadaczy innego sprzętu marki wyposażonych w te akcesoria.
fot. ENERIDEA-SYSTEMS
Wybierz profesjonalne elektronarzędzia zbrojarskie i ciesielskie od Eneridea-Systems
Eneridea-Systems działa na polskim rynku od ponad 6 lat. Wyróżnikiem firmy jest wysoka specjalizacja świadczonych usług, co pozwala oferować klientom wyłącznie sprawdzone rozwiązania topowych producentów pod konkretne zadania. Obok wiązarek do zbrojeń w ofercie znajdziemy pozostałe narzędzia uzupełniające komplet urządzeń niezbędnych do prac zbrojarskich i ciesielskich.
• Gwoździarki gazowe marki Tjep do wbijania gwoździ i nabojów gazowych w twarde drewno konstrukcyjne lub beton.
• Giętarki do kształtowania prętów zbrojeniowych (w tym model Rebar Bender 25 – do prętów o średnicy od 6 do 25 mm pojedynczo, w dwóch kątach gięcia).
• Przecinarki do cięcia i obróbki rur i prętów (w tym model Tjep RC 20).
• Drut wiązałkowy o grubości 0,8-1,0 mm do każdego rodzaju wiązarek, w tym Tjep, Makita, Max.
• Gwoździe i naboje gazowe do elektronarzędzi łączących.
fot. ENERIDEA-SYSTEMS
Ze szczegółową ofertą firmy Eneridea-Systems w zakresie dostępnych narzędzi do wiązania zbrojenia oraz sprzętu do prac ciesielskich można zapoznać się na stronie www.enersystems.pl.