Blisko 40 lat obecności na rynku to dość długi okres czasu, aby wyrobić sobie renomę. W firmie Peranek pracuje na nią już drugie pokolenie elektryków, a historia przedsiębiorstwa jest dobitnym przykładem tego, jak ważna jest umiejętność adaptowania się do zachodzących na rynku zmian.

- Mój ojciec zaczynał od pracy fizycznej jako elektryk, jednak od kiedy zarejestrował własną działalność gospodarczą, bardzo szybko rozwinął firmę i sam zaczął zatrudniać elektromonterów. W tym czasie, kiedy on kładł podwaliny pod swoją firmę, ja zdobywałem wykształcenie w tym samym kierunku – najpierw w technikum elektrycznym, a następnie podczas studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej – mówi Marcin Peranek.

Pierwsze kroki w branży elektrycznej Marcin Peranek stawiał jeszcze jako młody chłopak, a w 2000 roku założył w Warszawie własną działalność gospodarczą.

Sukcesywnie zdobywał też dalsze kompetencje, nie tylko w zakresie montażu instalacji elektrycznych, ale także w dziedzinie menadżerskiej i biznesowej, kończąc studia podyplomowe menadżerskie w SGH w Warszawie. W 2012 roku zarejestrował w KRS spółkę PERANEK Sp. z o.o., co było ważnym krokiem, pozwalającym na obsługę większych klientów i współpracę z dużymi firmami na rynku krajowym.

fot. Peranek

Kto stoi w miejscu, ten się cofa

Jak każda firma, również warszawski Peranek, świadczący usługi montażu instalacji elektrycznych, teletechnicznych, a także budowę serwerowni, ma w swojej historii kroki milowe, które umożliwiły dalszy rozwój.

- Najwięcej takich zmian przeprowadziliśmy w latach 2009/2010. Wymieniliśmy wówczas flotę samochodów służbowych, zadbaliśmy o kwestie wizerunkowe, ujednolicając kolory i reklamy na autach (niebieski kolor i logo) oraz zakupiliśmy nowe, oznaczone logo ubrania robocze dla pracowników. Duże zmiany zaszły też w parku maszynowym, bo wszystkie stare narzędzia zostały zastąpione przez nowe marki (Hilti i Bosch – i tej ostatniej firmie pozostaliśmy wierni do dziś). Wśród inwestycji warto też wymienić zakup nowych rusztować jezdnych do pracy na wysokości czy nowe mierniki firmy Sonel, niezbędne do pracy w czasie montażu instalacji elektrycznych – komentuje Marcin Peranek.

Pierwsza dekada XXI wieku to również wiele inwestycji w wyposażenie biura – zakupiono nowy serwer, laptopy, oprogramowanie biurowe i specjalistyczne, kserokopiarki, ploter itd., a także wszelkie wymagane przepisami wyposażenie przeciwpożarowe i pierwszej pomocy (gaśnice, koce gaśnicze, apteczki). W tym czasie odbywały się też szkolenia i audyty związane z BHP, które miały na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w trakcie codziennej pracy.

- Zorganizowaliśmy m.in. audyt dotyczący BHP p.poż. na stanowiskach pracy na budowie oraz w siedzibie firmy (w biurze i magazynach) oraz szkolenia z pierwszej pomocy z udziałem ratowników medycznych. Te działania oraz zakup kompletnego wyposażenia BHP dla pracowników i dla ich stanowisk pracy pozwoliły nam na wzięcie udziału w konkursie organizowanym przez PIP, co zakończyło się otrzymaniem przez PERANEK Sp. z o.o. dyplomu za udział w programie prewencyjnym „Bezpieczeństwo pracy w małych zakładach” – podkreśla Marcin Peranek.

fot. Peranek

Od montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych do generalnego wykonawstwa robót budowlanych

Działając głównie w okolicach Warszawy, firma Peranek wyspecjalizowała się w montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Swoje usługi kieruje do różnych odbiorców, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych oraz z sektora publicznego (domy jedno i wielorodzinne, obiekty służby zdrowia, przemysłowe, handlowe, edukacyjne, sakralne itd.). Z czasem oferta poszerzyła się też o realizację kompleksowych serwerowni budynkowych i mobilnych serwerowni kontenerowych. Od kilku lat Peranek wkracza również w całkowicie nowe obszary, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie.

- Wykonując montaże instalacji elektrycznych i teletechnicznych, współpracowaliśmy na budowach z wieloma wykonawcami z różnych branż, zyskując okazję do tego, aby ocenić jakość ich pracy. Dlatego też postanowiliśmy spróbować swoich sił jako generalny wykonawca robót budowlanych wielobranżowych. Realizując z naszymi sprawdzonymi partnerami kompleksowo małe i średnie inwestycje jesteśmy w stanie osiągnąć przewagę finansową nad dużymi przedsiębiorstwami, bo dla takiego układu współpracy/organizacji nie jest wymagane posiadanie dużego zaplecza obsługi budowy od strony biurowej – mówi Marcin Peranek.

W przyszłym roku firma Peranek będzie obchodzić 40-lecie działalności. Ogromne doświadczenie, wyspecjalizowana kadra, szeroki zakres świadczonych usług oraz stale poszerzające się portfolio to jednak nie tylko powód do dumy, ale także wyzwanie. Aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów i móc kompleksowo realizować usługi z zakresu generalnego wykonawstwa robót budowlanych, budowy serwerowni i montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych, w Warszawie powstanie nowa siedziba firmy, zlokalizowana na Ursynowie.

- Powstała już wstępna koncepcja budynku biurowego z halą magazynową. Nowa siedziba pozwoli nam na zwiększenie wyposażenia specjalistycznego i rozbudowę zaplecza technicznego oraz magazynowego. Dzięki temu będziemy mogli realizować coraz większe i liczniejsze zlecenia od klientów – podsumowuje Marcin Peranek.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.peranek.pl

Gałęzi działalności firmy związanej z budową serwerowni poświęcona jest strona: www.serwerownie.com.pl

02-656 Warszawa , ul. Ksawerów 21, woj. mazowieckie
tel. +48 22 8533432, +48 501 744 504,