Termomodernizacja starego domu

Dziś nikt z nas już nie ma złudzeń – ceny nośników energii idą w górę, a tendencja ta na pewno się nie odwróci. Do tego jeszcze dochodzi opłakany stan, w jakim znajduje się nasza planeta, która jest nie tylko zanieczyszczona, ale również coraz mniej zasobna w wodę pitną czy surowce nieodnawialne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że polityka klimatyczna na świecie – również w naszym kraju – coraz bardziej się zaostrza. Od 2021 roku każdy nowo powstający budynek musi być zgodny w warunkami technicznymi (WT 2021), które precyzyjnie wyznaczają limity zużycia energii. Co jednak ze starymi obiektami, które powstawały w czasach, gdy słowo „energooszczędność” nie weszło jeszcze do naszego codziennego słownika?

fot. KRISPOL 

Termomodernizacja starego domu rzeczywiście może nastręczać pewne trudności. To złożony, wielostopniowy proces, związany z koniecznością podejmowania inwestycji, które jednak zaskakująco szybko mogą się zwrócić. Prace takie jak wymiana stolarki okienno-drzwiowej, ocieplanie przegród zewnętrznych czy modernizacja źródła ogrzewania muszą być więc traktowane jako kompleksowe działania w systemie naczyń połączonych. Niewiele zyskamy inwestując w nowoczesny, energooszczędny kocioł grzewczy, jeśli ciepło będzie uciekało przez pozbawiony izolacji dach lub ściany. Eliminacja mostków termicznych jest więc podstawą. Co to jednak oznacza w praktyce?

Stolarka okienno-drzwiowa

Dobór stolarki otworowej to jedna z najważniejszych kwestii podczas termomodernizacji starego domu. Okna, drzwi, bramy garażowe powinny nie tylko chronić przed włamaniem i hałasem z zewnątrz, ale także zapobiegać utratom energii cieplnej, dlatego równie istotny co wysokiej jakości produkt i renoma producenta, jest też profesjonalny montaż.

Dobierając okna i drzwi trzeba przede wszystkim uwzględniać wartość współczynnika przenikania ciepła U, którego wartość dla okien wynosi co najmniej 0,9 W/m2K, dla okien połaciowych – 1,1 W/m2K, drzwi – 1 W/m2K, bram i drzwi zewnętrznych – 1,3 W/m2K.

fot. KRISPOL 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę dobierając stolarkę otworową? W przypadku okien są to warunki, w jakich będą one użytkowane. Inne rozwiązania sprawdzą się w domach jednorodzinnych, inne w mieszkaniu w bloku w centrum miasta. Warto też sprawdzić, czy wybrany model posiada pakiet 3-szybowy i ciepłą ramkę przyszybową oraz trzy uszczelki. Znaczenie ma też głębokość profili – im jest ona większa, tym lepiej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważna jest ilość punktów antywyważeniowych, zagęszczenie punktów ryglujących okno, rodzaj klamki okiennej, a także zabezpieczenia związane z ich użytkowaniem.

Podobnie wygląda dobór drzwi zewnętrznych, które muszą być szczelne, bezpieczne i trwałe. Ten element stolarki jest intensywnie eksploatowany, dlatego powinien mieć solidną konstrukcję. Świetnym wyborem są drzwi aluminiowe, które mają wytrzymały system profili, paneli aluminiowych oraz dodatkowy wkład termiczny. Warto też upewnić się, czy wybrany model jest wyposażony w trzpienie antywłamaniowe, wkładkę i szyby antywłamaniowe, a także inne zabezpieczenia.

fot. KRISPOL 

Podczas termomodernizacji starego domu nie można też zapomnieć o bramie garażowej, zwłaszcza jeśli garaż stanowi integralną cześć budynku. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, aby brama posiadała wypełnienie z pianki poliuretanowej o jak największej grubości. Świetnym wyborem są np. bramy segmentowe, które zbudowane są paneli o jednakowej grubości na całej wysokości – także w miejscu łączenia z kolejnymi sekcjami (np. model VENTE RFS 60 Krispol). Na parametry bramy wpływają też inne rozwiązania, jak uszczelki, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza.

W przypadku garaży usytuowanych w bryle budynku warto ponadto rozważyć ciepły montaż bramy, co znacząco podniesie poziom energooszczędności całego domu. Ciekawym rozwiązaniem jest opatentowana przez Krispol technologia polegająca na wyizolowaniu elementów stycznych bramy z murem. W połączeniu z dwiema uszczelkami, które zapewniają lepsze doszczelnienie połączenia, izolacja dla węzła zwiększa się o około 30%, co daje o około 20% lepszą izolację cieplną całej bramy (wartość zależy od jej gabarytów).

fot. KRISPOL 

Osłony zewnętrze – cieplej zimą, chłodniej latem

Oprócz stolarki okienno-drzwiowej standard energooszczędny budynku można też podnieść dzięki montażowi osłon zewnętrznych. Choć zazwyczaj rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe kojarzymy z dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym, to jednak ich podstawową rolą jest ochrona pomieszczeń przed wychłodzeniem lub przegrzaniem. Decyzję o ich montażu trzeba jednak podjąć podczas wymiany okien, kiedy prace związane z termomodernizacją starego domu jeszcze trwają.

fot. KRISPOL 

Zasada działania osłon zewnętrznych jest prosta: pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się tzw. „poduszka powietrzna”, która skutecznie zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku w miesiącach zimowych. Z kolei latem opuszczone rolety uchronią pomieszczenia przed nadmiernym przegrzaniem. Osoby, którym szczególnie zależy na regulowaniu ilości światła słonecznego w pomieszczeniu, powinny zdecydować się na żaluzje fasadowe. W odróżnieniu od rolet zewnętrznych dają one możliwość ustawienia lameli pod odpowiednim kątem, ponadto są też stylowym elementem nadającym budynkowi eleganckiego charakteru.

fot. KRISPOL 

Choć koszty inwestycji związanych z termomodernizacją starego domu mogą wydawać się wysokie, to warto pamiętać, że różnica w wydatkach ponoszonych na energię grzewczą będzie bardzo odczuwalna. Dużym wsparciem są też programy dofinansowań, np. „Czyste Powietrze”, w ramach którego można uzyskać nawet 69000 zł na przeprowadzenie niezbędnych prac czy ulga termomodernizacyjna (odliczenie do 53000 zł dla podatników).

Sporo można też zaoszczędzić stawiając na rozwiązania od jednego producenta, przy czym nie dotyczy to tylko strony finansowej inwestycji. Wybór renomowanego dostawcy oznacza przecież fachowe wsparcie, oszczędność czasu, nerwów, a także spójność wzorniczą i techniczną poszczególnych elementów.

Z ofertą firmy Krispol można zapoznać się na stronie: www.krispol.pl

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 662 41 00,