Budowa domu z keramzytu – technologia w służbie człowiekowi

– W pewnym momencie naszego życia możemy stanąć przed ciężkim wyborem: mieszkanie czy dom? Nie każdy z nas wie, że może mieć dom, którego koszt będzie taki sam jak mieszkania, a już zwłaszcza wtedy, gdy chcemy mieszkać w mieście lub w jego pobliżu, tam gdzie mamy pracę, rodzinę, znajomych, gdzie coś się dzieje, gdzie mamy blisko do szkoły przedszkola, tam gdzie jest dobra komunikacja itd… W takiej sytuacji warto usiąść i porozmawiać o swoich planach z profesjonalistami, rozmowa nic nie kosztuje, a znajomość plusów i minusów różnych rozwiązań ułatwi podjęcie właściwej decyzji – mówi Jakub Dębowski z firmy DOM Z KERAMZYTU, która od ponad 16 lat zajmuje się budową domów z keramzytu.

fot. DOM Z KERAMZYTU | Domy z keramzytu – stan deweloperski.

Czym jest technologia, o której chyba każdy słyszał, ale niewielu jest w stanie powiedzieć coś więcej?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dom wybudowany w technologii keramzytowej ceramicznej w niczym nie odbiega od domu wykonanego w technologii tradycyjnej, choć przygotowanie do budowy oraz sama budowa na niektórych etapach ma nieco innych przebieg niż w przypadku realizacji prac w technologii tradycyjnej.

Sam keramzyt jest lekkim kruszywem ceramicznym, otrzymywanym przez wypalanie łatwo pęczniejących glin w piecach obrotowych w temperaturze 1200°C bez domieszki jakichkolwiek substancji szkodliwych. Powstałe w ten sposób kuleczki gliny mają doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne i stwarzają atmosferę budynku zbliżoną do domów z cegły. Atutem keramzytu jest też odporność na czynniki chemiczne, atmosferyczne, a także ogniotrwałość. Podobnie jak glina czy drewno, a więc budulce naturalne i znane człowiekowi od wieków, keramzyt zastosowany w ścianach zapewnia też doskonały mikroklimat we wnętrzu i reguluje parametry fizykochemiczne powietrza w otoczeniu.

 

fot. DOM Z KERAMZYTU | Dom z keramzytu w stanie surowym.

– W naszej firmie materiałem, na którym bazuje nasza technologia, jest keramzyt (LWA), który stwarza atmosferę budynku zbliżoną do domów z cegły. Typowa ściana domu zbudowanego z prefabrykatów keramzytowych składa się w ok. 75% z keramzytu, w 15% z piasku i w 10% z wykorzystywanego przede wszystkim jako spoiwo cementu – wyjaśnia Jakub Dębowski.

Od projektu do wykonania

Sam materiał i technologia to jedno, bo przecież nawet najlepszy produkt jest niewiele wart, jeśli nie jest nam dany w odpowiedniej formie. Dotyczy to zwłaszcza budowy domu, która niejednemu inwestorowi spędziła sen z powiek.

– Budowa domu z keramzytu z naszą firmą polega nie tylko na postawieniu budynku. Ważnym aspektem jest pomoc na każdym etapie realizacji inwestycji i ułatwienie przejścia przez wszystkie procedury, włącznie z pozwoleniami na budowę – podkreśla Jakub Dębowski.

fot. DOM Z KERAMZYTU | Szybki czas budowy to jeden z wielu atutów domów z keramzytu.

Ważnym etapem prac jest przygotowanie symulacji, która uwzględnia koszty związane z zakupem i uzbrojeniem działki, budową domu i jego wykończeniem pod klucz. Pracownicy firmy DOM Z KERAMZYTU pomagają inwestorom odnaleźć się też w gąszczu skomplikowanych przepisów, zdejmując z nich ciężar analizowania enigmatycznie brzmiących zapisów. Dzięki temu rola inwestora podczas budowy domu z keramzytu jest ograniczona do minimum.
Od momentu odebrania prawomocnego pozwolenia na budowę pracownicy firmy spotykają się z inwestorami w celu ustalenia szczegółów budowy, takich jak: kolory elewacji (do których dobierany jest kolor parapetów zewnętrznych, okleiny okiennej, drzwi zewnętrznych), kolory podbitek lub nadbitek, rozmieszczenie punktów wody i kanalizacji, jakie będą wyprowadzone z wykonanej przez firmę płyty fundamentowej. Na etapie produkcji ścian prefabrykowanych wszystkie podejścia i podprowadzenia i kanały pod instalacje są wykonane w ścianach.

fot. DOM Z KERAMZYTU | Ściany keramzytowe – montaż.

