Perforacja w budownictwie i aranżacji wnętrz – wszechstronność, z której warto skorzystać

Panele z blachy perforowanej to materiał niezwykle plastyczny, wyróżniający się szerokim zakresem obróbki. Możemy zlecić jej cięcie, gięcie, wycinanie narożników, walcowanie i formowanie, spawanie, a także obróbkę powierzchni (cynkowanie, anodowanie, malowanie). Surowcem wyjściowym obok klasycznej stali (HR, CR, HDG, nierdzewnej) czy aluminium mogą być także tytan, mosiądz czy miedź. Ustalając wzornik perforacji, wybieramy z tysięcy wariantów kształtu oczek, układu wzorów, wielkości prześwitów, sposobów wykończenia, konstrukcji i montażu paneli. Czynniki te pozwalają zachować równowagę pomiędzy ilością światła i generowaną przez nią temperaturą we wnętrzach. Otrzymujemy panele lekkie, ale mocne, trwałe, choć ażurowe, proste w montażu i niewymagające żmudnej konserwacji.

RMIG City Emotion – więcej niż budynki

Liczne atuty materiału sprawiają, że panele z blachy perforowanej stały się jednym z wyznaczników nowoczesnego i zrównoważonego projektowania bez żadnych kompromisów na estetyce. Wartości te akcentuje koncepcja RMIG City Emotion, która inspiruje projektantów do przekształcania budynków instytucji, biur, szkół, centrów handlowych i innych budowli użytkowych w estetycznie zaprojektowane, pełne emocji dzieła sztuki. Oferując innowacyjne technologie i materiały, które pozwolą zrealizować nawet najbardziej ambitne kreacje urbanistyczne, RMIG prowadzi architektów od pomysłu przez wizualizację po realizację inwestycji o magnetycznej sile przyciągania. Po jakie aplikacje blachy perforowanej w budownictwie architekci sięgają najczęściej?

Panele z blachy perforowanej na elewacje

Elewacja to wizytówka budynku, która ma wyróżnić go w gąszczu innych miejskich designów. Fasadę wzbudzającą emocje budujemy więc wyrazistym kolorem, unikatowym wzorem, perforowaną grafiką czy obrazem naniesionymi na całość lub część elewacji. Niezależnie, czy zdecydujemy się na surowy corten, barwne dekory z aluminium czy nieszablonowe wytłoczenia na panelach z blachy perforowanej, uzyskamy efekt, który pozostaje w pamięci na długo. Panele z blachy to świetne rozwiązanie dla fasad wentylowanych i tradycyjnych, projektowanych dla budynków niskoenergetycznych. Perforowane fasady metalowe ograniczają roczne zużycie energii nawet do 45%, zapewniając optymalny dostęp światła. Mogą być montowane na stałe lub nie, oraz regulowane automatycznie lub ręcznie. RMIG dba także o praktyczny aspekt wykonania fasad. Dostarcza próbki materiałów, rysunki techniczne wybranych rozwiązań oraz dowozi arkusze na elewację według uzgodnionej kolejności, aby umożliwić etapowe montowanie na fasadzie.

Ozdobne i skuteczne osłony przeciwsłoneczne

Ekrany przeciwsłoneczne z blachy perforowanej to sposób na ekologiczne projektowanie i realne oszczędności energii zużywanej dawniej na chłodzenie i wentylację pomieszczeń. Perforowane panele przeciwsłoneczne zapewniają prywatność bez ograniczania widoczności. Przepuszczają odpowiednią ilość naturalnego światła do wnętrza budynku w ciągu dnia. Jednocześnie, dzięki szerokiej gamie możliwych wzorów i kolorów, stanowią integralny element kreacji artystycznej danego budynku. To wyraziste, funkcjonalne i trwałe rozwiązania dla wielu obiektów użytkowych i komercyjnych.

Balustrady, ogrodzenia, zabudowy z blachy perforowanej

Panele z blachy perforowanej sprawdzają się również tam, gdzie liczy się zapewnienie bezpieczeństwa bez strat na estetyce. Aluminiowe lub stalowe panele z dekoracyjną perforacją świetnie odnajdują się w roli balustrad na schodach, balkonach i tarasach. Komponenty można łączyć także w większe konstrukcje jako zabudowy na wiaty na rowery, obudowy śmietników, parkingi na wózki sklepowe, przystanki autobusowe.

Maskownice

Metalowe panele perforowane skutecznie osłaniają przed działaniem intensywnych warunków atmosferycznych, ukrywają szpecące elementy obiektów, a także zabezpieczają konstrukcje przed aktami wandalizmu. Jednocześnie przepuszczają odpowiednią ilość światła i powietrza. Te walory sprawiają, że projektanci często wybierają panele z blachy perforowanej jako zabudowy elementów wentylacji, klimatyzacji oraz innych niezbędnych dla funkcjonowania obiektu, ale mało atrakcyjnych wizualnie instalacji.


Perforacja we wnętrzach – okładziny ścienne, sufitowe i panele oświetleniowe

Kasetony sufitowe czy ścienne z blachy perforowanej to estetyczne wykończenia wnętrza i skuteczna absorpcja dźwięku w jednym. Mogą być montowane w budynkach nowych oraz modernizowanych, harmonijnie wpisując się w daną stylistykę lub dodając jej mocnego akcentu. Ciekawym wykorzystaniem perforacji jest także zastosowanie ich jako oprawy paneli oświetleniowych. Otrzymujemy rozwiązanie minimalistyczne, a jednocześnie zapewniające optymalne do potrzeb wnętrza przezierności i poziom osłon.

RMIG – największy na świecie dostawca blachy perforowanej

Korzyści z zastosowania paneli z blachy perforowanej będą jeszcze większe, gdy wybierzemy jakość gwarantowaną przez lidera rynku. RMIG wyróżnia ponad sto lat doświadczenia, szeroka ogólnoświatowa sieć dystrybucji, dostępność materiału z magazynów od ręki oraz gotowość do realizacji indywidualnych zamówień klientów. Eksperci wspierają projektantów w doborze najkorzystniejszych rozwiązań do danego rodzaju inwestycji, niezależnie od jej wielkości.

Doświadczenie RMIG procentuje także dla innych branż gospodarki. W ofercie znajdziemy bogaty katalog produktów dla wielu gałęzi przemysłu, rolnictwa, motoryzacji. Szukając nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań elewacyjnych i osłonowych, warto również sprawdzić możliwości, jakie daje siatka cięto-ciągniona produkowana przez firmę RMIG. W połączeniu z panelami z blachy perforowanej daje trwałą, mocną i efektowną zabudowę, sprawdzoną w wielu światowych realizacjach.

Ze szczegółową ofertą producenta można zapoznać się na stronie www.rmig.com/pl.