System Pulse-Tech składa się z wiertnicy diamentowej do betonu z mikroudarem, statywu, specjalnych wierteł koronowych oraz odkurzacza do pracy na sucho. Innowacyjność tego rozwiązania polega na starannie opracowanej konstrukcji poszczególnych komponentów, w tym również specjalnie zaprojektowanym segmentom oraz doborowi zakresów częstotliwości i amplitudy wibracji. W efekcie system pozwala na wyjątkowo sprawne oraz szybkie przewiercanie dowolnych, ścieralnych materiałów budowlanych. Może to być nie tylko beton, ale także ceramika ścienna, klinkier, a nawet beton zbrojony.

Podczas pracy wiertnicą diamentową do betonu Pulse-Tech, wiertło z mikrowibracją wykonuje standardowy ruch obrotowy, a także – dodatkowo – ruchy osiowe o bardzo małej amplitudzie i częstotliwości (ok. 300-700 Hz). Powstający w rezultacie efekt mikrouderzeń znacząco przyspiesza zagłębianie się korony diamentowej w materiał, a jednocześnie – nie wpływa negatywnie na samo narzędzie. Oznacza to, że z wykorzystaniem systemu Pulse-Tech można szybciej niż z pomocą tradycyjnych wiertnic wykonywać otwory o różnych średnicach i w różnych rodzajach materiałów.

Wykonywanie otworów zaprojektowaną przez Cardi wiertnicą do betonu możliwe jest ze statywu, z ręki, na sucho oraz na mokro.

fot. Adiam 

Wiertnica diamentowa de betonu – praca na sucho lub na mokro

Oszczędność czasu, będąca wynikiem szybszego postępu prac, to nie jedyny aspekt poprawiający efektywność. Równie istotny jest fakt, że zastosowanie wiertnicy diamentowej do betonu Pulse-Tech nie wymaga użycia wody. Dzięki temu odpada czasochłonny proces jej doprowadzania, zabezpieczania otoczenia przed ewentualnym szkodliwym wpływem wody, a także usuwania jej pozostałości (czyli szlamu) z miejsca, w którym wywiercono otwór.

Wyeliminowanie konieczności użycia wody sprawia, że system Pulse-Tech sprawdzi się szczególnie tam, gdzie z przyczyn technicznych nie ma możliwości wiercenia na mokro – np. przy wykonywaniu otworów w porowatych materiałach ogniotrwałych, w izolacji cieplnej czy w obiektach, które są już wykończone i eksploatowane.

Podczas wiercenia na sucho konieczne jest jedynie zastosowanie odkurzacza, który zapewni sprawne i efektywne odpylanie. Jest to jednak o wiele mniej uciążliwe, niż doprowadzanie do miejsca pracy wody, tym bardziej, że produkowane obecnie odkurzacze przemysłowe zazwyczaj są lżejsze i mniejsze niż hydronetka o pojemności 10 l.

Z wykorzystaniem wiertnicy diamentowej do betonu Pulse-Tech podczas pracy na sucho możliwe jest wykonywanie otworów o zakresie średnic 52-252 mm. Podczas pracy z mikrowibracją, producent zaleca stosowanie specjalnych wierteł oznaczonych jako DPT, które znacznie podnoszą wydajność wiercenia.

Z kolei przy zmianie trybu pracy z wibracyjnego na bezwibracyjny (co odbywa się w bardzo prosty sposób poprzez przekręcenie pierścienia nastawczego na wyznaczoną pozycję) i wiercenia na mokro, korzyści w porównaniu do standardowego wiercenia będą jeszcze większe. W tym trybie czas pracy można skrócić nawet o 30% w porównaniu do tradycyjnych technik.

Potwierdziły to przeprowadzone testy wiercenia na sucho w betonie C25/30, zbrojonym dwoma siatkami z prętów Ø 16 mm o grubości 32 cm. Otwór o średnicy Ø 82 mm wywiercono w ciągu 6 min, otwór Ø 132 mm – w ciągu 10 min, natomiast 22 min zajęło wykonanie otworu o średnicy Ø252 mm. Co istotne – podobne czasy uzyskuje się podczas wiercenia na mokro.

Jeszcze bardziej przekonujące wyniki daje inny test, dostepny na You Tube. Porównano tam wiercenie wiertłem Ø 132 mm w płycie żelbetowej na mokro z mikroudarem, co zajęło 3’39” , na sucho – 6’43” i na mokro bez udaru – 8’05”. Wyniki te jednoznacznie zachęcają do stosowania mikroudaru.

Wiertła przeznaczone do pracy na sucho z mikrowibracją mają długość użytkową 320 mm; z przedłużką 300 mm można uzyskać głębokość wiercenia wynoszącą 620 mm. Wiertła do pracy na mokro mają standardową długość użytkową 450 mm, z możliwością przedłużenia o 450 mm. W przypadku przekroczenia powyższych długości wierteł, zmniejsza się efekt udaru, który przestaje w związku z tym mieć wpływ na przebieg procesu wiercenia.

Wiertnica do betonu – ze statywem lub z ręki

Najlepsze wyniki pracy z systemem Pulse-Tech uzyskuje się, gdy wykorzystuje się wiertnicę do betonu ze statywem. Zaprojektowane przez włoskiego producenta statywy wykonano tak, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć operatora przed szkodliwym wpływem wibracji. Jeśli jednak konieczne jest wywiercenie otworów o mniejszych średnicach (w materiałach twardych do 100 mm, a w lekkich materiałach ściernych 180-200 mm), można zrezygnować z zastosowania statywu do wiertnicy i pracować z ręki.

fot. Adiam 

Wiertnice diamentowe do betonu Cardi to doskonała propozycja dla tych odbiorców, którzy poszukują rozwiązań podnoszących efektywność pracy oraz bardziej wszechstronnych. Możliwość wiercenia w trzech trybach (na sucho z mikrowibracją, na mokro z mikrowibracją i na mokro bez wibracji), a także zastosowanie wiertnic do betonu ze statywem lub praca z ręki pozwala na adaptowanie systemu Pulse-Tech do różnych potrzeb i oczekiwań.

Wiertnice diamentowe do betonu Cardi można nabyć za pośrednictwem firmy Adiam: www.adiam.pl

52-116 Wrocław, ul. Centralna 1 , woj. dolnośląskie
tel. 71 333 99 03,