-Wybieramy również miejsca włączników i kontaktów w ścianach prefabrykowanych, jak również punkty oświetlenia. Jeżeli chcemy mieć w domu centralny odkurzacz, w ścianach będą już specjalne rury do tego systemu. W wyborze miejsc pomogą nasi pracownicy, tak aby korzystanie z urządzeń było funkcjonalne dla przyszłych mieszkańców – mówi Jakub Dębowski.

Budowa domu z keramzytu nie wymaga wykonywania tak wielu prac mokrych co przy budowie tradycyjnej. Nie trzeba też wykonywać tynków wewnętrznych, dzięki czemu nie ma konieczności sezonowania domu, by osiągnął on właściwą wilgotność, co skraca znacząco czas budowy. Ściany z prefabrykatów keramzytowych są na tyle gładkie że wystarczy wykonać ostateczną gładź, zeszlifować, a następnie – pomalować.

 

fot. DOM Z KERAMZYTU | Montaż ścian z keramzytu

Energooszczędność w cenie

Budowa domu z keramzytu to również doskonały sposób na wpisanie się w działania proekologiczne, które coraz częściej świadomie podejmujemy, zaniepokojeni alarmami ekologów i klimatologów. Ma to też oczywiście swój wymiar czysto ekonomiczny, bo energooszczędny dom z ceramicznych prefabrykatów keramzytowych nie tylko uniemożliwi straty ciepła, ale i pozwoli tym samym zaoszczędzić na kosztach ponoszonych na ogrzewanie. Jest to możliwe, bo domy budowane w tej technologii mają monolityczne ściany o dużej akumulacji cieplnej oraz wysoki współczynnik przenikalności cieplnej.
– Nasze kilkunastoletnie doświadczenie w budowie domów jednorodzinnych sprawia, że wiemy jakie rozwiązania warto stosować, a z jakich lepiej zrezygnować, aby klient mógł w pełni korzystać ze wszystkich zalet związanych z budową domu z prefabrykatów keramzytowych – mówi Jakub Dębowski.

fot. DOM Z KERAMZYTU | Energooszczędny dom z keramzytu.

Technologia to jedno, a umiejętność sprawnego posługiwania się nią – to drugie. Firma DOM Z KERAMZYTU obsłużyła już ponad 700 klientów, którzy dziś mogą korzystać ze wszystkich atutów rozwiązania, jakim jest energooszczędny dom z prefabrykatów keramzytowych.
– Zapraszamy na darmowe konsultacje wszystkie osoby, które chciałyby wybudować dom w oferowanej przez nas technologii lub mają jeszcze w tej materii wątpliwości. Z przyjemnością odpowiemy na pytania, wytłumaczymy i doradzimy w sprawach technicznych, jak również powiemy co zrobić, żeby budowa domu z keramzytu przebiegła szybko i sprawnie, a sam budynek był ekologiczny i ekonomiczny w utrzymaniu – podsumowuje Jakub Dębowski.

fot. DOM Z KERAMZYTU |Dom z keramzytu dla czteroosobowej rodziny.

Budowa domu z keramzytu – koszt obejmuje:

 • projekt w cenie budowy – jeżeli korzystania z projektu firmy DOM Z KERAMZYTU;
 • zmiany w projekcie (jeżeli korzystamy z projektu typowego);
 • projekt zagospodarowania terenu
 • uzgodnienia branżowe;
 • projekt konstrukcyjny;
 • skompletowanie dokumentacji projektowej do złożenia w urzędzie;
 • zaangażowanie kierownika budowy;
 • zaangażowanie inżyniera budowy / koordynatora procesu budowy;
 • brak konieczności wykonywania tynków wewnętrznych i tym samym sezonowania;
 • ściany zdrowe i wodoodporne;
 • ściany niepalne i odporne na korozję biologiczną;
 • szybki czas realizacji budowy;
 • 8% Vat na budowę domów jednorodzinnych;
 • gwarancja niezmienności ceny;
 • gwarancja w jednej firmie;
 • kompleksowość usług.